• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Black out alga kezelés - Tom Barr

2db ágytakaró bekészítve, lágyvíz 60 liter készülőben a fürdőben a hordóban, perlont megvettem (rakok egyet a szivacs tartalmű külső előszűrőbe holnap, blackout előtt és majd a blackout utáni szűrőtisztítás és vízcsere után is, a cél hogy minél több elhalt algát fogjon fel most), készen a holnap kezdődő 7 napos blackoutra.
A 20 serdülő királylazac super blue csütörtökön jött, igyekeztem felhizlalni őket, pocakos mindegyik, holnap délben etetek még egy nagyot. Többi hal miatt nem aggódom, csúcsformában van mindegyik.

Holnap délután ráhull a lepel az akváriumra, és jövő hét vasárnap reggel szedem csak le. Remélem algadögvész fogad, viszont a növényeim és állataim nem hullanak el...
Az újonnan beüzemelt levegőztető rendszer (nincsenek véletlenek, elég tudatosan készültem erre :D ) végig fog menni. (Szűrés is de ez evidens.)

Blackout után beüzemelem a magasnyomású CO2-t, meglátjuk milyen hosszú távú hatása lesz az algákra... mondjuk mióta lejjebb vettem a világítást, új algabumm nem volt...

Ujjam csuriban. :D
 
1. Közös időkapcsolón van másik medencével. Napi 8 a világítás. Ha így marad (mármint hogy 7 nap sötétség után egyből 8 óra) mire számíthatok? Fonálra tippelnék...
Én néhány hónapja 3 napos black out után nem vettem vissza a fényt, és jobban bealgásodott az akvárium, mint előtte. Szerintem vedd vissza a fényt. Az algák sokkal hamarabb alkalmazkodnak a sok fényhez, mint a növények.
 
Blackout előtt 12 órát világítottam, utána 6 órával indítottam.Hetente emeltem 1 órát.
Majdnem két hónap volt mire elértem a 12 órát.Lassú dolog volt de nem jött vissza az alga.
Tudom extrém a 12 óra világítás de kevés fényem van.
Beburkolásra fekete szemetes zsákot használtam amibe az oldallapokkal megegyező méretű karton lapokat tettem a
sarkokat összeragasztottam.Ha a család nem tudja elviselni a látványt:wtf: lehet ráragasztani képeket:).
 
Én néhány hónapja 3 napos black out után nem vettem vissza a fényt, és jobban bealgásodott az akvárium, mint előtte. Szerintem vedd vissza a fényt. Az algák sokkal hamarabb alkalmazkodnak a sok fényhez, mint a növények.
Azt tudom csinálni hogy kitekerem az egyik izzót. (6500K-es power kompaktból van kettő a 30L felett; így a megvilágítás időtartama ugyan megmarad, de fele annyi lesz az erőssége) Megoldás lehet?
 
Blackout elkezdve, két réteg, egy pikniktakaró (alu alja van) és egy ágytakaró. Fölötte a Lack polc tartószerkezete. :)

Megvolt az utolsó etetés, utána az 50%-os vízcsere, növényekről levágtam az algás leveleket, 3D háttér mögül leszívtam a mulmot (nem volt túl sok), hajrá. Lámpa lekapcs, levegőztés és szűrő be.

IMG_1751 by EteleHun, on Flickr

Kapott az előszűrő egy perlont, most úgy néz ki, hogy durva szivacs (kicsit levágtam belőle hogy legyen hely a perlonnak) - közepes - finom - perlon.
Blackout után perlon kuka, de rakok be másikat, havonta pucolom az előszűrőt úgyis, mindig kap egy új perlont, vettem nevetséges összegért ilyen táblásat...

Kérdés: blackout után hány nappal érdemes a kötelező vízcserét és szűrőpucolást megejteni?
Mehet még aznap, tehát jövő vasárnap délután? A szivacsszűrő és a perlon remélem összeszedi az elhalt algákat. Tetratec biológiai töltetéhez nem nyúlnék. :)
 
Utoljára módosított:
Ja és hogy miért kérdezem: többször is végignyálaztam a topikot ám, nem vagyok lusta, de van, aki azt írta, blackout után várjunk pár napot a vízcserével, más meg azt javasolta, hogy mehet rögtön. :)
 
Ja és hogy miért kérdezem: többször is végignyálaztam a topikot ám, nem vagyok lusta, de van, aki azt írta, blackout után várjunk pár napot a vízcserével, más meg azt javasolta, hogy mehet rögtön. :)
Én egyből cseréltem vizet, hogy leszívjam legyilkolt algákat. Mintha @viktorlantos írta volna. :censored::)
Szűrőtakarítással várok kb. egy hetet (hűha, a hétvégén elmaradt).
 
Én azt találtam ki, hogy még vasárnap megy a vízcsere, és kipucolom az előszűrőt (+perlon csere), hogy minden elhalt algát kikapjak. A Tetratechez meg nem nyúlok egyáltalán, odáig nem jut el a szmötty elvileg.

Majd referálok.

Holnap kapok egy csodálatos bolbitis tövet, és egy cserép blyxia japonicát, hosszú lesz a várakozás vasárnapig. :(
 
Sziasztok!

Ma 9 napos az aki és jönnek a gondok :) A Ludwigián és a Hydron fonál alga terjed és kevés barna is. A red moorra kötözött moháról pedig ma egy kevés BGA-t kellett leszívnom. Mindemellett az üveget, csöveket rövid zöld szőrszálak kezdik beborítani (Fuzz algae?) --> őket ma szivaccsal epiláltam.
Tápozás 18 literre: 1 ml Micra, Macro és EC naponta + 1 bps CO2
Világítás 6 óra, 400 lm, 6500K LED

A fonál lassan terjed, ma már a talajon is megjelent és az üvegen is egyre több szőr nőtt. Emellett a zselés parvula levelei kicsit barnulnak (gondolom most növeszt submers leveleket) és a red moor is penészedik egy kicsit.

Mit gondoltok az alga gondokon segítene a BO? Nem tudom ilyen fiatal akin lehet-e ezt alkalmazni, vagy inkább válasszak néhány Amanót?
 
Ja és hogy miért kérdezem: többször is végignyálaztam a topikot ám, nem vagyok lusta, de van, aki azt írta, blackout után várjunk pár napot a vízcserével, más meg azt javasolta, hogy mehet rögtön. :)

Én utána 90%-ost csináltam. Már gondolkodtam rajta hogy miért is? Egyik részről ott van a 7 nap sötétség, biztosan marad valami az elpusztult algákból is. Ezeket pedig kár lenne a medencében hagyni. Másrészről amikor leveszi az ember a takarót, kristálytiszta vizet talál alatta. Nem úgy tűnik mintha bármilyen különösebb szennyeződés lenne a vízben. Persze a legjobb rámérni előtte-utána a vízértékekre.

Szűrés: én a leszívott vízben átnyomkodtam a szivacsokat. Nem erősen, és alaposan, csupán annyira, hogy a felszínén ne maradjon nagy mennyiségben lerakódás. Igaz, ez egy egyszerű belső szivacsszűrő.
Külső szűrőt én nem bántanám. Esetleg a perlont cserélném ki. Ha van már a szűrőanyagokon kialakult baktériumkultúra, azok úgyis megbirkóznak azzal ami a BO után ott maradt. Szerintem.
 
90%-os vízcsere nem játrszik, nincs elég kannám és hordóm, hogy 210 liter vizet előállítsak (jó, jó, ennek a 2/3-át, mert ennyi lágyvíz kell).

50% kivitelezhető.

A szűrőpucolás nálam adja magát, a Tetra1200-ban csak biológiai töltet van, az 2,4 liter űrtartalmú külső előszűrőben viszont csak szivacs (3 féle durvaságú) meg perlon, ez a mechanikai szűrőm. Ezt úgy ahogy van csap alatt dzsuvázom ki szarok a bacikra :D , perlon csere, a biológiai szűrést az Environment talaj (30 kiló) meg a Tetratec megoldja. :)
 
Sziasztok!

Ma 9 napos az aki és jönnek a gondok :) A Ludwigián és a Hydron fonál alga terjed és kevés barna is. A red moorra kötözött moháról pedig ma egy kevés BGA-t kellett leszívnom. Mindemellett az üveget, csöveket rövid zöld szőrszálak kezdik beborítani (Fuzz algae?) --> őket ma szivaccsal epiláltam.
Tápozás 18 literre: 1 ml Micra, Macro és EC naponta + 1 bps CO2
Világítás 6 óra, 400 lm, 6500K LED

A fonál lassan terjed, ma már a talajon is megjelent és az üvegen is egyre több szőr nőtt. Emellett a zselés parvula levelei kicsit barnulnak (gondolom most növeszt submers leveleket) és a red moor is penészedik egy kicsit.

Mit gondoltok az alga gondokon segítene a BO? Nem tudom ilyen fiatal akin lehet-e ezt alkalmazni, vagy inkább válasszak néhány Amanót?

Ha frissen indított a medence, akkor én nem aggódnék. A fonalat le tudod venni egy villával, fogkefével vagy hurkapálcával. A többire jó az amit írtál. Én azt javaslom, hogy nem kell táp sem CO2 még az elején. Inkább árt mint használ. Nekem soknak tűnik a táp (nagyon), hozzá képest meg kevés és gyenge is a világítás. Nem csoda, hogy ennyi minden megjelent. Azt nem tudni, mivel szűrsz, sem azt hogy milyen gyakorisággal és mekkora mennyiségű vizet cserélsz le?

NEm kell BO! Inkább költözzenek Amano-k, ha már mindenképpen költöztetni szeretnél.

Több adata esetében lehet pontosabb segítséget adni. Szerintem.
 
90%-os vízcsere nem játrszik, nincs elég kannám és hordóm, hogy 210 liter vizet előállítsak (jó, jó, ennek a 2/3-át, mert ennyi lágyvíz kell).

50% kivitelezhető.

A szűrőpucolás nálam adja magát, a Tetra1200-ban csak biológiai töltet van, az 2,4 liter űrtartalmú külső előszűrőben viszont csak szivacs (3 féle durvaságú) meg perlon, ez a mechanikai szűrőm. Ezt úgy ahogy van csap alatt dzsuvázom ki szarok a bacikra :D , perlon csere, a biológiai szűrést az Environment talaj (30 kiló) meg a Tetratec megoldja. :)

Írtam, hogy én annyit cseréltem. Méghozzá azért, mert kíváncsi vagyok mi lesz utána. Már rájöttem az a legjobb, ha kipróbálom. Akkor lesz róla saját gyakorlati tapasztalatom. Hiába olvasom a fórumot, egészen más megtapasztalni.

Azért kár volt hagyni a baktériumokat szaporodni a szűrőanyagon, hogy most meg csapvízzel "folytasd". A BO-t is azért csináltad hogy javíts a helyzeten, akkor most utána nem kell újra elrontani. Szerintem.
 
Jaja, vágom hogy miért cseréltél 90%-ot.
Én is simán tolnék ilyen vízcserét, ha meg tudnám oldani. :(

Előszűrőn nem hagyom szaporodni a bacikat, nem is azért van, ott komoly mosás van, sok halkaki és egyéb darabos cucc ne tudd meg mennyi kijön belőle. :D
 
Ha frissen indított a medence, akkor én nem aggódnék. A fonalat le tudod venni egy villával, fogkefével vagy hurkapálcával. A többire jó az amit írtál. Én azt javaslom, hogy nem kell táp sem CO2 még az elején. Inkább árt mint használ. Nekem soknak tűnik a táp (nagyon), hozzá képest meg kevés és gyenge is a világítás. Nem csoda, hogy ennyi minden megjelent. Azt nem tudni, mivel szűrsz, sem azt hogy milyen gyakorisággal és mekkora mennyiségű vizet cserélsz le?

NEm kell BO! Inkább költözzenek Amano-k, ha már mindenképpen költöztetni szeretnél.

Több adata esetében lehet pontosabb segítséget adni. Szerintem.
Az algák többsége miatt én sem aggódom, mert könnyen eltávolíthatóak, aztán ha beállt a rendszer, akkor úgyis vissza fognak húzódni. Egyedül a fonál aggaszt, mert jó 5 centis szálakat hoz, egyre több helyen jelenik meg és lehetetlen 1-1 szálat megfogni. Várjam meg, amíg csomókban nő és akkor szedjem majd csak ki? Mivel lehet visszaszorítani? Leginkább őt szeretném megállítani.

A tápot nem érzem soknak, 20 literre mehet belőlük 1ml, az a +-2 liter víz nem számít annyit. Vízcsere kétnaponta 30%.
Szűrés: Eheim 2032 (indításkor a talaj alá került Bacter 100).
A világítást én épphogy soknak éreztem. Két lámpa volt az aki fölött, összesen 800 lm. Mikor elkezdett terjeszkedni a fonál, akkor ideiglenesen levettem az egyiket, de láthatóan ez nem érdekli :) Egyébként ez az egy lámpa sem tűnik kevésnek, ha benézel az albumomba, talán a képek visszaadják valamennyire.

Nem tudom milyen adatra lenne még szükség, TDS 120 és 170 között mozog.
 
Az algák többsége miatt én sem aggódom, mert könnyen eltávolíthatóak, aztán ha beállt a rendszer, akkor úgyis vissza fognak húzódni. Egyedül a fonál aggaszt, mert jó 5 centis szálakat hoz, egyre több helyen jelenik meg és lehetetlen 1-1 szálat megfogni. Várjam meg, amíg csomókban nő és akkor szedjem majd csak ki? Mivel lehet visszaszorítani? Leginkább őt szeretném megállítani.

A tápot nem érzem soknak, 20 literre mehet belőlük 1ml, az a +-2 liter víz nem számít annyit. Vízcsere kétnaponta 30%.
Szűrés: Eheim 2032 (indításkor a talaj alá került Bacter 100).
A világítást én épphogy soknak éreztem. Két lámpa volt az aki fölött, összesen 800 lm. Mikor elkezdett terjeszkedni a fonál, akkor ideiglenesen levettem az egyiket, de láthatóan ez nem érdekli :) Egyébként ez az egy lámpa sem tűnik kevésnek, ha benézel az albumomba, talán a képek visszaadják valamennyire.

Nem tudom milyen adatra lenne még szükség, TDS 120 és 170 között mozog.

Fogkefe: prímán beleakad, csak óvatosan megforgatod és rajta marad a szál. A fény/táp/co2/szűrés-áramlás négyes optimális beállításával tudod megfogni.

Én 30L-re adok napi 0.45ml-t(!) a Mac/Mic-ből, és hozzá 0.6ml EC-t. Ehhez kéthetente kb. 30-40%-os vízcsere társul.
53 lumen/L a világításom.

Nálad a 800 lumennel volt kb 44 lumen/L, amihez társul a sok táp és co2. Ott egy csomó fel nem használt tápanyag. Persze hogy megjelennek az algák!

Megnéztem a naplót. Szép az akvárium. Azonban láthatóan valami nincs rendben, különben nem lenne ennyi alga.
Oda írtak nálam jóval tapasztaltabbak is. Remélem lesz aki többet tud és azt hajlandó is megosztani!
 
Fogkefe: prímán beleakad, csak óvatosan megforgatod és rajta marad a szál. A fény/táp/co2/szűrés-áramlás négyes optimális beállításával tudod megfogni.

Én 30L-re adok napi 0.45ml-t(!) a Mac/Mic-ből, és hozzá 0.6ml EC-t. Ehhez kéthetente kb. 30-40%-os vízcsere társul.
53 lumen/L a világításom.

Nálad a 800 lumennel volt kb 44 lumen/L, amihez társul a sok táp és co2. Ott egy csomó fel nem használt tápanyag. Persze hogy megjelennek az algák!

Megnéztem a naplót. Szép az akvárium. Azonban láthatóan valami nincs rendben, különben nem lenne ennyi alga.
Oda írtak nálam jóval tapasztaltabbak is. Remélem lesz aki többet tud és azt hajlandó is megosztani!
Köszi, hogy megnézted! Valószínűleg vissza fogok venni a tápból, visszateszem a másik lámpát is és tolok még a CO2-n 2bps-re mert a DC kezd lassabban zöldülni az utóbbi napokban (valószínűleg a növények is egyre jobban beindulnak).
 
7 napos blackout felénél vagyok, nem mondom hogy nem lesnék be az akváriumba, hogy a növendék királylazacok élnek-e még, és az algával mi a helyzet, de erős maradok. :)
Ez a legrosszabb, holnap már kifelé megyek belőle! :) (Mint a junkie aki várja a következő adagot. :D )
Vasárnap pedig még a layoutot is átalakítom, lehet jót tett hogy nem láttam az akváriumot három és fél napja, rájöttem mi nem tetszik benne. :D
 
Sajna nem tudok 7 naposat csinálni, ma délben le kell kapnom a takarást, családi vis maior van (az egész vasárnapos akváriumbuzera helyett a gyerek két órás délutáni alvásidejében kell részleteiben megcsinálnom mindent az elkövetkezendő három napban).

Remélem ez az 5 nap is elég, ma leleplezés, ültetés/layout átrendezés, lágyvíz gyártás beindítása, holnap vízcsere, szűrőpuceva, vasárnap lesz két órám, megpróbálom beüzemelni a CO2-t.

Az élet kicsit beleszólt most az akvárium fejlesztés/átalakítás projektbe sajnos.

Ha kell, megismétlem a blackoutot egy hónap múlva, de elvileg most már mindenen változtatok ami előhozta a zöld szakállalgát (rövidebb világítás, és jön a CO2 is).
 
Utoljára módosított:
Teljes siker!

Lekaptam a leplet, mert a levegőztető fél órája ledobta a csövet a visszafolyásgátlóról, persze a takarás alatt volt a cső. :D

Algának nyoma sincs, eddig úgy látom, azért megvárom míg bekapcsol a világítás, most szoktatom a halakat a fényhez. Elhullásom sem volt, mondjuk minden halam ki van éhezve és sovány, az otok meg az amanok viszont dagadtak mint a disznó. :D

Érdekes hogy a bacopa caroliniana-n látszik a legjobban a blackout (nyilván ő a legnagyobb sprinter stem nálam), halvány, nyúlánk lett szegény, de majd észhez tér.

Majd lövök fotókat a naplómba.

Köszi srácok a segítséget!
 
Back
Oldal tetejére