• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Becsobbantam :)

Bírják, nyilván a fény - táp - vízparaméterek háromszög azért itt is rendben kell legyen.

Lágy vízre mennyire kényesek? Mert az nincs és nem is lesz, legalábbis záros határidőn belül. :(
Erősen gondolkodom ilyesmi finomabb, részletesebb textúrájú stem-eken az új scape-be.
Hátrafelé emelkedő aljzat a terv, maximum 30-35cm-es hátsó vízoszloppal, red moor-okkal, Amazonia-val, táptalajjal.
 
Tanulságos bejegyzés következik.

Az utóbbi 2 hétben feltűnt, hogy jobb elöl, kb. az aranymetszésnél az aljzat a szokásosnál is többször erősebben ecsetalgásodik, valamint a csigák is bunkó módon elszaporodtak. Csak ma vagy húszat emeltem ki csipesszel...

Benéztem felülről és elszörnyedve láttam, hogy a múltkori valisneria ritkításkor sikeresen kiforgattam egy tápgolyót ami darabokra menve szennyezte folyamatosan a vizemet.

Mulmszívás vékony csővel, kíméletlenül kiszedtem az összes ecsetes kvarcdarabkát és a tápgolyóport is, majd 25% vizet cseréltem.

Remélem visszaszorul a rohadék, lassan elkezdhetne működni a Matrix is.
 
Segítséget kérnék fórumtársaimtól!

Ma reggel 3-4 órára áramszünet miatt leállt minden, köztük az akvárium is.
Emiatt a bioszűrésemnek annyi.

Vacilálok a Seachem Pristine és Stability között, melyiket kellene használnom? Elvégre a bioszűrésem az olyan, mint egy új akváriumnál, viszont maga az akvárium már nem új.
Esetleg más termék szóba jöhet?

@viktorlantos @Barnapl @Pecás ?
Előre is köszi!
 
Nincs gond hiszen az akváriumodban már van bőven baci. Én meg ejtenek most egy gyors de nem túl alapos szűrő takarítást és adagolnék egy kis baci kultúrát. Ha ezeket nem csinálod meg akkor sincs nagy baj.
 
Segítséget kérnék fórumtársaimtól!

Ma reggel 3-4 órára áramszünet miatt leállt minden, köztük az akvárium is.
Emiatt a bioszűrésemnek annyi.

Vacilálok a Seachem Pristine és Stability között, melyiket kellene használnom? Elvégre a bioszűrésem az olyan, mint egy új akváriumnál, viszont maga az akvárium már nem új.
Esetleg más termék szóba jöhet?
@viktorlantos @Barnapl @Pecás ?
Előre is köszi!
Nincs gond hiszen az akváriumodban már van bőven baci. Én meg ejtenek most egy gyors de nem túl alapos szűrő takarítást és adagolnék egy kis baci kultúrát. Ha ezeket nem csinálod meg akkor sincs nagy baj.
Bocsi, de csütörtök óta nem nagyon voltam itt...
Szóval amit @Barnapl írt, azzal teljes mértékben egyetértek. Még akkor sincs tragédia, ha nincs otthon baci kultúrád, a vizedből szépen vissza fog népesülni a szűrőd is.
 
Igen régen írtam ide, közbejött egy 2.5 hetes, majd egy 4 napos munkaügyi út, így a menyasszonyomra bíztam az aki tápozását, meg az etetést. Így viszont kimaradt 2 vízcsere.

Hazaérvén ez a látvány fogadott:

27978648105_bd57daf095_c.jpg20160619_181918_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

A HM egészen megvadult, felért a felszínig, elkezdett kúszni az MC felé, a saggitaria közé, meg úgy általában mindenhova. A stau szinte teljesen kihalt. A stemek kolosszálisra nőttek. A pogo gyönyörű és életerős.
A GA tápok érezhetően erősebbek a Profitonál...
Az Excel hatására pedig estére bubiznak a növények! Folyamatosan látni a felszálló mikrobubikat főleg a jobb oldalról, ahol a pogo meg a HM van.

Ez persze a nagytotál kép...

Közelebbről előjönnek a siralmas részletek, az ecset is nagyon beindult. :(

Ecset a talajon középen, ahol nincs növény/odakúszott a HM:

27365512534_b965b7cfe8_c.jpg20160619_181818_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Ecset vastagon a marsilea-n, meg úgy általában minden növényen, ami az aki alsó felében lakik...

27901224451_c1ed3a028a_c.jpg20160619_181829_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Ecset az üvegen (zöld pont annyira nem aggaszt), ecset a bacopa-n...

27365511164_1faf4bdf72_c.jpg20160619_181841_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Ecset ezen az egyetlen szál HM-en. :confused:

27901222741_75b1cfcb13_c.jpg20160619_181859_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

És ami a legmeglepőbb: ecset a legnagyobb sepregető garnim antennáin és oldalvonalán: :eek::cry:

27901221231_f855af63c1_c.jpg20160621_072751 by Gábor Szakács, on Flickr

Ezek mellé az utóbbi hónapokban brutálisan elszaporodtak ezek az apró, 1-2mm-es fekete házú csigák, van hogy 10-et is kiszedek egy nap az üvegről... :cry:


Lecsaptam a HM felső kétharmadát, a jávai mohát brutálisan megritkítottam, a helyére az egyébként gyönyörűen növő microsorum töveket kötöztem. Vagdostam sok algás levelet, de a bal oldal még érintetlen.

A szűrő felére fojtva megy.

A világítás továbbra is 6.5+0.5 óra.

A tápozás 444 MicMacExcel.

A vízparaméterek gyakorlatilag változatlanok:

Víz hőfoka alapból 28-29°C, ezt a DIY ventim leviszi napközben 26-ra, estére 25-re.
pH: 7.5
kH: 11
NO2: <0.01 ppm
NO3: 10-20 ppm
PO4: >1.8 ppm (kiüti a tesztet, 2-2.5 közé tenném szín alapján)
Fe: 0.1 ppm

Részemről a következők játszanak ecset ellen:
  • tartani a heti 50% vízcserét
  • minden vízcserekor mulmozni (sajnos az eszközöm és a dekor nem túl felhasználóbarát, nem tudok mindenhova bejutni)
  • minimális szűrőfojtás (nem nagyon van már hova)
  • van némi maradék carbo-m, esténként lámpaoltás előtt rányomni mindenhova.
Kérdéseim:

  1. Pluszba adjam a Carbo-t este, vagy a reggeli Excelt osszam rá az ecsetre?
  2. Honnan tudhatom, hogy túletetek-e? Néha a halak 1 perc alatt elfogyasztanak mindent, néha percekig áll ugyanaz a kaja a vízben. A cory-k miatt muszáj mindig adnom Novo Granomixet, mert a többiek nem hagynak lesüllyedni semmit.
  3. Vízcserekor Prime-ot használok, de a vizet nincs lehetőségem pihentetni (helyhiány :confused: ), ez faktor lehet a CO2 szintben? Az Excel miatt van szénforrás a vízben, ennek egy része eltávozik, a vízzel visszajön, közben a koncentráció nem sokkal változhat szerintem.
  4. Talajporszívózásnál mennyire illik aggresszívnek lenni? Mert ha nem nyomom közel a talajhoz, nem sok mulmot szívok fel, ha belenyomom, akkor meg felkavarom az aljzatot, továbbá a növényeket sem akarom összetörni vele. Ilyen tisztítót használok: Hobby tisztító
Segítségeteket előre is köszönöm.
 
Igen régen írtam ide, közbejött egy 2.5 hetes, majd egy 4 napos munkaügyi út, így a menyasszonyomra bíztam az aki tápozását, meg az etetést. Így viszont kimaradt 2 vízcsere.

Hazaérvén ez a látvány fogadott:

View attachment 1364920160619_181918_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

A HM egészen megvadult, felért a felszínig, elkezdett kúszni az MC felé, a saggitaria közé, meg úgy általában mindenhova. A stau szinte teljesen kihalt. A stemek kolosszálisra nőttek. A pogo gyönyörű és életerős.
A GA tápok érezhetően erősebbek a Profitonál...
Az Excel hatására pedig estére bubiznak a növények! Folyamatosan látni a felszálló mikrobubikat főleg a jobb oldalról, ahol a pogo meg a HM van.

Ez persze a nagytotál kép...

Közelebbről előjönnek a siralmas részletek, az ecset is nagyon beindult. :(

Ecset a talajon középen, ahol nincs növény/odakúszott a HM:

View attachment 1365020160619_181818_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Ecset vastagon a marsilea-n, meg úgy általában minden növényen, ami az aki alsó felében lakik...

View attachment 1365120160619_181829_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Ecset az üvegen (zöld pont annyira nem aggaszt), ecset a bacopa-n...

View attachment 1365220160619_181841_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Ecset ezen az egyetlen szál HM-en. :confused:

View attachment 1365320160619_181859_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

És ami a legmeglepőbb: ecset a legnagyobb sepregető garnim antennáin és oldalvonalán: :eek::cry:

View attachment 1365420160621_072751 by Gábor Szakács, on Flickr

Ezek mellé az utóbbi hónapokban brutálisan elszaporodtak ezek az apró, 1-2mm-es fekete házú csigák, van hogy 10-et is kiszedek egy nap az üvegről... :cry:


Lecsaptam a HM felső kétharmadát, a jávai mohát brutálisan megritkítottam, a helyére az egyébként gyönyörűen növő microsorum töveket kötöztem. Vagdostam sok algás levelet, de a bal oldal még érintetlen.

A szűrő felére fojtva megy.

A világítás továbbra is 6.5+0.5 óra.

A tápozás 444 MicMacExcel.

A vízparaméterek gyakorlatilag változatlanok:

Víz hőfoka alapból 28-29°C, ezt a DIY ventim leviszi napközben 26-ra, estére 25-re.
pH: 7.5
kH: 11
NO2: <0.01 ppm
NO3: 10-20 ppm
PO4: >1.8 ppm (kiüti a tesztet, 2-2.5 közé tenném szín alapján)
Fe: 0.1 ppm

Részemről a következők játszanak ecset ellen:
  • tartani a heti 50% vízcserét
  • minden vízcserekor mulmozni (sajnos az eszközöm és a dekor nem túl felhasználóbarát, nem tudok mindenhova bejutni)
  • minimális szűrőfojtás (nem nagyon van már hova)
  • van némi maradék carbo-m, esténként lámpaoltás előtt rányomni mindenhova.
Kérdéseim:

  1. Pluszba adjam a Carbo-t este, vagy a reggeli Excelt osszam rá az ecsetre?
  2. Honnan tudhatom, hogy túletetek-e? Néha a halak 1 perc alatt elfogyasztanak mindent, néha percekig áll ugyanaz a kaja a vízben. A cory-k miatt muszáj mindig adnom Novo Granomixet, mert a többiek nem hagynak lesüllyedni semmit.
  3. Vízcserekor Prime-ot használok, de a vizet nincs lehetőségem pihentetni (helyhiány :confused: ), ez faktor lehet a CO2 szintben? Az Excel miatt van szénforrás a vízben, ennek egy része eltávozik, a vízzel visszajön, közben a koncentráció nem sokkal változhat szerintem.
  4. Talajporszívózásnál mennyire illik aggresszívnek lenni? Mert ha nem nyomom közel a talajhoz, nem sok mulmot szívok fel, ha belenyomom, akkor meg felkavarom az aljzatot, továbbá a növényeket sem akarom összetörni vele. Ilyen tisztítót használok: Hobby tisztító
Segítségeteket előre is köszönöm.

Szia!

Én nem rég győztem le egy ecsetinváziót, hasonló akváriumi körülmények mellett. Nekem difis co2 beoldás mellett, szokásos vízcserék mellett is durván elszaporodott, annak ellenére, hogy hetente manuálisan írtottam őket. Sok mindennel próbálkoztam a direkt karbó befecskendezéstől a rezes algairtó folyadékig. De miután megtaláltam a kiváltó okot szinte két hét alatt eltüntek, vagy inkább azt mondanám, hogy manuális irtásuk után nem nőttek újjak. Nálam az volt, hogy egy skimmerrel próbáltam túrbózni az áramláson, hogy a co2 jobban beoldódjon, ezt megszüntettem és maradt a Eheim 2075 lillyvel, teljesen nyitva. Azt is észrevettem, hogy elötte kicsit meg volt dölve a lilly és az áramlás verte az aljzatot. De szerintem a legfőbb kiváltó ok még sem ez volt, hanem a tulzott vas adagolás. 3 Hete nem adtam semmi mikrót + ferrót. Ez ilyen távon még nem okoz hiánytüneteket, viszont az ecset azóta jelentősen visszaszorult.
 
Nálam az volt, hogy egy skimmerrel próbáltam túrbózni az áramláson, hogy a co2 jobban beoldódjon, ezt megszüntettem és maradt a Eheim 2075 lillyvel, teljesen nyitva. Azt is észrevettem, hogy elötte kicsit meg volt dölve a lilly és az áramlás verte az aljzatot. De szerintem a legfőbb kiváltó ok még sem ez volt, hanem a tulzott vas adagolás. 3 Hete nem adtam semmi mikrót + ferrót. Ez ilyen távon még nem okoz hiánytüneteket, viszont az ecset azóta jelentősen visszaszorult.

Hát a skimmer nálam naponta 6x30 percre kapcsol be és közepesre van állítva. És nem azóta van ecsetem, amióta megvan.
A GA tápok óta indultak be jobban, de a növények is és azok fontosabbak.
A vasam nem magas, 0.1ppm és csak Green Aqua Micro megy.

A lily-m kb. 20-30 fokos szögben fúj, a HM bokornál van a becsapódása a flow-nak, azon meg nincs ecset, csak a talajon.

Nekidurálom magam és lekapom ahonnan csak tudom, aztán figyelem, hol jön elő megint.
 
Megcsináltam a takarítást, hát volt mit...

Rengeteg mulm gyűlt össze főleg a pogo-k között.
Az ecsetes kvarchomokot leszívtam.
Tarra vágtam a marsileát, az volt a legdurvábban összefertőzve.
Toppoltam az összes stemet, az algás részeket kidobtam/letéptem és visszaültettem, ami megmaradt.
Egyetlen tő valisneria-t hagytam meg, a helyére a rotalák mentek. Az eltávolítás közben kihúztam egy tápgolyót, be volt szorulva az egyik tő gyökerei közé, ezért a hét közepén lesz egy biztonsági 25%-os vÍzcsere is.
A szűrőt alaposan visszavettem, esti etetéskor figyeltem, meddig viszi a granulátumokat az áramlat. Most már nem éri el a HM bokrot.
Reggel a 1.5-szeres adag Excelt leállított szűrő mellett a marsilea és a jobb oldali, algás tiger eye kapta. 10 perc után visszakapcsoltam a szűrőt.

Szombattól megint nem leszek 9 napig otthon, de most asszonkával megyünk nyaralni, úgyhogy kétnaponta lesz tápozás és etetés, szüleimnek hála.

Takarítás utáni, vígaszdíj-nyertes fotó:

28068352036_4aeeab983a_c.jpg20160704_220505_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr
 
Jelentem, az ecsetinvázió egy fokkal jobb, a direkt Excel igen hatásos eszköz, a köveim és a fák szinte új fényükben tündökölnek.

Viszont az ok még mindig jelen van, hiába fojtottam a szűrőt a felére. A bolbitis a legfertőzöttebb, ezért ezt kivettem és egy vödör leszívott vízben kap egy 3 napos black-outot.
Visszavettem a fényből is, most 4x24W 7 óra a fény.

Kicsit megreguláztam a HM-et a jobb oldalon, mert nagyon elkezdett kúszni, az alatta rekedt (egyébként meglepően jó állapotban lévő) MC-t beraktam középre a kipusztult stau helyére, meglátjuk, hogy teli fényben, gyökeresen hogy tud alkalmazkodni.

28726777026_cfc0f0151a_c.jpg20160802_193600_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

28653271782_dc1603a6c4_c.jpg20160802_194111_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Kérdés: a beszívóági szivacsot hogyan lehet úgy kivenni a vízből takarításkor, hogy ne repüljön le a vízbe róla minden kosz, amit összeszedett?
 
Kérdés: a beszívóági szivacsot hogyan lehet úgy kivenni a vízből takarításkor, hogy ne repüljön le a vízbe róla minden kosz, amit összeszedett?

Én halhálóval szoktam alámeríteni, nem tudom, te mennyire férsz oda.
 
Hát a blackout nem segített a bolbitisen semmit, így majd Carbos fürdetéssel fogok próbálkozni.

Nem voltunk otthon egy hétig, ráadásul pont utazás előtti nap felejtettem el visszakapcsolni etetés után a szűrőt (reggel észrevettem szerencsére), így nem lepődtem meg, hogy rengeteg alga lett az üvegen és a dekorokon mire hazajöttünk.
Az üvegen pár mm hosszúságú, szőrszerű alga képződött. Nem állt csomókba, magányos szálak voltak csak, főleg ott, ahol erős az áramlás. Nem tudom, mi lehet, mindenesetre a bankkártyás lehúzás megoldotta. :)

Baloldalt még pár hónapja leültettem egy szál HM-et, mostanra fél tenyérnyi területre elterpeszkedett, egészen elképesztően jól érzi magát nálam.
Remélem az új scape-ben is ilyen jólnevelt gyep lesz belőle. :)

Ecset még mindig van, de most már nem irtom olyan nagy elánnal, szeptember végén tervezem elindítani az új tankot, addig már csak tápozok.
 
Megejtettem egy gyors szűrőpucolást és perloncserét (havonta kéne, havonta kéne, havonta kéne........ :mad::D ), és ha már ott voltam, lekaptam a szűrőfejről a légtelenítőt. Némi erőhatásra sikerült kiugrasztani a beragadt állapotából és újra működőképes.
Minden tömítést és mozgó alkatrészt befújtam Eheim sprével, visszakapcsoláskor viszont kiköpködött pár szilikondarabot a szűrő, kicsit kevesebbet kell rátolni.. :)

Igen sok BGA nő a talajban a frontüvegnél, látszik, hogy ők bezzeg bubiznak... mit termelnek ezek a bacik? Ammóniát?
GSA is van bőven, főleg a dekorköveken és a szűrő szívócsövénél az üvegen (itt némi ecset is megkapaszkodik).
Most már csak bankkártyával takarítok, úgyis Carbos fürdőt kap majdnem minden, mielőtt az új tankba tenném őket.
 
őőőő...nem értem pontosan, mit kellene havonta? Mert szűrőt takarítani biztos nem. Minden egyes szűrőtakarítás egy halom (jó nagy halom) hasznos baktériumot öl meg. Ezzel inkább kárt teszel mint hasznot.
Javaslom nekem a 4-6 havi szűrőtakarítást. Szokták mondani, hogy amikor már látszik a flowcsökkenés, akkor kell szűrótpucolni.

Egy frissen takarított szűrőnek kell kb 2-3 hét,míg visszanyeri a teljes baktériumállományát. Ezt vedd figyelembe....
 
őőőő...nem értem pontosan, mit kellene havonta? Mert szűrőt takarítani biztos nem. Minden egyes szűrőtakarítás egy halom (jó nagy halom) hasznos baktériumot öl meg. Ezzel inkább kárt teszel mint hasznot.
Javaslom nekem a 4-6 havi szűrőtakarítást. Szokták mondani, hogy amikor már látszik a flowcsökkenés, akkor kell szűrótpucolni.

Egy frissen takarított szűrőnek kell kb 2-3 hét,míg visszanyeri a teljes baktériumállományát. Ezt vedd figyelembe....

A perloncsere kellene havonta, csak hajlamos vagyok elfelejteni. :) Lehet, nem fogalmaztam elég pontosan. :)
Április eleje óta megy folyamatosan, aztán májusban volt szűrőanyag fejlesztés (Matrix és Seachem Purigen) most szedtem szét először azóta.
Viszont nem nyúltam a tálcákhoz, csak a szivacsokat mostam ki, meg perlont cseréltem. Alul a Siporaxon vastagon áll a baci. :)

Ha meg a tálcákat is takarítom, azt csakis leszívott aki vízben párszor bemerítve, aztán levegőn hagyva, mert úgy tovább élnek az aerob bacik. De ennek még nem érzem szükségét.
 
Hát mindenki másképp csinálja!

Én kb 4 havonta szoktam takarítani a szűrőt. Csak akkor cserélek perlont is, nem hamarabb. Négy hónapig nem bolygatni a szűrőt.
Akkor viszont perlonvatta csere, Seachem Purigen csere, és minden tálcát átmosok. Akár csapvízzel is. Régen én is akváriumvízzel bohóckodtam. DE évek óta csapvízzel csinálom. Semmi gondom nem volt még belőle.
Ezt a levegőn hagyást még nem hallottam. Annyit vannak levegőn, amíg a teljes takarítást be nem fejezem :)
Szóval mindent kitakarítok. összeszerelésnél egy kis eheim spray, a biztonság kedvéért és mehet vissza az akvárium alá. Utána 3 napig egy kis stability-vel szoktam turbózni.

Ennyi. Évek óta működik.

Ettől föggetlenül én továbbra sem javaslom, hogy havonta perlont cserélj.
 
Hát mindenki másképp csinálja!

Én kb 4 havonta szoktam takarítani a szűrőt. Csak akkor cserélek perlont is, nem hamarabb. Négy hónapig nem bolygatni a szűrőt.
Akkor viszont perlonvatta csere, Seachem Purigen csere, és minden tálcát átmosok. Akár csapvízzel is. Régen én is akváriumvízzel bohóckodtam. DE évek óta csapvízzel csinálom. Semmi gondom nem volt még belőle.
Ezt a levegőn hagyást még nem hallottam. Annyit vannak levegőn, amíg a teljes takarítást be nem fejezem :)
Szóval mindent kitakarítok. összeszerelésnél egy kis eheim spray, a biztonság kedvéért és mehet vissza az akvárium alá. Utána 3 napig egy kis stability-vel szoktam turbózni.

Ennyi. Évek óta működik.

Ettől föggetlenül én továbbra sem javaslom, hogy havonta perlont cserélj.

Hát nemtom, itt a fórumon gyakorlatilag ahol szó volt róla, ott az volt a konszenzus, hogy 1, maximum 2 havonta illik lecserélni.

A bacik pedig levegőn tovább élnek, mint pangó vízben, mert a létükhöz folyamatos oxigénellátás kell, amit levegőn jobban megkapnak. Persze így is pusztulnak, de sokkal kisebb mértékben. A csapvíz viszont mindenképpen halálos számukra. Az elején nekem is furcsa volt az alámerítéses módszer, de egy 20l-es vödörben kényelmesen lehet dolgozni. :)

Így 1.5 év után amúgy már egészen jól megy a szűrő karbantartása, 30-40 perc alatt megvagyok vele. Hiába, a rutin segít. :) Pláne hogy ilyen ritkán kell csinálni. Az előző Atmanomat a végefelé már havonta kellett takarítanom, annyira eltömődött mindig a sok szutyoktól... :yuck:
 
Back
Oldal tetejére