• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bruttó 112literes kezdetektől ködös/föstös

DrJaka

Főkertész
Sziasztok!

Eljuttottam végre a napló indításig. Az akvárium előéletét, 1-1 képet/videót a "Ködös" víztopikban lehet látni, nyilván írok egy általános leírást az akváról:

Kisfiam 6. születésnapjára mertült fel az igény hogy akváriumot szeretne. A halak lettek azok a háziállatok akikről úgy gondoltuk, hogy beengedjük őket a lakásba.
Próbáltam lehetőségekhez képest jól felkészülni (az internet bugyraiból) hogy mire lesz szükség, mivel jár ez a hobbi. A legtöbb segítséget az indításhoz egy vad világú akvarisztikában kaptam, így hogy fel lettem itt világosítva hogy a szűrőm kicsi, azért nem vagyok annyira megelégedve velünk. (Mindent ott szereztünk be) Célom volt (még most is az) hogy az új lakók jól érezzék magukat, illetve mutatós legyen az "üvegkalitka".
A fiam becsülettel kiveszi a dolgát, a felügyeletem mellett etet, vízcserénél segédkezik. Nincs is (nagy) baj az akváriummal, fél méterről 1 méterről gusztusosan néz ki, a víz nem zavaros, látszólag a halak jól érzik magukat, kanapéról nézve tetszetős. Viszont 20-30centiről (ha az ember beül közvetlenül az akva mellé) ha be van kapcsolva az akvárium világítása apró szemcséket látni a vízben, és ez engem borzasztóan zavar, ezért kötöttem ki itt. Természetes fénynél, vagy felülről nézve, az a jelenség "láthatatlan"

Április 29.-én indult 112literes, (80x40x35) halak nélkül. Kb. 7 növény van benne, kisebb igénytelenek. Amennyiben a vízminőség, vagy a halak nem indokolják, nem szeretnék túl sok növényt. Napi 7 óra világítás (Happet AquaLED 23w/74cm 8000K , 3000lm) Tápozás napi 40 csepp carbo, 14 csepp profito (jún10-11 körül leálltam a tápozással, ha nem muszáj, nem is szeretnék tápozni), heti 20liter vízcsere (az utolsó 2 csere óta 40l) Vízcserekor easylife start 100l-hez való adag, easylife filter medium 40l-hez való adag+1kupak seachem pristine. 05.18.-án jött az első csapat hal, 10 neon, 6 páncélos harcsa, 4 guppi, 1 anci, 1pár pillangósügér. 05.31.-én a második csapat hal: még 5 neon, 4 platti, 4 amano garnéla. Atman cf800 szűrő gyári szűrőkkel+matrix trop+porcelán gyűrű, ezt bővítettem még 1 réteg 3cmes tm30al+még perlon. CO2, skimmer nincs.

Volt egy dekor hajó az akvárium közepén, ő kikerült, és a mögötte látható bomló növény is, illetve a vízikalász bekerült hátra, a bomló növény helyére:


06.20.-án vasárnap ennyire volt ködös a víz:


Hétfőn (06.21.-én) megérkezett az UV szűrőm, azóta folyamatosan be van kapcsolva.

Kedd (06.22.) 24órája megy az UV, szemmel látható változás nincs:


Többek között a bal oldali művi bújkáló kivételét kaptam még tanácsul. Várok még vele.
Tegnap vízcsere utáni 6in1 tesztcsík eredménye: 8,5 a pH, 16,8 a KH, 56 a GH, nitrit 0, nitrát 20
@Kovács Géza főkertész írta, hogy a GH írtózatosan sok, ha egyszer hazaérek, megnézem a csapvíz milyen eredményeket mutat.

Itt tartunk most. Tanácsokat, ötleteket, kritikát továbbra is várom szeretettel.
Amennyiben az uv nem oldja meg... nem tudom. Ha feltételezzük hogy mechanikai szennyeződés a "köd" lehet hogy beruházok még 1 szűrőre. Valami nagyobb teljesítményű belsőre. (nem szeretnék még 1 külsőt). Vagy kipróbálom a purigent, vagy mire hazajövök balcsiról kristálytiszta lesz a víz. :LOL: De jó lenne...
Hétfő délelőtt vízcsere lesz, (UV-t kikapcsolom majd) utána irány a balcsi, csóró halaknak péntek estig böjt :)
 
Úgy van, 30-ig a GH még kezelhető, de 56 az már extrém sok. Bp-en ilyen víz tudtommal nincs, valószínű az akvában
alakul ilyenné, valami oldódik. Ez lehet a ködösség oka. Az UV. persze hogy ezt nem oldja meg.
Ja igen! Javaslok egy automata etetőt, 4nap éhezés sok.
Bízom benne, hogy kibírják a 4 napot. Amikor indítottuk az akvát, az aljzatot a párom mosta ki (szat kavics 1-2mm talán), ha ne adj isten nem lett rendesen kimosva, az csinálhatna ilyet?
 
Dragon dekor kő
Terracotta Art kerámia fatörzs
A fatörzsutánzatot savpróbázd le. (igazi fadekor jobb lenne. Az aljzatból is vegyél ki egy marékkal. Azt is savazd. Ha pezseg valamelyik, akkor megvan a keménység növelő bűnös. 20%-os háztartási sósavval csináld. A Dragon kő nem változtatja a víz paramétereket, ha tényleg azt kaptál, mint amit a GA is forgalmaz.
 
Jó, hogy elindítottad a naplózást. Remélem, valamelyikünk tud majd tartós megoldást javasolni a problémádra. Az említett boltot ismerem, szerintem értenek hozzá. Szűrő tekintetében eltérőek a vélemények. A mostani trend alapján a minél erősebb szűrőt javasolják. Növényes akváriumokhoz ajánlott óránkénti 10x vízforgatás. Egy halas akváriumban, ahol nem olyan nagy probléma, ha egy kicsit algásodik, elegendő kevesebb is., 5-6x. Működtettem akváriumot ennél kevesebbel is.
Megnéztem az új videókat. Szerintem apró mechanikai szennyeződések kavarognak a vízben. Sajnos nem tudom, konkrétan mi okozhatja. Lehet, hogy az alzatból keveredik fel finom homok (ha nem volt kellően átmosva). Lehet szerves anyag is, például a bomló növényekből. Ezeket egy idő után kiszűri a szivacs és a perlon. Írtad, hogy háromszoros mennyiségű perlon van a szűrőben. Érdemes lenne cserélni, a szűrő többi részét nem bántva. A perlon vatta nem drága. Egy zacskónyi évekre elég. A plusz belső szűrő jó megoldás lehet, de abban is elég durva szivacs van, ami nem fogja kiszűrni az apró szennyeződéseket. Ajánlanék még egy megoldást:
Ezt könnyű tisztítani, nem kell a külső szűrőt szétszedni, sőt még leállítani sem.

4 nap éhezés egy jól táplált halnak nem jelenthet problémát :) 7-10 napot gond nélkül elviselnek. Nekem volt már 2 hetes kihagyás is, egyik halam sem halt éhen.
 
A kerámia fatörzs ( van belőle kettö is ) gyanús, ezek inkább terráriumi felhasználásra készülnek, ahol az anyag mész-
mentessége nem fontos.
Most estem haza, leteszteltem a csapvizet is, 16,8 a GH... Az akváriumi teszcsík szemmel láthatóan jobban elpirosodik, tehát 56.
A fatörzsutánzatot savpróbázd le. (igazi fadekor jobb lenne. Az aljzatból is vegyél ki egy marékkal. Azt is savazd. Ha pezseg valamelyik, akkor megvan a keménység növelő bűnös. 20%-os háztartási sósavval csináld. A Dragon kő nem változtatja a víz paramétereket, ha tényleg azt kaptál, mint amit a GA is forgalmaz.
Savazni balcsi után fogok tudni leghamarabb (egy hét múlva kb)
Jó, hogy elindítottad a naplózást. Remélem, valamelyikünk tud majd tartós megoldást javasolni a problémádra. Az említett boltot ismerem, szerintem értenek hozzá. Szűrő tekintetében eltérőek a vélemények. A mostani trend alapján a minél erősebb szűrőt javasolják. Növényes akváriumokhoz ajánlott óránkénti 10x vízforgatás. Egy halas akváriumban, ahol nem olyan nagy probléma, ha egy kicsit algásodik, elegendő kevesebb is., 5-6x. Működtettem akváriumot ennél kevesebbel is.
Megnéztem az új videókat. Szerintem apró mechanikai szennyeződések kavarognak a vízben. Sajnos nem tudom, konkrétan mi okozhatja. Lehet, hogy az alzatból keveredik fel finom homok (ha nem volt kellően átmosva). Lehet szerves anyag is, például a bomló növényekből. Ezeket egy idő után kiszűri a szivacs és a perlon. Írtad, hogy háromszoros mennyiségű perlon van a szűrőben. Érdemes lenne cserélni, a szűrő többi részét nem bántva. A perlon vatta nem drága. Egy zacskónyi évekre elég. A plusz belső szűrő jó megoldás lehet, de abban is elég durva szivacs van, ami nem fogja kiszűrni az apró szennyeződéseket. Ajánlanék még egy megoldást:
Ezt könnyű tisztítani, nem kell a külső szűrőt szétszedni, sőt még leállítani sem.

4 nap éhezés egy jól táplált halnak nem jelenthet problémát :) 7-10 napot gond nélkül elviselnek. Nekem volt már 2 hetes kihagyás is, egyik halam sem halt éhen.
Remélem előbb-utóbb megoldódik. Savpróba után meglátom hogy merre... Vagy kiveszem a 2 bújkálót, vagy megpróbálom átmosni az aljzatot újra. Aljzat átmosást hogy tudom a legegyszerűbben kivitelezni, úgy hogy nincs másik akváriumom, ahova a halakat áttegyem? Aztán ha ezek se használnak, még mindig vehetek még 1 szűrőt, vagy ezt az előszűrőt, esetleg purigent.
 
Most estem haza, leteszteltem a csapvizet is, 16,8 a GH... Az akváriumi teszcsík szemmel láthatóan jobban elpirosodik, tehát 56.

Savazni balcsi után fogok tudni leghamarabb (egy hét múlva kb)

Remélem előbb-utóbb megoldódik. Savpróba után meglátom hogy merre... Vagy kiveszem a 2 bújkálót, vagy megpróbálom átmosni az aljzatot újra. Aljzat átmosást hogy tudom a legegyszerűbben kivitelezni, úgy hogy nincs másik akváriumom, ahova a halakat áttegyem? Aztán ha ezek se használnak, még mindig vehetek még 1 szűrőt, vagy ezt az előszűrőt, esetleg purigent.
Az újabb szűrőt most hagyd, az 56 GH fontosabb, fatörzseket ki kellene szedni, és 40% vízcsere.
 
Most estem haza, leteszteltem a csapvizet is, 16,8 a GH... Az akváriumi teszcsík szemmel láthatóan jobban elpirosodik, tehát 56.
Szerintem vegyél egy csepptesztet. A Neptun GH/KH teszt például 640 Ft. A csíktesztnél megbízhatóbb.
Savazni balcsi után fogok tudni leghamarabb (egy hét múlva kb)
Ha csak a ködös víz a probléma, és nincs halpusztulás, ráérsz vele. Lehet 20%-os ecettel is próbát csinálni, de a sósav sokkal hatékonyabb.

Remélem előbb-utóbb megoldódik. Savpróba után meglátom hogy merre... Vagy kiveszem a 2 bújkálót, vagy megpróbálom átmosni az aljzatot újra. Aljzat átmosást hogy tudom a legegyszerűbben kivitelezni, úgy hogy nincs másik akváriumom, ahova a halakat áttegyem? Aztán ha ezek se használnak, még mindig vehetek még 1 szűrőt, vagy ezt az előszűrőt, esetleg purigent.
A halakat ki kellene venni, hogy ne stresszeljenek. Nem kell hozzá akvárium. Elférnek egy tiszta (vegyszert még nem látott) vödörben vagy egy nagy műanyag dobozban. Ha ebbe bekötöd a szűrődet, nem fognak kihalni belőle a baktériumok.
 
A fatörzsutánzatot savpróbázd le. (igazi fadekor jobb lenne. Az aljzatból is vegyél ki egy marékkal. Azt is savazd. Ha pezseg valamelyik, akkor megvan a keménység növelő bűnös. 20%-os háztartási sósavval csináld. A Dragon kő nem változtatja a víz paramétereket, ha tényleg azt kaptál, mint amit a GA is forgalmaz.

Ma időben hazaestem, belefért a savazás, nem lettem okosabb, mennyire kell hogy látványos legyen a pezsgés? Egyik sem egy pezsgőtabletta. Az íves kerámia egy kicsit... de szerintem csak a zöld pontalga pezseg le róla:

Hogyan tovább? Holnap vízcsere... Hagyjam kint a dekorokat? Vagy így, hogy nem pezsegnek, mehetnek vissza? Neptun vízkeménység tesztet még nem tudtam venni.

Szerk.: Azt a kis darab dragon követ 5 percig tusoltattam zuhanyrózsával, folyamatosan jönnek belőle a kisebb nagyobb darabok... Ez normális? Savaztam még egyszer, de nem pezseg. Viszont nem tudom olyan állapotba tusolni, hogy ne málljon le róla kisebb-nagyobb darabka...
 
Utoljára módosított:
Egyik sem egy pezsgőtabletta. Az íves kerámia egy kicsit... de szerintem csak a zöld pontalga pezseg le róla:

Hogyan tovább? Holnap vízcsere... Hagyjam kint a dekorokat? Vagy így, hogy nem pezsegnek, mehetnek vissza? Neptun vízkeménység tesztet még nem tudtam venni.

Szerk.: Azt a kis darab dragon követ 5 percig tusoltattam zuhanyrózsával, folyamatosan jönnek belőle a kisebb nagyobb darabok... Ez normális? Savaztam még egyszer, de nem pezseg. Viszont nem tudom olyan állapotba tusolni, hogy ne málljon le róla kisebb-nagyobb darabka...
Ha pár másodperc alatt abbamaradt a pezsgés, akkor az csak a hiperkemény vized lerakódása volt rajta. Kell az a Neptun teszt. Két vízcsere közt mivel pótolsz párolgási veszteséget? Ha csak mindig utántöltötted ezelőtt, akkor simán besűrűsödött az oldottanyag tartalom, azért olyan kemény.
Szerk. : az alga nem pezseg a sósavtól.
 
Ha pár másodperc alatt abbamaradt a pezsgés, akkor az csak a hiperkemény vized lerakódása volt rajta. Kell az a Neptun teszt. Két vízcsere közt mivel pótolsz párolgási veszteséget? Ha csak mindig utántöltötted ezelőtt, akkor simán besűrűsödött az oldottanyag tartalom, azért olyan kemény.
Szerk. : az alga nem pezseg a sósavtól.
Ahogy írod. Csak mindig utántöltöttem.
 
Ez most kissé meglepett. A vízcseréket nem végezted el?
Kb 40 litert cserélek 4 naponta. Kb. 2 hete. Előtte heti 20 litert cseréltem. Párolgás pótlás 2 vízcsere között 3-5 liter kezeletlen víz (nem gondoltam hogy ez ekkora gáz) . Mióta 4 naponta cserélem nincs szükség pótlásra. Csütörtökön cseréltem, előtte vasárnap. Holnap is vízcsere, következő szombaton.
 
Kb 40 litert cserélek 4 naponta. Kb. 2 hete. Előtte heti 20 litert cseréltem. Párolgás pótlás 2 vízcsere között 3-5 liter kezeletlen víz (nem gondoltam hogy ez ekkora gáz) . Mióta 4 naponta cserélem nincs szükség pótlásra. Csütörtökön cseréltem, előtte vasárnap. Holnap is vízcsere, következő szombaton.
Akkor ezzel rendezhető az extrém kemény víz. 50% víz legyen cserénként.
 
Kb 40 litert cserélek 4 naponta. Kb. 2 hete. Előtte heti 20 litert cseréltem. Párolgás pótlás 2 vízcsere között 3-5 liter kezeletlen víz (nem gondoltam hogy ez ekkora gáz) . Mióta 4 naponta cserélem nincs szükség pótlásra. Csütörtökön cseréltem, előtte vasárnap. Holnap is vízcsere, következő szombaton.
Akkor viszont mégsem itt van a hiba oka, mert a vízcserékkel ez a gond is lényegében kilőve, vagyis nem szabadna ekkora
különbségnek lenni az akva és a csapvíz között. Valami keményíti a vizet. Az aljzatnak használt anyag honnan származik?
Az aljzatot is meg kellene savazni. Nem az akvában. :)
 
Akkor viszont mégsem itt van a hiba oka, mert a vízcserékkel ez a gond is lényegében kilőve, vagyis nem szabadna ekkora
különbségnek lenni az akva és a csapvíz között. Valami keményíti a vizet. Az aljzatnak használt anyag honnan származik?
Vadvilágból. Gyakorlatilag mindent ott vettünk (az uv lámpán kívül). A keményített vizem szorosan összefügg a ködösségemmel? Nyaralás után (vagy közben) szerzek be neptun tesztet.
 
Ma időben hazaestem, belefért a savazás, nem lettem okosabb, mennyire kell hogy látványos legyen a pezsgés? Egyik sem egy pezsgőtabletta. Az íves kerámia egy kicsit... de szerintem csak a zöld pontalga pezseg le róla:

Hogyan tovább? Holnap vízcsere... Hagyjam kint a dekorokat? Vagy így, hogy nem pezsegnek, mehetnek vissza? Neptun vízkeménység tesztet még nem tudtam venni.

Szerk.: Azt a kis darab dragon követ 5 percig tusoltattam zuhanyrózsával, folyamatosan jönnek belőle a kisebb nagyobb darabok... Ez normális? Savaztam még egyszer, de nem pezseg. Viszont nem tudom olyan állapotba tusolni, hogy ne málljon le róla kisebb-nagyobb darabka...
A videókon nem látok pezsgést. Ez jó is meg nem is: valószínűleg más okozza a kemény vizet, de nem derült ki, hogy mi :)
 
Back
Oldal tetejére