• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Betta Splendens - állandó uszony problémák

Jobbulast a kis sziami harcosnak!
A mirelit borso a legjobb, kb egy borso negyede eleg. En adnek neki mondjuk 2-3 naponta egyszer, de kozben kicsinyenkent elkezdenem etetni valami tartalmasabb etellel (az elejen inkabb nagyon pici adagokat adnek tobbszor ).
Ami nalunk legjobban bevalt, mint alap kaja az a Hikari Betta bio-gold pellet. Egy kis kupaknyi akvarium vizben beaztatom par percre es egy erre a celra rendszeresitett szemoldok csipesszel egyesevel neki adogatom. Leirva kicsit talan macerasnak tunik, de valojaban egy-ket perc az egesz.
A Hikari pellet nem sullyed el, ami foleg nekem jo, mert latom, hogy megeszi amit kap :). Azert fontos, mert nem kap sokat, naponta ketszer 3-4 pellet. Hetente 1×-2× kap fagyasztott voros szunyoglarvat (3-4db/alkalom, nem tobbet ) es 1× borsot (nem a kedvence, de azert duzzogva elfogyasztja :hungover:)
Probalom napi szinten nem tuletetni, csereben viszont nagyon ritkan van koplalo nap kb 2-3 hetente egy nap.
Nalunk ofomeltosaga egy 30as kocka akvariumban lakik , 4 fiatal otocinclus felel az algamentes kornyezetert.
 
Külön költözött! 30 literes medencét kapott, JBL Manado talajjal pár nagy leveles növénnyel és Red Moore gyökerekkel. Neptun Xanta mix a vízben és Sera bakto tabs a kajci egy hétig Neki! Remélem ez helyre hozza a kis uszonyát. Köszi a segítséget! ;) :)
 
Még 2 kérdést feltennék Nektek! Milyen szűrőt alkalmazzak ebben a 30-as aksiban és milyen takarító személyzetet? :D
 
Mindenkepp kulso szurot valasztanek, vagy legalabb egy akasztosat. Azt nem tudom, hogy az akasztos szurok eseteben hogy oldjak meg az akvarium fedeset. Belso szuro -olyan pici meretben ami meg bele is ferne az akvariumba- szerintem nem lenne elegseges.
En egy pici Oase FiltoSmart 60as kulso szurot hasznalok esoztetovel. Meg vagyok vele elegedve, hangtalanul es hatekonyan teszi a dolgat (seachem matrix+Seachem Purigen tuninggal).
Szinte mindegyik gyartonak van kissebb, nano akvariumokhoz megfelelo kapacitassal biro szuroje. Ha nem ragaszkodsz hozza, hogy vadonatuj legyen, akkor erdemes korbenezni a forum hirdetesei kozott is. Gyakran nagyon sporttarsi aron lehet hozzajutni szuper szurokhoz.
Ahogy fentebb irtam, nalunk 4 kis oto takarit, plusz egy black molly vendegszerepel ideiglenesen naluk... A betta jol kijon mindegyikkel.
 
+1 szavazat egy normális belső szűrőre, vagy egy tuningolt akasztósra. Ha az alacsony költség fontos és egy végleges, külön akváriumról van szó.

Neptun Xanta mix a vízben és Sera bakto tabs
Egyébként ha ilyeneket adagolsz a vízbe, akkor (szerintem) a szűrőbaciknak lőttek. A szűrésed mechanikai és vízmozgatási célra lesz megfelelő. Szellőztetni érdemes. (nem a szobát :))
Tehát a vized fokozottan terhelve lesz a hiányos szűrés miatt.
 
Halihó!
A különköltözés és a Xanta mix-bakto tab kombó megtette hatását! Béta ismét nyugisan lebeg az úszói szépek (igaz itt-ott hiányosak) de szemmel láthatóan jobban van! :) Az első 2 napon nem volt szűrés! Hátfő óta szivacsszűrővel történik a víztisztítás, egy E-Jet 103 és JK Animals 3500 levegőpumpa kombójával! Ma 50%-os vízcsere (10 liter Sera Aquatan-al kezelt 1 napos állott csapvíz + 5 liter ioncserélt víz) és Neptun Bio Start beadagolása történt! Ma még Bakto Tab-ot kapott, de holnap már Tetra Betta Granules-t fog kapni naponta 2x (Hikarit akartam venni, de nem volt kapható a kereskedésben) és heti 1x főtt zöldborsó belsejét! Remélem ez így jó lesz és szép, boldog bettával fogunk együtt élni! :) :)
 
Tervezem jávai moha betelepítését a nitrit és ammónia megkötésének céljából a szivacsszűrő kiegészítéseként! Simán lerakhatom a Manadora vagy mindenképpen kőre, fára kellene kötnöm? Ma reggel kapott Béta egy kis betta granulátumot (2 szemet), olyan szépen beszipkázta mint a huzat! :) Délután ismét kap, pár nap múlva már napi 3x majd, mivel az van írva a dobozra többször, keveset! napi 6 szem 3x-ra elosztva sok lenne?
 
Szuper, hogy jobban erzi magat :).
Ha van ra lehetoseged a napi 3x etetes meg jobb lehet, mint a 2x. A pontos mennyiseget neked kell kitapasztalni- az, hogy neki 2,3 vagy akar 4-5 szem kell egy etetesre az fugg az eleseg meretetol, a halacska meretetol, etvagyatol, a viz homersekletetol stb... interneten fellelheto adatok szerint egy sziaminak kb. akkora a gyomra, mint a szeme- a testfelepitesuk alapjan szerintem ez nagyjabol fedi a valosagot.
Meg valami, ami nekem mukodik - es amiert lehet sikitanak a bigott allatvedok..- en hasznalok tukrot, naponta-, ketnaponta, ahogy eppen van ra idom, egy-ket percig "nezegetheti az ellenfelet".Ilyenkor,- feszites kozben -gyakran uritenek, ami jelzi, hogy jol mukodik az anyagcserejuk. En, a sajat tapasztalataim alapjan, ezt az alkalmankenti par percet messze nem tartom allatkinzasnak. Nem rohan fejjel az akvarium uvegenek, nem sebzi magat agyonra; ezzel szemben kifesziti a kopoltyuit, az uszoit, megmutatja magat teljes pompajaban az "ellensegnek" es mindekozben te is ellenorizheted, hogy minden ok vele. A latvanya pedig magaval ragado :)
Ne hasznalj tukrot, ha beteg, gyenge, ha ugy latod nem erzi jol magat..
 
Sziasztok!
Nehéz döntés meghozatalához kérek tanácsot.
Előre is elnézést kérek a 2. kép miatt.
Gyönyörű koronás betta hímem múlt csütörtök este még így nézett ki:
 

Attachments

  • 1..jpg
    1..jpg
    271.8 KB · Megtekintések: 63
Az akváriumban a bettán kívül 3 oto és 6 törpe cory van.
Mi okozhatta ezt?
Skimmer, üveg beszívó, esetleg dekoráció (dragon kövek és szőlőtőke)?
Magának gondolom nem tudta ennyire lerágni...De ha mégis, 16 óra leforgás alatt le tud rágni mindent magáról?
Amennyiben igen, miért? 1,5 hónapja van nálam és semmi jelét nem mutatta az öncsonkításnak.
Egy 30x30x35-ös akváriumban van, amit eheim 2424-el szűrök 2/3-ra fojtva, spin befolyóval.
Az áramlás - gondolom - ennyire nem készíthette ki.

A nehéz döntés:
Hagyjam életben, vagy ne.
 
Péntek délután a következő állapotban találtam:


Ezek irgalmatlanul csúnya mechanikai sérülések, mintha egy kávédarálóban tett volna néhány kört.
Azonnal különítsed el, táp, carbó és mindenmentes vízbe tedd. A hőfokot emeld meg 28-29 fokra, és légpumpával jól szellőztessed a vized 0-24-ben.
(Bocsi @Verhó , de azt írtad, hogy mindez a múlt héten történt, akkor nem értem, hogy miért vártál közel 10 napot a segítségkéréssel. Finoman szólva: ejnye.)

Mivel elég frissek a csonkok, hamarjában szétnéznék
  1. skimmer (ha szivacsán találsz apró csontocskákat, porcokat, megvan a ludas)
  2. aljzaton, látsz-e valahol betta-cafatot (dekor tövénél, dekoron fennakadva - szóval most CSI-t kell játszanod, és kizárni egyenként az okokat).
Ha belement a spinbe, annak van akkora ereje, hogy az úszósugarakat eltörje, és onnantól nincs az uszonyoknak vérellátása, lerothadnak.

Lájtosan baktopuroznám a vizet, hogy a másodlagos fertőzéseknek elejét vegyük.
 
Ezek irgalmatlanul csúnya mechanikai sérülések, mintha egy kávédarálóban tett volna néhány kört.
Azonnal különítsed el, táp, carbó és mindenmentes vízbe tedd. A hőfokot emeld meg 28-29 fokra, és légpumpával jól szellőztessed a vized 0-24-ben.
(Bocsi @Verhó , de azt írtad, hogy mindez a múlt héten történt, akkor nem értem, hogy miért vártál közel 10 napot a segítségkéréssel. Finoman szólva: ejnye.)

Mivel elég frissek a csonkok, hamarjában szétnéznék
  1. skimmer (ha szivacsán találsz apró csontocskákat, porcokat, megvan a ludas)
  2. aljzaton, látsz-e valahol betta-cafatot (dekor tövénél, dekoron fennakadva - szóval most CSI-t kell játszanod, és kizárni egyenként az okokat).
Ha belement a spinbe, annak van akkora ereje, hogy az úszósugarakat eltörje, és onnantól nincs az uszonyoknak vérellátása, lerothadnak.

Lájtosan baktopuroznám a vizet, hogy a másodlagos fertőzéseknek elejét vegyük.
Köszi a tanácsokat @mmccannon !
Ez most pénteken történt, és kajálni sem volt hajlandó péntek este és szombat reggel.
El kellett utaznom, és nem tudtam van esély az életbemaradásra..
 
Köszi a tanácsokat @mmccannon !
Ez most pénteken történt, és kajálni sem volt hajlandó péntek este és szombat reggel.
El kellett utaznom, és nem tudtam van esély az életbemaradásra..
Akkor véletlenül elírtad, ezért érthettem úgy, hogy a múlt héten történt. Bocsi a félreértésért, az ejnyéért meg pláne!
Ma evett valamit? (A pénteket betudom a sokknak, a szombattól már feljebb húztam szemöldökömet.)
Kopoltyúmozgás milyen?
Tartózkodás fent, vagy lent?
Napközben próbált mozogni? Ha igen, milyen volt a mozgása?
 
Jön megy le és föl, és jól is kajált az imént. Kb. ugyanúgy viselkedik mint a baleset előtt.
Visszanőnek az elvesztett részek?
Ezek szerint a spint cserélnem kéne...
A poppy is tud ilyen sérülést okozni?
 
Jön megy le és föl, és jól is kajált az imént. Kb. ugyanúgy viselkedik mint a baleset előtt.
Visszanőnek az elvesztett részek?

Elméletileg valamelyest regenerálódni fog, de arra készülj fel, hogy már sosem lesz koronás.
Az jó jel, hogy már eszik. Seachem Nourish-ba áztatott kaját adnék neki, mert azért az is segít a felépülésben.
Amiket korábban írtam, azért tedd meg, hogy még több esélye legyen felépülni, és bettához méltó életet élhessen.
 
Szia! :)
Hasznos volna még aszkorbinsavat adagolnod a vízhez, mert a kollagénrost fejlődéshez elengedhetetlen a megfelelő ellátottság belőle. Még jobb volna, ha a tápot tudnád valamilyen módon impregnálni vele.
 
Back
Oldal tetejére