• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó Békacsaloga-tó

Mért ne lehetne ugyan az? Csak máshogy néz ki. Sok mindentől fűgg. Víz paraméterek, van e áromlás, árnyékos vagy napos helyen van., mi és mennyi a élővilág a a tónak, milyen mély vagy széles stb.
Pl. A akváriumi növények, amit a akváriumból, átrakunk egy kerti tóba, 2 lehetósége van. 1. Ha nincs meg a megfelelő paraméterek neki, elpusztult. Ha meg is van, akkor is át fog alakulni, a megszokotthoz képes. Nagyobb a víz tömeg, és a időjárás, ami közbe szól. A megfelelő vízparaméterek mellett egy kert tóba, 90%ba "húsosabá válnak", mert alkalmazkodnak a körülményekhez.
Nos a algák is ugyan ezt követik.
Fene se tudja. Az algák nem húzódnak vissza. Főleg, ha elpusztultak.
 
Régen jelentkeztem tavi hírekkel. Kint nagy újság nincs, jég alatt a tavak. A GHL csomagot hozott, és megtudtam, hogy lezajlott az éves közgyűlés a Magyar Madártani Egyesület Kétéltű és Hüllővédelmi Szakosztály háza táján. Értékelték a Herpterkep app teljesítményét, amiben én is sok adatot töltöttem fel. Tavalyi célkitűzésem nem tudtam teljesíteni, ismét 2. helyezéssel zárult számomra a legtöbb fényképes észlelés. (pedig 1,5-ször több észlelésem volt, mint tavaly🙄) Ráadásul vetélytársam is akadt, aki 3 észleléssel lett 3. mögöttem. 🤷‍♂️ Ezúton is köszönöm minden kedves fórumtársnak, aki segített észlelés megosztásával, nélkületek csak 3. helyezett lennék. (@ezsolt80 , @kunakos , @zeniwolf, @Rudi50 ) Egyébként az abszolút győztes kevesebb, mint 50 észleléssel előzött meg, a tavalyi teljesítményét hozta csak. Jövőre leelőzzük. 😉Remélem.
IMG_20211222_140321.jpg
 
Régen jelentkeztem tavi hírekkel. Kint nagy újság nincs, jég alatt a tavak. A GHL csomagot hozott, és megtudtam, hogy lezajlott az éves közgyűlés a Magyar Madártani Egyesület Kétéltű és Hüllővédelmi Szakosztály háza táján. Értékelték a Herpterkep app teljesítményét, amiben én is sok adatot töltöttem fel. Tavalyi célkitűzésem nem tudtam teljesíteni, ismét 2. helyezéssel zárult számomra a legtöbb fényképes észlelés. (pedig 1,5-ször több észlelésem volt, mint tavaly🙄) Ráadásul vetélytársam is akadt, aki 3 észleléssel lett 3. mögöttem. 🤷‍♂️ Ezúton is köszönöm minden kedves fórumtársnak, aki segített észlelés megosztásával, nélkületek csak 3. helyezett lennék. (@ezsolt80 , @kunakos , @zeniwolf, @Rudi50 ) Egyébként az abszolút győztes kevesebb, mint 50 észleléssel előzött meg, a tavalyi teljesítményét hozta csak. Jövőre leelőzzük. 😉Remélem.
View attachment 160495
Gratulálok! :) :) :) (insert:tapsvihar)
 
Számíthatsz a kitartására, a kisfiával járnak be sok-sok helyet. :) Jó ismerősöm, ő is csilis. :)
Hát akkor üzenem neki, hogy győzzön a jobb. 😃 És nem ér a fénykép nélküli észlelés, azt nem lehet rendesen validálni a szakértőknek. 😉 Le kell törni a Wenner Bálint hegemóniát, mert asszem ő amúgyis munkatárs az MME KHVSZ-nél.
 
Hát akkor üzenem neki, hogy győzzön a jobb. 😃 És nem ér a fénykép nélküli észlelés, azt nem lehet rendesen validálni a szakértőknek. 😉 Le kell törni a Wenner Bálint hegemóniát, mert asszem ő amúgyis munkatárs az MME KHVSZ-nél.
Szerintem fotózni szoktak. Illetve sima meg fotós észlelésben is 3., ha jól láttam. Nyáron költöztek a X. kerületből a Börzsönybe, úgyhogy lehet esély a hegemónia letörésére. :)

Kár, hogy polosészleléses verseny nincs, abban a topon lennék. :D
 
Jön a tavasz. A telet megszenvedte a tavacska. A kritikus fagyos-szeles héten nem voltam otthon, a viharos szél azelőtt kikapta a vízből a lékszellőzőt, hogy beállt volna a jég. Utána 10cm páncél, amit egy kis hó is leárnyékolt. Az alga nem tudta fény hiányában kompenzálni a felgyűlt ammóniát. Nem csak a szúnyogírtó fogaspontyok lettek oda, hanem 1 kecskebrekkencs és 4 erdei béka is csapdába esett sekély vízben és megfagyott. Fáj a veszteség, de van túlélő is, a jég olvadása után feljött 2 erdei béka és láttam mocorogni egy kecskebrekkencset is. IMG_20220222_210656.jpgIMG_20220221_215341.jpg
 
Itt a tavasz! Zöldül a víz. (szó szerint) kb. olyan átlátszó, mint feltöltés után, amikor a vízibolhákra kellett bízni az átlátszóság kérdését. Nyilván a téli ammónia csúcs nem múlt el nyomtalanul. Egyelőre a vízibolhák még nem szaporodtak fel, hogy leszűrjék. Ahogy melegszik a víz, 2 dolog történik:
1. Az aljzatról a békanyál felrántja a növényi maradványokat, így le tudom hálózni.
2. Beindult a béka nász. Elsőnek a barna varangyok, utána az erdei békák. Nagy az öröm, a téli veszteségeket pótolni fogja az új generáció.
Nagy a szerelem a varangyoknál :IMG_20220329_211340.jpg
Már rakják:IMG_20220330_072632.jpg
Egy héttel később, amikor végre hazajöhettem:IMG_20220406_203025.jpg
Erdei békák is nyomulnak:IMG_20220407_204634.jpg
Náluk is nagy a siker:IMG_20220406_155236.jpg
 
Két hír van. Az egyik jó, a másik lehet, hogy rossz. Kezdjük a jóval:
Az erdeibéka nász még mindig hoz újabb peterakásokat, ez alapján az állományt stabilnak, növekedőnek mondanám. 🤩
Reggeli friss:
IMG_20220414_065234.jpg

A rossz: találtam egy beteg békát ugyanebből a fajból este. Fotóztam, kifogtam, felvettem a kapcsolatot este e-mailben, reggel telefonon is az MME KHVSz egyik titkárával. Én a rettegett kitridiomikózisra gondoltam, melyben részben egyetértett velem. Tavaly ugyanilyen mintákat küldtek el Svájcba vizsgálatra, de egyik sem volt az, hanem az erdeibéka egy fajspecifikus herpesz vírusa igazolódott. Viszont a látható tünetek nagyon hasonlóak a veszedelmes gombabetegségre is. A békára igényt tartanak, amit a húsvéti családi átutazás miatt ma le tudok adni nekik Budapesten. IMG_20220413_212137.jpg
 
Annyi változás van, hogy mégsem utazott a brekkencs, mert a KHVSz A húsvéti ünnepek miatt nem tudta fogadni. Viszont megkaptam a kontaktot dr. Vörös Judittal, aki ezt a betegségkutatást végzi. Jövő héten Veszprémbe jön 2 hétre és személyesen neki tudom adni a brekuszt. (a szülei veszprémiek) Annyi előrelépés viszont történt, hogy a titkár(Halpern Bálint) felvette a kapcsolatot a svájci kutatóközponttal, ott megnézték a fotót. Az ottani szakértő azt mondta, hogy nagy valószínűséggel nem a kitridiomikózisos gomba, hanem a fajra jellemző 3-as típusú herpesz vírus lehet. Ez jó hírnek tűnik. Mindenesetre nagyon várják Svájcban is a mintákat.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére