• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bruttó 112literes kezdetektől ködös/föstös

Ezt úgy kell érteni, hogy ha hétfőn teszek a vízbe 2ml profito-t, (ami a normál adag+40%) ettől lesz mondjuk 0,02 a vas a vízben. Adok hozzá plusz vasat, annyit, hogy 0,1 legyen, akkor az keddre eltűnik? :oops:
Magyarán vas adagolásból is ki kell(ene) alakítsak egy napi rutint (ugyanúgy mint a fosfo-ból)?
Szerintem igen. Ha elbomlik, akkor 1 heti adag is csak ugyanannyi ideig lesz a vízben, mint az egy napra leosztott heti adag, csak napi szinten több felvehető vasad marad a gazoknak, mert naponta pótolod. Ígyis-úgyis veszteséges, csak a napi adagolással van egypár óra plusszod naponta, amikor lesz a növények számára valamennyi felvehető vas, míg a heti adag hétfőn belemegy, valamennyi idő alatt elbomlik, utána kövi hétfőig semmi nem marad a vasból. Ilyen a csapvíz, ráadásul nem is egyenletes a fogyás(bomlás), mert vízcserénként változik a visszatöltött csapvíz összetétele. A Duna hozamától függően.
 
Ma hoztam 4 süncsigát, vettem 1 doboz marsilea hirsuta-t illetve szereztem egy fehérnépet a fiú raminak.
Nincs csipkelődés, kergetőzés, szerelem első látásra:
Ramiék.jpg
Hazajöttem melóból, beszoktattam a csaj ramit, "bedobáltam" a csigákat, beültettem a növényt. Zselés dobozban volt, leöblítettem. Elmentem a gyerekért oviba utána játszótér.
Mire érünk haza? Azt mondja a fiam "koszos a víz".
Beopálosodott. De az a Eheim Classic opálosodás, nem az a ködösség amivel küzdöttem az elején...
Mi volt állandó a napi rutinban? A tápozás: egy része. 2ml fosfo, 2ml profito.
Mi volt a változó ami ezt csinálhatta? Eddig napi 2ml carbo ment, ma emeltem 4ml-re. Hiba volt? A lány ramival hozott 3dl víz. Nehogy már 3dl "idegen" víz ezt művelje?! Növényültetés. Nem öblítettem le eléggé a zselét?
Nem tudom ezek közül melyik okozta/okozhatta, de pánikszerűen cseréltem 50%vizet.
Most is opálos, de vízcsere után kb 1 óra hosszát ilyen szokott lenni. (gondolom a vízkezelőtől).
 
Ma hoztam 4 süncsigát, vettem 1 doboz marsilea hirsuta-t illetve szereztem egy fehérnépet a fiú raminak.
Nincs csipkelődés, kergetőzés, szerelem első látásra:
View attachment 153036
Hazajöttem melóból, beszoktattam a csaj ramit, "bedobáltam" a csigákat, beültettem a növényt. Zselés dobozban volt, leöblítettem. Elmentem a gyerekért oviba utána játszótér.
Mire érünk haza? Azt mondja a fiam "koszos a víz".
Beopálosodott. De az a Eheim Classic opálosodás, nem az a ködösség amivel küzdöttem az elején...
Mi volt állandó a napi rutinban? A tápozás: egy része. 2ml fosfo, 2ml profito.
Mi volt a változó ami ezt csinálhatta? Eddig napi 2ml carbo ment, ma emeltem 4ml-re. Hiba volt? A lány ramival hozott 3dl víz. Nehogy már 3dl "idegen" víz ezt művelje?! Növényültetés. Nem öblítettem le eléggé a zselét?
Nem tudom ezek közül melyik okozta/okozhatta, de pánikszerűen cseréltem 50%vizet.
Most is opálos, de vízcsere után kb 1 óra hosszát ilyen szokott lenni. (gondolom a vízkezelőtől).
Jófejek ezek a ramik :D örülök, hogy zökkenőmentes volt a beszoktatás.
Vasat nem adagoltál akkor (mert attól lehet főleg)? De ha bármi más is az oka, szerintem a szűrő reggelre kitisztítja. Azért nem baj hogy cseréltél vizet.
A 4ml carbo viszont szerintem sok szerintem, azt nem szabad emelni. de hogy opált tud-e okozni azt nem tudom.
 
Jófejek ezek a ramik :D örülök, hogy zökkenőmentes volt a beszoktatás.
Vasat nem adagoltál akkor (mert attól lehet főleg)? De ha bármi más is az oka, szerintem a szűrő reggelre kitisztítja. Azért nem baj hogy cseréltél vizet.
A 4ml carbo viszont szerintem sok szerintem, azt nem szabad emelni. de hogy opált tud-e okozni azt nem tudom.
Úgy döntöttem, hogy kivárok vas témában... Elvégre a halak igényeit próbálom szem előtt tartani, és igyekszem magam erre sűrűn emlékeztetni is. Próbálok nem elszállni tápozás ügyben. Ha "elketyeg" így az akva, és a halak boldogok, akkor én is az leszek. Tehát nyomom a napi 2ml fosfo-t, profito-t, carbo-t. Jó nyilván ha extrém vashiányra utaló jelek lesznek, természetesen adagolok majd külön vasat, de egyenlőre kivárok.

Vízcsere után nem teszteltem semmit, de nagyobb összegben mernék fogadni, hogy holnap ha hazaérek 0 közeli vas és 0 közeli foszfát lesz a vízben.
 
Úgy döntöttem, hogy kivárok vas témában... Elvégre a halak igényeit próbálom szem előtt tartani, és igyekszem magam erre sűrűn emlékeztetni is. Próbálok nem elszállni tápozás ügyben. Ha "elketyeg" így az akva, és a halak boldogok, akkor én is az leszek. Tehát nyomom a napi 2ml fosfo-t, profito-t, carbo-t. Jó nyilván ha extrém vashiányra utaló jelek lesznek, természetesen adagolok majd külön vasat, de egyenlőre kivárok.

Vízcsere után nem teszteltem semmit, de nagyobb összegben mernék fogadni, hogy holnap ha hazaérek 0 közeli vas és 0 közeli foszfát lesz a vízben.
Kb így is lett. Vas 0,02, foszfát 0,05, Nitrát 3.
Mitől lehet ilyen alacsony a nitrát :unsure: Nem kakálnak a halak? 🙃 Alultelepítve szerintem biztos hogy nincs az üveg.
Továbbra is kivárásra jászom, minimum jövő hét végéig marad ez a 2/2/2ml fosfo/carbo/profito.
Az opálosodás jobb mint tegnap, de még látszik.
 
Bocs ha volt már korábban, de nincs időm visszakeresni. JBL NO3 teszt, ugye? egy percig rázod? ez szokott hibázni :) de ha tényleg ilyen alacsony akkor csak kevesebb foszfát kell hozzá, jó az :)
Igen JBL. Így van, 1 percig. Stopperrel mérem. Szerintem jó a mérés. A csíkteszt nyilván pontatlanabb, de éppenhogycsak elszíneződik a 0 értékhez képest.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Hét végi helyzetjelentés. Nézzük milyen változások mentek végbe a héten. A hétfőn beültetett marsilea hirsuta még stagnál, nem mutat életjelet. Az eheim helyett vettem egy amtra skimmert. Sokkal gyengébb mint az eheim, nem állítható a teljesítménye, cserébe gyárilag van hozzá garnélavédelem. A célnak megfelel, minimális hab sincs a felszínen, jelenleg napi 5x 1 órát üzemel. Bővítettem a cory csapatot, így 7en vannak mint a gonoszok. 6 panda +1 narancsúszójú, illetve vettem pár süncsigát. A vízcserém rutinja is változott a mai nappal. Eddig 30liter vizet cseréltem de közvetlenül a csapból. Természetesen vízkezelővel, de egy 3l-es tállal töltögettem vissza, ebből következik hogy az első 3 literbe beletettem a 30literhez való vízkezelőt, majd töltögettem tovább közvetlenül a csapból. Mától viszont vízcsere előtti nap feltöltök egy 20l-es kannát, belemegy a vízkezelő, és pihen egy napot.
Ma teszteltem vízcsere előtt (nitrát 5-15 inkább 5, foszfát 0,2-0,4, vas 0,02-0,05) is és csere után is (Nitrát 5, foszfát 0,1-0,2) Foszfátot +0,2-vel emeltem. A jövő hét folyamán marad a napi 2-2 mili profito+fosfo.
A növények (és az algák) a ludwigia kivételével jól érzik magukat szerintem. A ludwigia a felkopaszodás iskolapéldája. Szár alsó 20cm totál kopasz. Az anubiasok attól függetlenül hogy lassú növésűek, szépen fejlődnek. A nagy kiheverte hogy megszabadítottam 2-3 elalgásodott levéltől, a kicsi futószalagon hozza az új hajtásokat. Talán az ambulia érzi magát talán a legjobban. 4tövet vettem eredetileg, szombaton hármat "feleztem". A háromból kettőnél a vágás mellett már 2-3centis új hajtás van. Már csak az algával kéne kezdeni valamit. Gyakorlatilag minden lassabb növény levelének a széle szőrösödik. De nem csak a lassúak. Szőrösek az ambulia levelei ugyanúgy mint a tócsagazé. A héten sajnos nem minden nap tudtam a napi 2ml carbot leállított szűrő mellett koncentráltan a problémás helyekre nyomni. Az elképzelhető hogy az ecsetalga mikrotáp/vas túladagolás miatt van jelen még mindig, úgy is, hogy gyakorlatilag nincs is vas a vízben? Vagy valami más okot kéne keresnem? Mit?
233074817_182131590650234_8172197206380138192_n.jpg234619534_261458589151186_1304649450856293751_n.jpg235029071_987033798759681_7358995252097154858_n.jpg235832681_546882426642980_596132841526343243_n.jpg235832708_209729997675080_6209102275447071542_n.jpg236026602_360137642501124_3272425573330950655_n.jpg236226718_513109049766618_6686214684143025396_n.jpg236823658_546685816476423_8533364229724142017_n.jpg


szerk.: ha nem oldódik hosszútávon az alga helyzet, megpróbálkozhatnék kagylótutaj "betelepítésével"? Hátha felvenné azt a plusz tápanyagot (mégha nem is tudom mi az) amiből jelenleg az alga él? Vagy csak a többi növényt szivatnám a kevesebb fénnyel?
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Hét végi helyzetjelentés. Nézzük milyen változások mentek végbe a héten. A hétfőn beültetett marsilea hirsuta még stagnál, nem mutat életjelet. Az eheim helyett vettem egy amtra skimmert. Sokkal gyengébb mint az eheim, nem állítható a teljesítménye, cserébe gyárilag van hozzá garnélavédelem. A célnak megfelel, minimális hab sincs a felszínen, jelenleg napi 5x 1 órát üzemel. Bővítettem a cory csapatot, így 7en vannak mint a gonoszok. 6 panda +1 narancsúszójú, illetve vettem pár süncsigát. A vízcserém rutinja is változott a mai nappal. Eddig 30liter vizet cseréltem de közvetlenül a csapból. Természetesen vízkezelővel, de egy 3l-es tállal töltögettem vissza, ebből következik hogy az első 3 literbe beletettem a 30literhez való vízkezelőt, majd töltögettem tovább közvetlenül a csapból. Mától viszont vízcsere előtti nap feltöltök egy 20l-es kannát, belemegy a vízkezelő, és pihen egy napot.
Ma teszteltem vízcsere előtt (nitrát 5-15 inkább 5, foszfát 0,2-0,4, vas 0,02-0,05) is és csere után is (Nitrát 5, foszfát 0,1-0,2) Foszfátot +0,2-vel emeltem. A jövő hét folyamán marad a napi 2-2 mili profito+fosfo.
A növények (és az algák) a ludwigia kivételével jól érzik magukat szerintem. A ludwigia a felkopaszodás iskolapéldája. Szár alsó 20cm totál kopasz. Az anubiasok attól függetlenül hogy lassú növésűek, szépen fejlődnek. A nagy kiheverte hogy megszabadítottam 2-3 elalgásodott levéltől, a kicsi futószalagon hozza az új hajtásokat. Talán az ambulia érzi magát talán a legjobban. 4tövet vettem eredetileg, szombaton hármat "feleztem". A háromból kettőnél a vágás mellett már 2-3centis új hajtás van. Már csak az algával kéne kezdeni valamit. Gyakorlatilag minden lassabb növény levelének a széle szőrösödik. De nem csak a lassúak. Szőrösek az ambulia levelei ugyanúgy mint a tócsagazé. A héten sajnos nem minden nap tudtam a napi 2ml carbot leállított szűrő mellett koncentráltan a problémás helyekre nyomni. Az elképzelhető hogy az ecsetalga mikrotáp/vas túladagolás miatt van jelen még mindig, úgy is, hogy gyakorlatilag nincs is vas a vízben? Vagy valami más okot kéne keresnem? Mit?
View attachment 153317View attachment 153318View attachment 153319View attachment 153320View attachment 153321View attachment 153322View attachment 153323View attachment 153324


szerk.: ha nem oldódik hosszútávon az alga helyzet, megpróbálkozhatnék kagylótutaj "betelepítésével"? Hátha felvenné azt a plusz tápanyagot (mégha nem is tudom mi az) amiből jelenleg az alga él? Vagy csak a többi növényt szivatnám a kevesebb fénnyel?
Olcsóbban megúsztad volna ha az EHEIMre veszel garnélavédős úszót, mégolcsóbban védőrácsot. Az ecset algád valószínű azért van mert nagy az áramlásod az akvába és nem megfelelő a Co2 beoldás... de gondolom az nincs így marad az erős áramlás. A legtőbb alga azt szereti.
 
szerk.: ha nem oldódik hosszútávon az alga helyzet, megpróbálkozhatnék kagylótutaj "betelepítésével"? Hátha felvenné azt a plusz tápanyagot (mégha nem is tudom mi az) amiből jelenleg az alga él? Vagy csak a többi növényt szivatnám a kevesebb fénnyel?
Én megpróbálnám. Szükség esetén a szobai futóka is jó, ha belelógatod az akvába a gyökereit.
 
Én megpróbálnám. Szükség esetén a szobai futóka is jó, ha belelógatod az akvába a gyökereit.
Nagyon jobb ötletem nincs. Esetleg még két hetes periódusra, megpróbálom a mikrotápot megfelezni. Napi 2ml helyett 1.
Bíró Józsinak (többek között) van egy "egyszerű 126literes" akváriuma fent youtubeon, nyilván össze sem lehet hasonlítani az enyémet az övével, de elgondolkoztató hogy neki pl nem okozott gondot a co2 hiánya, és a nagy áramlás....
 
A melegebb víz is okozhat algásodást. A felesleges tápanyagokat gyorsan fejlődő növényekkel lehet eltüntetni a vízből. Nagyon hatékonyak erre a célra az úszónövények is, bár tényleg árnyékolják az alattuk lévő területet. Szerintem is jó ötlet szobanövények alkalmazása. Legjobb a szobai futóka vagy a pletyka. Le kell vágni belőlük egy hosszabb darabot, és a végét belógatni az akváriumba (például a csövezés mellett. A növényt el lehet vezetni a szobában máshová, így nem fog belezavarni az akvárium látványába. A belógó szárvégen fejlődik majd gyökérzet, de ezt el lehet takarni vagy időnként visszavágni.
 
A melegebb víz is okozhat algásodást. A felesleges tápanyagokat gyorsan fejlődő növényekkel lehet eltüntetni a vízből. Nagyon hatékonyak erre a célra az úszónövények is, bár tényleg árnyékolják az alattuk lévő területet. Szerintem is jó ötlet szobanövények alkalmazása. Legjobb a szobai futóka vagy a pletyka. Le kell vágni belőlük egy hosszabb darabot, és a végét belógatni az akváriumba (például a csövezés mellett. A növényt el lehet vezetni a szobában máshová, így nem fog belezavarni az akvárium látványába. A belógó szárvégen fejlődik majd gyökérzet, de ezt el lehet takarni vagy időnként visszavágni.
24fokos a víz, soha nem megy 25 fölé. A futóka helyett kagylótutajjal próbálkozom majd, ha a mikro táp felezés sem jön be.
 
Eddig 30liter vizet cseréltem de közvetlenül a csapból. Természetesen vízkezelővel, de egy 3l-es tállal töltögettem vissza, ebből következik hogy az első 3 literbe beletettem a 30literhez való vízkezelőt, majd töltögettem tovább közvetlenül a csapból.
Ez így nem volt jó megoldás, ilyenkor esetedben a 112 literre kellett volna mérni a vízelőkészítő mennyiségét, ez is okozhatott gondokat.

Az új 20 literes kannával nem lesz ilyen problémád, ott értelemszerűen csak az adott mennyiségre kell adagolni, viszont nem kell állni hagyni, felesleges.
 
Ez így nem volt jó megoldás, ilyenkor esetedben a 112 literre kellett volna mérni a vízelőkészítő mennyiségét, ez is okozhatott gondokat.

Az új 20 literes kannával nem lesz ilyen problémád, ott értelemszerűen csak az adott mennyiségre kell adagolni, viszont nem kell állni hagyni, felesleges.
Azért gondoltam, hogy jobb, ha hagyom állni, mert úgy biztos nem lesz se túl hideg, se túl meleg a víz.
 
Azért gondoltam, hogy jobb, ha hagyom állni, mert úgy biztos nem lesz se túl hideg, se túl meleg a víz.
Ílyen kánikulában nem is baj ha hidegebb. 1-2 fokot hűl a víz ami pikk pakk átveszi a szobahőmérsékletet. Egyébként lehet közvetlenül akváriumba is tölteni csapból vízet, és feltöltés után az akvába nyomni a vízkezelőt. Bár szerintem ezt nem sokan válalják be, főleg ha nem tudod mennyi vizet raktál bele. Én ezt annó átfolyásmérővel akartam megoldani, de a neten nemtaláltam olyat ami pozitívan lett volna értékelve.
 
Szépen alakul az akvád :) Annyival egészíteném ki a többieket, hogy oké csapvíz csapvíz vaszabáló... de én nem szoktam hagyni ilyen alacsonyan a vasat. legalábbis nekem sikerül 0,2-re feltornászni, ettől még lehet nálad más a helyzet.
A foszfátot is állíthatod kicsit szigorúbban 1:10 nitrátra.

Egyébként hiánytüneteket én nem látok annyira a növényeiden, de lehet hogy nem értek még hozzá annyira.
A Ludwigiák (és a bacopák is) nálam is felkopaszodtak. Úgy vettem észre igénylik a gyökértápot. én végül tápos csészébe raktam őket. aztán topolással idővel ki szebbek lesznek :)

A szűrő leállítást ("tanulmányaim" alapján) nem javaslom, mert koptatják a rotort.
 
Utoljára módosított:
Szépen alakul az akvád :)
Köszi!
Annyival egészíteném ki a többieket, hogy oké csapvíz csapvíz vaszabáló... de én nem szoktam hagyni ilyen alacsonyan a vasat. legalábbis nekem sikerül 0,2-re feltornászni, ettől még lehet nálad más a helyzet.
Egyébként hiánytüneteket én nem látok annyira a növényeiden, de lehet hogy nem értek még hozzá annyira.
Itt jön az az ellentmondás, ami bennem is megfogalmazódott, de nem nagyon értem, nem nagyon tudok vele mit kezdeni...:unsure:
Hiánytünet nincs (legalábbis mi nem látunk) ugyanakkora vas kevés a vízben.
Lehet (biztos) hogy türelmetlen vagyok, de annak ellenére, hogy kevés a vas a teszt szerint, tegnaptól feleztem a profito-t. 2ml helyett "csak" 1et adok. Abban bízok hogy visszább szorul az ecsetalga.
A foszfátot is állíthatod kicsit szigorúbban 1:10 nitrátra.
Egyelőre adom tovább a napi 2ml fosfot. Úgy vagyok vele inkább 1:15 legyen az arány, mint besokalljak.
A Ludwigiák (és a bacopák is) nálam is felkopaszodtak. Úgy vettem észre igénylik a gyökértápot. én végül tápos csészébe raktam őket. aztán topolással idővel ki szebbek lesznek :)
Ha nem tetszik nekik a környezet mennek a "levesbe". 🙃 Helyettük esetleg jön valami kevésbé igényes.

A szűrő leállítást ("tanulmányaim" alapján) nem javaslom, mert koptatják a rotort.
Rosszul fogalmaztam, nem állítom le, csak a nyomó ágat zárom el. Kb. 2-3-5 percre. Ennek köszönhetően látványos is a carbo hatása. Amit lefújok ecset másnapra vörös/piros lesz.IMG_20210815_195415.jpgIMG_20210815_195348.jpg
 
Sziasztok!

Heti helyzetjelentés.
Sok minden nem változott a héten. Bekerült 2 új növény, egy pogostamon stellatus, illetve limnophila sessiliflora. A limnophila érdekessége, hogy sokáig azt hittem hogy van ilyenem, (a totál képen balra) de szerintem az limnophila aquatica. Mindegy is.
A limnophila sessiliflora hajtásai üde zöld színűek, szemre nagyon jól érzi magát. Hozzá képest az aquatica halványnak tűnik.
A marsilea hirsuta még mindig stagnál, semmi fejlődésre utaló jel.
Ludwigiat, és a bacopát visszavágtam, amit levágtam leültettem. Ludwigia továbbra is szenved, kopaszodik, bacopa-n talán stagnál az alga.
A héten ugye (múlt héthez képest) feleztem a profito-t, lehet hogy kár volt? Múlt héten sem volt túl sok vas a vízben, de legalább mérhető volt... ma nem.
Akinek jobb a rálátása mint nekem, erősítsen meg legyen szíves, hogy az anubiason vashiány látható. A levelek végei halványak. Vissza kéne térjek a napi 2ml profitohoz? 237569884_428167261888174_2382367616155518207_n.jpg 237580427_1506578426341990_831436295714386183_n.jpg237607855_2648592518780560_7612884635569577132_n.jpg
Vagy kéne külön vasat adagolnom? Nem szeretném hogy a külön vastól opálos legyen a vizem mint @Versenycsiga kollégának. Őrülök hogy a kezdeti ködösségem megszűnt.
Vízcsere után nitrát 5-15, foszfát 0,4. Foszfátot 0,2vel növeltem (ugyanúgy mint múlt héten) és továbbra is napi 2ml fosfot adagolok. Szerintem ez a nitrát-foszfát arány viszonylag jól beállt.
 
Szépek ezek a "gyapjas" növények, tök jó, hogy már 3 féléd is van és ilyen sok :) A limnophila sessilifloran én is csodálkoztam, hogy mitől ilyen széles nálad, de akkor megvan :D
A legnagyobb baj mindkettőnk akvájával az a kavicstalaj. Egyszerűen nem megfelelő a bacopáknak és ludwigiáknak. Talajkapszula valamit segít, de én végül (Tropica) táptalajos csészét raktam be nekik, így már jól vannak nálam.
A marsilea hirsutaval nincs tapasztalatom, de kb esélytelen szerintem kavicsban nevelni sajnos. A többi növényednek szerencsére mindegy :)

A foszfát adagolásod szerintem is tök jól beállt. én ezek után minimálisan feljebb vinném a napi adagot és elhagynám a heti nagyobb pótlást és mérést. nyilván ebben van rizikó, csak tippnek írtam, ha nem szeretsz mérni..
Ha az alga nem szorul vissza elég gyorsan akkor szintén kicsit érdemes emelni még a foszfáton.
Egy próbát megért a profito csökkentés, de nem sokat jósoltam neki. inkább emeld vissza szerintem. az Easy Life topicban olvasni, hogy vannak akik mennek még feljebb. nem olyan sűrű cucc az.
Ha nem a foszfáttal együtt adom be a vasat, akkor általában nem ködösít, de nem találtam még rendszert benne.

De látod én is csak próbálkozok. kavicsosban a 2hr sem jött be nekem, túl sok a foszfát, kevés a vas.. Viszont legalább az algát kiirtotta.
Ha jól számoltam a Green Aqua Micro javasolt low-tech adagban arányaiban több a vas mint az emelt adag Profitoban. megpróbálom.
Azért szerintem egyikünknél sem tragikus a helyzet csak jobbat szeretnénk. azt viszont kavicsosban, nem könnyű :D
 
Back
Oldal tetejére