• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó Békacsaloga-tó

Újabb mérföldkő. Itt a tavasz. Ezt onnan lehet tudni, hogy az erdeibéka nász elkezdődött. Most este kimentem a szokásos zseblámpás kontrollra...
Halk "kva-kva-kva" fogadott. (bajsziék diszkrétek, ellentétben kecskebrekkencsékkel) 19 komát számoltam és az első párocska esetlen próbálkozását fotóztam. 🤣🤣🤣IMG_20210312_215127.jpgegyikőjüknek fordulni kéne, hogy egy irányba nézzenek...
 
De. 🧐Asellus aquaticus. Direkt kértem, hogy privátban kérem a megfejtést. Elvetted a többiek kenyerét...
Bocsi, de elkapkodtam, meg azt gondoltam, van valami csavar a dologban. :)
Pedig neki ugrottam volna egy jó kis Google Lens-el kutatgatni! 😅

*Na jó, annak ellenére hogy lelőtték a poént rápróbáltam, jelentem soha nem jöttem volna rá magamtól. 🙁
Rákerestem én is a guglin' , rengeteg hasonló tenyeret találtam. Ez is valami... :)
 
Ha már szóbakerült a másik naplóban, @Ádám_ és @Kovács Géza kedvéért egy friss képet is felteszek egy predátorról. Vízi skorpió. Nevével ellentétben, semmi köze a skorpiókhoz, de a tágabb rokonsághoz, a pókokhoz se. Sokkal közelebb van az imádkozó sáskához, mivel a 3 pár lábából az 1. pár fogószervvé alakult. IMG_20210314_193722.jpgÉs persze a bajsziék is kezdenek érteni a szerelemhez...IMG_20210314_193011.jpg
 
Hogy nem fagy le nekik ilyen időben 😅
Ami nincs, az nem fagy le. 😉A tudományosak Amplexus-nak hívják a béka szexet. Tulajdonképpen préselés történik a hím részéről. Aztán a hím "befedezi" a nőstényből kipréselt petecsomót. Egyes fajok, mint pl. az erdeibéka nőstények, csoportosan rakják a petét, amit a hímek egyenként végigdolgoznak. A produktum gyakran több liternyi petecsomó, ami a víz tetején elterül, mint egy fordított tehénlepény, és valamilyen növényi részhez van rögzítve.
 
Köszi. Szóval nem skorpió...
Tiszta égés a mai nap : úgy tudtam hogy az. :)
De hogy valamit én is mondjak azért : röpképes. (Ha kiderül hogy tévedek, 3nap, de ezúttal önkéntes bünti) :)
Hű de jófejek ezek a brekkancskák !!!! kéne csináljak egy kertitavat.
 
Köszi. Szóval nem skorpió...
Tiszta égés a mai nap : úgy tudtam hogy az. :)
De hogy valamit én is mondjak azért : röpképes. (Ha kiderül hogy tévedek, 3nap, de ezúttal önkéntes bünti) :)
Hű de jófejek ezek a brekkancskák !!!! kéne csináljak egy kertitavat.
Igen, röpképes és szárazon telel. Ha van kerted, akkor a tó nem akadály. Max egy zsémbes fehérnép... 😛
 
@Kovács Géza a másik naplómban felvetette, hogy a hazai békák a víz alatt is vadásznak. Nem igazán találtam a szakirodalomban erről semmit. Viszont azt igen, hogy a szemükre húznak egy félig átlátszó szemhéjat merüléskor, ami egyrészt védi a szemüket, másrészt korlátozza a látásukat. Ez is a "submers" vadászat ellen szól. Persze a természetben a dolgok néha nem a rendes szabályok szerint alakulnak. Találtam egy érdekes videót a Dzsatubén, ami ugyan a választ nem fogja megadni, de mindenkinek tetszeni fog, aki nem viszolyog a kétéltűektől. Mit eszik a béka?
 
@Kovács Géza a másik naplómban felvetette, hogy a hazai békák a víz alatt is vadásznak. Nem igazán találtam a szakirodalomban erről semmit. Viszont azt igen, hogy a szemükre húznak egy félig átlátszó szemhéjat merüléskor, ami egyrészt védi a szemüket, másrészt korlátozza a látásukat. Ez is a "submers" vadászat ellen szól. Persze a természetben a dolgok néha nem a rendes szabályok szerint alakulnak. Találtam egy érdekes videót a Dzsatubén, ami ugyan a választ nem fogja megadni, de mindenkinek tetszeni fog, aki nem viszolyog a kétéltűektől. Mit eszik a béka?
Elképzelhető, hogy nem búvárkodással fogja meg a halat, :) magam gyakran láttam felszínközelben
ívó kishalak körül ólálkodó -vadászó?- brekuszokat.
Találtam egy írott szöveget a témában :
"Az elősorolt béka- és varangyfélék közül azért hazánkban egyetlenegy faj sem oly veszedelmes a halak világára, mint az ehető kecskebéka, a mely a vizek szakadatlan lakója lévén, ott teljes otthonossággal tud berendezkedni, s így hasonlíthatlanul merészebb, bátrabb, elszántabb, úgy a halivadékból vett tápláléka megszerzésében, mint saját bőrének és saját ' ivadékának a..."
/Ollózott részlet a Halászat című lapból./
 
"Az elősorolt béka- és varangyfélék közül azért hazánkban egyetlenegy faj sem oly veszedelmes a halak világára, mint az ehető kecskebéka, a mely a vizek szakadatlan lakója lévén, ott teljes otthonossággal tud berendezkedni, s így hasonlíthatlanul merészebb, bátrabb, elszántabb, úgy a halivadékból vett tápláléka megszerzésében, mint saját bőrének és saját ' ivadékának a..."
/Ollózott részlet a Halászat című lapból./
Ez mikori cikk? Most nemrég digitalizálták az összes lapszámát. A cikk nyelvezete 50-es 60-as évekbeni, de méginkább előttinek tűnik.
 
/Ollózott részlet a Halászat című lapból./
Utána néztem, de a tudományos leírás egyáltalán nem tartja a kishalakra veszélyesnek. Mindenre ráugrik, ami mozog. Akár egy vízfelszínen megjelenő buborékra is. Ez azért van, mert olyan, mint a T-Rex, csak a mozgást látja. Egy-egy vízfelszínen vergődő halat elkaphat, mert a mozgást érzékeli. Népi megfigyelések gyakran tévednek. A mai napig nem tudom kiverni a szüleim fejéből azt, hogy a zöld varangy nem eszik krumplit. Én ne mondjam meg, mert ezt már a nagyapja is így tudta... Az igazság az, hogy azokban az években, amikor a krumplit a földben körberágta valami rovar, mindig sok volt a varangy. Jöttek tápolni... A rovarkárosítóra mentek.
 
Ez mikori cikk? Most nemrég digitalizálták az összes lapszámát. A cikk nyelvezete 50-es 60-as évekbeni, de méginkább előttinek tűnik.
Ez eléggé régi, 1920-as, de gondoltam, hátha már Ők is tudták. :)
Keresek újabbat, hátha sikerül, sajnos a régi Búvár folyóiratomat, amiben kép is volt,
ha jól emlékszem, a sufniban megették az egerek.
De feltehetőleg inkább fészekanyagnak használták fel / hogy szakszerűbb legyek. / :)
Újabb fejlemény: nem keresgélek, igazad van, ezek a ragadozók minden mozgó lényre
rárabolnak, és így akár kisebb halakat is néha zsákmányolhatnak, de ez nem azt jelenti,
hogy ezek rendszeresen szerepelnének is az étlapjukon. Ezért egy megfigyelés, vagy egy megtalált
fotó még nem bizonyítja mindennek az ellenkezőjét. Köszi.
Ja, jut eszembe, a Zöldvarangy tényleg eszi a krumplit! :) :)
 
Utoljára módosított:
Ez eléggé régi, 1920-as, de gondoltam, hátha már Ők is tudták. :)
Keresek újabbat, hátha sikerül, sajnos a régi Búvár folyóiratomat, amiben kép is volt,
ha jól emlékszem, a sufniban megették az egerek.
De feltehetőleg inkább fészekanyagnak használták fel / hogy szakszerűbb legyek. / :)
Újabb fejlemény: nem keresgélek, igazad van, ezek a ragadozók minden mozgó lényre
rárabolnak, és így akár kisebb halakat is néha zsákmányolhatnak, de ez nem azt jelenti,
hogy ezek rendszeresen szerepelnének is az étlapjukon. Ezért egy megfigyelés, vagy egy megtalált
fotó még nem bizonyítja mindennek az ellenkezőjét. Köszi.
Ja, jut eszembe, a Zöldvarangy tényleg eszi a krumplit! :) :)
"Szitakötők, rovarok, pókok, földigiliszták, meztelencsigák szerepelnek az étlapján. Testnagyságából következőleg néha egereket, szalamandrákat és halakat is elfogyaszt. Fiatalkori kannibalizmus is előfordul a fajnál."
Vikiből ollózva, tavibéka címszó alatt....
Hát, nem túl válogatós, az biztos. :)
 
Back
Oldal tetejére