• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Brakkvizi növény

spuc

Új regisztrált
Sziasztok!
Egyenlőre még csak elmélet szinten foglalkoztat egy brakkvizi akvárium félcsőrű csukákkal, gébekkel, üvegsügérekkel. A kérdésem az lenne, hogy egy ilyen kb nem túl sós (5-7 ezrelékes sókoncentráció) vizet milyen növények bírnak hosszú távon? Van valakinek tapasztalata brakkvizes növények terén? Valahol Anacharisról, Anubiasról és jávai moháról olvastam hogy bírják. A Cryptókkal mi a helyzet?
Köszönöm:
Laci
 
Ha brakk víz, én egyértelműen mangrove-t mondanám még. ;) Cryptokat nem tudom, de a jávai moha bírja.
 
Szia!
Brakkvízben megél még a Microsorium pteroptus, de külföldi fórumokon írják még a Lilaeopsisokat, Bacopát stb. Ha beírod a Google-be hogy brackish water plants, akkor az elsők között adja ki egy webáruház linkjét, ahol sok brakkvízi növényt összegyűjtöttek. Olyanok vannak köztük, amikről álmomban sem gondoltam volna, hogy megélnek sós vízben. Mondjuk az más kérdés, hogy milyen sókoncentrációt bírnak ki, mert azt sajnos nem írják, de ez az oldal jó kiindulási alap lehet. Amúgy én is egy brakkos akit tervezek, a növények egyenlőre Microsoriumok lesznek, mert abból most sok van, de lehet, hogy teszek bele mást is.
 
Nekem van két zöld pettyes gömbhalam (Tetraodon Nigroviridis), amelyek brakkviziek. A növények elég nagy gondot jelentenek. Mikor idekerültek hozzám minimális volt a víz sótartalma, akkor azt a vizet bírta a valisneria meg az átokhínár. Most már nem bírja csak a Microsorium, de az is vegetál, vagy inkább lassan pusztul elfele (főleg h a gömbik rásegítenek). Jávai mohát nem is probáltam, mert szerintem lecsipegetnék... bár ki tudja. Mást meg nem nagyon tudok ami bírná.

Az offtopicba raktam fel pár képet róluk: :)

viewtopic.php?f=29&t=1781
 
Szépek a halaid.:) Nekem ausztrál sivatagi gébek lesznek bent meg ha sikerül szereznem, akkor pseudomugil cyanodorsalis vagy p. signifer. Amúgy a jávai moháról azt olvastam, hogy nőni ő sem fog sós vízben, csak megmarad. Szóval főleg ikráztatásra jó.
 
Egy ideje álmodozom egy brakkvízi akváriumról, és amennyire lehetett, körbeolvasgattam a témát. Nem nagyon találtam kimerítő forrásokat, de amit leszűrtem belőle: a brakkvizet az édesvízi növények csak elviselik, növekedni csak minimálisan növekednek, már ha képesek rá egyáltalán. Tehát a vízminőség fenntartásába egyáltalán nem segítenek be, sőt könnyen pusztulásnak indulnak és akkor csak növelik a szennyező anyagok mennyiségét. Egy forrás szerint az édesvízi növények 1,015 sósűrűségnél mindenképpen kihalnak. Ez kábé fele az átlagos tengervíznek. Annyit tudok tapasztalatból hozzáfűzni, hogy nálam a Microsorum ki is halt, ahogy meg volt írva. Állítólag a Cryptocoryne ciliata képes megélni teljes sókoncentrációban is, de ezt a fajt eddig sehonnan se sikerült beszereznem, még rendelésre se. A következő tengeri algák elvileg bírják az 1,015 fölötti brakkvizet: Caulerpa prolifera, Ulva lactuca, Chaetomorpha linum. Az elsőt viszonylag könnyen be lehet szerezni tengerisektől, a második kettőre eddig csak pislogtak a megkérdezettek. A vörös mangrove viszonylag könnyen beszerezhető, de elég drága növény, több ezer forint egy példány. Sikerült egy kertészetben keleti mangrovét (Bruguiera sexangula) vennem 800 Ft-ért, eddig jól érzi magát, bár látható növekedést még nem produkált.
 
Moszat said:
Egy ideje álmodozom egy brakkvízi akváriumról, és amennyire lehetett, körbeolvasgattam a témát. Nem nagyon találtam kimerítő forrásokat, de amit leszűrtem belőle: a brakkvizet az édesvízi növények csak elviselik, növekedni csak minimálisan növekednek, már ha képesek rá egyáltalán. Tehát a vízminőség fenntartásába egyáltalán nem segítenek be, sőt könnyen pusztulásnak indulnak és akkor csak növelik a szennyező anyagok mennyiségét. Egy forrás szerint az édesvízi növények 1,015 sósűrűségnél mindenképpen kihalnak. Ez kábé fele az átlagos tengervíznek. Annyit tudok tapasztalatból hozzáfűzni, hogy nálam a Microsorum ki is halt, ahogy meg volt írva. Állítólag a Cryptocoryne ciliata képes megélni teljes sókoncentrációban is, de ezt a fajt eddig sehonnan se sikerült beszereznem, még rendelésre se. A következő tengeri algák elvileg bírják az 1,015 fölötti brakkvizet: Caulerpa prolifera, Ulva lactuca, Chaetomorpha linum. Az elsőt viszonylag könnyen be lehet szerezni tengerisektől, a második kettőre eddig csak pislogtak a megkérdezettek. A vörös mangrove viszonylag könnyen beszerezhető, de elég drága növény, több ezer forint egy példány. Sikerült egy kertészetben keleti mangrovét (Bruguiera sexangula) vennem 800 Ft-ért, eddig jól érzi magát, bár látható növekedést még nem produkált.

Szia itt is! :)

Látom minden témában otthon vagy. :)
Akkor most hogyan is áll ez a bakkvízi akvárium projekt?
Mert látom a növényeket próbálgatod, de akkor van már valami akvárium is, vagy hol teszteled a mangrovét pl.?
Szeretnék én is majd egy normálisat összerakni, de mindenféleképpen 300 liter vagy afölöttit.
Persze nekem beleszólnak majd a gömbik is a növényválasztásba, mert ezzel a konfetti készítéssel nem hagynak egynek se sok esélyt a túlélésre. :)
 
Moszat said:
A következő tengeri algák elvileg bírják az 1,015 fölötti brakkvizet: Caulerpa prolifera, Ulva lactuca, Chaetomorpha linum.
A tengeri algák mennyire fényigényesek? Mert én azt olvastam, hogy nagyon. Viszont a pseudomugilok miatt muszáj lesz betenni növényeket, mert ők azt szeretik, ha sok a növény. Meg nehezen is tudnám elképzelni az akit növények nélkül.
A keleti mangrovét hol sikerült beszerezni? Ha látszik rajta bármi változás, mindenképpen írj!
 
Megkérdeztem egy külföldi fórumon, hogy milyen feltételek mellett lehet tengeri algát tartani brakkvízi akiban és ezt a választ kaptam:
"Marine alga and sea grasses are very sensitive to salinity and any change will often kill them. If you get alga from a brackish water habitat (estuary) and the salinity is the same as in your aquarium, then you have a chance. But the brackish water alga are different to the marine varieties. So don’t bother adding something from the beach to a brackish water aquarium.

Marine algae need lots of light, stabile temperatures, stabile water chemistry, and a bit of water movement. They also need to be handled carefully when collecting and transporting home. If the transport container or collection bucket gets warm during collection or transit, the alga will probably die.

Most people use artificial plants in a brackish water aquarium. Alternatively you can try Java Fern and Anubius but depending on the salinity, they may not survive either.
If the salinity is very low you might be able to keep normal freshwater aquarium plants. Try those with tough leaves, Hygrophilla, Ludwigia, Echinodoras sp."
Magyarul: a tengeri alga nagyon érzékeny a vízminőség és a hőmérséklet változásaira, a legkisebb is megöli. Ha brakkvízből származó algát tudsz szerezni, az jó, de akkor pontosan be kell mindent állítani, hogy olyan legyen a víz, mint az eredeti élőhelyén. Azt mondja, hogy a legtöbben műnövényt használnak brakkvízben, ezen kívül javasolja a microsoriumot és az anubiast is, de az sem biztos, hogy túléli, mint arról már volt szó. :(
 
Az algák fényigényességéről tengeri akvárium szakértőket kérdezgettem, szerintük kevésbé fényigényesek, mint a korallok. A nagyon fényigényes az relatív, egy átlagos akváriumszett világításához képest minden fényigényesnek számít. Tudni kéne, mit ért a nagyon fényigényes alatt, szám szerint. Sok akvaristát ismerek, akiknek a 0,5 W/liter nagyon erős fénynek számít. Konkrét ajánlott értéket sajna eddig sehol nem találtam az algákhoz.

Ez a szöveg nekem túl általánosan hangzik, tengeri algákról összességében és nem fajokról beszél. Ha fogsz egy random tengeri algát és berakod brakkvízbe, akkor biztosan az fog történni, amit leír. Néhány konkrét fajjal viszont vannak pozitív tapasztalatok, még ha nem is valami csodálatos eredménnyel. Például:

http://blogs.thatpetplace.com/thatfishb ... aquariums/
"Caulerpa prolifera - This is the most commonly-available marine algae. It ranges from Florida and the Caribbean southward, and is commercially cultivated. Caulerpa spreads via rhizomes, or runners, and, although a true marine algae, it adjusts well to brackish environments. "

Eelgrass, Zostera marina - Eelgrass is one of the only true plants to live an aquatic existence in marine environments. It is not commonly kept in aquariums. ...I commonly observe eelgrass in estuaries, lagoons and other brackish habitats, and it thrives in true marine water as well.

A tengeri fű mellett szól még, hogy brakkvizes törpe csikóhalas akváriumban (Hippocampus zosterae) is tengeri füveket használnak szinte kizárólagosan. Beszerzése idehaza nem tűnik egyszerű feladatnak....

Az Ulva lactuca (sea lettuce) sok helyen szerepel mint egyetlen növény Halocaridina rubra tenyészakváriumban. Ez a garnéla meg egy brakkvízi faj, tehát az Ulvának is kell bírnia, ha már ezt használják. És nem fényigényes.
http://www.seahorse.com/shop/index.php? ... ucts_id=19
At home you can house up to 600 shrimp in 5 gallon tank with a sponge filter, very little light, gravel substrate, and sea lettuce for habitat. ....Be sure you use a hydrometer to check the specific gravity which should be 1.0114.

A mangrovét a füvészkert melletti kertészetben vettem. Szerintem már kinyírták a többit, összesen 2 élt még amikor vittem és az nem ma volt. A cetlije szerint vízben kell állnia növénynek, ami az eladó szerint hülyeség mert "pozsgás a szára" és az olyan növénynek nem kell sok víz. Szóval sok sikert a beszerzéshez :) Egy vödörbe raktam bele, az eddigi egyetlen megfigyelésem, hogy nagyon érzékeny a hidegre, egy szellőztetéstől képes lekonyulni. Nem nagyon nő, de ki kell hevernie a bolti sokkot meg a körülmények drasztikus változását. A brakkvízi projekt egyelőre kimerül a vödörben meg egy 5 literes akváriumban amiben Artemiát akarok felnevelni, illetve egy 40 literes be van készítve lávakő talajjal és éppen üresen ázik.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére