• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Black out alga kezelés - Tom Barr

Köszi Viktor, nagyon hasznos! Mit hasznos, fenomenális! Ugyanis a múlt héten kipróbáltam, és dobtam egy hátast az eredmény láttán. Csak emlékeztetőül, a sztorim röviden: idén júniusban az itt kapott tanácsok hatására elkezdtem az EI tápozást + Easy Carbo-t adagolni, plusz a belső szürőt is lecseréltem egy megfelelő nagyságú külső szűrőre. Az eredmény már akkor is az volt, hogy az algaburjánzás megállt, így az alga kontra növények meccs sokkal kiegyenlítettebb lett, már nem az algatenger nőtt.

Csak hát az ember telhetetlen, szeretne az algaescaping-gel végleg leszámolni. Ekkor jött a képbe az ADA Phyton-GIT-je, aminek leírásában is írják ezt az elsötétítős módszert, de kimondottan a Te fenti hozzászólásod hatására vettem egy nagy levegőt, és a múlt héten az első 3 napos elsötétítés megvolt. Az eredmény? A halak túlélték, az akvarista is túlélte az izgalmakat, a kék-zöld algának viszont nyoma sincs. Már az első alkalom után. Úgy látszik az elsötétítés + Phyton GIT nagyon hatékony erre az algára. A növényekről azt írta Tom Barr, hogy sápadtak lesznek, jelentem nincs igaza, nálam a sötétben jobban nőttek, mint amikor meg voltak világítva. Vicces, pedig azt hittem, majd jól kikészülnek a 3 napos sötétségtől, úgy látszik van bennük annyi tartalék, hogy ne akadjanak ki. Most még van egy nagyon nagyon kevés ecsetalgám + egy kevés zöldalgám, ezért van a második forduló, ami éppen most tart. Baromi egyszerű: 3 nap elsötétítés /nincs tápozás/ + 3 nap normál menet, amíg az alga fel nem adja. Az első alkalom maximálisan bejött, kíváncsi vagyok, hogy a többi milyen eredményt hoz. Meglátjuk!

Köszi mégegyszer.
 
Nos, a zöldalgákkal nekem is sok bajom van. :( A növényeimen sűrű szőnyegben vannak, és sehogyan sem tudom leszedni őket a növények sérülése nélkül. :( A blackout-ot én is fontolgatom... Csupán az oxigén szint miatt izgulnék, mert nekem külön levegőztetőm nincs, a külsőszűrőm beömlője mozgatja a vízfelszínt, de félek, hogy a letakarás miatt elfogyna a takaró és a vízfelszín közötti oxigén... pár egy pléd ugye nem zár hermetikusan, de nem tudom mi lenne. Vagy szerezzek be addig egy levegőpumpát?
 
Gondoltam ide is beírom. Volt még pár helyen alga az akimban ami nem terjeszkedett, de látszólag jól érezték magukat. Nigro írása alapján csináltam egy 3 napos sötétítést és csoda történt ;) Elég sok helyről eltűnt. Az aljzat ahol az üvegnek és ott is algás, moszatos volt ami jelentősen visszahúzódott, a zöld alga szinte teljesen eltűnt a levelekről, víz o9lyan tiszta mint még soha!!!
 
nato said:
Nos, a zöldalgákkal nekem is sok bajom van. :( A növényeimen sűrű szőnyegben vannak, és sehogyan sem tudom leszedni őket a növények sérülése nélkül. :( A blackout-ot én is fontolgatom... Csupán az oxigén szint miatt izgulnék, mert nekem külön levegőztetőm nincs, a külsőszűrőm beömlője mozgatja a vízfelszínt, de félek, hogy a letakarás miatt elfogyna a takaró és a vízfelszín közötti oxigén... pár egy pléd ugye nem zár hermetikusan, de nem tudom mi lenne. Vagy szerezzek be addig egy levegőpumpát?

Nyugodtan csinálhatod levegőztetés nélkül, ha nincs túltelepítve hallal. ;)
Én sem használtam.
Visszakapcsoláskor arra kell figyelni, hogy a CO2 később legyen bekapcsolva a fények előtt (legjobb, ha egyszerre), mert az a tapasztalatom, hogy a halak hamarabb pipálnak black out után (nagynyomású rendszernél).
 
3 napos blackout nekem nagyon sikeres volt. Igaz az aki falán maradt még alga, meg nem győztem "porszívózni" a manadóbol az elhalt algát. De tényleg nagyon hatásos.
 
Igen, nagyon hatásos.
Az aki falán gondolom zöld pont alga van.Ha igen, emeld a foszfát szintet és el fog múlni.
Én örülök most már az algának, mert csak így lehet meg tanulni, hogy hogyan ne legyen.
Voltak páran akiknek sikerült elsőre alga mentesen akit indítani és fenntartani.Szerencséjük volt,bár betartották a szabályokat.De a leckét még nem írták meg, csak megúszták a számonkérést, mert közben kicsengettek. :D
Emiatt irigykedem is meg nem is.
Bár ez off volt.
 
foszfát hmm.
Egyébként ez a blackout is csak akkor hasznos ha utána meg tudjuk szüntetni az alga kialakulásának okát. Különben nincs értelme. Nekem valószínűleg a coco hiánya volt. De majd kiderül :lol:
 
Igen,ez így van.
Minden csak tüneti kezelés, ha nem tudod az okát.
A foszfátot én sem az ujjamból szoptam /Szintén Key mestertől/
 
Készre kevert táppal sehogy,ha csak azt akarod emelni.
A shopban van száraz kálium-foszfát /KH2PO4/,és nem is drága.Azzal már tudod emelni.
 
Sziasztok.Erről a Black out kúráról kérnék részletesebb tájékoztatást ugyanis nem tudok angolul,így nem tudom elolvasni amit Vik feltett címet.Az algásodás témába leírtam aksim adatait,nem írom le még egyszer.Előre is köszönöm.Üdv Jani.
 
Szia orpheus.Nigro oldalát nem tudom megnézni mert;az internet explorer nem tudja megnyitni;.Nem tudom mi lehet a gond de utánnajárok.Addig is nagyvonalakban nem tudnátok leírni a lényegét?Üdv Jani.
 
Jani 614 said:
Szia orpheus.Nigro oldalát nem tudom megnézni mert;az internet explorer nem tudja megnyitni;.Nem tudom mi lehet a gond de utánnajárok.Addig is nagyvonalakban nem tudnátok leírni a lényegét?Üdv Jani.

Nigro tollából, hogy legyen mit olvasni!
Amúgy jó az oldal a fox simán hozza!

"
Már az elején felhívnám a figyelmet arra, hogy a módszer ugyan demoralizáló csapást mér az algákra, de amíg az algásodást kiváltó okot nem szüntetjük meg, addig ez csak tüneti kezelésre alkalmas. Úgy is mondhatnám, hogy ezzel a módszerrel reset-elni lehet az akváriumot :)

Régebben 7 napos kúrát végeztem, de mostanában kipróbáltuk a 3 napos illetve az 5 napos kúrákat is és úgy tűnik elegendő a rövidebb ideig tartó elsötétítés is és a növények is kevésbé sínylik meg az eljárást. Lássuk milyen lépésekből áll a kúra.

* Az indítás előtt egy órával etessük meg a halakat. Ezután ők pár napig koplalni fognak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy most túl, vagy többet kéne nekik enni adni. Elemi hiba lenne ezt tenni. Csak a szokásos adagot és semmi nasi! ;)

* Ezután végezzünk egy 50%-os vízcserét.
* CO2 adagolás kikapcs.
* Növénytápozás leáll.
* Érdemes egy levegőztető pumpát beüzemelni, vagy a külsőszűrő esőztetőjét felfelé állítani, hogy az akvárium szellőzése jobb legyen.
* Keressünk egy méretes, vastag pokrócot, amivel annyira le tudjuk takarni az akváriumot, hogy oda semmi fény ne szűrődhessen be. Terítsük az akváriumra és ellenőrizzük, hogy minden oldalon kellőképpen hermetikus-e.
* Hagyjuk az akváriumot letakarva 3 (vagy 5) napig! Csak a szűrő, a levegőztető és a fűtő megy semmi más.
* NE LESS! :)
* A kúra végén rántsuk le a leplet.

Fontos, hogy ekkor még ne kapcsoljuk fel a világítást. Várjunk legalább fél órát, hogy a halak szokják a fényt. Ezután még egy hétig a világítás csak 4 órát menjen. A Co2-t lehetőleg azonnal optimális szintre emeljük és kezdjünk el növénytápozni. A halakat is megetethetjük, de csak nagyon óvatosan. Legyünk kemény szívűek és alkalmazzunk Norbi diétát, nehogy a sok aláhulló haleleség ismét az alga malmára hajtsa az oly nehezen megtisztított vizet.

A párnapos sötétséget a növények sem igazán kedvelik, de gyökereiken keresztül könnyebben jutnak tápanyaghoz és nekik általában komolyabb tartalékaik is vannak, mint az algáknak. De mivel ők is szabadulnának a sötéttől, felfelé kezdenek iparkodni. Ez normális. Néhány nap múlva, már ismét úgy fognak kinézni, mint azelőtt.

Előfordulhat, hogy a sötét-kúra után, a szűrő áramlásának csökkenését tapasztaljuk. Ez jó jel. Azt jelenti ugyanis, hogy az alga a szűrőben van. De vétek lenne ilyenkor a szűrő takarítása, hiszen egy sikálással hasznos lebontó baktériumok millióit pusztítanánk el. Várjunk még pár napot, akár egy hetet is a szűrő tisztításával és akkor is lebegjen fejünk fölött a tudat, hogy bacik millióit “tömeggyilkolásszuk”. Tehát csak módjával.

Az általam ismert algatípusok, ahol működik a módszer:

".........................
 
Jani 614 said:
Szia orpheus.Nigro oldalát nem tudom megnézni mert;az internet explorer nem tudja megnyitni;.Nem tudom mi lehet a gond de utánnajárok.Addig is nagyvonalakban nem tudnátok leírni a lényegét?Üdv Jani.

Régebben 7 napos kúrát végeztem, de mostanában kipróbáltuk a 3 napos illetve az 5 napos kúrákat is és úgy tűnik elegendő a rövidebb ideig tartó elsötétítés is és a növények is kevésbé sínylik meg az eljárást. Lássuk milyen lépésekből áll a kúra.
- Az indítás előtt egy órával etessük meg a halakat. Ezután ők pár napig koplalni fognak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy most túl, vagy többet kéne nekik enni adni. Elemi hiba lenne ezt tenni. Csak a szokásos adagot és semmi nasi! ;)
- Ezután végezzünk egy 50%-os vízcserét.
- CO2 adagolás kikapcs.
- Növénytápozás leáll.
- Érdemes egy levegőztető pumpát beüzemelni, vagy a külsőszűrő esőztetőjét felfelé állítani, hogy az akvárium szellőzése jobb legyen.
- Keressünk egy méretes, vastag pokrócot, amivel annyira le tudjuk takarni az akváriumot, hogy oda semmi fény ne szűrődhessen be. Terítsük az akváriumra és ellenőrizzük, hogy minden oldalon kellőképpen hermetikus-e.
- Hagyjuk az akváriumot letakarva 3 (vagy 5) napig! Csak a szűrő, a levegőztető és a fűtő megy semmi más.
- NE LESS! :)
- A kúra végén rántsuk le a leplet.

Ez szó szerint másoltam ki Nigro oldaláról!(remélem nem csapnak meg érte :? )
Próbáld meg minél hamarabb feltenni inkább egy másik böngészőt, mert rengeteg hasznos cikket találsz az oldalon!
 
debidevil10 said:
pfff, egy pillanattal lekéstem! :lol:

kezetfog.gif
 
Back
Oldal tetejére