• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Betta Splendens - összeférés probléma

m.norbert

Nézelődő
Kedves mindenki !

Teljesen kezdő vagyok az akváriumok felépítésében, halat is csak egy kevés utána járással választottam hogy még is mire készüljek , illetve meg tudom -e teremteni a neki való dolgokat első ízből. A következő lenne a problémám, vettem egy fiú bettát/ már ha lehet így hívni/ teljesen jól el is volt , gondoltam veszek mellé egy lányt is ártani nem árthat egy kis társaság /olvastam erről is hogy milyen "társaságot" kedvelhet/ . Vettem egy tér elválasztó háló féleséget, és láthatóan nem örült a társaságnak a fiú betta, de probléma nem volt mert ugye el voltak választva. Vártam vele 4-5 óra hosszat remélve hogy nem lesz gond , de sajnos mikor egybe engedtem őket a fiú betta neki rongyolt az újonnan érkezettnek és folyamatosan szadizta őt / kopoltyúját kitárta meg az összes uszonyát szét térítette úgy mardosta a lányt ./ kérdésén a következő lenne. Mi lehet a gond , hol rontottam el, mit tudok tenni azért hogy elfogadjon esetleg egy faji társat lány kiadásban ? Válaszokat előre is köszönöm szépen!
 
Szia!
Üdv a fórumon.
Az általánosan elfogadott tény, hogy a betta nem társas lény. Ha más halakat meg is tűr maga mellett, fajtársát nem fogja, akkor sem, ha nőstény. Hímet és nőstényt csak akkor szoktak egymás mellé rakni, ha pároztarni akarják őket. Ha elég nagy egy akvárium, akkor több nősténnyel együtt tartható, de ez is inkább az egyedek vérmérsékletétől függ. Egy békésebb egyeddel nem lesz gond, de egy vadabb kiirthatja az egész háremét. Ha már most verekedni akart, akkor hosszú távon nem lesz kifizetődő a kapcsolatuk. Vagy maradjon bent az elválasztó, vagy tedd külön akváriumba, vagy ajándékozd el egyiküket.
 
Szia!
Üdv a fórumon.
Az általánosan elfogadott tény, hogy a betta nem társas lény. Ha más halakat meg is tűr maga mellett, fajtársát nem fogja, akkor sem, ha nőstény. Hímet és nőstényt csak akkor szoktak egymás mellé rakni, ha pároztarni akarják őket. Ha elég nagy egy akvárium, akkor több nősténnyel együtt tartható, de ez is inkább az egyedek vérmérsékletétől függ. Egy békésebb egyeddel nem lesz gond, de egy vadabb kiirthatja az egész háremét. Ha már most verekedni akart, akkor hosszú távon nem lesz kifizetődő a kapcsolatuk. Vagy maradjon bent az elválasztó, vagy tedd külön akváriumba, vagy ajándékozd el egyiküket.

Köszönöm szépen a gyors reagálást! Sajnos fájó szívvel, de vissza kell hogy vigyem a nőstényt nem szeretném hogy terrorban éljen, vagy elválasztva kelljen lenniük két részre bontva az akvariumban. A hím hozzá nőtt a szívemhez meg a gyerek is megkedvelte már. Később ha lesz nagyobb akváriumom majd ismét megpróbálkozom a nőstény betta beszerzésével.
 
Köszönöm szépen a gyors reagálást! Sajnos fájó szívvel, de vissza kell hogy vigyem a nőstényt nem szeretném hogy terrorban éljen, vagy elválasztva kelljen lenniük két részre bontva az akvariumban. A hím hozzá nőtt a szívemhez meg a gyerek is megkedvelte már. Később ha lesz nagyobb akváriumom majd ismét megpróbálkozom a nőstény betta beszerzésével.
Nagyon helyes döntés. Az én párom elvolt egymással viszonylagos békében. Aztán egyszercsak mindketten bedurvultak, az eredmény két halott hal lett. :( Most egyedül van a betta, pár csigával, de szerintem azokat is terrorizálja.
 
nem vagyok nagy betta szakértő de mintha olvastam volna hogy jobb úgy betelepíteni a betta-t hogy a többi lakó már ott van így kevésbé dominánsan viselkedik és írt ki mindenkit maga mellől.
Én még nem próbáltam de lehet következő bettámnál megnézem hogy viselkedik ha bekerül egy társas akváriumba, max ha nem jön be megy a saját akváriumába :)
Több betta együtt tartását meggondolnám... a hirtelen felindulásból elkövetett gyilkosság is halállal végződik. Jobb a békesség.
 
Nálam a betta soha nem tudta bántani a más fajtájú halakat, mert lomha. A fajtárs az már teljesen más, ott utólérik egymást.
 
nem vagyok nagy betta szakértő de mintha olvastam volna hogy jobb úgy betelepíteni a betta-t hogy a többi lakó már ott van így kevésbé dominánsan viselkedik és írt ki mindenkit maga mellől.
Én még nem próbáltam de lehet következő bettámnál megnézem hogy viselkedik ha bekerül egy társas akváriumba, max ha nem jön be megy a saját akváriumába :)
Több betta együtt tartását meggondolnám... a hirtelen felindulásból elkövetett gyilkosság is halállal végződik. Jobb a békesség.
Szerintem az is teljesen személyiség függő, hogy későbbi jövevényként hogyan viselkedik. A "hivatásos" betta tartók ördögtől valónak tartják már a gondolatát is annak, hogy a hal társas medencében éljen, az meg, hogy esetleg elvan garnélákkal szemérmetlen hazugság. Az előző bettám és @Szella hala is békésen éldegélt garnikkal, azért néha biztos falatozott a picikből. :D Semmi sem lehetetlen, csak az embernek elmegy a kedve a kísérletezéstől, ha a számára kedves halat kénytelen lehúzni a wc-n egy rossz döntés miatt.
 
Nálam a betta soha nem tudta bántani a más fajtájú halakat, mert lomha. A fajtárs az már teljesen más, ott utólérik egymást.
A lomhaság az uszonymérettől is függ, egy halfmoon biztos nem érné utol a kiszemelt halat, de egy plakat már jobb esélyekkel indulna.
 
Mindannyiótoknak igaza van. Több más fajú hallal igen, más bettával csak párzás idejére szabad összeereszteni őket.

A bettát kell beszerezni utoljára társas akváriumba. Minél fiatalabb, lomhább, ügyetlenebb úszó, annál jobb. Én tervezek egy nőstény halfmoon duplaúszójú bettát a 110 literesembe nano fajok mellé, kíváncsi leszek mennyire fog beválni, elméletileg ez már garnélát sem nagyon képes levadászni. Mindenesetre ennek van egy hátránya is, etetéskor különösen figyelni kell arra, hogy eleget kapjon, a többi hal ne kapkodja el előle a táplálékot, de inkább etetés alkalmával figyel az ember, mint 24/7 arra, hogy melyik állomány van veszendőben, mit kell pótolni, mit nyírt ki a betta. Az meg, hogy egy-egy garnélát befal nem nagy ügy, ha van elég növényzeted, rejteked, meg több petés nőstényed, több az utánpótlás, mint amennyit a betta képes enni, persze ha rendesen eteted.
 
Mindannyiótoknak igaza van. Több más fajú hallal igen, más bettával csak párzás idejére szabad összeereszteni őket.

A bettát kell beszerezni utoljára társas akváriumba. Minél fiatalabb, lomhább, ügyetlenebb úszó, annál jobb. Én tervezek egy nőstény halfmoon duplaúszójú bettát a 110 literesembe nano fajok mellé, kíváncsi leszek mennyire fog beválni, elméletileg ez már garnélát sem nagyon képes levadászni. Mindenesetre ennek van egy hátránya is, etetéskor különösen figyelni kell arra, hogy eleget kapjon, a többi hal ne kapkodja el előle a táplálékot, de inkább etetés alkalmával figyel az ember, mint 24/7 arra, hogy melyik állomány van veszendőben, mit kell pótolni, mit nyírt ki a betta. Az meg, hogy egy-egy garnélát befal nem nagy ügy, ha van elég növényzeted, rejteked, meg több petés nőstényed, több az utánpótlás, mint amennyit a betta képes enni, persze ha rendesen eteted.
Egy olyat egyszer mrgpróbálnék, hogy egy nagyon fiatal egyedet berakni a 30asba. Vajon beválik-e, hogy ha együtt nő fel a csapattal, nem akarja majd őket megenni. Mint a kutyáknál. :D Imbelisekkel szemezek most nagyon, de nem mertem még megkérdezni, hogy tenyészt-e valaki, és adna-e el egyet kísérletezni.
 
Ha nagy helye van saját territóriuma, a nem fátyolos úszójúakkal teljesen jól elvan.
Az előző berendezésben nekem volt egy koronàs betta amanda lazacokkal, 100+ garnival.
Ugye Estas Tonne? :D

Hány liter az aki? :)

Egy olyat egyszer mrgpróbálnék, hogy egy nagyon fiatal egyedet berakni a 30asba. Vajon beválik-e, hogy ha együtt nő fel a csapattal, nem akarja majd őket megenni. Mint a kutyáknál. :D Imbelisekkel szemezek most nagyon, de nem mertem még megkérdezni, hogy tenyészt-e valaki, és adna-e el egyet kísérletezni.

Imbellist kizártam, nem elég pompás, és a betta lenne az akvárium ... izéé ... "centerpiece"-e. Nem jut rá eszembe jó magyar szó! :D
 
Utoljára módosított:
Egy olyat egyszer mrgpróbálnék, hogy egy nagyon fiatal egyedet berakni a 30asba. Vajon beválik-e, hogy ha együtt nő fel a csapattal, nem akarja majd őket megenni. Mint a kutyáknál. :D Imbelisekkel szemezek most nagyon, de nem mertem még megkérdezni, hogy tenyészt-e valaki, és adna-e el egyet kísérletezni.

Közben felhomályosítottak, hogy vigyázni kell a rajhalakkal. Pontylazazok nagyon szemétládák, azok tuti megcsipkedik a betta hosszú úszóit (neon nem biztos, de az izzófényű pontylazacaim még a csigákat se hagyták békén), a halfmoon Betta meg túl lomha lesz, hogy védekezzen. Razbórák azt mondják nem, a dániók meg 50-50%. Én a 110 literesembe kétféle rajhalat tervezek, ebből az egyik "razbóra" kakukktojás, mert Kéksávos törperazbóra a becses magyar neve, a latin meg Danio erythromicron, szóval amíg meg nem próbálom összepárosítani őket, addig nem fogom tudni, hogy megférnek-e egymás mellett, csak figyelmeztettek rá, hogy lehet nem férnének össze.

Imbellis mellett ez nem lenne probléma, szóval már én is inkább azzal szemezgetek B tervnek. :p
 
A betta lenne az akvárium fénypontja,
az akvárium ékszere,
az akvárium központi eleme.
Vannak lehetőségek.;)
Szép a magyar nyelv.
Egyik se adja vissza megfelelően a konnotatív jelentését. Talán fő látványossága. Mindegy is, a lényeg az, hogy elférjenek egymás mellett! :D

Az egésszel csak az a baj, hogy annyira nincs választék a helyi boltokban, hogy csak megrendelésre lesz max, azt meg nehezen tudom visszavinni, hogy cseréljék másikra, mert ez agresszív személyiségű.
 
Egyik se adja vissza megfelelően a konnotatív jelentését. Talán fő látványossága. Mindegy is, a lényeg az, hogy elférjenek egymás mellett! :D

Az egésszel csak az a baj, hogy annyira nincs választék a helyi boltokban, hogy csak megrendelésre lesz max, azt meg nehezen tudom visszavinni, hogy cseréljék másikra, mert ez agresszív személyiségű.
Nem kötekedni akartam én, csak tényleg szép a nyelvünk, olyan sok mindent ki lehet vele fejezni.
Ja-ja, ez a betta kérdés nem olyan egyszerű. Hallottam, hogy az agresszivitásuk egyedfüggő. Vannak békések, meg csipkelődőek...
Még ha lenne is nagyobb választék, vásárláskor tényleg nem tudod, hogy hogyan viselkedik majd.
 
54 literes akvariumomban kezdetben 10 db pirosorru pontylazac volt majd bekoltoztettem egy him bettat. 3 hetig teljesen jol megvoltak, de valamiert a pontylazacok most elkezdtek csipkedni a bettat eleg intenziven (o nem bant senkit). Van valakinek otlete miert kezdtek el egyik pillanatrol a masikra bantani? Es hogy mit lehetne tenni, nem szeretnem visszavinni egyiket se plusz akvariumot pedig nem szeretnek.
 
54 literes akvariumomban kezdetben 10 db pirosorru pontylazac volt majd bekoltoztettem egy him bettat. 3 hetig teljesen jol megvoltak, de valamiert a pontylazacok most elkezdtek csipkedni a bettat eleg intenziven (o nem bant senkit). Van valakinek otlete miert kezdtek el egyik pillanatrol a masikra bantani? Es hogy mit lehetne tenni, nem szeretnem visszavinni egyiket se plusz akvariumot pedig nem szeretnek.
c_f.jpg
 
Back
Oldal tetejére