• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Bemutatkozó

Sziasztok! Kelemen Péter vagyok, feleségemmel és kisfiammal Biatorbágyon élünk. Természet szerető ember vagyok, így az életem során a növények, halak, madarak szeretete állandó. A munka frontján mezőgazdasághoz kapcsolódva, zöldség-gyümölcs területen foglalkozok kereskedelemmel, technológiafejlesztéssel, növénytáplálással.

Akváriumom kb. 10 éves korom óta van, 70 majd hosszú ideig 54 liter. Az egyetemi évek óta ábrándozom arról, hogy egyszer lesz egy nagyobb akváriumom és sztem kb. 15 éve azt fontolgatom, hogy egyszer majd diszkoszokat fogok tartani. Ez erősödő-gyengülő hullámokban újra és újra visszatér. Aztán valamikor 201x-ben elmentem a GA-ba még Törökbálinton gellert kapott az álom.... Komoly kérdéssé vált, hogy mit is lenne jó valójában :). Mert ugye a dél amerikai nagyobb testű sügereket összebékíteni a nature aquarium koncepcióval nem olyan könnyű, annak ellenére hogy nagyon szép példákat lehet erre látni.

2018ban aztán vettem egy használt 570 literes akváriumot, amire azóta az összes szabad pénzemet elköltöm :) Lesz róla napló ott majd írok róla részletesen. Ebben próbálgatom összebékíteni a fenti akvaskizofréniát amit a GA akváriumok látványába való belezuhanás és a NO3 mentes vízben élő sügerek szeretete okoz.... Nem igazi high-tech növényes akva ez egyelőre (sőt talán még low se :)), bár a technikai felszereltség meg volna hozzá. És nem diszkoszok koptatják, hanem vitorlások (és társaik) egyelőre.

Azért kezdtem el újra sokat olvasni, és bekapcsolódni a fórumba, hogy tanuljak, megoldani a jelenlegi kisebb-nagyobb problémáimat, illetve, hogy kialakítsam egy high-tech növényes akvárium koncepcióját ebben a méretben. Biztos vagyok benne, hogy ehhez rengeteg segítséget fogok kapni ettől a közösségtől, nagyon inspiráló olvasni a naplókat, topikokat. Kívánok mindenkinek algamentes akvakertészkedést!
 
Sziasztok! Kelemen Péter vagyok, feleségemmel és kisfiammal Biatorbágyon élünk. Természet szerető ember vagyok, így az életem során a növények, halak, madarak szeretete állandó. A munka frontján mezőgazdasághoz kapcsolódva, zöldség-gyümölcs területen foglalkozok kereskedelemmel, technológiafejlesztéssel, növénytáplálással.

Akváriumom kb. 10 éves korom óta van, 70 majd hosszú ideig 54 liter. Az egyetemi évek óta ábrándozom arról, hogy egyszer lesz egy nagyobb akváriumom és sztem kb. 15 éve azt fontolgatom, hogy egyszer majd diszkoszokat fogok tartani. Ez erősödő-gyengülő hullámokban újra és újra visszatér. Aztán valamikor 201x-ben elmentem a GA-ba még Törökbálinton gellert kapott az álom.... Komoly kérdéssé vált, hogy mit is lenne jó valójában :). Mert ugye a dél amerikai nagyobb testű sügereket összebékíteni a nature aquarium koncepcióval nem olyan könnyű, annak ellenére hogy nagyon szép példákat lehet erre látni.

2018ban aztán vettem egy használt 570 literes akváriumot, amire azóta az összes szabad pénzemet elköltöm :) Lesz róla napló ott majd írok róla részletesen. Ebben próbálgatom összebékíteni a fenti akvaskizofréniát amit a GA akváriumok látványába való belezuhanás és a NO3 mentes vízben élő sügerek szeretete okoz.... Nem igazi high-tech növényes akva ez egyelőre (sőt talán még low se :)), bár a technikai felszereltség meg volna hozzá. És nem diszkoszok koptatják, hanem vitorlások (és társaik) egyelőre.

Azért kezdtem el újra sokat olvasni, és bekapcsolódni a fórumba, hogy tanuljak, megoldani a jelenlegi kisebb-nagyobb problémáimat, illetve, hogy kialakítsam egy high-tech növényes akvárium koncepcióját ebben a méretben. Biztos vagyok benne, hogy ehhez rengeteg segítséget fogok kapni ettől a közösségtől, nagyon inspiráló olvasni a naplókat, topikokat. Kívánok mindenkinek algamentes akvakertészkedést!
Kedves Péter, úgy gondolom a legjobb helyre kerültél, s légy üdvözölve körünkben! :)
Itt annyiféle irányból érkeztek akvaristák, és egész biztos, hogy felmerülő kérdéseidre kapsz választ ami álmod megvalósításához fog vezetni.
Szerintem már most indíts egy naplót, ami nagyszerű dolog:
- vissza tudod nézni a változásokat (vízparaméterek, tápozás, stb.)
- saját magad is meg fogsz lepődni, hogy visszaolvasva mennyit fejlődtél.

Ha kérdéseidet a megfelelő topikban teszed fel, biztosan fogsz a megoldás irányába mutató választ, javaslatot kapni.
Hajrá, és kívánom hogy messziről kerüljön el az alga. :D
 
Kedves Péter, úgy gondolom a legjobb helyre kerültél, s légy üdvözölve körünkben! :)
Itt annyiféle irányból érkeztek akvaristák, és egész biztos, hogy felmerülő kérdéseidre kapsz választ ami álmod megvalósításához fog vezetni.
Szerintem már most indíts egy naplót, ami nagyszerű dolog:
- vissza tudod nézni a változásokat (vízparaméterek, tápozás, stb.)
- saját magad is meg fogsz lepődni, hogy visszaolvasva mennyit fejlődtél.

Ha kérdéseidet a megfelelő topikban teszed fel, biztosan fogsz a megoldás irányába mutató választ, javaslatot kapni.
Hajrá, és kívánom hogy messziről kerüljön el az alga. :D
Köszi! Napló hamarosan elindul. Látom mások példáján, hogy baromi hasznos lesz
 
Akkor sziasztok! :)
Már többetek ajánlásai (köszi! :) ) után meg fogom nyitni a naplót, de akkor előtte valami bemutatkozó féle:

Röviden:
Nagyjából 1 éve indítottunk az akváriumot (54L, csúnyáska fekete keretes), és ezt előzte meg kb 3 hónanyi olvasgatás és videó nézegetés, ez előtt semmilyen tapasztalat vagy korábbi kísérlet nem volt. (egy kínai szil fa tálban.. ha számít.. )

A párom állatos vonalon okosodik, én inkább növényezek :)
Így kb egy év után azt merem mondani a hobbi már megmarad, szívesen bíbelődök és nézelődök a témában.

Képfeltöltési jogosultságom még nincsen, így marad ez a módszer:

Hosszabban:
Szívesen kísérletezek, tudom, hogy nem a saját káromból kellene tanulni papíron, de kíváncsian figyelem mi történik különböző helyzetekben vagy módszerekkel.
Ragasztót és ilyesmiket a legritkább esetben használok, (leginkább egyáltalán, egy helyen nem tudtam megúszni, a nagy fa rögzítését középen, hogy ne ússzon fel. Kötözni/szorítózni/beakasztani a formája miatt nem sikerült stabilan.. majd legközelebb. :) )

Kapcsolódó példa kísérlet jelenleg: előnöveszett karácsony mohára Riccia fluitans kötözés - arra vagyok kíváncsi, hogy lehet-e az előbbi (most már kevésbé kívánatos.. mindenhová odanő.. ) mohát tudom-e természetes és ideiglenes tapadófelületnek használni az új moha alatt. Épp sikeresnek tűnik, az alsó tűnik el, a Riccia fluitans kezdi átvenni a helyét és elég ideje van (lekopogom) megkapaszkodni a fán és úgy néz ki ezt meg is teszi.
Sima kötözéssel nem akart megkapaszkodni gyorsan, és az ada természetes kötöző túl hamar tűnt el.

+ Aminek leginkább örvendezek jelenleg:
Ápp virágzik egy Bucephalandra
Az agancs algát sikerült visszafogni pár nap alatt, most már nagyon úgy néz ki, hogy szenved, vörös, éhezik és egyre kevesebb van belőle. - Különböző higításban különböző "szénforrással". - az ilyesmik majd a naplóban :)

Ami majd a naplóval jön:
Valószínűleg itt-ott csinálok értelmetlen dolgokat, a hardscape mostani fejjel már teljesen rossz vonalon indult.. de tekintsük tanuló és kísérleti akváriumnak. Ez most 54 liter, a következő valahol 100 felett lenne kicsivel. (de ez még odébb van)
Ugyan itt a profiktól elnézést, de határozott szándékom hibákat elkövetni, (addig, amég nem kifejezetten veszélyes élőlényre. :) ) leginkább azért, hogy felismerjem a következmények alapján az okokat, vagy, lehetőségeket felmérni.
Mint pl a bonsai vonalon ahol valami szuper jön létre abból, hogy a növény igényeinek egy részét teljesen felfordítjuk. :)

(Jelenleg egy kb 14 centi magas Buce, hatalmas "csápokkal" az alany többek közt és kiválóan növekeszik, hiánytünete nincs, csak kicsit fura. :) Hogy mihez kezdek vele, erre is jön a következő terv, de ez majd megy naplóba.

+ Az akvárium kapcsán újra nekiálltam kb 0ról a fényképezésnek
A fentebbi kép ennek a próbálkozásnak az eredménye, ( ez nagyon friss :D kb 1,5 napja szedtem elő újra a dolgokat..)
Ezt a vonalat is szivesen követem. (Otthoni "sima" körülmények közt, egy állvánnyal és egy átlagos otthonban található fényekkel :) .. oké.. tervezem régebbi/nem használt akvárium fényekkel is kiegészítve a jelenlegit.. )
Egy régi (kb 2007-8, D40x) tükrös, és egy újabb Milc (kb 2018, M50) fényképezővel játszom.

A naplóban szeirntem ennek is lesz helye, itt-ott versenyeztetem majd őket a teljesen hobbista szintemen. Hátha kedvet hoz valakinek, vagy mondok újat. Közel sem lesz profi tartalomról szó, de nem is célom. Inkább a hasonló cipőkben járóknak, akik lemondtak esetleg róla, hogy a szekrény mélyén lapuló valami jó lesz valamire, vagy a nagyon belépő szintű, használtan pár 10k hufért vásárolható cuccból mit sikerül kihoznom, esetleg egy kb 5k befektetés mit számít (mint egy állvány pl).
//Szerencsére mindkét hobbi olcsó és egyszerű.

Ja igen, nem vagyok képes röviden írni és néha káosz lesz belőle mert törölgetem vissza a sorokat és írom újra. Naplót majd akkor indítok ha összekaparom a hozzászólás mennyiséget a képfeltöltéshez, már nem kell sok :)
Boldog Új Évet és miegymás.
Gábor.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Idetévedtem kb. 2 hete. 42 éves vagyok, feleséggel, 2 gyönyörű gyerekkel és természetszeretettel rendelkezem. Szentkirályszabadján, Veszprém mellett lakom. 10 évesen leptek meg távolabbi rokonaim egy 20 literes akváriummal, (nekik már kicsi volt, szabadultak a lomtól) guppival kezdtem. A Horn-Zsilinszky könyvön nőttem fel, sok akkori általános technikai megoldás is nehezen elérhető volt csak számomra, a családom szűk anyagi keretei miatt. Ennek ellenére megszerettem ezt a világot. Érdekelt minden titok, ami a vizekben történik, szülőhelyem(Sárbogárd) természetes vizeit élőben lestem télen-nyáron. Teljesen elvarázsolt, ahogy egy félreeső árokban pangó víz milyen bámulatosan gyorsan megtelik élettel tavasszal. Kandicsrákok tömegei, ebihalak, csíborok, hátonúszó poloskák... A halpótló csoda a tavaszi pajzsosrák volt, összefogdostam egy-egy csapatot, hogy otthon is legyen egy kerti dézsában... Persze pár nap alatt elpusztultak, azt sem tudtam, hogy rövid életük a pocsolya kiszáradásával ér véget, és a következő nedvesebb időszakig(évekig) szárazon várakoznak az elpusztult rákok petéi egy új tiszavirágéletű kezdetre... Ugyan halakkal nem találkoztam itt, de a közeli (4km)Sárvíz folyón rengeteget pecáztam. Azóta eltelt 30 év és a szülőhelyemen minden megváltozott. Az ember tevékenységének köszönhetően eltűntek ezek a nagyon közeli időszakos vizek, vele együtt a békák, dunai tarajosgőték, vízi madarak, fecskék...egy fél emberöltő alatt elsivárosodott minden. Csak városiasodás látszik, a kerteszeretők ökológiai sivatagokat hoznak létre "gyep" néven és azt hiszik, visszaadtak valamit a természetből...
Ezen kezdtem változtatni jelenlegi otthonomban. 2 kerti tavat hoztam létre az elmúlt 2 év alatt, gyarapítottam a falu kétéltű állományát a közelben itt-ott még megtalálható béka fajok petéiből zsákmányolva. Kétéltű-hüllő megfigyeléseket rögzítek a Magyar Madártani Egyesület Kétéltű és Hüllő védelmi Szakosztálya által életre hívott applikáció segítségével az ország bármely részén, ahova utam visz. Műfecskefészekkel ragasztottam körbe a házam, és lám, még a fecskék is költöttek nálam. És emellett erősödött az igényem az akvarisztikában még szebbet létrehozni, mint eddig, rendszeresen figyelem a GA csatornát és az egyéb oldalakat. Fantasztikus dolgokat látok itt. Kacérkodom a high tech oldallal, de jelenleg még a low tech érdekel, és az, hogy mennyire tudok stabil rendszert fenn tartani hosszú évekig kis ráfordítással. Talán azért is mert a családom jelenleg elég jól tolerálja a hobbimat, de a határvonal keskeny, bármikor megunhatják az én dolgaimat.

Elöljáróban ennyit gondoltam magamról. Remélem akadnak itt veszprémi, vagy közeli csendesőrültek, mert amióta ezt a hobbit űzöm, csak ámuló-hitetlenkedő-szkeptikus ismerősök vesznek körül. A kisállatkereskedés meg nem közösség. Pláne nem hozzáértő.
 
Sziasztok!
Vass Máté vagyok Zamárdiból. Jelenleg 26 éves, végzettségem szerint közgazdász, vagy mi a szösz, bár a "szakmámban" csak pár évet dolgoztam. Munka szempontjából a nyaraimat általában a szüleim éttermében töltöttem, ahol körülbelül 14 éves korom óta segítek, dolgozok nyaranta. Idén ősszel a barátnőmmel karöltve belevágtunk egy új projektbe, bor- és sörvacsorákat, rendeztünk, szerveztünk és bonyolítottunk le itt a zamárdi étteremben. Szerencsére egészen jól sikerültek, csak aztán a vírus ezt is megbonyolította egy picit, de hagyjuk is a dolgoknak ezen felét, hiszen itt akvarisztikáról illik, szokás beszélni, ha minden igaz.

Mivel az akvarisztikával való kapcsolatom erőteljesen összeforrt édesapámmal, illetve kettőnk neve sokszor együtt merül fel, továbbá mivel ő abszolút idegenkedik mindennemű internetes platformon történő megnyilvánulástól, engedjétek meg, hogy egy kalap alatt, közösen mutassam be kettőnket. (Már csak azért is mivel minden netes felületen, mind Facebookon, mind a weboldalunkon általában engem használ szócsőnek, bár szerencsére az elmúlt időben már egészen megnőtt az affinitása, hogy "sürgős" esetekben, tőmondatokban válaszoljon a Messengeren.) Illetve hozzátartozik mindkettőnkhöz még, hogy írásos formában nem vagyunk túlzottan szószátyárok, általában a dolgok telefonon való megbeszélésnek vagyunk a hívei, a családunk legnagyobb örömére (mikor csörög a telefon, egy ismeretlen szám, és mégis sikeresen elbeszélgetünk akvarisztikai témában egy nettó 20-30-40-50 percet)

Vass Lajos:

1991-ben végeztem Kaposváron a Pannon Agrártudományi Egyetem Kisállattenyésztő szakán.
Én is, mint minden akvarista, egy szobaakváriummal kezdtem. Aztán egyre jobban kezdtek érdekelni a dél-amerikai törpesügérek, az apistogrammák. Mivel a halak sikeresen szaporodtak, sorra készítettem az újabb akváriumokat.Egyre több állvány beállítása után, sok-sok munkávál készült el a családi házunk pincéjében a mai haloda.
Az apistok után jöttek a dél-amerikai harcsák, majd a tanganyikai-tavi sügerek.
A halazás révén nagyon sok emberrel megismerkedtem, rendszeresen tartom a kapcsolatot más tenyésztőkkel az ország minden pontjáról. Pár havonta a siófoiki akvarista klub tagjaival is szoktunk találkozót tartani.

Az idők folyamán az általunk tartott apistogrammák száma erősen megcsappant, jelenleg már csak körülbelül 6 faj tenyésztésével foglalkozunk. Egy másik kis csoportot alkotnak még a páncélosharcsák, corydorasok, melyekből szintén 10-15 fajtát tartunk, szaporítunk mostanság. Cserébe roppant módon felduzzadt az L-es harcsa állományunk, mely jelenleg több, mint 30 fajt számlál, melyből nagyon nagy örömünkre szolgál, hogy több, mint 20 fajt mostanra sikeresen szaporítottunk is. Továbbá megtalálható nálunk jó néhány tanganyika tavi sügér is, körülbelül 25-30 faj.

Vass Máté:

Már kisgyerek koromban is nagyon szerettem az állatokat, apának hála, nem csak kutyák és macskák voltak, hanem hörcsögtől elkezdve teknősökön át egészen a papagájokig. Mostanra már csak az előbbi kettő és a halak maradtak. No meg a garnélák. A kapcsolatunk úgy kezdődött, hogy apa beszerzett valahonnan édesvízi gömbhalakat, de azok sehogy nem akartak szaporodni. Azt mondta, hogy ha kapnának enni minden nap csigákat, lehet hogy ez megváltozna. Én, kis 12-13 éves fejjel, mondtam neki, hogy na majd én tenyésztek. Csináltunk is a szobámba egy kis 10-15 literesen akváriumot. Eltelt 1-2 hét és az iskolából hazajövet új lakókkal gazdagodott a kisakváriumom, 10 red cherry személyében, akikkel apa lepett meg. Mondanom sem kell, nagyon el voltam ragadtatva, esténként akár egy órán át képes voltam nézegetni őket, nagyon lenyűgöztek. Nem kellett sok idő, a kis szobai akvárium helyére egy 60 literes került, melybe már újabb garnéla fajták is helyet kaptak. Akkor még fogalmam sem volt róla, hogy bizonyos fajokat nem lehet együtt tartani, mert kereszteződhetnek, összeívhatnak. Ahogy erről tudomást szereztem, szereztünk, helyet kaptam én is apa "földalatti halas birodalmában", 6 kisakváriummal. Ezután (lehet hogy ez valamilyen családi ragály) egyre szaporodtak az én akváriumaim is, a növekvő számú állványokon. Jelenleg körülbelül 40-50 akváriumban tartok és több-kevesebb sikerrel szaporítok édesvízi törpegarnélákat. A mai napra már elmondhatom magamról, hogy több, mint 10 éve "garnélázom" és mégis milyen szerencsés vagyok több szempontból is, hiszen még mindig szinte csak gyerek vagyok.

Nagyon szerencsések vagyunk, mert a halas-garnélás "jászóterünk" két szobát foglal el otthonunk pincéjében, cirka 25 négyzetméter. Itt több különböző méretű akvárium is megtalálható, összesen körülbelül nettó 15000 liternyi víz. Ugyan van egy CO-s, növényes akváriumunk, illetve pár kisebb, növényes medencénk, mi eddig inkább a halak, garnélák tenyésztésének oldaláról közelítettük meg a dolgokat, de ki tudja, mit látunk majd itt a csoportban, mit kapunk el innen, lehet lesznek nálunk is hatalmas nagy, növényes medencék.

Köszönjük, ha végigolvastátok.
Üdvözlettel, Vassék
Lajos és Máté

14729207_579619258887985_2241912558432583076_n.jpg
 
Sziasztok,
Kun Ákos vagyok 30 éves, ízig vérig Ráckevei lakos :) újdonsült "aquaholic" :)

Az "akvarizálást" - bár inkább még csak ismerkedésnek, randizgatásnak hívnám - körülbelül 1 hónapja kezdtem. Igaz már régóta szemezgetek ezzel a hobbival, mégis a koronavírus volt az ami végleg idesodort. Ugyanis egy elmaradt születésnapi utazás ára került bele az akváriumba... :D

Mondanom sem kell, hiszen gondolom a legtöbb kezdő így indult el az úton, hogy a high-tech akváriumok látványa volt a trigger ami igazán lenyűgözött. Ekkor jött az ötlet, hogy akkor en is megpróbálkozok vele. Szóval lett egy 120 literes medence kezdetnek...

Azóta küzdök az elemekkel, próbálok algát irtani, a szükséges teszteket beszerezni és a berendezéseket is megoldani.
Tudom, hogy hosszú még az út amire ráléptem de igyekszem szedni az infókat a nálam okosabbaktól és sokat tanulni - többek között türelmet is 😁 - hogy előbb vagy utóbb legyen egy high-tech akváriumom Nekem is.

Természetesen ismerem annyira magamat, hogy ha ez meglesz akkor kell majd még egy 😅😅

Örülök, hogy segítőkész itt mindenki és hogy itt lehetek.
 
Sziasztok!
Vass Máté vagyok Zamárdiból. Jelenleg 26 éves, végzettségem szerint közgazdász, vagy mi a szösz, bár a "szakmámban" csak pár évet dolgoztam. Munka szempontjából a nyaraimat általában a szüleim éttermében töltöttem, ahol körülbelül 14 éves korom óta segítek, dolgozok nyaranta. Idén ősszel a barátnőmmel karöltve belevágtunk egy új projektbe, bor- és sörvacsorákat, rendeztünk, szerveztünk és bonyolítottunk le itt a zamárdi étteremben. Szerencsére egészen jól sikerültek, csak aztán a vírus ezt is megbonyolította egy picit, de hagyjuk is a dolgoknak ezen felét, hiszen itt akvarisztikáról illik, szokás beszélni, ha minden igaz.

Mivel az akvarisztikával való kapcsolatom erőteljesen összeforrt édesapámmal, illetve kettőnk neve sokszor együtt merül fel, továbbá mivel ő abszolút idegenkedik mindennemű internetes platformon történő megnyilvánulástól, engedjétek meg, hogy egy kalap alatt, közösen mutassam be kettőnket. (Már csak azért is mivel minden netes felületen, mind Facebookon, mind a weboldalunkon általában engem használ szócsőnek, bár szerencsére az elmúlt időben már egészen megnőtt az affinitása, hogy "sürgős" esetekben, tőmondatokban válaszoljon a Messengeren.) Illetve hozzátartozik mindkettőnkhöz még, hogy írásos formában nem vagyunk túlzottan szószátyárok, általában a dolgok telefonon való megbeszélésnek vagyunk a hívei, a családunk legnagyobb örömére (mikor csörög a telefon, egy ismeretlen szám, és mégis sikeresen elbeszélgetünk akvarisztikai témában egy nettó 20-30-40-50 percet)

Vass Lajos:

1991-ben végeztem Kaposváron a Pannon Agrártudományi Egyetem Kisállattenyésztő szakán.
Én is, mint minden akvarista, egy szobaakváriummal kezdtem. Aztán egyre jobban kezdtek érdekelni a dél-amerikai törpesügérek, az apistogrammák. Mivel a halak sikeresen szaporodtak, sorra készítettem az újabb akváriumokat.Egyre több állvány beállítása után, sok-sok munkávál készült el a családi házunk pincéjében a mai haloda.
Az apistok után jöttek a dél-amerikai harcsák, majd a tanganyikai-tavi sügerek.
A halazás révén nagyon sok emberrel megismerkedtem, rendszeresen tartom a kapcsolatot más tenyésztőkkel az ország minden pontjáról. Pár havonta a siófoiki akvarista klub tagjaival is szoktunk találkozót tartani.

Az idők folyamán az általunk tartott apistogrammák száma erősen megcsappant, jelenleg már csak körülbelül 6 faj tenyésztésével foglalkozunk. Egy másik kis csoportot alkotnak még a páncélosharcsák, corydorasok, melyekből szintén 10-15 fajtát tartunk, szaporítunk mostanság. Cserébe roppant módon felduzzadt az L-es harcsa állományunk, mely jelenleg több, mint 30 fajt számlál, melyből nagyon nagy örömünkre szolgál, hogy több, mint 20 fajt mostanra sikeresen szaporítottunk is. Továbbá megtalálható nálunk jó néhány tanganyika tavi sügér is, körülbelül 25-30 faj.

Vass Máté:

Már kisgyerek koromban is nagyon szerettem az állatokat, apának hála, nem csak kutyák és macskák voltak, hanem hörcsögtől elkezdve teknősökön át egészen a papagájokig. Mostanra már csak az előbbi kettő és a halak maradtak. No meg a garnélák. A kapcsolatunk úgy kezdődött, hogy apa beszerzett valahonnan édesvízi gömbhalakat, de azok sehogy nem akartak szaporodni. Azt mondta, hogy ha kapnának enni minden nap csigákat, lehet hogy ez megváltozna. Én, kis 12-13 éves fejjel, mondtam neki, hogy na majd én tenyésztek. Csináltunk is a szobámba egy kis 10-15 literesen akváriumot. Eltelt 1-2 hét és az iskolából hazajövet új lakókkal gazdagodott a kisakváriumom, 10 red cherry személyében, akikkel apa lepett meg. Mondanom sem kell, nagyon el voltam ragadtatva, esténként akár egy órán át képes voltam nézegetni őket, nagyon lenyűgöztek. Nem kellett sok idő, a kis szobai akvárium helyére egy 60 literes került, melybe már újabb garnéla fajták is helyet kaptak. Akkor még fogalmam sem volt róla, hogy bizonyos fajokat nem lehet együtt tartani, mert kereszteződhetnek, összeívhatnak. Ahogy erről tudomást szereztem, szereztünk, helyet kaptam én is apa "földalatti halas birodalmában", 6 kisakváriummal. Ezután (lehet hogy ez valamilyen családi ragály) egyre szaporodtak az én akváriumaim is, a növekvő számú állványokon. Jelenleg körülbelül 40-50 akváriumban tartok és több-kevesebb sikerrel szaporítok édesvízi törpegarnélákat. A mai napra már elmondhatom magamról, hogy több, mint 10 éve "garnélázom" és mégis milyen szerencsés vagyok több szempontból is, hiszen még mindig szinte csak gyerek vagyok.

Nagyon szerencsések vagyunk, mert a halas-garnélás "jászóterünk" két szobát foglal el otthonunk pincéjében, cirka 25 négyzetméter. Itt több különböző méretű akvárium is megtalálható, összesen körülbelül nettó 15000 liternyi víz. Ugyan van egy CO-s, növényes akváriumunk, illetve pár kisebb, növényes medencénk, mi eddig inkább a halak, garnélák tenyésztésének oldaláról közelítettük meg a dolgokat, de ki tudja, mit látunk majd itt a csoportban, mit kapunk el innen, lehet lesznek nálunk is hatalmas nagy, növényes medencék.

Köszönjük, ha végigolvastátok.
Üdvözlettel, Vassék
Lajos és Máté

View attachment 99939
Óóóójeeeeee! Nagyon várom, hogy végre újra személyesen talizzunk, mert akkut Vass-hiányom van! :love:
 
Sziasztok!
Már egy ideje ólálkodom a fórumon, ma eljöttnek éreztem az aktivizálódás idejét, úgyhogy el is kezdem a bemutatkozással: Trenovszki Milán vagyok Sződligetről, 40 éves családapa, lelkes amatőr számtalan idő- és pénzigényes hobbiban: építettem már helikoptermodellt, repülőgépszimulátort, házimozit, beleszerettem a miniatűr festésbe, gyűjtöm az űrhajós terepasztal játékokat (fiam nagy örömére), és (megszakításokkal) dolgozom a pilótaengedélyemen is.

E gyerekkori hobbihoz a gyerekeken át jutottam vissza kb 20-25 év kihagyás után - bevezetés a háziállat tartásba című fakultatív program kapcsán merült fel az akvarisztika, mintegy megnyitandó az utat a szőrös emlősök irányába. Persze ahogy lenni szokott, koruknál fogva (9, 6 és 4 évesek) leginkább Apa elfoglaltsága lett (aki ezt cseppet sem bánja), a három poronty leginkább csodálja a látványt - bár az etetésben segítenek, és a fiam magára vette az elszabadult levelek kihalászását, úgyhogy nem reménytelen a helyzet.

Anno a klasszikus hőskorszak által diktált vonalat követtem (ahogy a fél ország): mosott kavics, szivacsos szűrő, berregő légpumpa, durrbele metilénkék és sűrű halcsere. Örömmel olvasom, hogy azóta sokat fejlődött a szemlélet - van mit tanulni.

Jelenleg egy kb 75 literes akváriumunk van, amit egy kolléga hagyományozott ránk - all-in-one szett Auchanból, próbálom a legtöbbet kihozni belőle, pl rendes külső szűrőt vettem hozzá. Még nincs egy hónapos az indítása, de nagy sikerére való tekintettel és újból beleszerelmesedve az akvarisztikába jelenleg egy 240 literes indítását tervezem a nappaliban a helyére (a mostani meg menne fel a fiam szobájába).

Indítok majd mindkettőnek naplót, ott részletesebben is ki tudom fejteni mindkét akvárium útját.
 
Esetleg egy tömeges halpusztulás megingathatja az embert... bár az elhivatottaknál ez valószínűleg csak plusz lökés: "na, majd most jobban fog sikerülni!".
"What doesn't kill you (or your fish), makes you stronger!"
Sokat számít a halválasztás. Vannak elpusztíthatatlan fajták. Van olyan, ami már nem kapható kereskedelemben, annyira elpusztíthatatlan. 😁
 
Sziasztok!
Inkább kezdő akvaristának mondanám magam, mint gyakorlónak, hisz most éppen nincs akváriumom, de volt már annak sajnos jó pár éve. Most viszont szeretnék egyet újra, hogy éke legyen a lakásunknak.
Eddigiek főleg teljesen low tech dolgok voltak, de most adott a lehetőségem egy komolyabb technikára ezért úgy döntöttem emgpróbálkozom egy lapos shallow iwugamival.
Remélem sok hasznos dolgot tanulhatok és sok embert ismerhetek meg itt a fórumon.:)
 
Sziasztok!
Inkább kezdő akvaristának mondanám magam, mint gyakorlónak, hisz most éppen nincs akváriumom, de volt már annak sajnos jó pár éve. Most viszont szeretnék egyet újra, hogy éke legyen a lakásunknak.
Eddigiek főleg teljesen low tech dolgok voltak, de most adott a lehetőségem egy komolyabb technikára ezért úgy döntöttem emgpróbálkozom egy lapos shallow iwugamival.
Remélem sok hasznos dolgot tanulhatok és sok embert ismerhetek meg itt a fórumon.:)

Üdv köztünk! (Írhatnál kicsit többet magadról)
Hajrá, szó szerint minden infó, tapasztalat itt rejlik a fórum topikjaiban, csak ki kell mazsoláznod. Sikeres akva indítást, naplózd majd.
 
Üdv köztünk! (Írhatnál kicsit többet magadról)
Hajrá, szó szerint minden infó, tapasztalat itt rejlik a fórum topikjaiban, csak ki kell mazsoláznod. Sikeres akva indítást, naplózd majd.
Köszönöm! Sajnos most épp államvizsgára készülök és csak stresszlevezetésként olvasgatok néha és kezdtem el írni, de remélhetőleg jövő héten már nem lesz ilyen gondom és pótolom. :)
Érdeklődésem ezen kívül a fotózás, kerékpározás.

Helyileg nyíregyházán leszek klubtag és ez volt az akváriumom amíg el nem engedett a ragasztó.__Z7BqgSk-kb8l5RJXJ20BHVA=w1187-h890-no?authuser=0.jpg
 
Sziasztok!
Hosszú ideje csak a háttérből figyeltem az itt zajló életet és a különböző akvárium-csodákat, ám most ismét elkapott az örvény, és nagy eséllyel újra folyton könyékig vizes leszek. Röviden arról, hogy én hogy kerültem ide:
Kisebb-nagyobb kihagyásokkal, de az akvarisztika azóta jelen van az életemben, amióta apukám kb. 6 éves koromban hazahozta - szó szerint a hóna alatt, talajostul-vizestül-halastul - az első, talán 25-30 literes akváriumomat (idén 43 éves leszek, nem ma történt. :) ). Egy barátja sózta rá, akinek már nem kellett. Néhány csóró guppi volt benne valamilyen hínárral és mohával, de engem teljesen lenyűgözött. A 80-as évek trendjének megfelelően a légpumpa porlasztójára húzott szivacsszűrő gondoskodott a hatékony biológiai szűrésről, amit persze rendszeresen kimostunk szappannal, hogy szép fehér legyen :eek:, a világítást a nap és a nagyszobai csillár szolgáltatta. Mai szemmel azokat a halakat a legnagyobb túlélőknek tartom, mert a szárított vízibolhás etetés, zéró szűrés és vízcsere mellett nemhogy túléltek, de még szaporodtak is. Apukámban volt egy kis fogékonyság a fejlődés irányába, így idővel átálltunk a tubifexes és vízibolhás etetésre, azzal is meg tudott békélni, hogy zöld marad a szivacsszűrő, sőt, amikor már minden héten egy új fajta hallal állított haza, akkor elérkezett a nagyobb akváriumra váltás ideje is - így lett egy 50 literes a meglévő kicsi mellé. Ez óriási boldogság volt nekem, mert már megtarthattam azokat a kis guppikat és xifo-kat, akiket születésük után gyorsan ki tudtam pecázni a nagyobb aksiból. Addig igazi horror volt látni, ahogy a felnőtt halak levadásszák a kicsiket (nem voltam még 10 éves akkoriban). Aztán jöttek az újabb és újabb fajok, akiket már nem lehetett egy akváriumban tartani, ezzel együtt szaporodott a medencék száma is. Kamaszként kicsit alábbhagyott a lelkesedésem, így némileg megfogyatkozva, de azért még megvoltak a halak. Amikor elköltöztem otthonról, a szüleim már nem akartak ezzel foglalkozni, és családon belül apránként elajándékozták a lakókat meg a növényeket.
Ám a vér nem válik vízzé (bár az én esetemben pont, hogy de :)), és pár évvel később azon kaptam magam, hogy egy 240 literes akváriumot rendezgetek be, csapjunk a lecsóba alapon. Rácsodálkoztam, hogy mennyit haladt előre az akvarisztika, ahhoz képest, amikor én utoljára foglalkoztam vele, mennyire más a szemlélet és a trendek. Eredetileg egy dél-amerikai feketevízű biotópot szerettem volna összerakni, aztán persze nem az lett, de megmaradtam a lazacos-törpesügéres-diszkoszos vonalon. A kakadu sügéreket még szaporítani is sikerült, nagyon büszke voltam magamra. :) Az algával persze küzdöttem, ekkoriban akadtam rá Nigro blogjára (2008 környékén). Az akvakertészettel, mint stílussal akkor találkoztam először, és nem győztem ámuldozni azon, hogy mit ki lehet hozni egy-egy akváriumból. Rendeltem is gyorsan néhány flakon Green Aqua-s mikro-és makró tápot, de ezek persze nem oldották meg a problémámat. :) Alulméreteztem a szűrőkapacitást és a fényerősséget is, erre elég hamar rá kellett jönnöm. Az ecsetalga volt az, amitől sehogy sem tudtam szabadulni, de aztán már úgy voltam vele, elfér, jó lesz az úgy. Valóban szépen elpöfögött így is sok éven át, közben megszületett a kisfiam, akkor kicsit újra háttérbe szorult az akváriumozás, de még szinten tudtam tartani, amíg egyszer beütött a krach. Az egyik télen elutaztunk egy hétre, és arra értünk haza, hogy a házunkban minden leállt/kiment, aminek köze volt az elektromos hálózathoz, így nem volt fűtés, sem levegőztetés, sem szűrés az aksiban. Még ma is elszomorít, amikor eszembe jut, hogy mi fogadott a 6 fokosra hűlt szobában, ahol az akvárium volt. Elpusztult az összes diszkosz, a sakktábla sügérek, az Apisto-k, az algázóim, a Cory-k, mindenki. Miközben szedegettem ki a tetemeket a vízből, észrevettem, hogy egy pandaharcsa még él. Őt gyorsan átmenekítettem a szomszédasszonyom - erősen low - akváriumába, de annyira rossz bőrben volt, hogy nem sok esélyt adtam neki. Ehhez képest idén lesz 15 éves (2006 szeptemberében került hozzám), pont tegnap látogattam meg. :)
Ez az esemény erősen elkeserített, nem volt semmi kedvem újraépíteni mindent, úgyhogy kerestem gazdát az Anubias-oknak (nem volt könnyű, mert gigantikusra nőttek) és felszámoltam az egészet. Eltelt megint néhány év, amikor a szomszédasszonyom - idős már, nem szívesen megy hosszabb utakra - megkért, hogy hozzak el neki valamit a "halasboltból". Mint kiderült, rendelt egy szűrőt a Green Aqua-ból, már a mostani üzletből, oda kellett beugranom. Nos, hát az a beugrás kicsit másképp sikerült, mint ahogy én gondoltam (bemegy, átvesz, kijön). Egyszerűen padlót fogtam, teljesen rabul ejtett a látvány és a hely szelleme, egyből éreztem, hogy elvesztem. Már csak idő kérdése volt, hogy mikor kezdődik újra a vízben tapicskolás. Az utolsó löketet a véletlen hozta (bár nem hiszek a véletlenekben): az őszi szünetben egy séta alkalmával egy traktor keréknyomban kialakult pocsolyában érdekes kis lényeket vett észre a kisfiam. Elsőre pici halaknak látszottak, de teljesen valószerűtlennek tűnt abban az évszakban, azon a helyen bármilyen hal jelenléte. Gyönyörű, színes, kecsesen mozgó állatkák voltak, és bár ellenkezik az elveimmel, hogy bármit begyűjtsünk a természetből, a fiamat annyira érdekelték, addig beszélt a lelkemre, amíg visszamentünk egy befőttesüveggel és kimertünk néhányat a sáros pocsolyából. Otthon bekerültek egy 10 literes akváriumba jó néhány vízibolha társaságában és vártuk, mi lesz. Némi kutatómunka után rájöttem, hogy tócsarákokat (vagy tündérrákokat) találtunk, akik természetes élőhelyükön sem túl hosszú életűek. Nálunk 3 hét után kezdtek el potyogni, az utolsó majdnem 5 hét után pusztult el. A vízibolhák élnek és virulnak. :) Mivel a fiam részéről az érdeklődés nagyon őszintének tűnt, úgy gondoltam, itt a remek alkalom, megpróbálom kicsit kizökkenteni a számítógépek mindent ellepő világából és mutatni neki valamit ebből a szép hobbiból. A csillagok fantasztikus együtt állása folytán épp egy 54 literes akvárium szettet kapott karácsonyra a nagyszüleitől, amit most közösen állítottunk össze és üzemeltünk be. Innen indulunk, aztán meglátjuk, hová jutunk.
A hosszú távú cél egy szép halas-növényes akvárium, de addig még nagyon sokat kell tanulnunk. Ehhez pedig úgy hiszem, keresve sem találhatnék ennél jobb helyet és társaságot. :)
 
Back
Oldal tetejére