• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Berendezett akvárium mozgatása

pstefan

Főkertész
Sziasztok!

Egy berendezett 100 literes akváriumot szeretnék átrakni egy másik szekrényre. Eddig mindig üresen mozgattam az akváriumaimat, de most ezt nem szeretném szétszedni, ezért kérnék segítséget Tőletek.
Nem csak a berendezést nem akarom megbolygatni, de tele van halakkal, csigákkal és garnélákkal, így teljesen sem tudom leszívni a vizet, mert nem hiszem, hogy mindenkit ki tudnék szedni. A terv az lenne, hogy a kb. 75 liter vízből 50 litert leszívnék hordókba, és akkor maradna annyi az akváriumban (~15 cm-es vízoszlop), hogy mindenki életben maradjon, és így próbálnám meg átrakni az egyik szekrényről a másikra. Átrakás után visszatölteném a leszívott vizet, így legalább az új víz nem sokkolná a lakókat.
A kérdésem az lenne, hogy ha az akváriumban (, ami kb. 10 éves), marad 20-25 L víz, kb. 20 L talaj, kövek, fák, akkor a megemelés után az akvárium alja nem reped meg, törik el a súlytól? Legalább 50-60 kg nyomná az üveget... A megemeléshez próbáljak meg szerezni valamilyen tapadókorongos fogókat, mint amilyet a Bankrablós filmekben használnak? :)

Előre is köszönöm a segítségeteket, és elnézést, ha már erre a kérdésre van válasz a fórumon, csak én nem találtam meg!
Péter
 
Én inkább szétszedném....Az élőlényeket(halakat) minimum kiszedném egy nagyobb vödörbe, gondolj bele ha mégis elrepedne az alsó üveg.
 
Szia Péter!

(~15 cm-es vízoszlop),
5cm is elég, ha nincsenek nagy testű halaid.
Ha van legalább két erős ember segíteni, akkor érdemes lenne valamilyen sík lapra ráhúzni a szállításhoz!
Sajnos mozgatás közben a terep biztos fog egyenesedni!

tapadókorongos fogókat,

Ezt nem tartom jó ötletnek!
Mindenképpen az alsó részén kell megfogni!
(bár nagy a ragasztó szakító szilárdsága, de ha az oldal üveggel emeled a teljes súlyt, akkor nagyobb a fenéklap terhelése)



után visszatölteném a leszívott vizet,

A maradék víz barna lesz az ilyenkor a szinte semmiből előkerülő mulmtól.
Egy minimum feles vízcsere elkerülhetetlen!

A.ttila
 
Nemrég vittek el tőlem egy 160l-es akváriumot,igaz abban kövek nem voltak,de kavics kb 40kg,rengeteg növény és vizet is hagytunk kb 10cm magasságban,még lépcsőn is vinni kellett,de nem lett semmi baja.
Már mi is költöztettünk,egy 100 l-t egyik helységből a másikba,azt ugy oldottuk meg,hogy leszÍvattunk annyi vizet amit csak lehetett,és bútorral együtt odahúztuk a másik bútor mellé és átcsúztattuk.
 
Szia Péter!

Már mi is költöztettünk,egy 100 l-t egyik helységből a másikba,azt ugy oldottuk meg,hogy leszÍvattunk annyi vizet amit csak lehetett,és bútorral együtt odahúztuk a másik bútor mellé és átcsúztattuk.
Éva megoldása tetszik, amennyiben ez megoldható ez lenne a leginkább célravezető!

Egy valamire figyelj, ha parkettás szobában mozgatjátok, hogy a bútor lába nyomot hagyhat (sérülhet a felület, ami nem szokott dekoratív lenni és ha a lakk is lejön, akkor nedvesség hatására még el is sötétedik a karcolás helye)!

A.ttila
 
Sziasztok,

köszönöm a válaszokat! A szétszedés a legvégső megoldás lenne, mert most ismeretlen számú (de elég sok) újszülött garnélám is van, aminket pláne nem tudnék kihalászni. Az akvárium maradna ugyan ott, ahol van, csak a bútort cserélném le egy újra, mert ez már kiöregedett, tehát messzire nem kellene vinni az akváriumot. Az átcsúsztatásra is gondoltam, csak nem biztos, hogy a két szekrény ugyan olyan magas lesz, tehát szerintem mindenképpen átemelni kell, de nem kell messzire vinni. :)

Péter
 
Hm. Csatlakozom az előttem szólóhoz, szerintem is elég lesz az 5cm vízoszlop. Ha a két szekrény nem egyforma magas, akkor az alacsonyabb lába alá tennék kiegyenlítőt - először az egyik oldalt megemelve, majd a másikat. Utána jöhet az átcsúsztatás. Persze ez csak akkor járható, ha nem túl nagy a szintkülönbség. Bár ekkora akinál a sima átemelés is szóba jöhet. Ketten kétoldalt megfogjátok szépen és mehet. Sztem nem lesz semmi baja.
 
Mi a 250 literes alatt cseréltünk bútort. pár centi vizet hagytam benne, asztallal együtt kivettük a helyéről, beraktuk az új helyre a szekrényt, majd az asztalt közelebb raktuk, és ketten alányúlva átraktuk. Leizzadtunk rendesen, főleg a para miatt, hogy mi van, ha aznap a szerencsével hadilábon állunk. A legmacerásabb az új helyen az akvárium pontos beállítása volt.
Szíverősítőt készíts be, szükség lesz rá! :)
 
Nálam a 100 cm széles akvárium volt egy 130 széles munkalapra helyezve, 15-15 centi elhagyással a két végén (a munkalap pedig 40-es zártszelvényből épített lábakon áll). Aztán 1-1,5 hónapja beszerváltunk egy nanot, amit a nagy mellé akartunk rakni, de ehhez arrébb kellett tolni a nagyot. Mikor nem volt otthon a párom, jött az őrült ötletem, hogy a szokásos 40 L-nyi vízcserekor leszívom a vizet, arrébb tolom, majd új vizet töltök bele. 110-120 literrel teli akvárium mozgatása gondolhatjátok hogy nem volt egyszerű :D De az akvárium és a fal közé élére állított falap és egy autóemelő csodákra képes :D Én is attól izzattam le, hogy azt figyeltem mikor fog elrepedni :D
 
Én a 40 literesemet már egyszer átraktam igy hogy benne hagytam mindent és mindenkit és csak pár centi vizet hagytam benne.Mi ketten fogtuk és ugy ovatosan át tudtuk rakni.De szerintem a tied tul nagy ehhez az akciohoz.Nagy a riziko hogy szét törik.Szoval én nem merném.Esetleg ha jo sokan fogjátok De mondom necces nagyon.
 
Nem tudom, hogy aktuális-e még a dolog, de én sem javaslom. Mi a 60 literest raktuk át, minden frankón ment, majd 2 nap múlva szétnyílott az egyik fele... :D Akkor tudtam, hogy rossz döntést hoztunk.
 
Nem találtam jobb helyet neki.

Van egy 300-as akva, 6cm-es állítható lábakon álló bútoron. Hiába vízszinteztem ki üresen a szekrényt - azt hittem sikerült - feltöltve az akva jobb oldala lejjebb van mint a bal - szóval a középső és a baloldali lábakon kellene lefelé állítani.
Hogyan lehetne megemelni a szekrényt akváriumostul a bal oldalán amíg kicsit visszább tekerek a lábakon? Nyilván vízcserekor, hogy 120-130 kilóval könnyebb legyen az egész.
Autós emelőm nem fér alá, az lenne a tuti, de 6 centi + fél centi emelésnyi hely van csak.

Valakinek van ilyen extra alacsony autós emelője? Más ötlet? :(

Help, mert félek megcsavarodik a szekrény ha sokat hagyom így. :(
 
Nem találtam jobb helyet neki.

Van egy 300-as akva, 6cm-es állítható lábakon álló bútoron. Hiába vízszinteztem ki üresen a szekrényt - azt hittem sikerült - feltöltve az akva jobb oldala lejjebb van mint a bal - szóval a középső és a baloldali lábakon kellene lefelé állítani.
Hogyan lehetne megemelni a szekrényt akváriumostul a bal oldalán amíg kicsit visszább tekerek a lábakon? Nyilván vízcserekor, hogy 120-130 kilóval könnyebb legyen az egész.
Autós emelőm nem fér alá, az lenne a tuti, de 6 centi + fél centi emelésnyi hely van csak.

Valakinek van ilyen extra alacsony autós emelője? Más ötlet? :(

Help, mert félek megcsavarodik a szekrény ha sokat hagyom így. :(
Én ezzel nem vacakolnék feltöltve. Minimum csontra leengedve. Akármennyire merev a szekrény, én nem reszkiroznám, h egy éles pattanó hanhot halljak emelgetés közben, mert egyenletesen emelni nem tudod.
6 cm? 40-es zártszelvényt alá, s egy léc alá, mint kétkarú emelő. 4000 éves ötlet.
 
Help, mert félek megcsavarodik a szekrény ha sokat hagyom így. :(
A bútorod már most is csavarodik ha lejjebb van az egyik fele, ha nem így lenne akkor a levegőben lógna a másik vége. Engem inkább az aggaszt, hogy beállítás után, lesüllyed az egyik oldal . Ez hogy lehet, nem bírja a padló?
 
Nem tudom, simán lehet hogy elcsesztem a vízszintezést az üres bútornál. :)

Hm megnézem ma mit tudok alkotni, lehet akkor leengedem amennyire csak tudom a vizet (nyilván ha 20-30 liter + hardscape marad az nem olyan házos) és valami emelőt fabrikálva megemelem annyira a baloldalt (alábakolom gyorsan, ha megemeltem), hogy tudjak állítani a lábakon.
 
Utoljára módosított:
Azt hinné az ember, új akvárium indításakor a legnagyobb ellenfél az alga!:rolleyes:

Leengedés után mennyivel/ mihez képest bakolod alá? Aztán visszatöltöd és máshol billen!?
Van benne rizikó rendesen, de úgy szép az élet, ha zajlik!
Drukkolok, hogy sikerüljön.(y)
 
Nem billen és nem is fog, most is stabil, csak ferde. :)
Csak pár millimétert kell emelni és bakolni alá hogy ne feszüljenek az állítható lábak menetei, ne legyen rajtuk súly és tudjak visszatekerni rajtuk.

Kiszinteztem most meg lemértem a szintkülönbségeket, tudom melyik baloldali lábon mennyit kell visszatekerni, szóval ha már meg van emelve sima liba elvileg.

Van elég hordó meg kanna hogy szinte koppra leengedve is utána vissza tudjam tölteni a vizet, főleg hogy 120 litert úgyis cserélni kellene ma. :)

A drukkolást köszönöm, szükség lesz rá. Azért áthívom öcsémet hogy ne egyedül kelljen szenvednem vele...
 
Nem lehet, hogy csak nem pontosan lett legyártva, összeragasztva az akvárium? Nálam is van benne hiba, a fenéklap köré lettek ragasztva az oldallapok és az alsó lap amihez vízszinteztem a bútort, nem párhuzamos az előlap felső élével.
 
Mikor elhoztam tüzetesen átnéztem meg méricskéltem, az akva kb. méretpontos. :)

Ma vagy így, vagy úgy bal hátul engedek rajta kicsit többet, bal elöl kevesebbet és akkor a víz szintje rendben lesz. Bevallom Viktor amikor vízszinteztem a bútort erősen éjszaka volt már és nem voltam éppen friss, simán kinézem magamból hogy átment a tűréshatáron egy olyan állítás ami most azt eredményezi hogy az üveg felső széléhez viszonyítva a vízszintet jobb hátul kb. 0.8 centivel alacsonyabban van az akva sarka mint bal hátul. :(
 
Back
Oldal tetejére