• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Biológiai/nitrát szűrés

Hogy veszi fel a növény az ammóniát? Hol? (tényleg érdekel.. tájépítészként a föld feletti növények élettanához konyítok egy keveset (tényleg keveset, régen volt már :D))

Szárazföldi növények máshogy működnek ilyen szempontból. Bizonyos vízinövényeknél kimutatták, hogy az ammóniumot (NH4+) preferálják más N formához képest (pl nitrát) és inkább a vízoszlopon keresztül és nem a talajból a gyökereiken keresztül veszik fel. A halak szempontjából ez igen jó hír. Kétszeresen.
Ha érdekel, itt találsz egy rövid angol összefoglalót.

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/05/biolfiltration2017a.pdf

Ha nem is olvasod végig, a második oldalon lévő ábrát érdemes megnézni.
Vízben NH4+(ammónium) és NH3(ammónia) bizonyos arányban van jelen (ami függ pH-tól). NH3 egy gáz, amit a növények nem tudnak a sejtmembrán lipid rétegén kívül tartani.

Ezenkívül növények más toxikus anyagokat is felvehetnek és eltárolhatnak (pl réz, amit garnélák kevésbé szeretnek, igen mérgező számukra).
Kerti tavaknál még mindig használnak réz alapú algairtót vagy már kikoptak ezek a termékek?
 
Utoljára módosított:
Szárazföldi növények máshogy működnek ilyen szempontból. Bizonyos vízinövényeknél kimutatták, hogy az ammóniumot (NH4+) preferálják más N formához képest (pl nitrát) és inkább a vízoszlopon keresztül és nem a talajból a gyökereiken keresztül veszik fel. A halak szempontjából ez igen jó hír. Kétszeresen.
Ha érdekel, itt találsz egy rövid angol összefoglalót.

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/05/biolfiltration2017a.pdf

Ha nem is olvasod végig, a második oldalon lévő ábrát érdemes megnézni.
Vízben NH4+(ammónium) és NH3(ammónia) bizonyos arányban van jelen (ami függ pH-tól). NH3 egy gáz, amit a növények nem tudnak a sejtmembrán lipid rétegén kívül tartani.

Ezenkívül növények más toxikus anyagokat is felvehetnek és eltárolhatnak (pl réz, amit garnélák kevésbé szeretnek, igen mérgező számukra).
Kerti tavaknál még mindig használnak réz alapú algairtót vagy már kikoptak ezek a termékek?
Köszi! Elolvasom ma.
Mi nem használunk semmilyen vegyszert, azt gondolom, hogy az ilyen drasztikus megoldások nem jók semmire. Nagyjából úgy vagyok a kerti tavakkal is, mint ahogy itt álltok az akváriumokhoz, jó tervezés, jó szűrés és vízforgatás, ha valami baj gis van, akkor ne tünetet kezeljünk, hanem a probléma forrását keressük meg (legtöbbször az utántöltésre használt víz minősége valamint a csapnivaló fenntartás a ludas - volt amikor nem találtam volna meg a szkimmert, ha nem tudom, hogy hol keressem....)
 
Hogy veszi fel a növény az ammóniát? Hol? (tényleg érdekel.. tájépítészként a föld feletti növények élettanához konyítok egy keveset (tényleg keveset, régen volt már :D))

A levelén keresztül, nagyon nagyrészt, és szerintem aktív transzporttal(de ebben nem vagyok 100%-ig biztos). Utána megy rögtön aminosav-szintézisre.
Kicsit más kérdés, csak részben vág ide, hogy a csak vízpumpás akváriumok utántöltését hogy lehet megoldani? Nem borzasztóan érzékeny egy ilyen rendszer az utántöltött víz minőségére?

Nem érzékeny ennyire egy ilyen rendszer.

Bár (fekete víz nyilván kivétel) az optikailag tiszta víznek zömmel jó is a vízminősége, mert rossz vízminőséget az algák is jelzik (a halak hamarabb, de ha felszaporodik az ammónia / nitrit, akkor előbb utóbb zöldalga is lesz) szóval ideig-óráig lehet a rossz minőségű víz tiszta, de szerintem ez 1-2 nap

Mivel egy akváriumban általában nincs akkora fényerő, mint a nap, az algásodás sem olyan markáns rossz vízminőség esetén. Minél erősebb a fény, annál kiélezettebb a szitu.

Nagy nyári melegben 7-10 mm is lehet a párolgási veszteség, szeles időben még több (gondolom akváriumnál sem kevesebb lámpa és hűtés esetén) ami egy 30-40 cm-es vízoszlop esetén elég komoly arányú vízvisszatöltést feltételez.

Legnagyobb melegben saccra napi fél centi lehet a fogyás, amit tiszta RO vízzel pótolunk, így gyakorlatilag semmi nem történik a víz összetételével ebből kifolyólag.
 
A növények milyen mechanizmus alapján végeznek víztisztítást egy akváriumban?


Egyrészt az említett ammónia-felvevő képességük folytán, másrészt úgy, hogy a gyökereikkel "egészségesen" tartják a talajt (nehezebben rohad be), kicsit szellőztetik is, így a baktériumok számára is ideális környezetet biztosítanak.
 
@Sestertius

De egy dolgot leszögeznék, nehogy félreértsetek. Egy akváriumban rendkívül fontosak a baktériumok, nélkülük nincs élet az akváriumban(sem). A kialakult biofilm a megfelelő helyeken esszenciális, csupán azt vallom, hogy egy sima, szép, egészséges akváriumhoz a kérdést nem kell túlbonyolítani, a szivacs is tökéletes szűrőanyag, és nagyon sok sem kell belőle ( nem 20-30 szoros mennyiség, amivel a bio kőzeteket, szinterelt üvegeket szokták promózni).
 
Szerintem inkább egy függvényre hajaz a dolog.
Szerintem az ADA tanulmány is inkább arra vonatkozik, hogy 30 perc után kezdenek pusztulni, de ezt nem úgy kell, elképzelni, hogy akkor hirtelen az összes egyszerre kinyiffan.
Nálam volt amikor nagytakarításnál cca 2 órát is állt a szűrő problémamentesen (ami elpusztult az könnyen vissza is szaporodik)
Ha jól rémlik láttam egy olyan diagramot ahol 9 órát jelöltek meg komoly problémának. De -szerintem- 2-4 óra még elmegy..
Hogy klasszikust idézzek: Nem jó, de nem is tragikus
 
Szerintem inkább egy függvényre hajaz a dolog.
Szerintem az ADA tanulmány is inkább arra vonatkozik, hogy 30 perc után kezdenek pusztulni, de ezt nem úgy kell, elképzelni, hogy akkor hirtelen az összes egyszerre kinyiffan.
Nálam volt amikor nagytakarításnál cca 2 órát is állt a szűrő problémamentesen (ami elpusztult az könnyen vissza is szaporodik)
Ha jól rémlik láttam egy olyan diagramot ahol 9 órát jelöltek meg komoly problémának. De -szerintem- 2-4 óra még elmegy..
Hogy klasszikust idézzek: Nem jó, de nem is tragikus
2 egymást kővető nap lesz tervezett áramszünet a városban,
8-14 óra között.
 
2 egymást kővető nap lesz tervezett áramszünet a városban,
8-14 óra között.
Uhh.. végig? Vagy csak ez idő alatt valameddig?
Nem tudom, nem akarok hülyeséget mondani, de személyes véleményem az, hogy valószínűleg az ammónia körforgásban lesz egy kis baki, de probléma nélkül regenerálódik majd. Én nem aggódnék.
 
Uhh.. végig? Vagy csak ez idő alatt valameddig?
Nem tudom, nem akarok hülyeséget mondani, de személyes véleményem az, hogy valószínűleg az ammónia körforgásban lesz egy kis baki, de probléma nélkül regenerálódik majd. Én nem aggódnék.
Bízom benne, hogy nem lesz folyamatos. Kösz, akkor nem aggódok!
 
Nekem egy 6 órás áramszünet után 3. napra esett el pár CRS. Csak azzal tudtam összefüggésabe hozni.
Korábban a 4 órás áramszünet után nem láttam bajt.
 
Nekem egy 6 órás áramszünet után 3. napra esett el pár CRS. Csak azzal tudtam összefüggésabe hozni.
Korábban a 4 órás áramszünet után nem láttam bajt.
Kár...
Nekem szerencsére még csak növények lesznek érintve.
 
Back
Oldal tetejére