• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bruttó 112literes kezdetektől ködös/föstös

El kell engednem, bele kell törődnöm, hogy nem lesz kristálytiszta a vizem.
De azért egy utolsó "próbát" teszek.
Megvettem ma az eheim experencie 350et. Holnap beüzemelem. 2 hétig párhuzamosan járatom majd a jelenlegi külső szűrőmmel, utána az atman vagy lekerül a pinyóba tartalékként, vagy eladó sorba kerül.
Függetlenül attól hogy a zavarosság/ködösség javul e, el kell kezdenem foglalkozni az algákkal, és a tápozással. A ludwigiáim lassan, de biztosan kopaszodnak alulról. Vettem JBL nitrát, és foszfát tesztet, és easylife fosfo-t. Tesztelni mindig (általában?) vízcsere után érdemes? Eredménytől függően adagolhatom a profito és a carbo mellé a fosfot?
Én a tesztelésnél azt javasolom, hogy egyszer kétszer vízcsere előtt is mérj, úgy látom majd, hogy mennyit nőnek az értékek. Vízcsere után pedig, hogy mennyit veszel ki...ez alapján be tudod tájolni hogy mennyit kell visszapótolnod.

Én bár nem profitot hanem GA tápokat használok, de szerintem a fosfo mehet nyugodtan ha kevésnek látod a tesztek alapján.

Nekem @evavigh segitett sokat kezdetekben. Megideztem Neked, szerintem itt is tud okosat mondani :)
 
Vízcsere előtt NO3: 20, PO4 : 0???
Gyakorlatilag annyi fosfo-t kéne tennem a vízbe, hogy 2-es legyen?
Hogyha heti 10ml easylife fosfo 500 liter vízhez 0,1el emeli a foszfát szintet a vízben, akkor az (egyszerűség kedvéért 100l vízzel számolva), most 40ml-t kéne hozzáadnom a vízhez?
Vagy írja ugye, hogy napi szinten is adagolható, ebben az esetben 40/7ml a napi adag, és akkor mondjuk 2-3 naponta mérjek rá?
 
Vízcsere előtt NO3: 20, PO4 : 0???
Gyakorlatilag annyi fosfo-t kéne tennem a vízbe, hogy 2-es legyen?
Igen!A kezdetekkor a foszfát csinál ilyeneket.Egyszerüen eltünik a talajban.
Hogyha heti 10ml easylife fosfo 500 liter vízhez 0,1el emeli a foszfát szintet a vízben, akkor az (egyszerűség kedvéért 100l vízzel számolva), most 40ml-t kéne hozzáadnom a vízhez?
Van egy kis elírás.Nem heti az adagolás a foszfónál (én is ezt használom pótlásnak).A pillanatnyi foszfát szintet emeli meg az álltalad kiszámolt szintre.Tehát ha lecseréled a vizet (50%) akkor neked 20 ml-t kell beadnod ahhoz hogy jó legyen az arányod.Aztán valószínüleg ez drasztikusan le fog csökkeni még egy jó ideig (mármint a foszfát szint).
és akkor mondjuk 2-3 naponta mérjek rá?
Igen.Én az akva indulásánál 3 hétig naponta mértem(nem én vagyok az egyetlen).Ez lehet hogy sok volt és fölösleges de így folyamatosan követtem a tápanyagszintek alakulását.Most már csak vízcserék után mérek.
 
Vízcsere előtt NO3: 20, PO4 : 0???
Gyakorlatilag annyi fosfo-t kéne tennem a vízbe, hogy 2-es legyen?
Hogyha heti 10ml easylife fosfo 500 liter vízhez 0,1el emeli a foszfát szintet a vízben, akkor az (egyszerűség kedvéért 100l vízzel számolva), most 40ml-t kéne hozzáadnom a vízhez?
Vagy írja ugye, hogy napi szinten is adagolható, ebben az esetben 40/7ml a napi adag, és akkor mondjuk 2-3 naponta mérjek rá?
Szerintem elszámoltad. 2ml emel nálad 0,1 ppm foszfátot. Nem kell 2ppm-re felvinned, mert a nitrát csökkenni fog ahogy használják fel a növények a foszfáttal együtt. a 2 ppm meg úgy abszolút is kicsit sok.
És NE csináld egyszerre, mondjuk napi 6ml, aztán pár nap múlva rámérsz.

szerk. 1-2 hét alatt te is belövöd az állandó mennyiséget majd az adott körülményekhez. (nálam miután beállt a szint, napi 2-2,5ml Fosfo fogyott, a Profito is napi 2,5 és még 1ml Ferro de NE vedd alapul mert 3x-4x több növényem van)
 
Utoljára módosított:
Ez igaz, bár inkább táptalajnál. itt csak kavics van. És ő az indítástól messze van. Egyszerűen csak sosem adott bele még foszfátot és most el kell kezdenie, azért 0. nekem is pont ez volt.
Valóban most néztem hogy áprilisi az akva csak az első bejegyzés június végi.
 
Igazad van, nem számolta el. de 20ml-t beletölteni nem jó ötlet. Nekem sem javasolta senki, és én sem javaslom, hogy egyszerre ilyen mennyiség menjen bele. ( lehet hogy én is raktam bele néha 10ml-t de nem javaslom, felesleges kapkodni és lehet hogy káros.)
Igazad van.A napi adagolással valahogy vissza lehet emelni.Amit ajánlottál 6ml-t az jó.Én vízcsere után mindig felpótlom a foszfátot igaz ez nálam max 3-6ml-t jelent.
 
Szerintem elszámoltad. 2ml emel nálad 0,1 ppm foszfátot. Nem kell 2ppm-re felvinned, mert a nitrát csökkenni fog ahogy használják fel a növények a foszfáttal együtt. a 2 ppm meg úgy abszolút is kicsit sok.
És NE csináld egyszerre, mondjuk napi 6ml, aztán pár nap múlva rámérsz.

szerk. 1-2 hét alatt te is belövöd az állandó mennyiséget majd az adott körülményekhez. (nálam miután beállt a szint, napi 2-2,5ml Fosfo fogyott, a Profito is napi 2,5 és még 1ml Ferro de NE vedd alapul mert 3x-4x több növényem van)
6ml Fosfot tettem bele, meglátjuk holnapra mennyit változik.

Profito elvileg tartalmaz vasat, ennek ellenére, még külön azt is kellett adagolnod?

Én egyelőre a napi ajánlás felét teszem profito-ból. 0,7ml-t.

Kíváncsi leszek, hogy ez a kombinált táp amit fentebb írtál hogy próbálsz, mennyire válik be.
 
6ml Fosfot tettem bele, meglátjuk holnapra mennyit változik.

Profito elvileg tartalmaz vasat, ennek ellenére, még külön azt is kellett adagolnod?

Én egyelőre a napi ajánlás felét teszem profito-ból. 0,7ml-t.

Kíváncsi leszek, hogy ez a kombinált táp amit fentebb írtál hogy próbálsz, mennyire válik be.
A vassal az a gond hogy ph7 felett pillanatok alatt lebomlik.Érdemes azt is tesztelni.Ha jól olvasom csapvizes vagy úgy ph 8 körül.
 
6ml Fosfot tettem bele, meglátjuk holnapra mennyit változik.
Elég akár majd 3 nap múlva, hiszen akkor is maximum 0,9 lesz, de valószínűleg kevesebb. Attól függ, hogy mennyire szeretsz mérni, vagy mennyire szeretnéd most még gyakorolni.
Profito elvileg tartalmaz vasat, ennek ellenére, még külön azt is kellett adagolnod?
Igen, de ez egyáltalán nem kötelező. Nekem így tetszik a növények színe. főleg a Ludwigia repens red rubin (neked is van, ugye?) és Hygrophila polisperma rosanervig.
Én 0,2-0,4 ppm között tartom a vasat. Sokan szerintem inkább 0,1-0,2 között tartják. És ahogy fentebb is írták mérni sem kötelező.
A Profitot kb az ajánlott 160%-áig mertem emelni, így kiegészítettem a vassal.
Annyi még, hogy ha már leírtam a Ferrot, ne jegyezd meg, nem a legjobb vas :) Legközelebb Seachem Flourish Iron-t (vagy ADA Iron-t) veszek, elvileg azok kevésbé "párolog" el és könnyebben veszik fel a növények.
A vassal az a gond hogy ph7 felett pillanatok alatt lebomlik.Érdemes azt is tesztelni.Ha jól olvasom csapvizes vagy úgy ph 8 körül.
Lehet hogy ezért fogy gyorsabban. És ebben is jobb lehet Seachem. De biztos én sem vagyok semmiben :)
Szerk: még annyi, hogy ezt a pillanatok alatt lebomlást én nem tapasztalom, csak hát több kell bele :) ph nekem is inkább 8 mint 7.

Én egyelőre a napi ajánlás felét teszem profito-ból. 0,7ml-t.
Ha beáll a PO4 szerintem felmehetsz a napi ajánlásra, főleg ha még raksz be növényeket és nőnek is.
Kíváncsi leszek, hogy ez a kombinált táp amit fentebb írtál hogy próbálsz, mennyire válik be.
Eddig pozitív, de majd írok ha már egyértelmű.
 
Lehet hogy ezért fogy gyorsabban. És ebben is jobb lehet Seachem. De biztos én sem vagyok semmiben :)
Szerk: még annyi, hogy ezt a pillanatok alatt lebomlást én nem tapasztalom, csak hát több kell bele :) ph nekem is inkább 8 mint 7.
Bocs rosszúl fogalmaztam.A gyorsan a helyes.Több csapvizes is találkozott ezzel a jelenséggel.
 
Igazad van, nem számolta el. de 20ml-t beletölteni nem jó ötlet. Nekem sem javasolta senki, és én sem javaslom, hogy egyszerre ilyen mennyiség menjen bele. ( lehet hogy én is raktam bele néha 10ml-t de nem javaslom, felesleges kapkodni és lehet hogy káros.)
A fosfo-tól nem kell félni. Én vízcsere után rögtön mértem és csak hozzátápoztam a foszfátot. Egymenetben, a kívánt szintre. Utána egész héten csak a szokásos mic-mac ment, hét végén megmértem a fogyást és újra feltápoztam. Amikor látható lett a tendencia, elhagytam a mérést, csak a tápozást folytattam úgy, ahogy beállt. Nem fogja megborítani 20ml fosfo a 110-es akvát.
 
Ma beüzemeltem a 2. külső szűrőt. Bal oldalon az atman fél gázon megy, jobbra az új kb 1/3on. Remélem jó lesz így az áramlás: https://drive.google.com/file/d/1Sx7bF1fQHKNLtAzu5en-s3590wZx-xv8/view?usp=drivesdk
IMG_20210720_194610.jpg
Lett 3 új növény is. Balra hátul a bacopa nincs jó helyen, majd átteszem ha kitaláltam hol mutatna. Kocsány nélküli ambúlia 4 tő+ érdes tócsagaz került be. Jelen állás szerint, szerintetek már elég bele a növény?

Szerk.: @Versenycsiga nézegetem a naplódat, a te akvád metszés után is gyakorlatilag dzsungel, az enyém meg a kalahári sivatag :ROFLMAO:
 
Utoljára módosított:
Ma beüzemeltem a 2. külső szűrőt. Bal oldalon az atman fél gázon megy, jobbra az új kb 1/3on. Remélem jó lesz így az áramlás: https://drive.google.com/file/d/1Sx7bF1fQHKNLtAzu5en-s3590wZx-xv8/view?usp=drivesdk
Áramlás ügyben remélhetőleg segítenek majd mások, ahhoz annyira nem értek.
Lett 3 új növény is. Balra hátul a bacopa nincs jó helyen, majd átteszem ha kitaláltam hol mutatna. Kocsány nélküli ambúlia 4 tő+ érdes tócsagaz került be. Jelen állás szerint, szerintetek már elég bele a növény?
Jó növényeket választottál :) Az ambúlia és az érdes tócsagaz jó gyorsan fejlődik, ezáltal sok nitrátot von ki a vízból.
Végre látom őket egy akvában, eddig nem tudtam elképzelni annyira a tócsagaz arányait. nálam már nem férne el, de egyszer majd szeretnék.
Szerintem inkább az ambúlia nincs olyan jó helyen, inkább leghátra való, de majd meglátod.

Szerk.: @Versenycsiga nézegetem a naplódat, a te akvád metszés után is gyakorlatilag dzsungel, az enyém meg a kalahári sivatag :ROFLMAO:
Köszi, nekem a dzsungel a célom :) Szerintem mindenki döntse el mennyivel boldog. A tiéd sem mondható már kopárnak. én azért a helyedben még növelném a tőszámot :D
A hygrophila fajokat ajánlom még, azok is jól bírják a csapvizes low tech körülményeket. Adok belőlük szívesen ha szeretnél. Persze lehet hogy közelebb is találsz. Ezeket gyakran osztogatják, ahogy az ambúliát is :)
 
Szia!

Szerintem is elég lenne 1 ppm-ig felvinni a foszfátot, ha nagyon akarod, 1,5-ig, a nitrátot is enni fogják a növények, ha lesz foszfát. Nálam a drasztikusabb (0-ról 1-re) foszfát emelés sem okozott gondot még garnélák mellett sem. - Na jó, a nagyon kényes-fényes garnélák mellett azért nem merném megcsinálni. :)

Az áramlással kapcsolatban: mindenképp ragaszkodsz az esőztetőkhöz? Két szűrő esetén lilykkel sokkal optimálisabb áramlást lehet elérni. Így a két szűrő egymás ellen dolgozik, nem forog körbe a víz az akvában.
 
Szia!

Szerintem is elég lenne 1 ppm-ig felvinni a foszfátot, ha nagyon akarod, 1,5-ig, a nitrátot is enni fogják a növények, ha lesz foszfát. Nálam a drasztikusabb (0-ról 1-re) foszfát emelés sem okozott gondot még garnélák mellett sem. - Na jó, a nagyon kényes-fényes garnélák mellett azért nem merném megcsinálni. :)

Az áramlással kapcsolatban: mindenképp ragaszkodsz az esőztetőkhöz? Két szűrő esetén lilykkel sokkal optimálisabb áramlást lehet elérni. Így a két szűrő egymás ellen dolgozik, nem forog körbe a víz az akvában.
Nem ragaszkodok, és gondolkozok a lilyn. A 2 szűrő csak ideiglenes. Az atman cf800 tartalék lesz (vagy eladó). Addig tervezem párhuzamosan járatni a kettőt, amígy az eheim exp. 350ben kialakul a bacikultúra. (2 hétig mondjuk)
 
Nem tudom látjátok e:
Ha nem látjátok, akkor jó. Mert én se. 😁 Szerintem a 07.03.-ai videónál is tisztább a vizem. Jó... ha az orrom az üveghez nyomom látni azért valamit, de nem életszerű. Ezzel a helyzettel ki tudok békülni. Hogy a 2 párhuzamosan járatott szűrő, vagy az újba rakott Seachem Purigen az oka, nem tudom.
Pár kép ha másért nem, elrettentő példának. Ellenük közdök/küzdünk most:
IMG_20210721_154325.jpgIMG_20210721_154352.jpgIMG_20210721_154429.jpgIMG_20210721_154512.jpgIMG_20210721_154603.jpg
 
Nem tudom látjátok e:
Ha nem látjátok, akkor jó. Mert én se. 😁 Szerintem a 07.03.-ai videónál is tisztább a vizem. Jó... ha az orrom az üveghez nyomom látni azért valamit, de nem életszerű. Ezzel a helyzettel ki tudok békülni. Hogy a 2 párhuzamosan járatott szűrő, vagy az újba rakott Seachem Purigen az oka, nem tudom.
Pár kép ha másért nem, elrettentő példának. Ellenük közdök/küzdünk most:
View attachment 152084View attachment 152085View attachment 152086View attachment 152087View attachment 152088
GA-s algatájékoztató bár lehet már olvastad
"

Agancsalga - Compsopogon sp. (Staghorn Algae)​

Szürke vagy kékes, agancs-szerűen elágazó szálakat képez. Jellemzően a levelek szélein jelenik meg, és bolyhokat alkot. A felszínhez közeli részeket kedveli. Erősen tapad és a szálak nagyon csúszósak, így leszedni szinte lehetetlen. A magas ammóniaszint, a gyenge áramlás és a kiegyensúlyozatlan tápanyagellátás kedvez ennek az algának. Takarítsuk ki az aljzatot és a szűrőt is, ha eltömődött és gyengült az áramlás. A fertőzött leveleket vágjuk le. Folyékony szénforrással történő kezelés hatására vörösre színeződik. Leállított szűrő mellett a felhigított Carbo tápot fecskendezzük az érintett területre, és pár percig hagyjuk hatni, utána a szűrő visszakapcsolható."
 
Back
Oldal tetejére