• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Betta splendens - Sziámi harcoshal

Most jóval nagyobb a vízsodrás mint korábban. Amíg kitalálok egy megoldást, addig visszaállítom a falra a sugarat.
De engem is nagyon érdekelnek a tuning megoldások. Ilyen pontosan a szűrő. Ha rátekernék valamit, hogy csökkentsem a sugarat?

Szakadt uszonyra, visszanövesztésére van valami gyógyír?
 
Sziasztok!
Nemrég láttam egy videóban, hogy valaki egy nanoban együtt tartott Bettát és Corydoras pygmaeus-okat. A topickban fentebb olvastam, hogy talán úgy van esély az együtt tartásukra, ha a Betta kerül bele utoljára.
Valakinek van ilyen tapasztalata esetleg?
Előre is köszönöm!
 
Sziasztok!
Nemrég láttam egy videóban, hogy valaki egy nanoban együtt tartott Bettát és Corydoras pygmaeus-okat. A topickban fentebb olvastam, hogy talán úgy van esély az együtt tartásukra, ha a Betta kerül bele utoljára.
Valakinek van ilyen tapasztalata esetleg?
Előre is köszönöm!
Szia!
Van tapasztalat.Nekem kettő bettám is van társas akváriumokban.
Az itthoni 30x30x35-ös akiban lévő koronás bettánk nagyon jó fej hal. Csigákkal, amanokkal, törpe razbórákkal, pygmikkel, és otokkal él együtt.
Teljes zen van. Kajánál el szokta hessenteni a kajától a többiket, de nem bántja őket.
Az általad írt elv követendő, miszerint lehetőleg utoljára kerüljön be a betta.
Először hajkurászni fog - valszeg - mindenkit de hamar elfárad és belátja, hogy nyüzsi akiba. Egyébként jót is tesz nekik a társaság, mert lefoglalja a többiek tevékenységének megfigyelése.
 
Szia!
Van tapasztalat.Nekem kettő bettám is van társas akváriumokban.
Az itthoni 30x30x35-ös akiban lévő koronás bettánk nagyon jó fej hal. Csigákkal, amanokkal, törpe razbórákkal, pygmikkel, és otokkal él együtt.
Teljes zen van. Kajánál el szokta hessenteni a kajától a többiket, de nem bántja őket.
Az általad írt elv követendő, miszerint lehetőleg utoljára kerüljön be a betta.
Először hajkurászni fog - valszeg - mindenkit de hamar elfárad és belátja, hogy nyüzsi akiba. Egyébként jót is tesz nekik a társaság, mert lefoglalja a többiek tevékenységének megfigyelése.
Nagyon köszönöm az infókat és a javaslatokat! Én max 2-3 kis harcsával tartanám együtt egyelőre, aztán később meglátjuk, hogyan alakul a közösség. Érdekes hal ez a Betta, hogy így szeret szemlélődni...
De akkor a többieknek sem halnak éhen eszerint, hogy nem hagyja rendesen enni őket? Bár gondolom, ha már jól lakott, akkor, akkor engedi enni a többieket is.
 
Nagyon köszönöm az infókat és a javaslatokat! Én max 2-3 kis harcsával tartanám együtt egyelőre, aztán később meglátjuk, hogyan alakul a közösség. Érdekes hal ez a Betta, hogy így szeret szemlélődni...
De akkor a többieknek sem halnak éhen eszerint, hogy nem hagyja rendesen enni őket? Bár gondolom, ha már jól lakott, akkor, akkor engedi enni a többieket is.
Kell egy tükör (pl. kis kozmetikai tükör).
Felrakod az akva falàra (nyilván kívülre).
Amint észreveszi a tükörképét, kifeszíti az úszóját és "felfújja" a fejét. Ez segíti az úszók növekedését a tesztoszteron termelődés miatt + segíti az emésztését is.
A többiek ezalatt nyugodtan tudnak kajálni.
De ha a többieket lámpaoltás után eteted, az is jó stratégia.
 
Nálam inkább attól kell tartani, hogy a betták nem jutnak elég élelemhez. A nagy úszóik miatt elég lassúak a többi halhoz képest.

De a harcsák általában éjszaka aktívak, tehát nekik az éjszakai etetés elönyösebb lehet.

Egyébként nagyon betta-függö, hogy mennyire férnek meg más halakkal/garnikkal/csigákkal.
Tapasztalataim alapján kisebb akváriumokban gyakrabban agresszívek, 50-60 litertöl nyugisabbak.
Betták esetén mindig kell számolni azzal, hogy esetleg külön kell öket tenni, erre jó elöre felkészülni.

A fent említett tükrös megoldás pedig csak alkalom-szerü legyen, ne csüngjön egész nap az akvárium oldalán. Ha azt gondolja, hogy van ott egy másik harcoshal is, akkor azt a kis helyet még inkább megpróbalhatja kisajátítani, és elöfordulhat, hogy meg jobban terrorizalja a többieket.

ps.: Milyen harcsával szeretnéd összetenni?
 
Nálam inkább attól kell tartani, hogy a betták nem jutnak elég élelemhez. A nagy úszóik miatt elég lassúak a többi halhoz képest.

De a harcsák általában éjszaka aktívak, tehát nekik az éjszakai etetés elönyösebb lehet.

Egyébként nagyon betta-függö, hogy mennyire férnek meg más halakkal/garnikkal/csigákkal.
Tapasztalataim alapján kisebb akváriumokban gyakrabban agresszívek, 50-60 litertöl nyugisabbak.
Betták esetén mindig kell számolni azzal, hogy esetleg külön kell öket tenni, erre jó elöre felkészülni.

A fent említett tükrös megoldás pedig csak alkalom-szerü legyen, ne csüngjön egész nap az akvárium oldalán. Ha azt gondolja, hogy van ott egy másik harcoshal is, akkor azt a kis helyet még inkább megpróbalhatja kisajátítani, és elöfordulhat, hogy meg jobban terrorizalja a többieket.

ps.: Milyen harcsával szeretnéd összetenni?
Valahol olvastam, hogy ez a tükrös "edzés" felesleges stresszt gerjeszt bennük, így "nem illik", hát meglátjuk, egyelőre még az élőhelyét kellene megfelelően megalkotnom.
Mindenesetre minden információt nagyon köszönök!
Ebben a videóban láttam, hogy Corydoras pygmaeus-szal van együtt, persze a békés idill valószínű a művészi optikának is köszönhető és lehet, hogy nem mindig ilyen jó a közösségi lét számukra. Mondjuk tény, hogy van lehetőségük elbújni, persze azt sem szeretném, hogy rettegésben éljenek, vagy a bettát szekálják, mert olvastam, hogy ez a harcsafaj szeret középen úszni, ahol a betta is gyakran előfordul...
 
Valahol olvastam, hogy ez a tükrös "edzés" felesleges stresszt gerjeszt bennük, így "nem illik", hát meglátjuk, egyelőre még az élőhelyét kellene megfelelően megalkotnom.
Mindenesetre minden információt nagyon köszönök!
Ebben a videóban láttam, hogy Corydoras pygmaeus-szal van együtt, persze a békés idill valószínű a művészi optikának is köszönhető és lehet, hogy nem mindig ilyen jó a közösségi lét számukra. Mondjuk tény, hogy van lehetőségük elbújni, persze azt sem szeretném, hogy rettegésben éljenek, vagy a bettát szekálják, mert olvastam, hogy ez a harcsafaj szeret középen úszni, ahol a betta is gyakran előfordul...
Kérdezzük meg @Molnár Máté -t, hogy mivel tartotta a bettát együtt.
 
Szeretnék minél komfortosabb körülményeket kialakítani a jövevénynek, ezért merült fel bennem a helyes fűtőválasztás kérdése. A Betta szereti a meleget, tehát a legkényelmesebb megoldás nem jön szóba. Meg azt is írtátok korábban, hogy ha valamiért gyógykezelni kell, a 25-26 foknál magasabb vízhőmérsékletre is szükség lehet. Ebben az esetben egy 38x20x28-es akváriumba felesleges 25 Wattosnál nagyobb fűtőt tenni, vagy érdemes itt is "túlméretezni" és inkább 50-es kerüljön bele? Ahogy néztem, külalakra, hosszra ugyanakkorák.
Előre is köszönöm!
 
A "legkényelmesebb megoldás" -szerü fütökkel én mindig bosszankodtam, vagy 23 fokra melegitette csak a vizet vagy 28.-ra ... de 25-re sosem. Tehát helyes a meglátásod, hogy egy állithato fütö sokkal ésszerübb.

a 21 literes akváriumodat mindkét fütö fel tudja melegíteni. A kettö között a különbség csak annyi lenne, hogy az 50 wattos ritkábban kapcsolna be... Szerintem azt a 600 forint különbséget megéri az 50 wattos.

Ps.: Ne ez tartson vissza, de a törvény elöírja, hogy gerinces vizi élölényt minimum 30 literes akváriumban tartsunk (pár spec esetet kivéve, pl ha még ivadékról van szó, vagy gyógykezeles alatt).
èn elég sokfajta akváriumba tettem már bettákat, és legjobban 100-120 literes sürün növényesített akváriumban érzik jól magukat. De azért 50 litert minimum megérdemelnek. Hogy téged idézzelek:
Szeretnék minél komfortosabb körülményeket kialakítani a jövevénynek


ps2.: Az állítható fütökre mindig rá kell mérni hömérövel, mert ha eltekered mondjuk 28-fokra, az még nem biztosíték, hogy a víz valóban 28 fokos lesz :D
4 Eheim Jager fütöm közül csak egy melegíti pont annyira a vizet, mint ami a skáláján van. 🤷‍♀️
 
Nagyon köszönöm a mindenre kiterjedő, alapos válaszodat! Teljesen jogos az észrevételed a jogszabállyal kapcsolatban (is). Két dologból indultam ki, amikor bettásnak terveztem a 20 literest: itt a fórumon és még elég sok helyen láttam, hogy ekkorában jól érzik magukat, sőt a szerelem is rájuk talál. :)
A másik pedig, hogy én hal(ak)kal tudom elképzelni az akváriumot, a rákot csak enni szeretem. Ez a szett "az ölembe hullott", pont elfér ahová terveztük, és első, 25 év utáni visszatérő próbálkozásként nem tűnt elvetemült ötletnek. Ezzel együtt, ahogy kapom a jobbnál jobb tanácsokat és igyekszem elmélyülni a témában, látom, hogy bizony nem könnyű jól csinálni, máshogy meg nem érdemes... Egy szó mint száz, lehet, hogy teljesen rosszul gondolkozom, elragadott a hév és újból át kell gondolnom az egészet.
Még egyszer nagyon köszönöm a jó szándékú válaszaidat. (Négyszemközt többet írnék, de "Nézelődő"-ként még nem tudom részletesebben kifejteni). 😏
 
Sziasztok kedves Betta tartok! Egy kis segítségért fordulnék hozzátok. Úgy sejtem, hogy capi uszonyával valami nincs rendben. Csatolok két kepet:
Az első képen, a bekarilazott rész régebben, a "rés" az uszanyi között sokkal kisebb volt, szinte össze volt nőve:
IMG_20200322_154324.jpg

A második képen, úgy tűnik mintha valami történt volna az uszonya végével:
IMG_20200322_154348.jpg

A storyhoz még hozzá tartozik, hogy pár nappal ez előtt, valahogy beuszott a poppyba és ott vergődött. Amint megláttam kihuztam a szűrőt, de kB 10. Másodpercet biztosan bent vergődött.
Nem tudom, hogy akkor sérült meg, vagy valami más probléma van :(

Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek.

Ui.: Más bajt Bem látok, viselkedése olyan mint eddig és eszik is rendesen.

Ui2.: itt van róla korábbi kép:
 
Utoljára módosított:
Sziasztok kedves Betta tartok! Egy kis segítségért fordulnék hozzátok. Úgy sejtem, hogy capi uszonyával valami nincs rendben. Csatolok két kepet:
Az első képen, a bekarilazott rész régebben, a "rés" az uszanyi között sokkal kisebb volt, szinte össze volt nőve:
View attachment 89355

A második képen, úgy tűnik mintha valami történt volna az uszonya végével:
View attachment 89356

A storyhoz még hozzá tartozik, hogy pár nappal ez előtt, valahogy beuszott a poppyba és ott vergődött. Amint megláttam kihuztam a szűrőt, de kB 10. Másodpercet biztosan bent vergődött.
Nem tudom, hogy akkor sérült meg, vagy valami más probléma van :(

Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek.

Ui.: Más bajt Bem látok, viselkedése olyan mint eddig és eszik is rendesen.

Ui2.: itt van róla korábbi kép:
A bettak uszonya nagyon szakadékony, a nagyobb sodras teljesen szetroncsolhatja.

Valoszinuleg lejjebb Kell venned a szuro teljesitmenyet, vagy a sarok fele forditani.
Fiatal korukban még gyorsan, es szépen regeneralodik a szetszakadt uszonyuk.
 
A bettak uszonya nagyon szakadékony, a nagyobb sodras teljesen szetroncsolhatja.

Valoszinuleg lejjebb Kell venned a szuro teljesitmenyet, vagy a sarok fele forditani.
Fiatal korukban még gyorsan, es szépen regeneralodik a szetszakadt uszonyuk.

Köszönöm a gyors választ. Akkor szerinted nem uszony rothadas?
 
Köszönöm a gyors választ. Akkor szerinted nem uszony rothadas?
Az uszonyrothadás nem jelentkezik egyik napról a másikra. De ehhez annyira nem értek.
Ha a víz-értékek (föleg no3 és no2) rendben vannak, akkor nagyon kicsi a valo´színüsége, hogy uszonyrothadása lenne.

Figyelgesd pár napig.
 
Az uszonyrothadás nem jelentkezik egyik napról a másikra. De ehhez annyira nem értek.
Ha a víz-értékek (föleg no3 és no2) rendben vannak, akkor nagyon kicsi a valo´színüsége, hogy uszonyrothadása lenne.

Figyelgesd pár napig.
Köszönöm szépen. NO3 és NO2 rendben vannak.
Akkor reménykedem, hogy javulni fog a helyzet. A szűrőcsapot kicsit elzártam, hogy kisebb legyen az áramlás.
 
Na update: cápi rendben van, uszkál, eszik rendesen. Ami feltunt, hogy sokkal többet bujkál mint eddig. Bár azt olvastam neten, hogy ez sérülés után teljesen normális. Az lenne a kérdésem még esetleg, hogy valaki esetleg tud javasolni valami vitamint, gyógyszert ami segíthet a felépülésében? Esetleg abban, hogy nehogy elkapjon valamit?
Előre is köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére