• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Beni lávaköves low-tech akváriuma

Szia! Hogy alakul az akvárium (és a gyep) :) esetleg friss kép?
Sajnos nem úgy, ahogy elképzeltem. A maláj tornyosok folyamatosan túrnak, a HM meg bubizik, mintha muszáj lenne, és a kettő együtt pedig azzal jár, hogy minden nap felúszik 1-2 tő. Ha ez nem lenne, már rég egybefüggő gyep lenne, de már kezdem unni a visszanyomkodást. Arra gondoltam, hogy kötözni fogom a HM-et, kipróbálom milyen lesz. Ha nem válik be, akkor meg moha gyep lesz... Fotót majd csinálok. :)
 
Sajnos nem úgy, ahogy elképzeltem. A maláj tornyosok folyamatosan túrnak, a HM meg bubizik, mintha muszáj lenne, és a kettő együtt pedig azzal jár, hogy minden nap felúszik 1-2 tő. Ha ez nem lenne, már rég egybefüggő gyep lenne, de már kezdem unni a visszanyomkodást. Arra gondoltam, hogy kötözni fogom a HM-et, kipróbálom milyen lesz. Ha nem válik be, akkor meg moha gyep lesz... Fotót majd csinálok. :)
Nem tudom, milyen magas a HM-ed. Nálam anno az működött, hogy többször visszanyírtam csutkára, 1-1,5 cm-esre és egyszer csak nekiállt a talaj mentén kúszni, nem jött felfele, ráadásul minden levélpárnál gyökeret eresztett, lehorgonyozta magát és innen jöttek később felfele az új szálak.
Ha gondolod, privátban kérdezz rá @T.Tamás -ra, neki volt HM gyepe, igaz, ő emlékeim szerint high tech-ben csinálta.
 
Nem tudom, milyen magas a HM-ed. Nálam anno az működött, hogy többször visszanyírtam csutkára, 1-1,5 cm-esre és egyszer csak nekiállt a talaj mentén kúszni, nem jött felfele, ráadásul minden levélpárnál gyökeret eresztett, lehorgonyozta magát és innen jöttek később felfele az új szálak.
Ha gondolod, privátban kérdezz rá @T.Tamás -ra, neki volt HM gyepe, igaz, ő emlékeim szerint high tech-ben csinálta.
Teljesen jól próbál terjeszkedni, viszont folyamatosan bubizik, és túrják a csigák a talajt, egyszerűen szép lassan csúszik ki a gyökér a talajból. Valószínűleg ha nem manado talajom lenne, vagy nem lennének maláj tornyosaim (vagy mindkettő), akkor nem lenne semmi gond. Szerintem 2-3 héten belül szétcsapok pár deka lávakövet, és rákötözöm...
 
Beni ez nagyon ütős lett, még egyszer gratula!!!

Lávakő helyett
http://www.greenaqua.hu/hu/jbl-plantis-ultetocsipesz.html
nekem bevált mikor nem akart anno lent maradni valami.
Biztos működik, de:
"Beni féle alapszabály": amire nem muszáj, nem költünk, mindig van jobb helye a pénznek... :D
Márpedig a lávakő ingyen van, mert maradt az építésből, damilom meg van bőven maradék kötözni. (y)
 
Teljesen jól próbál terjeszkedni, viszont folyamatosan bubizik, és túrják a csigák a talajt, egyszerűen szép lassan csúszik ki a gyökér a talajból. Valószínűleg ha nem manado talajom lenne, vagy nem lennének maláj tornyosaim (vagy mindkettő), akkor nem lenne semmi gond. Szerintem 2-3 héten belül szétcsapok pár deka lávakövet, és rákötözöm...
Akkor a csigák lesznek a ludasok, mert nálam is volt manadoban, bár nálam csak mérsékelten bubizott.
Mindenesetre ha alacsonyan tartod, kisebb lesz a felhajtó erő;)
 
Kis helyzetjentés. Az akvárium jobb oldaláról felkaptam a HM-et, és rákötöztem lávakő darabokra, megnézem működik-e a dolog. A mohák mostanra brutális módom bedurrantak, kb 12-15 liter lehet a térfogatuk, és kezd kimászni a vízből (ha bárki erre jár, és nem zavarja, hogy 99,9%-kal van benne garnéla és csiga, akkor szívesen adok pár marékkal ingyen). Alga továbbra is minimális, tegnap volt vízcsere.

013.JPG
014.JPG
020.JPG

Köszi, hogy benéztél! (y)
 
Szia! :)
Nagyon tetszik a moharengeteg a lávaköveken és a micro bokrok is pont passzolnak a képbe. ;)

Táptalajt vagy táptabit tettél a Hm alá?
 
Tettem alá, de felesleges volt, egyszerűen nem megy le odáig a gyökere, és kitúrják a csigák.
Értem. :)
Én a helyedben valami más növénnyel próbálkoznék az előtérben. Úgy emlékszem, hogy nálad nagyon szépen nőtt a pogostemon. Tápgolyót tuti kellene a pogo alá tenni, de ezen kívül nagy a valószínűsége, hogy ebben a berendezésben is ugyanúgy működne bármiféle nagy változtatás nélkül, mint az előzőben. (y)
 
Kis helyzetjentés. Az akvárium jobb oldaláról felkaptam a HM-et, és rákötöztem lávakő darabokra, megnézem működik-e a dolog. A mohák mostanra brutális módom bedurrantak, kb 12-15 liter lehet a térfogatuk, és kezd kimászni a vízből (ha bárki erre jár, és nem zavarja, hogy 99,9%-kal van benne garnéla és csiga, akkor szívesen adok pár marékkal ingyen). Alga továbbra is minimális, tegnap volt vízcsere.

View attachment 27797
View attachment 27798
View attachment 27799

Köszi, hogy benéztél! (y)

Eleinte nem tetszett a sok kopár kő, de most már kezd beérni. Kicsit az előtér még sűrűsödik, aztán lehet lőni a képet az idei HAC-ra;)
 
Sziasztok! Szia Beni!

Mi mással kezdhetném mint hogy nagyon szépek a vízi kertjeid!? A korábbi 240l-s, növényes akváriumod hatására én is belevágnék és készítenék magamnak egy kis kertet a víz alá. Máris van egy előnye a dolognak, nem kell majd locsolnom :) Szóval 3éve egy 126l-s akváriumot üzemeltetek, de a kertészkedés az anubias és néhány moha "ültetésével" meg is állt. Baj nincsen vele, nem is volt, a szűrése is bőven kielégítő hiszen egy tetra ex800-s mocorog alatta. Viszont az aki fedele csak 2x18w-s (T8), így ezt meghagyom halacsosnak. Most azt tervezem, hogy vásárolok egy új, nagyobb szettet, amit nagyon besűrűsítenék növényekkel. Ebben kérném a segítséged! Nagy eséllyel egy Juwel 240l-s szett (copyzlak) gazdája leszek, de mielőtt megvásárolnám szeretném tudni, hogy a t5-s csövek és foglalataik kicserélhetők a szabványos HO csövekre, elférne a tetőben? Az adatlap szerint 1047mm-s csövek vannak benne, ezek gondolom a saját Juwel méretek, amik drágábbak, mint a szabványos HO amely 1149mm-s. Te kicserélted a foglalatokat, vagy a Juwel csöveit használod? A másik pedig a bútorral kapcsolatos. Mennyire strapabíró szerkezet, az élfóliázás milyen, beázásmentes? Egyszóval megéri megvenni? A technikai részleg nyilván cserés, arról a nagy tetra majd gondoskodik. Bízom benne, hogy nem gond, hogy itt tettem fel ezeket a kérdéseket. Mentségemre, még friss regisztráló vagyok, tanulmányozom az oldalt. Minden jót!

Szia! Sziasztok!
 
Sziasztok! Szia Beni!

Mi mással kezdhetném mint hogy nagyon szépek a vízi kertjeid!? A korábbi 240l-s, növényes akváriumod hatására én is belevágnék és készítenék magamnak egy kis kertet a víz alá. Máris van egy előnye a dolognak, nem kell majd locsolnom :) Szóval 3éve egy 126l-s akváriumot üzemeltetek, de a kertészkedés az anubias és néhány moha "ültetésével" meg is állt. Baj nincsen vele, nem is volt, a szűrése is bőven kielégítő hiszen egy tetra ex800-s mocorog alatta. Viszont az aki fedele csak 2x18w-s (T8), így ezt meghagyom halacsosnak. Most azt tervezem, hogy vásárolok egy új, nagyobb szettet, amit nagyon besűrűsítenék növényekkel. Ebben kérném a segítséged! Nagy eséllyel egy Juwel 240l-s szett (copyzlak) gazdája leszek, de mielőtt megvásárolnám szeretném tudni, hogy a t5-s csövek és foglalataik kicserélhetők a szabványos HO csövekre, elférne a tetőben? Az adatlap szerint 1047mm-s csövek vannak benne, ezek gondolom a saját Juwel méretek, amik drágábbak, mint a szabványos HO amely 1149mm-s. Te kicserélted a foglalatokat, vagy a Juwel csöveit használod? A másik pedig a bútorral kapcsolatos. Mennyire strapabíró szerkezet, az élfóliázás milyen, beázásmentes? Egyszóval megéri megvenni? A technikai részleg nyilván cserés, arról a nagy tetra majd gondoskodik. Bízom benne, hogy nem gond, hogy itt tettem fel ezeket a kérdéseket. Mentségemre, még friss regisztráló vagyok, tanulmányozom az oldalt. Minden jót!

Szia! Sziasztok!
Szia,
szerintem a gyári világítás nem mókolható át szabvány méretre, mert akkor már nem hiszem, hogy elférne. Ha nem ragaszkodsz a zárt tetőhöz, akkor egy odyssea 2*54W-os lámpa jó alternatíva lehet. Ha az elején vettem volna egy olyat, akkor már behozta volna az árát a fénycsőcserékkel (kb 6-7000 Ft/db vs kb 1000 Ft/db), de a gyerekek miatt inkább maradt a zárt tető.
A bútort nekem sikerült eláztatnom egy szivárgó, régi szériás tetra szűrővel, amit csak napokkal (hetekkel?!) később vettem észre, amikor feltűnt, hogy már több víz tűnik el az akváriumból, mint amennyit a párolgás indokolna. Eddigre már a függőleges bútorlapok jól megszívták magukat, és feldagadtak, ami optikai gondot jelent, de a stabilitása a bútornak megmaradt. Szóval szép, stabil szerkezet, az élzárások is rendben lennének normál használat mellett (tehát pl nyírás, vízcsere után letörlöd a rácsöpögött vizet). Ettől függetlenül most már mást választanék, ugyanis a két oldalsó ajtó mögött kevés a hely, a középső, polcos részt meg nem nagyon lehet használni. Inkább egy "teli" bútort raknék alá, lehetőleg 2 ajtósat, így az egyikben kényelmesen elférne a külső szűrő, külső reaktor, külső fűtő, stb, a másikban meg az egyéb apróságok. Most, hogy nincs külső szűrőm, nem probléma, de ha lenne, akkor már szűkös lenne a hely.
Nem bánom, hogy ezt a szettet vettem meg, de a következő akváriumomnál külön-külön vásárolom majd össze a cuccokat.
 
Köszönöm a gyors választ!

Ettől féltem én is, (lehetetlen a cső / foglalat csere) sajnos félelmem beigazolódott. A bútor pedig elkeserítő :( A következő kérdésem, pont az lett volna, amit már leírtál, hogy a belső térelválasztók között kicsi a hely. Azt hiszem akkor erről a szettről inkább lemondok és külön vásárolom meg. Néztem a Diversa változatot is, de annak meg 2x39w-s a fénye a tetőben és úgy gondolom ehhez a mérethez az már vajmi kevés. Egyébként ennek a Juwellnek alumínium a teteje? Mindenképpen zárt de levehető tetőt szeretnék. Nagy kár, hogy 120cm-s hosszban nincs t5 2x54-s, valószínűleg nagyon passzos lenne az adott akváriumhoz. Akkor azt hiszem a 200l-s akva méret lesz a befutó, amelyhez már van alu tető, amiben a 2x39w talán elegendő is lesz a low növénykéknek, magasabb 8cm-s aljzattal. Egyébként bútorok terén meg pont ez a méret szegénykés. 100x40-s méretben pl.nincs is GA laminált bútor, amiről elég jókat hallok, csak picit borsos.. Bár, ha külön vásárolom, árban kb a Juwellnél vagyok és ez legalább "örökéletű".
Átgondolom! Fene, valamiért a 120cm hossz olyan szimpatikus volt... Még egyszer köszönöm szépen az infót! Sok sikert a továbbiakban!
 
Köszönöm a gyors választ!

Ettől féltem én is, (lehetetlen a cső / foglalat csere) sajnos félelmem beigazolódott. A bútor pedig elkeserítő :( A következő kérdésem, pont az lett volna, amit már leírtál, hogy a belső térelválasztók között kicsi a hely. Azt hiszem akkor erről a szettről inkább lemondok és külön vásárolom meg. Néztem a Diversa változatot is, de annak meg 2x39w-s a fénye a tetőben és úgy gondolom ehhez a mérethez az már vajmi kevés. Egyébként ennek a Juwellnek alumínium a teteje? Mindenképpen zárt de levehető tetőt szeretnék. Nagy kár, hogy 120cm-s hosszban nincs t5 2x54-s, valószínűleg nagyon passzos lenne az adott akváriumhoz. Akkor azt hiszem a 200l-s akva méret lesz a befutó, amelyhez már van alu tető, amiben a 2x39w talán elegendő is lesz a low növénykéknek, magasabb 8cm-s aljzattal. Egyébként bútorok terén meg pont ez a méret szegénykés. 100x40-s méretben pl.nincs is GA laminált bútor, amiről elég jókat hallok, csak picit borsos.. Bár, ha külön vásárolom, árban kb a Juwellnél vagyok és ez legalább "örökéletű".
Átgondolom! Fene, valamiért a 120cm hossz olyan szimpatikus volt... Még egyszer köszönöm szépen az infót! Sok sikert a továbbiakban!
Nem offolom Beni naplòjàt, de nem olcsòak ùjonnan ezek a szettek....Beninek igaza van.
Sokkal jobban jàrsz, ha külön keresel akvàriumot, egy bùtort, ès egy függeszthető vagy az akvára helyezhető világítást.
Sokkal nagyobb lesz a mozgástered, és a lehetőségeid is. Szerintem.
 
Abszolút.

Én is bútor+akvárium szettel kezdtem, tetővel, na ami ebből megvan az már csak a Tetra1200+ szűrő. Minden mást eladtam és lecseréltem.

Használtan ráadásul iszonyú jó áron össze lehet szedni a komponenseket, ha van hozzá türelmed hogy kivárd míg lesz ebből vagy amabból eladó.
 
Köszönöm mindegyikőtöknek, most már belátom én is, hogy jobb lesz, ha külön vásárolom meg az akvát. Habár! Hozzáteszem, hogy egy alumínium tető (új) 80k. A tetőhöz ragaszkodom, abból nem engedek és ha tudok akkor inkább egy bontható alu, mint a fix műanyag. Pláne, hogy a műanyag javarészt T8-s, míg az alu T5-s. Van gyerkőc is a házban és egy nagyon rossz, minden lében / vízben két mancsom macsek :) Körülnézek majd a használt tetők között is.
 
Srácok! Egy utolsó kérdés. Beni írtad nekem ezt az odyssea t5 2x54w-s lámpát. Utánanéztem és látom, hogy a talp (erős hajlított drót) nélkül van a két végén kb 1-2cm perem, ami talán frankón fel is feküdne egy alutetőn belül. Az Aquamorf készít üres, igényes, elfogadható árú alutetőket, világító test nélkül, ráadásul nem is messze tőlem. A tető össz magassága 11cm, ebből lefelé takar az akvárium üveg tetejétől számítva 3,8cm-t ami azt jelenti, hogy a maradékkal emel az aksin 11-3,8cm-t azaz 4,9cm-t :) Vicc volt :) 7,2cm-t emel rajta, amibe bőven beférne az Odyssea, aminek a magassága 5,5cm. Ha ebbe belefér hosszában az Ody és a végein a peremeknél feltámaszkodik az alu szélekre, akkor azt hiszem megtaláltam a jövő tető kombóját és mégis lehet 240l-s akvám. Ha valakinek van kéznél Ody 2x illetve 4x54w-s változata, kérem írja meg, akár privátba is, hogy pontosan hány cm a test (a fekete váz), a drót nélkül. Vissza privátozni még nem tudok! Köszönöm sz! Jó éjszakát!
 
Szia Beni!
Gratulálok az akváriumaidhoz, nagyon inspirálóak!
Kb. hasonló alapokkal rendelkezünk, ami a technikát illeti. Nekem egy Ferplast Dubai 100-as szettem van (0,39 W/l T5, Bluwave05 belső szűrő), amit kiegészítettem egy Fluval 306-os külső szűrővel (ebben van majdnem 3 liter SC Matrix).
2,5 éve megy az akváriumom és alapvetően én halas beállítottságú vagyok, de azért szeretem ha szép és buja a növényzet. Közel 2 évig kínlódtam, mert minden növény szép lassan kipusztult, még az anubiasokat is cseréltem párszor,
mert azokon az összes létező alga megtelepedett. Aztán rátaláltam erre a fórumra és rájöttem, hogy mennyi hibát vétettem. Olvasgatva a fórumot már elkezdtem tervezni hogy beruházok CO2 rendszerbe, megbarkácsolom a tetővilágítást, hogy dupla annyi fény legyen, veszek twinstart, RO masinát, meg ilyenek, aztán rátaláltam a naplóidra és leesett az állam. Szóval így is lehet.
Egy nagy különbség van az akváriumaink között (mármint azon túl, hogy a tieid szépek és tervezett scappel rendelkeznek, míg nálam kicsit ad-hoc módon kerültek be a növények és az egyéb dekorok), az hogy nálam nincs táptalaj. Ahol
az akváriumba való cuccokat vettem, ott valószínűleg még nem hallottak a növények szükségleteiről, így az én akváriumomba 10l JBL Manado került, majd rá kb. 20l bazalt (ami azóta szépen összekeveredett). Azt szeretném kérdezni, hogy szerinted, ha ebbe a talajba dugdosok tápgolyókat, akkor lehet, hogy kivirulnak a növényeim, vagy inkább restartolni kéne és rendes táptalajjal alapozni? Vagy esetleg nincs arra mód, hogy a táptalajt bejuttassam a bazalt alá?
Válaszod előre is köszönöm!
 
Szia Beni!
Gratulálok az akváriumaidhoz, nagyon inspirálóak!
Kb. hasonló alapokkal rendelkezünk, ami a technikát illeti. Nekem egy Ferplast Dubai 100-as szettem van (0,39 W/l T5, Bluwave05 belső szűrő), amit kiegészítettem egy Fluval 306-os külső szűrővel (ebben van majdnem 3 liter SC Matrix).
2,5 éve megy az akváriumom és alapvetően én halas beállítottságú vagyok, de azért szeretem ha szép és buja a növényzet. Közel 2 évig kínlódtam, mert minden növény szép lassan kipusztult, még az anubiasokat is cseréltem párszor,
mert azokon az összes létező alga megtelepedett. Aztán rátaláltam erre a fórumra és rájöttem, hogy mennyi hibát vétettem. Olvasgatva a fórumot már elkezdtem tervezni hogy beruházok CO2 rendszerbe, megbarkácsolom a tetővilágítást, hogy dupla annyi fény legyen, veszek twinstart, RO masinát, meg ilyenek, aztán rátaláltam a naplóidra és leesett az állam. Szóval így is lehet.
Egy nagy különbség van az akváriumaink között (mármint azon túl, hogy a tieid szépek és tervezett scappel rendelkeznek, míg nálam kicsit ad-hoc módon kerültek be a növények és az egyéb dekorok), az hogy nálam nincs táptalaj. Ahol
az akváriumba való cuccokat vettem, ott valószínűleg még nem hallottak a növények szükségleteiről, így az én akváriumomba 10l JBL Manado került, majd rá kb. 20l bazalt (ami azóta szépen összekeveredett). Azt szeretném kérdezni, hogy szerinted, ha ebbe a talajba dugdosok tápgolyókat, akkor lehet, hogy kivirulnak a növényeim, vagy inkább restartolni kéne és rendes táptalajjal alapozni? Vagy esetleg nincs arra mód, hogy a táptalajt bejuttassam a bazalt alá?
Válaszod előre is köszönöm!
Szia, köszönöm a dicsérő szavakat. :)
A tápgolyók használata egész biztosan nem rossz, de a hatásukról megoszlanak a vélemények. Van, aki azt mondja, hogy pár nap alatt feléledtek a növényei, míg mások szerint semmit sem ér (volt, aki átfúrta a JBL tápgolyót és abba ültetett növényt, szerinte mégsem történt semmi). Ártani nem árthat, az biztos, és annyira nem is drága, hogy ne érjen meg egy próbát.
Viszont az üzeneted alapján nem vagy elégedett az akváriummal. Ebben az esetben inkább "biztosra mennék", és csinálnék egy restartot, amit először fejben összerakok. Milyen kő/ág, hová, milyen növényekkel, stb, és akkor mehet a rendes táptalaj alulra. Ne félj belevágni, egy ekkora akvárium teljes szétkapása, takarítása, berendezése megvan 1 nap alatt, ha van egy hozzáértő segítőd. Ha véletlenül nincs is ilyen ismerősöd, akkor is biztosan találsz itt a fórumon olyat, aki szívesen segít benne, Én is voltam már "segédmunkás" vagy egy tucat akvárium átrendezésénél, és nálam is voltak már többen, hiszen ez egy jó buli... :)
 
Back
Oldal tetejére