• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Becsobbantam :)

Nos, álljon itt akkor a szombati napom lenyomata, tanulságként számomra és más kezdők számára, valamint a profibbak szórakoztatására. :)

Eljutottam végre GA-ba, tátva maradt a szám az ott tapasztalt hozzáállás és profizmus láttán, tényleg le a kalappal! :)

Hazatérvén kissé másnapos fejjel nekiálltam lakást suvickolni barátnőmmel, vendégeket vártunk, sütit sütöttünk, így a növénykék még csendben vártak a sorukra, arra kellett figyelnem, hogy ne a nyitott ablaknál legyenek, nehogy a hideg kárt tegyen bennük.

Este 6-kor végre neki tudtam zuhanni a projektnek. Első állomás egy kiberhelt ikeás karton kivágása volt alátétnek:

hozzávalók by Gábor Szakács, on Flickr

Kezdésként lelőttem a szűrőt, majd előkerült a csőgörény. Nosza, nyomjuk is bele a kimenő csőbe... okoska... befelé még működött is a dolog, kifelé viszont megszorult és egy csúnya hang kíséretében ki is szakadt az egész... na mondom, ez is jó vétel volt. Levettem a lily pipe-ot és az U-csövét és megláttam, hogy a kefe a cső végénél van elakadva eszetlen mértékű beleragadt kosszal. Nyilván nem bírt visszajönni az U-csőbe ilyen kövéren. Próbáltam elérni fogóval, nem ment, csipeszem nem volt (barátnőm hevesen ellenkezett, amikor használni akartam a szemöldökcsipeszét... :D ), így levágtam egy kb 1,5 centis darabot a csőből, így már kijött a dög. Szerencsére észrevettem, hogy okos volt a görény alkotója, ugyanis a kefe rész külön darabot képez, amit vissza lehet nyomni a rugós csőbe. Problem solved.

Ezek után döntöttem úgy, hogy irány a fürdőszoba a teljes szűrőkörrel együtt csövestül, mindenestül. Elkezdtem leszedni a csöveket, felfokozott idegállapotomban persze elfelejtettem elzárni a csapokat és sikerült megnyitnom a bejövő csövet... a mázlim az, hogy már rutinosan ronggyal körbetekerve bontottam a csövet, így komolyabb baj nélkül gyorsan el tudtam zárni a szelepet.

Irány a kád, a görény remekül tette a dolgát, ami a csövekből kijött, azt nem is kommentálnám (április közepe óta üzemelnek folyamatosan, most tisztítottam őket először). Minden elemet forró vízzel átmostam, majd mentek száradni.

Jött a szűrő (ebben már volt rutinom kemény egy alkalomnyi...), amihez előbb leszívtam egy adag vízet, majd a perlon kivétele (trutymó, trutymó, trutymó...). A felső két tálca tartalmát egy előre odakészített zacsiba öntöttem, majd kitettem az erkélyre, még nem tudom, mit fogok csinálni vele. Az alsó polc kvarcüvegeit beöntöttem a vízbe, kicsit kavargattam kézzel, majd kihalásztam és mentek is vissza rögtön. Leöntöttem az ülepítő tartalmát is (még több trutymó), majd ment vissza az alsó tálca. Megbontottam a frissen vett Istát, feltöltöttem vele mindkét maradék tálcát (maradt egy liternyi bontatlanul, halleluja), az egyikre tettem még egy kivénhedt harisnyazokniban egy kisebb marék tőzeget próbaképp (kicsit átmostam berakás előtt), majd tálcák be, friss perlon rá és már meg is voltunk... aha, igen, a felső tálca nem akar a helyére menni, ismertem a problémát Atman topikból, enyhe rázogatás és merőleges irányú erőhatás után a helyére került végre.

Szűrőfej szétkapás következett, ezt is forró vízzel átmostam, rotor ki, ujjal körbetisztít, visszatesz, tömítés csekkol, örülés. Fej vissza, egy csat, két csat, három csat, négy csat és már ment is vissza a helyére.

Csöveket visszakötöttem, kivételesen nem rontottam el a ki- és bemenő helyét, mint installkor... :) Mikor minden a helyére került a fejpumpával légtelenítettem a beszívót, a víz pedig a gravitáció Földön érvényes passzusainak engedelmeskedve alázúdult a szűrőbe. Kipumpáltam a maradék levegőt, bekapcsoltam és örültem, mert hirtelen akkora flow lett, hogy a halak séróját fazonra állította. :)

Ezután a légpumpa csöveinek tisztítása következett ecetes sminkvattával, ha már ott voltam, a fénycsöveket is kicsit áttörültem, bye-bye vízkő.

És ezzel a műszaki vonalat lezártam, jöhetett végre az élővilág és a scape újítása.

Ezeket a növényeket vettem:

Valisneria 'mini twister'
Cryptocoryne wendtii (in-vitro zselés)
Cryptocoryne beckettii 'petchii'
Anubias barteri var. 'nana'
Juncus repens (in-vitro zselés)

Plusz egy vasfa és egy 7 db-os JBL golyóbis (volt még 4 az előző dobozból).

Anubias kötözéssel kezdtem, igyekeztem a rizómát hozzáfogni a fához, a legnagyobbnál fent láthatóan nem sikerült, ezt szerintem ma orvoslom. A kötözéshez először damilt akartam használni, de az nagyon látszik, így a fekete cérnánál maradtam. A legnagyobb tő az új vasfa résébe került (amit alaposan lemostam, lekeféltem persze), pont neki megfelelő méretű az a kis vájat rajta. Ezt a levegőztető elé tettem, ahova eredetileg is terveztem.

Aztán jött a jávai moha, ami eddig a szőlőmön volt, gyakorlatilag fogtam anno és rátekertem az egészet, az ancik meg jól széttúrták, így kb. úgy nézett ki, mint Kóbor János haja egy nagyon beteg rave partin... A fele ráadásul már barnás színű volt, így az ment a kukába.

jávai moha by Gábor Szakács, on Flickr

Így se lett a legszebb, itt-ott kilógicálnak még darabkák belőle, de már nem volt erőm/türelmem hozzá akkor. A szőlőt újrapozícionáltam, két tiger eye-jal rögzítettem.

Ezután jött a beckettii, na ebből mire kitúrtam az összes gyapotot, megőszültem. Végül sikerült és két tő be is lett dugványozva a kvarchomokba.. ami még mindig nem egy nagy élmény, pláne szabad kézzel, muszáj lesz a következő akváriumnál valami értelmesebb, sötét talajt válasszak (Amazonia pl.), alá meg 1-2 centi táptalajt.

növények by Gábor Szakács, on Flickr

A valisneria viszonylag kezes volt, két darabban esett le róla a gyapot, kis mosás és levél igazgatás után mentek is be hátra, illetve az új vasfa elé.

Ezután jött az igazi szüttyögés a juncus repens-szel, a zselés cumóban nagyon durván szerteágazott már, így 20 percem csak azzal ment el, hogy a zselét mossam és a töveket szétválasszam egymástól. Így is fent hagytam jó néhány indát, mert már kettőt láttam az éhségtől és láttam a fényt az alagút végén (sajnos dudált... :) ), ezt is szerintem ma befejezem rendesen. Persze már beültetve nem lesz egyszerű megfelelő célszerszám nélkül, de hát szeretek veszélyesen élni. :D

Végül a wendtii következett, ennek a gyökere nagyon bekövesedett a zselébe, ezt is kellett mosni rendesen, mire szét tudtam szedni viszonylagos épségben három különálló tőre. Ezeket jobb oldalra előre helyeztem el.

Ezek után lenyomtam mind a 11 db tápgolyómat az új növények gyökeréhez, kicsit egyengettem a talajt, majd pedig egy nagy fújtatás után leültem az aki elé és úgy is maradtam bambán vagy 20 percre...

De megérte. Komoly minőségi ugrás történt, amit láthatóan a halaim is nagyon élveznek, főleg a Stendhalom jár be minden zegzugot.

Tegnap reggel viszont észrevettem, hogy nincs flow, teljesen fellevegősödött a rotornál, oldalra döntések (szigorúan alulról fogva, nem az ennek kialakított résekbe kapaszkodva...) után azonnal jött a jellegzetes daráló hang és megindult újra az áramlat. Ma reggel is jó volt még, úgyhogy remélem nem az van, hogy falsot szív.

Remélem az új szűrőanyag hamar beindul és akkor a mulm is kevesebb lesz, addig is marad a napi 3 ml Carbo és kétnaponta 5 ml Happyplant. ez utóbbi elfogyásakor erősen hajlok a Profito-ra váltásra.

Köszönöm, hogy megtiszteltél figyelmeddel, ha van valami észrevételed, ne habozz megosztani velem, bármilyen trükk, fogás, ötlet, javaslat, dorgálás jöhet. :)
 
Gyors update:

A valisneria-k egész jól vannak, 1-2 levél besárgult, valószínűleg le fogja dobni őket.
Az anubiasok gyönyörű mélyzöld színben pompáznak, a legkisebb úgy döntött, hogy a vízbe oldalra nyújtja a gyökereit, őt lehet, majd még állítgatom (első kötözésem folyományai..).
A wendtii-k jól vannak, az egyiket átültettem, túl szabályos háromszögben voltak. Ők is dobáltak már le néhány levelet.
A beckettiinél 2 hosszabb szárú levél szára mintha szétmállana és a levelekből is mintha kiharaptak volna darabokat. Anci tudtommal nem csinál ilyet, gyanítom, itt is ledobás esete forog fent.
A juncus repens-t is elrendeztem, a lebegő gyökeres indákat szétültettem. Néhány levele teljesen bebarnult, remélem csak a beszokás miatt.

A vízem szépen bebarnult a tőzegtől, tényleg kezd egészen Dél-Amerikás feelingje lenni az akinak a világító kvarchomok aljzatot leszámítva. :)

Átálltam a napi 3-3 ml Carbo - Happylife kombóra, utóbbinak kb a felét már belocsoltam, hamarosan átállok Profito-ra. Szereztem injekciós tűt, így szépen lassan a lily pipe elé tudok adagolni, hogy azonnal szétterjedjen a táp.

A nagy dilemmám a világítás: 80 széles aki fölé 2x39 W megoldható valahogy?
 
A nagy dilemmám a világítás: 80 széles aki fölé 2x39 W megoldható valahogy?

A szabvány 39w-os T5-ös fénycsövek 849 mm hosszúak. Ha nem zavar, hogy lámpatesttől függően 3-4 cm-t túllóg oldalanként az akváriumon akkor simán.
Ha függeszted nem pedig lábakkal állítod az üveg szélére, akkor pedig szerintem fel sem tűnik a túllógás.
 
A szabvány 39w-os T5-ös fénycsövek 849 mm hosszúak. Ha nem zavar, hogy lámpatesttől függően 3-4 cm-t túllóg oldalanként az akváriumon akkor simán.
Ha függeszted nem pedig lábakkal állítod az üveg szélére, akkor pedig szerintem fel sem tűnik a túllógás.

A függesztés sajnos nem megoldható nálunk. :( A túllógás meg lehet, zavaró lenne.
4x18 W működhet?
 
a Stendhal nem pakolja az aljzatot? az enyém hatalmas kupacokat "köpköd" össze a kvarchomokból. van olyan, amelyik 4-5 cm magas. o_O
ha elsimítom, 2-3 nap múlva újra kész építménnyel vár. :D
 
a Stendhal nem pakolja az aljzatot? az enyém hatalmas kupacokat "köpköd" össze a kvarchomokból. van olyan, amelyik 4-5 cm magas. o_O
ha elsimítom, 2-3 nap múlva újra kész építménnyel vár. :D

Abszolute békés, még a növényesítés előtt is jól viselkedett, azóta meg még nyugisabb. Persze etetés közben és után kergeti a kis halakat, de mindig mást (aki a szeme elé kerül épp), így a terhelése eloszlik köztük.
Aljzatot még sose láttam felszedni, csak végigmegy rajta a szájával néha, de inkább a növényeket, dekorfákat, köveket, üveget kultiválja. :) Nem tartasz véletlenül földevő sügereket? :D
 
10mp alatt 600ml, ami felszorozva: 216l/h, ami egészen elborzasztó érték figyelembe véve a "gyári" 960l/h-t.
én az Eheimet mértem meg ÜRESEN, és azt kell mondjam, hogy az autóipar után az akváriumi szűrőhozam-csalókra csap majd le a Törvény vasökle :D
 
én az Eheimet mértem meg ÜRESEN, és azt kell mondjam, hogy az autóipar után az akváriumi szűrőhozam-csalókra csap majd le a Törvény vasökle :D

Mademyday :D

Köszi a növényeket @letsgodisco !
Kaptam: Crypto wendtii green, crypto parva, bolbitis, microsorum, hygrophilia töveket, meg egy marék RC-t.

Elültettem a növényeket, egészen pofás kezd lenni a dolog fél éves létére. Persze az itteni profi akik mellett labdába se rúghat, de nem is ez most a cél. A crypto-k egészen érdekes szögekben tudtak csak megmaradni ebben a nyavalyás kvarchomokban.

Az RC-k egészen jól viselik a körülményeket, leginkább a neonoktól rezelnek be, a fákon meg a mohában találnak bőven búvóhelyet szerencsére.

Képek és részletek holnap.
 
Utoljára módosított:
A mindennapok dolgai ellehetetlenítették a naplózást, végre akadt most egy kis időm egy gyors update-re.

Túlestek a régi echinok az első nyíráson, sokkal pofásabbak a régi, rongyos emers leveleik nélkül. Át is ültettem őket, közben sikerült 1-2 tápgolyót is kiforgatni a talajból, volt dolga a szűrőmnek rendesen. A gyökerük elképesztően hosszúra nyúlt fél év alatt, jó idő elment a felkutatásukkal. A vörös levelű virágot hozott, amin már levelek is megjelentek, egy ilyen hajtással mit lehet kezdeni? Levágni tőből, a szárat eldobni és új tőként dugványozni lehet?

Sajnos a valisneria szinte teljesen szétmállott, 1 kis tőt tudtam megmenteni, ami mintha már hozna egy új hajtást.
Az ancik kitúrták a legnagyobb crypto tövet, így azt áthelyeztem balra és mélyebbre nyomtam.
A hygrophilia hozza már az új hajtásokat, szép rózsaszínes-zöldes árnyalatokat ad.
A microsorum gyönyörű, bár kissé barna foltosnak látom a leveleit itt-ott, szerintem lassan hozzászokik az új körülményekhez.
Mindhárom anubias tövem hozza az új hajtásokat és erősödnek a gyökereik is.
A Cryptocoryne wendtii-k is jól érzik magukat, erősödnek, megvetették a lábukat az aljzatban.

Néhol látni a friss leveleken, meg az ajándékba kapott cryptokon némi hiánytünetet, de egyelőre nem aggódok miattuk.

Az egyik RC-m petés, nagyon pödörgeti őket maga alatt, lassan szerintem lerakja őket. Főleg a szőlőtőkén szeretnek tanyázni a mohákon és a bolbitisen

Ami viszont nagyon pozitív az az, hogy a tegnapi porszívózáskor alig találkoztam mulmmal, pedig két 8 centis anci nyomja tele az akit kis hurkákkal folyamatosan. Úgy tűnik kezd beindulni a két friss tálca Ista QG.
És persze az a tény, hogy kezd - a magam mértékével mérve persze - dzsungelesedni az aki. Némi zöld pontalga még van, de a Carbo elkezdése óta egyre kisebbek a pontok az üvegen.

Tervezek még egy 10-es csapat pontylazacot (amanda v. ibolya között vacilálok) makró tápozás céljából, mert még belefér (jelenleg kb 130 cm halam van, plusz a garnélák).

Táp: 3-3ml Happyplant és Carbo/nap
Vízcsere: hetente 60l csapvíz Seachem Prime-mal kezelve.
Levegőztető: 24h, néha lekapcsolom mostanában, hogy lássam, mit bírnak el a halak.

Képekz:

Nagytotál, virágzó echinodorussal :)

22490985696_36f34b0879_b.jpg20151021_205139_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Crypto dzsungel, anci barlang, túró cory :)

22330136339_c25c01758d_b.jpg20151021_205151_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Microsorum

21895766053_70ebff0800_b.jpg20151021_205205_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Microsorum+bolbitis

22503515052_f5f1dcd96b_b.jpg20151021_215421_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Azóta kissé előrébb hoztam a bolbitist

22330137409_c629d7b4d3_b.jpg20151021_215440_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr

Keresd a hibát :)

22329268598_7006a77e66_b.jpg20151021_215500_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr
 
Most hogy rápillantottam az akvádra több észrevételem is van. Az anciknak szerintem túl nyílt a terep, kevés az a hely ahova be tudnak bújni, elrejtőzni, pihengetni, és ezért cikáznak néha össze vissza, keresik a helyet ahova bebújhatnak.
A másik a világítás. 2 x 18watt 160l-re kevés. Minimum T5 HO 2 x 39watt. Ha szeretnéd hogy a növények nőjenek is.
 
Most hogy rápillantottam az akvádra több észrevételem is van. Az anciknak szerintem túl nyílt a terep, kevés az a hely ahova be tudnak bújni, elrejtőzni, pihengetni, és ezért cikáznak néha össze vissza, keresik a helyet ahova bebújhatnak.
A másik a világítás. 2 x 18watt 160l-re kevés. Minimum T5 HO 2 x 39watt. Ha szeretnéd hogy a növények nőjenek is.

Igen, azért is vettem nekik a bújót. Leginkább etetéskor kergetőznek.
A jelenlegi állapot is inkább átmeneti, tapasztalatszerzés céljából jött létre, dzsungelesítés a célom, de ahhoz előbb látnom kell, mire mit reagálnak a növények.
A fényt pedig természetesen fejleszteni fogom, sajnos a 80-as szélesség miatt nem játszik a 39W T5, mert túlnyúlik, függesztésre nincs lehetőségem, így inkább egy Quad 4x24W felé kacsintgatok egy ideje.

A vicc az, hogy a növények nagyja hozza az új hajtásokat és megindultak, főleg a hygrophilia kezdett veszett növekedésbe.
 
Igen, azért is vettem nekik a bújót. Leginkább etetéskor kergetőznek.
A jelenlegi állapot is inkább átmeneti, tapasztalatszerzés céljából jött létre, dzsungelesítés a célom, de ahhoz előbb látnom kell, mire mit reagálnak a növények.
A fényt pedig természetesen fejleszteni fogom, sajnos a 80-as szélesség miatt nem játszik a 39W T5, mert túlnyúlik, függesztésre nincs lehetőségem, így inkább egy Quad 4x24W felé kacsintgatok egy ideje.

A vicc az, hogy a növények nagyja hozza az új hajtásokat és megindultak, főleg a hygrophilia kezdett veszett növekedésbe.

Hogy megtudd mit bírnak a növények ahhoz minden kép kell a világítás. Meg ha ezt szeretnéd csinálni akkor meg pláne :) Főleg ha dzsungelesíteni szeretnél.
Ha ilyen világítást tervezel, akkor a tápot is többet kell adni hogy nőjön aminek nőnie kell. :)
Itt lesz nálad is a határ, több világítást ne is akarjál mert akkor már + CO2 úgyhogy az már más kategória.

"A vicc az, hogy a növények nagyja hozza az új hajtásokat és megindultak, főleg a hygrophilia kezdett veszett növekedésbe"
Most gondolj bele mi lesz erősebb világítás + táp mellet .....
 
Hogy megtudd mit bírnak a növények ahhoz minden kép kell a világítás. Meg ha ezt szeretnéd csinálni akkor meg pláne :) Főleg ha dzsungelesíteni szeretnél.
Ha ilyen világítást tervezel, akkor a tápot is többet kell adni hogy nőjön aminek nőnie kell. :)
Itt lesz nálad is a határ, több világítást ne is akarjál mert akkor már + CO2 úgyhogy az már más kategória.

"A vicc az, hogy a növények nagyja hozza az új hajtásokat és megindultak, főleg a hygrophilia kezdett veszett növekedésbe"
Most gondolj bele mi lesz erősebb világítás + táp mellet .....

Apró lépésekben haladok, semmi meggondolatlanság. :) És persze maradok a low-tech vonalnál egyelőre.

Ezért is gondoltam a 4x24W-ra, az pont a lélektani 0,5W/l felett van kicsivel, így lesz benne tartalék is.

Tápügyben meg feljebb már írtam, hogy át fogok térni a Profito-ra (4-5 ml/nap szerintem elég lesz), jönni fog még egy 10-es csapat ibolyalazac trágyázni, aztán szépen lassan elborítom az egészet növényekkel. :)

Ha már ez is megy, na akkor el lehet gondolkodni az alapoktól felépíteni egy akit rendes talajjal, táptalajjal, hardscape-pel, meg toronyórával lánccal. :D
 
Apró lépésekben haladok, semmi meggondolatlanság. :) És persze maradok a low-tech vonalnál egyelőre.

Ezért is gondoltam a 4x24W-ra, az pont a lélektani 0,5W/l felett van kicsivel, így lesz benne tartalék is.

Tápügyben meg feljebb már írtam, hogy át fogok térni a Profito-ra (4-5 ml/nap szerintem elég lesz), jönni fog még egy 10-es csapat ibolyalazac trágyázni, aztán szépen lassan elborítom az egészet növényekkel. :)

Ha már ez is megy, na akkor el lehet gondolkodni az alapoktól felépíteni egy akit rendes talajjal, táptalajjal, hardscape-pel, meg toronyórával lánccal. :D

Okés!! Jó lesz ez akkor.
Hajrá.....
 
Back
Oldal tetejére