• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Black out alga kezelés - Tom Barr

BlackOut vége! Hatalmas javulás mutatkozik, de korántsem teljes! A pont alga és a szálas zöldalga túlélte, most ezeket megpróbálom kezelhető mennyiségen tartani, vagy minél jobban visszaszorítani!
 
BlackOut vége! Hatalmas javulás mutatkozik, de korántsem teljes! A pont alga és a szálas zöldalga túlélte, most ezeket megpróbálom kezelhető mennyiségen tartani, vagy minél jobban visszaszorítani!

hajrá, nálam a szálakat az algázó géb tüntette el, de olyan szinten, hogy azóta nyomát sem láttam, pedig sok volt belőle. GA-ban lehet kapni néha, nagyon hasznos kis halacska.

a zöld ponttól vagy portól nem tudok megszabadulni, egyszerűen már mindenhogy állítgattam a tápot, fényt, co-t, de sehogy nem akar megszűnni. (ötlet valakinek?)

úgyhogy marad a törölgetés, drótkefézés hetente...
 
hajrá, nálam a szálakat az algázó géb tüntette el, de olyan szinten, hogy azóta nyomát sem láttam, pedig sok volt belőle. GA-ban lehet kapni néha, nagyon hasznos kis halacska.

a zöld ponttól vagy portól nem tudok megszabadulni, egyszerűen már mindenhogy állítgattam a tápot, fényt, co-t, de sehogy nem akar megszűnni. (ötlet valakinek?)

úgyhogy marad a törölgetés, drótkefézés hetente...
Van géb 2 de vagy idő míg eltüntetik vagy kicsik még, de nagy látszatja nincs még, ezenkívül 2 márna és még 2 nagyon hasonló jószág van, nameg az 5 amano, ennyi algát nehéz eltüntetni, ha nem lesz eredmény úgyis megismétlem a BlackOut-ot.

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
 
Van géb 2 de vagy idő míg eltüntetik vagy kicsik még, de nagy látszatja nincs még, ezenkívül 2 márna és még 2 nagyon hasonló jószág van, nameg az 5 amano, ennyi algát nehéz eltüntetni, ha nem lesz eredmény úgyis megismétlem a BlackOut-ot.

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
Az állatok jól viselték a sötétet?
 
Igen, nem volt velük probléma. A növények halványodtak, megnyúltak, de pl a parvula amire azt írták többen, hogy nem bírja, szépen átvészelte!
 
Black out-os tapasztalataimat írnám le.
Én 4 napos black out kezelést alkalmaztam, miután a kéthetes nyári távollétet erősen megsínylette az akvárium... :-(

A növények nagyon jól bírták a fénymegvonást, egyiken sem láttam, hogy megsínylette volna. Az egyetlen alga, ami megmaradt, az ecsetalga volt, ez ellen Carbo-s ecseteléssel, illetve Carbo fecskendezéssel vettem fel a harcot.

Visszatérve a black out-ra, a kezelést követően lecseréltem a vizet (kb. 50-60%), majd 1-2 nap után arra lettem figyelmes, hogy az akvárium felszínén hártya, majd 4-5 nap után már hab képződött. Méghozzá olyan masszív hab, amivel az Eheim Skimmer sem tudott mit kezdeni... :-O

Bár átolvastam ezt a threadt-et, de számomra nem volt egyértelmű, hogy a black out után ki kell takarítani a szűrőt, vagy nem... Én a kényelmesebb értelmezést választottam...helytelenül. A szűrő tisztítása és a szűrőközeg átmosása (akváriumvízzel) után most már két nap telt el, semmilyen hártyásodás, vagy hab nem keletkezett. :)

Következtetés: a black out kezelés végeztével ki kell takarítani a szűrőt, a vízcsere önmagában nem elég!
 
Black out-os tapasztalataimat írnám le.
Én 4 napos black out kezelést alkalmaztam, miután a kéthetes nyári távollétet erősen megsínylette az akvárium... :-(

A növények nagyon jól bírták a fénymegvonást, egyiken sem láttam, hogy megsínylette volna. Az egyetlen alga, ami megmaradt, az ecsetalga volt, ez ellen Carbo-s ecseteléssel, illetve Carbo fecskendezéssel vettem fel a harcot.

Visszatérve a black out-ra, a kezelést követően lecseréltem a vizet (kb. 50-60%), majd 1-2 nap után arra lettem figyelmes, hogy az akvárium felszínén hártya, majd 4-5 nap után már hab képződött. Méghozzá olyan masszív hab, amivel az Eheim Skimmer sem tudott mit kezdeni... :-O

Bár átolvastam ezt a threadt-et, de számomra nem volt egyértelmű, hogy a black out után ki kell takarítani a szűrőt, vagy nem... Én a kényelmesebb értelmezést választottam...helytelenül. A szűrő tisztítása és a szűrőközeg átmosása (akváriumvízzel) után most már két nap telt el, semmilyen hártyásodás, vagy hab nem keletkezett. :)

Következtetés: a black out kezelés végeztével ki kell takarítani a szűrőt, a vízcsere önmagában nem elég!
A BO folyamán a sok sok szűrőbe került algamaradványt el kell távolítani. Nem egészséges ott hagyni.
Kisebb mértékű algásodás esetén ha a BO előtt egy szivacsot ráhúzol a kifolyóra, akkor az a nagy részét felfogja és elkerülhető a szűrő takarítása.
Nagy méretű algásodás esetén ez nem jó ötlet, mert a sok alga teljesen képes elzárni a kifolyót, és annak a szűrő láthatja kárát.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok.

Megosztanám én is tapasztalataimat BO kúrával kapcsolatban.
Barna alga ellen alkalmaztam, mert nagyon elszaporodtak az akváriumban. 3 nap teljes sötétség Nigro blogjában található leírás szerint. Egy kicsit tartottam tőle, de azt kell mondjam, hogy 95 %-os sikerrel jártam.
Azon nagyon meglepődtem, hogy a parvula mini nagyon besűrűsödött. Pedig se fény, se táp, se co2.
Nigro leírása alapján, most tervezem a szűrő takarítását. (1 hét után)
Ami még fontos, hogy az akvárium takarására oda kell figyelni, mert a lecsapódó pára nekem lefolyt az akvárium oldalán, s egy kicsit a szekrény ajtaja megsínylette (megdagadt).
 
Sziasztok!
Csak egy gyors eredményt szeretnék közölni, miután ezt a topicot végigolvasva BO kezelést írtam ki a kis akvának.
Január elején indult az akva, régóta bejáratott 700l/órás szűrővel, aktívszénnel, 54L, kb. 40W DIY led 15cm magasan, CO2 sárgába hajló lime DC-vel, Green Aqua Micro-macro, EL carbo 2ml/nap (ezek csak a második héttől kb).
Szépen végig is ment az összes alga 1 hónap alatt, ami maradt az egy kevés zöld maszat az üvegen, zöld hosszú szőr szintén az üvegen, barna rövid szőr a dekoron és a növények levelein és ami miatt netto 3 nap BO mellett döntöttem, az a kék zöld cianoid takony alga.
Ez utóbbi 3-4 nap alatt fejlődött ki, az első alkalommal csővel leszívtam a nagyját, szűrőt takarítottam, a szén helyére perlont tettem (etájt olvastam, hogy aktív tápozáshoz nem tuti a szén).
Valamikor beraktam egy mini belső szűrőt, hogy emeljem az áramlást, a külső befúvóját is megfordítottam, így jobbnak tűnik a co2 beoldása, eloszlása is.
A hét végére újra megjelent a BGA, már a lakás is büdösödött tőle.
Így nézett ki előtte:
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/12/878IMG_20180205_143826.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/12/889IMG_20180205_143817.jpg
Kezelés után éjjel vettem le a takarást. 1 nap lámpa nélkül, csak a szoba és a nagy akva szórt fénye érte. Ma az utolsó 4 órára kapcsoltam be csak a lámpát, és magasabbra tettem 5 centivel, emellett kapott 1-1 ml tápot és carbo-t, a co2 difit is visszaraktam pucolva, ez ment még úgy 2 órát időzítés szerint.
Így néz ki most:
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/12/605IMG_20180212_180314.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/12/354IMG_20180212_180335.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/12/849IMG_20180212_180342.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/12/244IMG_20180212_180416.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/12/612IMG_20180212_180420.jpg
Röviden: Bevált.
Szerintetek, ez hosszútávon is beválhat?
 
Jogos, jogos...
Azért egy pici lyukat majd vágok a kartonon, hogy néha benézzek... o_O
A kezelés eredményességére gondoltam, amennyiben az ok-okozat párosból az okokat is sikerül rendezni.
Ehhez már tapasztalat kell.
Az viszont itt terem a közelben. :rolleyes:
 
Ami persze lemaradt, hogy 50% vízcsere is volt előtte, utána.
Azon agyalok, hogyan tovább?
1 hét 4 ó világ, 1-1ml tápok, ?
???
Köszönöm!
 
Gyors segítségnek jó. Ha a rendszered jól van méretezve és van megfelelő algaevő bent, lehet csak ennyi hiányzott és most már nem lesz gond.
Ha gyorsan visszajön, akkor valami még mindig nem ok.

Ha csak BGA algád van, akkor lehet csak valami antibiotikum segít majd a tartós sikerben. Ezt mondjuk csak utoljára vetném be, ha kilátástalan a harc.
Addig megismételheted néhány hetente a letakarást.
 
Gyors segítségnek jó. Ha a rendszered jól van méretezve és van megfelelő algaevő bent, lehet csak ennyi hiányzott és most már nem lesz gond.
Ha gyorsan visszajön, akkor valami még mindig nem ok.

Ha csak BGA algád van, akkor lehet csak valami antibiotikum segít majd a tartós sikerben. Ezt mondjuk csak utoljára vetném be, ha kilátástalan a harc.
Addig megismételheted néhány hetente a letakarást.
2 algaevő harcsám van itt, de simán átdobhatok egy két mollyt vagy sziámit a nagyból:)

Úgy 20-30 RC beszerzése van tervben egy ideje, de előbb rendbe akarom vágni, amennyire csak lehet.
 
Becsületesen átolvastam a tread-et, de sajna a kezdő oldali linkek java már nem működik. Próbálom egy postban összeszedni a receptet a magam és más későbbi olvasók számára...

BLACKOUT RECEPT - jóváhagyásra @keymaker, @Nigro, @viktorlantos és minden tapasztalt BO mester számára

1. indítástól leleplezésig (@Nigro alapján):
- Az indítás előtt egy órával etessük meg a halakat. Ezután ők pár napig koplalni fognak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy most túl, vagy többet kéne nekik enni adni. Elemi hiba lenne ezt tenni. Csak a szokásos adagot és semmi nasi! ;)
- Ezután végezzünk egy 50%-os vízcserét.
- CO2 adagolás kikapcs.
- Növénytápozás leáll.
- Érdemes egy levegőztető pumpát beüzemelni, vagy a külső szűrő esőztetőjét felfelé állítani, hogy az akvárium szellőzése jobb legyen.
- Keressünk egy méretes, vastag pokrócot, amivel annyira le tudjuk takarni az akváriumot, hogy oda semmi fény ne szűrődhessen be. Terítsük az akváriumra és ellenőrizzük, hogy minden oldalon kellőképpen hermetikus-e.
- Hagyjuk az akváriumot letakarva 3 (vagy 5) napig! Csak a szűrő, a levegőztető és a fűtő megy semmi más.
- NE LESS! :)
- A kúra végén rántsuk le a leplet​

2. leleplezés után - erről már csak szórvány információkat olvastam, de kb. ez a konklúzióm:
- hagyjunk 3-4 órát világítás nélkül, de már nem letakarva, hogy szokják a fényt a halak / növények,
- CO2 azonnal induljon
- tápozás mérsékelten(?) - erre nem találtam mondást, de gyanítom... (mondjuk legyen arányos a világítással (?) - pl. 6=>4 óra esetén 2/3-ad adag Mikro/Makro)
- 50% (vagy több) vízcsere azonnal + előszűrők / szűrők tisztítása alga maradványok miatt (itt a szűrőbaktériumok miatt ezt akváriumvízben érdemes megtenni; esetleg egy hét múlva megismételhető)
- első 5-7 napban max. 4 óra világítás szoktatás jelleggel​

Jó ez így? Mit pontosítsunk ahhoz, hogy meglegyen az "Akvakertész Közösség" hivatalos BO protokollja?

ui.: Ti kombinálnátok ezt valami algairtóval (pl. AlgExit), ezzel esetleg a 7=>5=>3 napra csökkentve a BO időtartamát?
 
Becsületesen átolvastam a tread-et, de sajna a kezdő oldali linkek java már nem működik. Próbálom egy postban összeszedni a receptet a magam és más későbbi olvasók számára...

BLACKOUT RECEPT - jóváhagyásra @keymaker, @Nigro, @viktorlantos és minden tapasztalt BO mester számára

1. indítástól leleplezésig (@Nigro alapján):
- Az indítás előtt egy órával etessük meg a halakat. Ezután ők pár napig koplalni fognak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy most túl, vagy többet kéne nekik enni adni. Elemi hiba lenne ezt tenni. Csak a szokásos adagot és semmi nasi! ;)
- Ezután végezzünk egy 50%-os vízcserét.
- CO2 adagolás kikapcs.
- Növénytápozás leáll.
- Érdemes egy levegőztető pumpát beüzemelni, vagy a külső szűrő esőztetőjét felfelé állítani, hogy az akvárium szellőzése jobb legyen.
- Keressünk egy méretes, vastag pokrócot, amivel annyira le tudjuk takarni az akváriumot, hogy oda semmi fény ne szűrődhessen be. Terítsük az akváriumra és ellenőrizzük, hogy minden oldalon kellőképpen hermetikus-e.
- Hagyjuk az akváriumot letakarva 3 (vagy 5) napig! Csak a szűrő, a levegőztető és a fűtő megy semmi más.
- NE LESS! :)
- A kúra végén rántsuk le a leplet​

2. leleplezés után - erről már csak szórvány információkat olvastam, de kb. ez a konklúzióm:
- hagyjunk 3-4 órát világítás nélkül, de már nem letakarva, hogy szokják a fényt a halak / növények,
- CO2 azonnal induljon
- tápozás mérsékelten(?) - erre nem találtam mondást, de gyanítom... (mondjuk legyen arányos a világítással (?) - pl. 6=>4 óra esetén 2/3-ad adag Mikro/Makro)
- 50% (vagy több) vízcsere azonnal + előszűrők / szűrők tisztítása alga maradványok miatt (itt a szűrőbaktériumok miatt ezt akváriumvízben érdemes megtenni; esetleg egy hét múlva megismételhető)
- első 5-7 napban max. 4 óra világítás szoktatás jelleggel​

Jó ez így? Mit pontosítsunk ahhoz, hogy meglegyen az "Akvakertész Közösség" hivatalos BO protokollja?

ui.: Ti kombinálnátok ezt valami algairtóval (pl. AlgExit), ezzel esetleg a 7=>5=>3 napra csökkentve a BO időtartamát?

Szia!

Szerintem az alapok mindenkinél ugyanazok, de egyedileg mindenkinél akadnak/akadhatnak eltérések.
Ahogy le van ez írva, az megfelelő módszer, de el lehet térni ettől, mint ahogyan gondolom el is térnek sokan, ha BO-ra kerül sor..
Nálam pl. 3,5 nap volt a Blackout ideje.
Halak nem kaptak előtte enni.
Levegőztető pumpát nem üzemeltettem a blackout alatt (ettől meg lehet, sőt ajánlott).
BO után szűrőtakarítás, 50% vízcsere, és ha jól emlékszem nalam kicsit kevesebbet ment a fény pár napig BO után (de csak. kb 1 órával).
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Jó régen volt itt aktivitás,de azért kérdeznék,hátha olvassa valaki... :)
Szóval ellepett sajnos a mindenféle alga,ezért arra gondoltam,hogy bevetném a sötétítős kúrát.
A kerdésem az lenne,hogy működne-e úgy a dolog,hogy holnap betakarom az akvát,majd 3-4 nap múlva ugye leveszem a pokrócot és aznaptól kezdve legalább egy hétig csak gyenge világítást adnék és csak napi 4 órát..? Ezt a világítást csak időzítő kapcsolóval tudnám megoldani,mivel el kell majd utaznom újabb 4 napra. A co2 (zselés) menne a világítás mellett, de növénytápozni nem tudnék,csak miután megjöttem. Ilyen feltételek mellett is érdemes megcsinálnom a sötétítést,vagy mindenképpen fullon kellene nyomatni a növénytápozást is a kúra végeztével..? Illetve a világítást ha harmadolom (fullon 70-80 lumen/l), az már kevés az újraindításnál,vagy megfelelő 1 hétig még 4 óra/nap etapokkal?
Remélem érthetően írtam..:D
Előre is köszi a válaszotokat! :)
 
Sziasztok! Jó régen volt itt aktivitás,de azért kérdeznék,hátha olvassa valaki... :)
Szóval ellepett sajnos a mindenféle alga,ezért arra gondoltam,hogy bevetném a sötétítős kúrát.
A kerdésem az lenne,hogy működne-e úgy a dolog,hogy holnap betakarom az akvát,majd 3-4 nap múlva ugye leveszem a pokrócot és aznaptól kezdve legalább egy hétig csak gyenge világítást adnék és csak napi 4 órát..? Ezt a világítást csak időzítő kapcsolóval tudnám megoldani,mivel el kell majd utaznom újabb 4 napra. A co2 (zselés) menne a világítás mellett, de növénytápozni nem tudnék,csak miután megjöttem. Ilyen feltételek mellett is érdemes megcsinálnom a sötétítést,vagy mindenképpen fullon kellene nyomatni a növénytápozást is a kúra végeztével..? Illetve a világítást ha harmadolom (fullon 70-80 lumen/l), az már kevés az újraindításnál,vagy megfelelő 1 hétig még 4 óra/nap etapokkal?
Remélem érthetően írtam..:D
Előre is köszi a válaszotokat! :)
A én részemről, a kérdés az, hogy nem írtad, mekkora a akvárium(liter)?Mikor volt a indítás? mert lehet hogy ezekben van a '' kutya elásva",amit a algát illeti. A újjonan indított akváriumoknál, egy pár hétig, előszokott fordulni mindenféle alga még összekovácsolnak a dolgok. A én tapasztalatom szerint, a zselés Co2 beoldás nem igazán alkalmas 40-50 liter felett, mert nem stabil,ingadozik.
 
Ja és
A én részemről, a kérdés az, hogy nem írtad, mekkora a akvárium(liter)?Mikor volt a indítás? mert lehet hogy ezekben van a '' kutya elásva",amit a algát illeti. A újjonan indított akváriumoknál, egy pár hétig, előszokott fordulni mindenféle alga még összekovácsolnak a dolgok. A én tapasztalatom szerint, a zselés Co2 beoldás nem igazán alkalmas 40-50 liter felett, mert nem stabil,ingadozik.


Igaz,nem írtam paramétereket..

64 liter, szűk 4 hete indítottam.
Ezert is gondoltam zselés co2-re,mert talán még határeset a méret.. (meg egyelőre nincs pénzem palackosra)
Olvastam,hogy új aksinál jönnek a mimdenféle algák,de itt én is béna voltam mellé,mert fullon nyomtam a világítast az elején co2 nélkül, növénytápozással. Szóval alaposan megetettem az algákat..
Szerintem most ennek iszom a levét,de nem is kicsit. 1 hete voltam itthon utoljára,ahhoz képest most katasztrófálisan néz ki az akvárium. Pedig a növénytáppal direkt le is álltam (meg nem is tudtam volna naponta adagolni), a világítást meg napi 10 óráról 8 órára csökkentettem 70 %-os fényerővel.. Zselés co2 az elmúlt 7 napban ment éjjel-nappal, csak attól tartva,hogy a garnélák és otok nem tolerálják,levettem az erejéből egy csappal. Szóval gondolom megint csak túl sok fényhez elégtelen co2 lett a vége.. De közben a növények brutálisan nőnek,nem győzöm vagdosni... Dennerle táptalaj és általános talaj, tetra 600 külső szűrő..Tehát a szűrésem rendben van elvileg.. Carbot is toltam növénytáppal,de azzal leálltam az algabumm után.. Szóval most az az utolsó gondolatom,hogy sötétítő kúra,majd maxon co2 zselés és 70 %-os fényerő napi 8 órában növénytáp és carbo mellett. Ha ezzel sem áll be az egyensúly,akkor passz.. A víz parameterek tökéletesek (jbl 7in1 csíkteszt szerint)..
 
Back
Oldal tetejére