• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Broméliák gondozása

Meskó

Mágus
Sziasztok!

Lehet, hogy ennek külön kéne egy fórum részleg, mint "Paludáriumi, terráriumi, viváriumi növények", és azon belül külön topik a broméliáknak, de jobb ötletem nem volt, jöttem az alapokhoz.
Szóóóval, segítség kellene nekem egy betta bromélia életre keltéséhez. Szombaton beugrottunk a Praktikerbe, és a kezembe akadt egy leárazott növényke. A belső tölcsérek el voltak száradva, otthon nézegettem, és ki van rohadva, ki is tudtam emelni. A külső levelek egészségesnek tűnnek. Van esély rá, hogy rendbe jöjjön egy ilyen után? Broméliám még sosem volt, nem tudom mit kellene vele csinálni, hogy jól legyen. Azt tudom, hogy a belső tölcsérben cserélgetni kell a vizet bizonyos időközönként, és hogy szereti a párát. Az alap gondozásáról sok cikk van fent neten, csak feltámasztásról még nem találtam semmit.
Este csinálok képet, és lehet, hogy pontos nevet is ír a címkéje.
 
Szia. A nagy aruhazak altalaban viragzo bromeliak, neoregeliakat arulnak.
Nos. A bromeliak egyszer viragoznak eletulben aztan meghalnak. Elotte ha jol van tartva hoz egy ket sarjat. Ha nem latsz a nagy tolcserben ket kicsit(altalaban ezt a tipust aruljak nagyaruhazakban), van olyan bromcsi ami oldalt hoz kulon hajtast, akkor tehet egy szivesseget a praktikus aruhaz, nemhogy penzt nem lett volna szabad elkerni erte, de...
 
Szia. A nagy aruhazak altalaban viragzo bromeliak, neoregeliakat arulnak.
Nos. A bromeliak egyszer viragoznak eletulben aztan meghalnak. Elotte ha jol van tartva hoz egy ket sarjat. Ha nem latsz a nagy tolcserben ket kicsit(altalaban ezt a tipust aruljak nagyaruhazakban), van olyan bromcsi ami oldalt hoz kulon hajtast, akkor tehet egy szivesseget a praktikus aruhaz, nemhogy penzt nem lett volna szabad elkerni erte, de...
Hupsz. :ROFLMAO: Mentségükre szól, hogy az állatkereskedésekben sem értenek az állatokhoz, nem várom el a barkácsáruházaktól, hogy a növény részleget is ismerjék. Akkor kicsit várok vele, ha tovább rohad, kidobom.

Ja most latom, hogy a belsejet ki tudtad emelni. Akkor halott.
Kep esetleg?
Este lefényképezem, de így a leírtak alapján teljes elhalálozásról lesz szó. :"D Száradt rész, belül vizes-trutyis. Sarjak után nem kutattam, de este akkor azt is meglesem.
 
Bár a haldokló bettáim kapnának ilyen biztató szavakat. :ROFLMAO:
Kell így az anyatőbe vizet öntögetni, vagy elég, ha csak spriccelem őket?
 
Sajnos csaknem egy hónappal később találtam a topicra, mint aktuális lett volna. A jövőben ha ilyesmit vennél, talán azokon segít:

1.) kiönteni a tölcsérből minden vizet, ha lecsepegett, a maradékot papírtörlővel/WC-papírral felitatni
2.) csipeszt és ollót alkoholba mártani (ha nincs, akkor borotválkozás utáni arcszesz is jó, de párologjon el a felületekről)
3.) ki kell vágni a közepéből a pusztuló darabokat, lehetőleg annyira mélyen amennyire csak hozzáférsz
4.) utána a maradékot szintén felitatni papírtörlővel a közepéből
5.) fahéjjal vastagon megszórni a közepét, de nem kell cm vastagon álljon rajta (kis papírlap félbehajt, fahéj rászór, félbehajt, fahéjat finom ujj ütögetéssel gyönyörűen középre lehet játszani)
6.) semmi vizet és párát nem kaphat legalább két hétig

- a legszélső levelekből a vízhiány miatt néhány bepöndörödik, csak esztétikailag zavaró, a növény szempontjából nem érdekes
- valószínűleg fakóbb lesz a növény => változattól függően világosabbak lesznek a levelek
- ha szinte porszáraz a közege, akkor sem szabad vízzel érintkeznie, az egész történet lényege, hogy a rothadás álljon meg minél előbb

7.) ha megbizonyosodtál arról, hogy nem ment ki a közepe, a fahéjat le lehet önteni a közepéből két hét múlva
8.) ilyenkor már alulról szívhat a közege vizet, szerintem a leveleket nem érdemes vizezni még
9.) vissza lehet térni a normál öntözéshez és párásításhoz egy hónap elteltével
10.) ha megmaradt a növényt, átültethető

Szubjektív:
Szerintem akkor érdemes ezzel játszani, ne nem kell rögtön terráriumba ültetni. Sok növényt tudtam így megmenteni, egészen borzalmas közepű példányokat is. Gyönyörűen rendbe jönnek, a legtöbb ott folytatja, ahol abbahagyta. Sarjakat pl. tudnak nevelni.

DSCF5011.JPG
 
Húú, köszi. :) Holnap ránézek. A sarjak szépen nőnek, a belsejével nem nagyon foglalkoztam, de akkor azzal is megpróbálkozok.
 
Sajnos csaknem egy hónappal később találtam a topicra, mint aktuális lett volna. A jövőben ha ilyesmit vennél, talán azokon segít:

1.) kiönteni a tölcsérből minden vizet, ha lecsepegett, a maradékot papírtörlővel/WC-papírral felitatni
2.) csipeszt és ollót alkoholba mártani (ha nincs, akkor borotválkozás utáni arcszesz is jó, de párologjon el a felületekről)
3.) ki kell vágni a közepéből a pusztuló darabokat, lehetőleg annyira mélyen amennyire csak hozzáférsz
4.) utána a maradékot szintén felitatni papírtörlővel a közepéből
5.) fahéjjal vastagon megszórni a közepét, de nem kell cm vastagon álljon rajta (kis papírlap félbehajt, fahéj rászór, félbehajt, fahéjat finom ujj ütögetéssel gyönyörűen középre lehet játszani)
6.) semmi vizet és párát nem kaphat legalább két hétig

- a legszélső levelekből a vízhiány miatt néhány bepöndörödik, csak esztétikailag zavaró, a növény szempontjából nem érdekes
- valószínűleg fakóbb lesz a növény => változattól függően világosabbak lesznek a levelek
- ha szinte porszáraz a közege, akkor sem szabad vízzel érintkeznie, az egész történet lényege, hogy a rothadás álljon meg minél előbb

7.) ha megbizonyosodtál arról, hogy nem ment ki a közepe, a fahéjat le lehet önteni a közepéből két hét múlva
8.) ilyenkor már alulról szívhat a közege vizet, szerintem a leveleket nem érdemes vizezni még
9.) vissza lehet térni a normál öntözéshez és párásításhoz egy hónap elteltével
10.) ha megmaradt a növényt, átültethető

Szubjektív:
Szerintem akkor érdemes ezzel játszani, ne nem kell rögtön terráriumba ültetni. Sok növényt tudtam így megmenteni, egészen borzalmas közepű példányokat is. Gyönyörűen rendbe jönnek, a legtöbb ott folytatja, ahol abbahagyta. Sarjakat pl. tudnak nevelni.

View attachment 83996
A sarjakkal mi lesz amúgy a teendő, ha az anyatő is megmarad? Hogy lehet leválasztani őket? Illetve, ha az anya nem kap vizet ilyen sokáig, nem fog elszáradni a két sarj is?
 
A sarjakkal mi lesz amúgy a teendő, ha az anyatő is megmarad? Hogy lehet leválasztani őket? Illetve, ha az anya nem kap vizet ilyen sokáig, nem fog elszáradni a két sarj is?
Nem kell levenni, az anyatő idővel tönkremegy, akkor a picik kiszabadulnak.
Ahhoz hogy ne rothadjon tovább a közepe, muszáj elvenni a vizet. Teljesen nem száradnak el - persze attól függ mekkorák! Később, ha az anyatő megmaradt, hoz majd új sarjakat.
 
Sziasztok, lehet, hogy nem a legjobb helyre írok, de tudnátok segíteni, hogy Budapesten merre tudok beszerezni zuzmószerű szakállbroméliát (Tillandsia usneoides)?
 
Sziasztok, lehet, hogy nem a legjobb helyre írok, de tudnátok segíteni, hogy Budapesten merre tudok beszerezni zuzmószerű szakállbroméliát (Tillandsia usneoides)?
GA-ban szerintem találsz, barkácsáruházban (legalábbis bauhaus-ban szokott lenni), oázis kertészetben is láttam már.
 
Back
Oldal tetejére