• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Blackout takarás

Etele

Kertész bálvány
Sziasztok, ki mivel takarja le az akvákat blackout alatt?

Én legutóbb a nagy akvát összeragasztott fekete sitteszsákokkal zártam el a fénytől, de nem annyira jó móka, ráadásul semmi szellőzés nincs, felment vízhőfok 31-32 fokra az ötödik nap végére.

Gondolkodtam geotextílián, vagy esetleg valami fekete szövet ponyván... de nincsen ezirányú tapasztalatom, szerintetek mi a legjobb/legegyszerűbb?
 
Egyiket sem használnám. Mindekettő átereszt valamennyi fényt. A legkézenfekvőbb dolog az alufólia, én mindig azt használom. Az nem enged át semennyit sem. Alufólia + szigetelőszalag kombóval tökéletesen kivitelezhető a BO.

A módszer:
Először a medence jobb és bal oldalára szigszalagozok 16-22-es csődarabokat, hogy a BO alatt is legyen szellőzés.
A medence tetejére kereszthidaló elemeket - pl. műanyag tálca - rakok, hogy az alu ne süllyedjen bele a vízbe (ez a lépés akár el is hagyható)
Aluval szépen körbetekerem a medencét, először az oldalát (folyamatosan kitekerve 2 nagy darabban), aztán a tetejét. Apró szigszalag darabokkal rögzítgetem az alu darabokat.
A medence sarkainál szigszalaggal megerősítem a hajlításokat. Ez fontos!
Odafigyelek, hogy 100%-ig be legyen takarva a medence.
Néhány fekete pólót még rárakok a biztonság kedvéért, mert az alufólia nagyon sérülékeny.

A kibontáskor ugyanezt eljátszom visszafele. Kb mint mikor karácsonykor ajándékbontás van. Szépen óvatosan.
 
Alufóliára pont nem gondoltam volna. :)

Mondjuk a 300 literes akvát mire körbetekerem... hát megőszülök. :( 100 literig simán jó lehet ez az alufólia.
 
Legelőször takarókat használtam, ami éppen ott volt. Másodszor külön egy medencét én is becsomagoltam, fekete szemeteszsákkal.
Ezeknek éppen 3 éve már, azóta rohamsisak- és süncsigák, valamint Amano-k végzik el az algairtást. Nekem sokkal könnyebb így. :)
 
Alufóliára pont nem gondoltam volna. :)

Mondjuk a 300 literes akvát mire körbetekerem... hát megőszülök. :( 100 literig simán jó lehet ez az alufólia.
5 évvel ezelőtt raklapok tömkelegét tekertem körbe fóliával naponta, amikor árút csomagoltam. Hasonlóan könnyen szakadt, mint az alufólia.
Sokkal gyorsabban megy, mint gondolnád. Persze először még nem lesz az igazi, de másodjára már jobban sikerül. (y)
 
Mondjuk a 300 literes akvát mire körbetekerem... hát megőszülök. :( 100 literig simán jó lehet ez az alufólia.
Jó az nagyobbra is. 20 perc alatt megvagy vele, és 100% a hatásfok.
Mennyivel rosszabb már, ha megspórolod ezt a 20 percet, cserébe viszont lesz egy 4 napos rosszul kivitelezett BO-d. Hmm...
 
Eddig mi is nagy, franciaágyra való vastag pokrócokat használtunk. Valljuk be: nyitott akváriumnál ez nem nyerő, de ez az alufóliás megoldás tetszik. Érdemes volt benézni ide!
 
Nekem egy 60L-es van ezt tavaly egy kartondobozzal takartam le.
Szerintem nagyobbakra is alkalmazható, esetleg több darabból.

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Ja az sem rossz, kell szerezni/csinálni passzentos méretűt és annyi! :) Ráadásul többször felhasználható.
 
Ja az sem rossz, kell szerezni/csinálni passzentos méretűt és annyi! :) Ráadásul többször felhasználható.
Igen, csak azt tárolni kell valahol, plusz amikor használod, az alsó rész teljes sötétítéséről gondoskodni kell, mert nem biztos, hogy teljesen eltakarja a fényt.
 
A doboz összecsukható tároláshoz. Az alsó részek takarása már macerásabb de azt mondjuk körbetekered alufóliával, egy csík elég... Vagy izé akármi. :D

Nekem spec. az a bajom hogy az akva háta mögé nem tudok benyúlni mert van mondjuk 3-4 centi a faltól, úgyhogy csak olyan dologgal tudok takarni amit be tudok "csúsztatni" a fal és az alva közé. :(
 
Eddig háromszor csináltam BO-t.

Elsőnél sittes zsák + pokróc, nem lestem. (4 nap) Nagyon sikeres volt. 99,9 %-ban eltűnt a 2 féle zöld és az fonál alga. Ecsethez nem nyúlt.
Másodiknál dupla pokróc. (4 nap) Nem volt annyira sikeres 75%-ban eltűnt a 2 zöld alga 100%-ban a fonal alga.
Harmadiknál 1 réteg pokróc. (4 nap) Nagy csalódás volt. 50%-a tűnt el a 2 zöld alga és 70% -a a fonal algának. (+2 napra letakartam) Összesen 60%-a a zöld algáknak eltűnt 90%-a a fonálnak.

Egyértelműen látszik, hogy nagyon kis fény elég az algáknak a túlélésre.
 
Utoljára módosított:
Pénteken borítottam be, mert nem bírtam ezzel a fonalas algával.5f46cadaae9ca7c0ff086bd76ccce714.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Ha black out kell az már a vég. Inkább megbontom az akvát és nyomok egy új berendezést, mert tutinhogy valamit rosszul csináltam. Felhívom mindenki figyelmét hogy rendezze újra a szképet! Az a legjobb ebben a hobbiban hogy mindíg újat teremtünk. Új élet- újn remény! Nem blackout. Új scape!:)
 
Ha black out kell az már a vég. Inkább megbontom az akvát és nyomok egy új berendezést, mert tutinhogy valamit rosszul csináltam. Felhívom mindenki figyelmét hogy rendezze újra a szképet! Az a legjobb ebben a hobbiban hogy mindíg újat teremtünk. Új élet- újn remény! Nem blackout. Új scape!:)

erre én is gondoltam, csak a reset-elek akkor hova teszem arra kb 4 hétre az állpmányt? Amanó, Chery, Amanda, Zebra csiga, Oto..... ezzel nekem ez a bajom, 200l akiból kivenni s betenni egy csupasz 24l-ebe kicsit nem lenne nyerő......
 
Ha black out kell az már a vég. Inkább megbontom az akvát és nyomok egy új berendezést, mert tutinhogy valamit rosszul csináltam. Felhívom mindenki figyelmét hogy rendezze újra a szképet! Az a legjobb ebben a hobbiban hogy mindíg újat teremtünk. Új élet- újn remény! Nem blackout. Új scape!:)
Már bocsánat, de ez elég meggondolatlan írás. Valamint off topic mert ez a takarásról szól nem a BO-ról.

Ha valakinél elburjánzik az alga az azért van mert nem ért hozzá. Ha újrahúzza a scapet semmi nem változik 1 hónap múlva ugyanúgy mocsár lesz belőle.
Ellenben ha rájössz, hogy mi a baj változtatsz és megtanulod kezelni akkor a BO után nem lesz újabb mocsár.

BO pedig azért kell, mert az egyensúlyt fenn tudod tartani viszont a már kialakult algatenger nem fog magától eltűnni csak hónapok alatt. Ha van is egy rakat Amanód, meg süncsigád nem tudnak 2 tonna algát felzabálni, de a tiszta akváriumot szinten tudják tartani.

Én magam minden algaelszaporodásom után okosabban jöttem ki a harcból és rájöttem, hogy miért történt.

Az elsőnél a No3/Po4 arány volt elrontva
Fonalalga a nevetségesen kevés Co2 miatt jött.
Amint ezeket a hibákat kezeltem és BO-ztam volt 4 hónap zöld és fonál alga mentes időszakom.

Aztán eljött az idő, hogy 9 hónapig nem "Mulmoztam" felgyülemlett annyi trutyi, hogy az no3, no2 és ammónia nagyon magas volt. Újra jöttek a zöldek.
Elkezdtem mulmozni és visszaállt a normál kerékvágás. Persze minden harc idő. Idő míg rájössz mi a baj, mert nem értesz hozzá.

Ha 2-3 havonta rescapelnék sose lenne kiterjedt parvula gyepem. Olyan sűrű, hogy egy tűt nem tudok leejteni benne.


Rescape az alga problémára kicsit olyan mit a büdös és mocskos gyerekre nyári izzasztó kánikulában fürdés helyett tiszta ruhát adni.
 
Back
Oldal tetejére