• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hónap akváriuma Blind date

AmBalaj said:
Kezd izgi lenni a dolog, ugyanis a máskor jellemző szerény felhozatalhoz képest a napokban találtam egy csomó érdekességet. Pont azokat a dolgokat, amikre már évek óta vadászok :D
Sikerült beszereznem egy új rajt a nyáron kipusztult Thayeriáim helyére, ráadásul jó kondiban is vannak, amit még most is nehezen tudok elhinni. Emellett mintegy bónuszként találtam Carnegiella myersit (sajnos csak négy igen eltérő méretű példányt, aranyáron), amit legalább hat éve keresek, mindhiába. Eddig csak állatkertben láttam őket élőben, szóval nagy az öröm :p
Tegnap rendeltem néhány Otocinclust is a meglévő túlélők mellé, ez a második alkalom, hogy rájuk bukkanok. Először otthon vettem 4 csontvázat (jelzem, az volt a teljes készlet), amiből kettő a tíz percig tartó utazást sem bírta ki. A másik kettő szépen hízik, túlélték a co2-katasztrófát is ;). A rendelés tartalmaz továbbá 6 Amano-garnélát, egy E. tenellust és egy cserép Lilaeopsis novae-zelandiae-t, amik szintén eseményszámba mennek. Ja és újra lesz Easy-carbom :cool:. Végre teljes a növénylistám, megvan minden amit régóta keresek. Nem hittem, hogy a verseny előtt (vagy, hogy egyáltalán) összejön. :D Ma fogom megkapni a csomagot, nagyon kíváncsi vagyok és alig várom, hogy hazavihessem :!:

Egy kérdés: mi a különbség a brasiliensis és a novae-zelandiae között? Lehet, hogy eddig sem brasiliensisem volt, a boltban csak úgy ismerték, hogy "fű" :x


Szia, úgy tudom a brasiliensis a legkisebbre növő növény ebben a csoportban. Sok fényre van szüksége, hogy dús, összefüggő pázsit jöjjön létre.
Évekkel ezelött én is próbálkoztam vele, de kevés sikerrel, szép lassan kipusztult. A novae-zelandiaeról nem sokat tudok..
Kiváncsi lennék, honnan szerzed az apróságokat, én marosvásárhelyi vagyok és szívesen beszállnék az Otocinclus és Amano garnéla rendelésbe :roll:

Üdv. Igéző
 
Luna: Próbálkoztam "mechanikai eltávolítással", bár az eredményről nem tudnék beszámolni, mert egy ideje nem voltam otthon. Nem tűnnek veszélyesnek, szerencsére az üvegen vannak ahonnan könnyű leszedni őket. Ha maguktól nem tűnnek el, remélem majd a halaknak ízleni fognak. Két héten belül kiderül.

Igéző: Köszi az infót a Lilaeopsisról! Nekem sem nagyon akart összejönni a régi felállásban, mert leárnyékolta a többi növény, az Ancistrusok mozgatták, stb. Érdekes volt viszont megfigyelni, hogy ez is, meg az E. parvula is a bazaltban lefelé terjeszkedett, egyszerűen nem nőttek ki a talaj szintje főlé. Alatta ugyanakkor egészséges hajtásokat hoztak és üde zöldek voltak ha kihúztam :shock: Megjegyzem, hogy a technika és a tápozás azóta nem változott, az Ancistrusok jóval az átrendezés előtt kikerültek, úgyhogy csak az aljzatot tudom hibáztatni. Mindenesetre furcsa... A halakkal és garnélákkal kapcsolatban PÜ ment.
 
Én is hasonlót tapasztaltam az E. tenellusnál. Mivel nálam nem volt talajlakó hal (csak egy betta), így tényleg valószínű, hogy a talajjal volt a probléma. De ugye N-dee kolléga ezt a problémát is megoldotta. :) Ez is azt bizonyítja, hogy a talajon sem nagyon szabad spórolni.
 
Tény, hogy jobban fejlődnek a növények a jó minőségű talajban. Nekem sima kavicsban is sikerült szép gyepet növeszteni, de persze lassabban mint pl. az Amazoniaban. A lényeg a jó CO2 , megfelelő tápozás és fény.
 
Mielőtt teljesen megfeledkeznétek az én gyerkőcömről, megosztok veletek pár újdonságot. :)
Beszereztem pár ritkaságot, amikre igazán büszke vagyok :cool: Bolbitis heudeloti ééés....
...dobpergés...
5343252897_1b79863196_z.jpg

Helyes, az ott egy kifogástalan Blyxa japonica. Önmagában az is szinte hihetetlen, hogy egyáltalán találtam, de az, hogy nálam is virít, minden várakozásomat felülmúlta :shifty: Sikerült 4-5 tőre is szétosztani, a képen látható példány az erősebb fény miatt került oda ahol van. A többi a fák között van, egyelőre nem igazán láthatóak. Jelzem, a félárnyék és a gyengébb co2 ellátás ellenére jól tartják magukat.
A tenellus érdekes módon nem vitte túlzásba a növekedést, épphogy néhány vízalatti levélkét hozott mióta elültettem. Nos, a Blyxa örömére száműztem a bal első sarokba azt a pár tövet, kíváncsi vagyok mivé lesz. Nem jósolok neki nagy karriert, de ha a Blyxa továbbra is hozza ezt a formáját, nem fog hiányozni. A Lilaeopsis sem szereti azt a sarkot, mert oda kevés fény jut - ez van.
Drasztikus nyírássokon és gyomlálásokon ment át az akvárium. Az összes stem kikerült és csak 3-4 tő E. quadricostatust hagytam a masszív erdő helyett. Az Eleocharist is lenyírtam "nullással", a moha is kapott egy fazonigazítást. Mindez elég hirtelen történt és még mindig a kis kínai szűrővel vacakolok, úgyhogy be voltam tojva rendesen az algátől, de kellemesen csalódtam: a (viszonylag) kevés alga visszavonulót fújt. Ebből arra következtettem, hogy az Eheim-baleset óta megerősödtek a növények és az algásodás elsődleges oka egy idő után nem a rossz vízminőség, hanem a gyenge vízmozgás volt. A szűrőt egyébként visszakaptam, csak azóta nem voltam még otthon, hogy beüzemelhessem. Úgy döntöttem, hogy egy kisebb powerheadet bent hagyok, mert sok holtpontja van az akváriumnak (a fák között és az ösvényen össze szokott gyűlni egy kis mulm).
Így néz ki most (kevesebbet mutat :p de kereken fél éves):
5343252893_5bdecd3573_z.jpg
 
Gratula. Jól néz ki! És a Blyxa-hoz is gratu. Nekem kicsit egybefolyik a jobb oldal. A Blyxa jobban mutatna valami alacsonyabb növénnyel.
 
Sajna tényleg alig észrevehető, de gondolom most még csak kísérletezés megy. Persze lehet a kísérlet is jobb eredményt hozna, ha lenne egy kis tere a növénynek.
 
Így van Viktor, az a tő csak azért került oda, hogy ott is kipróbáljam, mennyire szereti. Nem mertem az összeset betenni a fák közé, nehogy Blyxa nélkül maradjak a végén :D
 
Beszereltem a szűrőt :thumbup: Szerencsére a "pótjátékossal" is sikerült a vége felé leküzdeni az algát, de ezentúl nincs mitől félnem. Várok még pár hetet, hogy megerősödjön a baktériumkultúra és a világítás másik felét is visszakapcsolom (2x 18w T8). Terveztem, hogy a csúfolkodásnak is alig nevezhető 4x18w T8-at lecserélem 2x54w Power Compactra, de nem látom különösebb értelmét egyelőre. A növények nőnek, alga nincs, ég a pipám. Ilyen életforma mellett csak a szüleim baját gyűjteném ha felpörgetném ezt a ritmust. Elég nagy szívesség részükről, hogy a tápozást és a heti vízcserét végzik majdnem egész évben :roll:

Így nézett ki nyírás előtt (a fotózás előtt persze levágtam az E. quadricostatus arasznyi indáit és a túlnyúló Eleocharis töveket):
5441694705_8a9313ccfa_z.jpg

Lenyírtam az Eleocharist, szétültettem a Blyxát (15 tőre kaptam szét :shock: ) durván megritkítottam a quadricostatust, a gyengélkedő tenellust pedig hátratettem a fák mögé, remélhetőleg összeszedi magát és látszani is fog :D . Az ösvény hátulsó részén a gyenge vízmozgás miatt mindig összegyűlt a mulm, ezért betettem egy örökölt AquaEl Fan Mikro-t :p Lámlám, ezek a kis haszontalanságok is jók valamire. Nem egy Koralia, de egyelőre megteszi. Ja, és éjszaka megy a vízbe a zokszigén ;)

Ilyen állapotban hagytam:
5442299160_a1a8909713_z.jpg
 
A nyírás előtti kép iszonyat el van találva, az én ízlésemnek. A sötétebb tónus, nagyon szép. Hálás lehetsz, hogy ilyenek a szüleid :p Hogy konstruktívan is hozzá szóljak, nagyon korrekt munka. Grat!
 
Nagyon szép, nekem talán jobban is tetszik az első kép, sokkal dzsungelesebb, jobban kiadja a középen futó ösvény rejtelmességét szerintem..azt a részt nagyon eltaláltad :thumbup:
 
A jobb oldal szerintem sokkal jobb lett, hogy alacsonyabbra hagytad. A fánál történt ritkítás most még drasztikusnak hat, illetve a bolbitis bal oldalon nem tud igazán érvényesülni most. Lehet kivenném a nagy csokor növényt és kicsit elvinni egy finomabb irányba a frissen beszerzett Bolbitissel, esetleg Microsorum Narrow kombóval.

Az anubias-t ne engedd elkanászodni, mert képes és felnő a felszínig.

Egyébként baba. :thumbup:
 
stevo said:
Hálás lehetsz, hogy ilyenek a szüleid
Hát bizony... nem mindenki mondhatja el magáról, hogy még a szüleit is megfertőzte :lol:

dekalabda00 said:
nekem talán jobban is tetszik az első kép, sokkal dzsungelesebb, jobban kiadja a középen futó ösvény rejtelmességét
Örülök, hogy végre valaki az ösvényt is szóvá teszi :) Az kellene igazából vigye az egészet, de tényleg nem mindig érvényesül sajnos. Nagyban függ egyébként a fotózástól is. A nyírás előtti képet egy régi bridge-zsel készítettem, a másodikat már egy barátom lőtte tükörreflexessel, 50mm fix objektívvel.

viktorlantos said:
kicsit elvinni egy finomabb irányba a frissen beszerzett Bolbitissel, esetleg Microsorum Narrow kombóval
Kicsit engem is zavarnak az Echinodorusok, főleg amiatt, hogy nehéz őket kezelni. A Microsorium ötlet tetszik, csak sajnos nincs ahová rögzítsem. Ha kiveszem a quadricostatust, a fák mögött marad egy jó tenyérnyi hely, amit a Bolbitis valószínűleg soha nem fog benőni... :| Még töröm az agyam :?
 
Távollétem alatt történt ez meg az.
Elpusztult egy csomó halam és megtámadott az alga. ennél többet sajnos nem tudok, mert én is csak a fotót látom... Előtte azonban kivirágzott az Anubias, hogy valami jót is mondjak.
A halpusztulás... Nos annak az oka előttem is rejtély. Az algára már számítottam, ugyanis több mint 2 hónapja kényszerszünet állt be tápozás fronton. jövő héten megyek csak haza, úgyhogy remélhetőleg kicsit gatyába tudom rázni.
Az a legszomorúbb az egészben, hogy amíg ezeket a sorokat írom, itt figyel mellettem az íróasztalon egy liter Micro és közel egy kiló fehér por (nejlonzacskóban, ahogy azt kell :lol: )

Így néz ki szegénykém:
5514983144_7ebba274bb_z.jpg
 
Uhh, szegény... Kitartást! Halpusztulást okozhatta: co2 túladagolás, vagy akár betegség is... Sajnos elég sok oka lehetett. Reméljük hamarosan gatyába rázod ;)
 
Betegség nem valószínű. A co2-vel kapcsolatban: épp a napokban fogyott el.
Az egyik, ami gyanús, hogy tavaly április óta elpöfékelt kereken 11 kg-ot :shock: . Kicsit sokallom, ami azt illeti... Talán valahol szivárog, töltés után kap egy kis szappanhabot. A másik dolog pedig, hogy olvastam ezt-azt arról, hogy közvetlenül azelőtt, hogy kifogyna a palack, furcsán szokott viselkedni. Na most, én nem voltam otthon, a szüleimnek sem tűnt fel semmi, de előfordulhat, hogy ilyenkor megnövekszik a nyomás? Vagy valami más okból kifolyólag több gáz megy be? más okát egyelőre nem tudom elképzelni a halpusztulásnak.
 
AmBalaj said:
Betegség nem valószínű. A co2-vel kapcsolatban: épp a napokban fogyott el.
Az egyik, ami gyanús, hogy október óta elpöfékelt kereken 11 kg-ot :shock: . Kicsit sokallom, ami azt illeti... Talán valahol szivárog, töltés után kap egy kis szappanhabot. A másik dolog pedig, hogy olvastam ezt-azt arról, hogy közvetlenül azelőtt, hogy kifogyna a palack, furcsán szokott viselkedni. Na most, én nem voltam otthon, a szüleimnek sem tűnt fel semmi, de előfordulhat, hogy ilyenkor megnövekszik a nyomás? Vagy valami más okból kifolyólag több gáz megy be? más okát egyelőre nem tudom elképzelni a halpusztulásnak.

Ha jó minőségű akvarisztikai reduktorod van ez nem valószínű, mert az tartja a nyomást.
 
Az ilyesmit szeretem csak egyszer megvenni, úgyhogy nem bíztam a szerencsére. Papillon reduktorom van. Akkor végképp tanácstalan vagyok :cry:
 
Back
Oldal tetejére