• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Becsobbantam :)

Szaki

Főkertész
Sziasztok!

Lelkes kezdő akvarista vagyok, áprilisban kezdtem bele ebbe a szép hobbiba.
Rengeteg topikot olvastam már végig, szebbnél szebb akikat vettem szemügyre, igazán inspirálónak érzem az itt kialakult közösség hozzáállását és tudását ezért remélem, hogy hasznos lesz az itt eltöltött időm. :)

Első akim paraméterei:

Méret: 80x40x50, 160l
Szűrés: Atman CF-800, benne kerámiacső, lávakő, bioball és perlon (egyszer takarítottam kb 1,5 hónapja)
Fény: T8 2x18W, 6500K daylight (gyári, majd lecserélem legalább kétszer ekkora teljesítményűre)
Fűtés: 200W, de nem használom, meleg a lakás
Aljzat: kvarchomok 0,7-1,2mm 19kg
Vízcsere: hetente, kb 60l csapvíz
Dekor: vasfa, szőlőtőke, 3 tiger eye, 6 kisebb darab egyiptomból származó gránit (saját gyűjtés)
Növények: jávai moha (szőlőre futtatva), 2 crypto (asszem wendtii az egyik), 1 echinodorus (pontos nevet nem tudok, sajnos), meg valami apróbb, de az nem bírja... :)
Halak/garnélák: 1 pár L144 anci, 1 Stendhal hal, 2 Cory aeneus (6-ról indultam...), 14 Hemmigramus bleheri, 3 Sepregető garnéla (4 volt)
Voltak még törpe gurámik, de azok nem bírták, bélgyulladás/hasvízkór végzett velük, az azóta elpasszolt vitorlások kergették betegre őket.

Üdv mindenkinek! :)
Szaki
 
Üdv a fórumon.
Bocsi hogy, mindjárt kritikával kezdem de ha szeretnél egy szép növényes akit. akkor fejlesztened kellene a szűrést mert ekkora akváriumhoz ez nagyon kevés. Kezdetnek ha kicseréled a lávakövet és a bioballt valami jófajta biológiai szűrő anyagra. A szűrés fejlesztés nélkül ne fejleszd a világítást mert elönt az alga. Milyen növénytápot használsz?
 
helló, lesz kép? Tiger eye-on már gondolkoztam én is (tigrisgarnélás akváriumba), úgyhogy megnézném nálad hogy néz ki.

Képek lesznek majd, egyelőre még nem tudom a hogyanját. Dropboxból nem lehet feltenni? Vagy mindenképp kell valami köztes tároló, mint a Flickr?

Üdv a fórumon.
Bocsi hogy, mindjárt kritikával kezdem de ha szeretnél egy szép növényes akit. akkor fejlesztened kellene a szűrést mert ekkora akváriumhoz ez nagyon kevés. Kezdetnek ha kicseréled a lávakövet és a bioballt valami jófajta biológiai szűrő anyagra. A szűrés fejlesztés nélkül ne fejleszd a világítást mert elönt az alga. Milyen növénytápot használsz?

A szűrő gyárilag 960l/h-t tud, ez közelében sincs az általam itt olvasott 10x-es értéknek, de arra, hogy a kezdeti dolgokat kitapasztaljam, számomra megfelelő. Másik vagy nagyobb szűrőt nem tervezek most vásárolni, így a szűrőanyag marad az egyetlen opció. Annyi változás történt, hogy ismét 6 cory-m lett és érkezett 10 vörös neon is, megtelt az aki élettel. :) Alapvetően a Dél-Amerikás irány tetszik, így vettem egy kis csomag tőzeget is, a következő szűrőpucolásnál akarom majd betenni egy részét. Milyen szűrőanyagot javasolsz?

Jelenleg Happylife Happyplantet használok, tényleg csak kezdeti próbálkozásképp, hetente öntök be kb 8-10 ml-t. Ma vettem egy Easy Carbo-t is, de azt még nem raktam bele, nehogy bestresszeljem az új halakat (bár meg kell hagyni, elég könnyen hozzászoktak a körülményekhez, semmi vergődés, meg elbújás a növények közé). Mikor összeraktam az akit és megvettem az első növényeket, JBL tápgolyót dugtam a gyökerük mellé. A nagy növények és a moha is szépen hozza a leveleket, a wendtii(?) még virágot is hozott kétszer is. A másik nagy növényemnek már több levelét le kellett vágjam, mert feljött a víz fölé és szétbarnult a fénycső mellett.
 
A szűrőben akkor felejtsd el a porcelán karikát is és Sera siporaxot vagy ista quartzite glass-t rakjál mert ezek nem fogják a szűrőt vissza a tetejére egy kis szivacs és perlon. A carbot nyugodtan adagolhatod a gyári ajánlás szerint nem lesz semmi bajuk a halaknak. A crypto wenditit én még nem láttam virágozni vizalat inkább Anubias lesz az.
 
A szűrőben akkor felejtsd el a porcelán karikát is és Sera siporaxot vagy ista quartzite glass-t rakjál mert ezek nem fogják a szűrőt vissza a tetejére egy kis szivacs és perlon. A carbot nyugodtan adagolhatod a gyári ajánlás szerint nem lesz semmi bajuk a halaknak. A crypto wenditit én még nem láttam virágozni vizalat inkább Anubias lesz az.

Valahogy megoldom ma, hogy feltöltsek képet, mert ugye az jóval többet mond. :)
Nem víz alatt virágzott, hanem felszín fölé ment és ott nyílt ki, de kb napi 10 centit ment felfelé a hajtás.
 
A nagy növények echinudorusok. Hogy pontosan melyik faj, azt nem tudom megmondani, de ezek jellemzően alacsony fényigényű, gyorsan és nagyra növő (40-50cm), könnyen tartható fajok. Képek alapján be tudod azonosítani őket.
A mohákat esélytelen így beazonosítani, de velük sem nagyon lehet probléma, biztosan nem riccardia vagy fissidens.
Bal oldalon a kicsi fűszerű lehet saggitaria, vagy quadricostatus, talán tenellus.
Jobb elöl nem látom mi az a 2 kis pamacs...
 
A moha jávai, az biztos. :)
A bal oldali fűszerűség ennél sokkal nagyobb volt, folyamatosan hozta az új indákat, komoly dzsungel volt itt bal elöl, de a körülmények miatt hamar elhalványodtak és elhaltak, úgy szedtem ki őket szálanként vízcsere közben. Aztán egyszer rászántam magam és kihúztam mindet, ami nem volt szép zöld. Ennyi maradt belőle. Az eredeti csomó, amit vettem legalább 15 cm magas volt.
 
helló, lesz kép? Tiger eye-on már gondolkoztam én is (tigrisgarnélás akváriumba), úgyhogy megnézném nálad hogy néz ki.

Videón láthatod, hogy néznek ki. Most épp ilyen elrendezésben vannak, tetszik a T-kanyon, amit létrehoznak, a cory-k is szeretik végigsöpörni. Régen szétszórtan voltak, de az nagyon szimmetrikus volt.
Ha idővel sikerül megoldanom a fénykép feltöltést (cégtől nem nagyon akarnék ennyit pepecselni.. ;) ), akkor mutatok több képet is az eddigi történésekről (voltak bőven).
 
Videón láthatod, hogy néznek ki. Most épp ilyen elrendezésben vannak, tetszik a T-kanyon, amit létrehoznak, a cory-k is szeretik végigsöpörni. Régen szétszórtan voltak, de az nagyon szimmetrikus volt.
Ha idővel sikerül megoldanom a fénykép feltöltést (cégtől nem nagyon akarnék ennyit pepecselni.. ;) ), akkor mutatok több képet is az eddigi történésekről (voltak bőven).
Köszi szépen :)
Szerintem nagyon jól néznek ki ezek a kövek. Majd igyekszem én is szerezni.
 
A szűrőben akkor felejtsd el a porcelán karikát is és Sera siporaxot vagy ista quartzite glass-t rakjál mert ezek nem fogják a szűrőt vissza a tetejére egy kis szivacs és perlon. A carbot nyugodtan adagolhatod a gyári ajánlás szerint nem lesz semmi bajuk a halaknak. A crypto wenditit én még nem láttam virágozni vizalat inkább Anubias lesz az.

A szűrőmben jelenleg van egy 1,5-2 centi vastag szivacs alul a kerámián. Az maradhat?
Atman topikban olvastam, hogy a 3 szűrőtálcát nem kell dugig pakolni, mert lefogja az áramlást. Elvileg 6 literes a szűrő térfogata, gyakorlatilag mennyi szűrőanyagot rakjak bele (literben)?
 
A szűrő térfogat kosarak nélkül értendő, inkább a kosarak térfogatát kell nézni. A szivacs maradhat. Azért ajánlottam ezeket a szűrő anyagokat mert ezek nem fogják a szűrőt nagyon.
 
A szűrő térfogat kosarak nélkül értendő, inkább a kosarak térfogatát kell nézni. A szivacs maradhat. Azért ajánlottam ezeket a szűrő anyagokat mert ezek nem fogják a szűrőt nagyon.

Oké, köszi az infókat. Be fogok akkor szerezni jobb szűrőanyagot, megírom majd a tapasztalatokat. :)
Addig is elfilóztam azon, hogy a szűrő szívókosarát egy derékszögű csőelemmel előrébb hozom, mert sok helyen halmozódik a mulm és a jobb oldali echino levelei eléggé eltakarják azt. Nyilván esztétikailag nem a legjobb, de zavar a sok anci ürülék. Mi a véleményed?
 
Előrébb helyezheted vagy oda teszed ahová gondolod, azt vedd figyelembe hogy, az áramlás megfelelő legyen a víz járja szépen körbe az akváriumot. A mulm fel halmozódás annak is a jele hogy, kicsi a szűrő.
 
Kiderítettem közben, hogy a kerámiagyűrű, ami a szűrőm alsó polcán van Ista Quartzite Glass, így csak 2 tálcát kell megtöltenem vele, meg is rendeltem, a héten megejtem a cserét...

...Egy alapos szűrőtakarítással együtt, tegnap cseréltem vizet és ha már ott volt szabadon a lily pipe vége, hát megmértem a vízhozamot: 10mp alatt 600ml, ami felszorozva: 216l/h, ami egészen elborzasztó érték figyelembe véve a "gyári" 960l/h-t. Oldalról nézve a szűrőt látszik a tálcák között felgyülemlett kosz, így hétvégén jön a szűrő teljes takarítása és akkor felavatom a csövekhez vett görényt is.

A jobb oldali echinodorusom rengeteg kis levelet hozott és ez porszívózáskor kiderült, hogy új hajtás, nem az eredeti része, így leválasztottam és előrehoztam, szétszórva a gránitdarabokat körülötte. Elmozdítottam a vasfát és a szőlőt is, így már nem az üvegre támaszkodnak, hanem egymásra és a tiger eye-okra.

Tervezek még előre 10-12 centis alacsonyabb igényű növényeket ültetni, tudnátok ilyeneket mondani?

Napi 2-3ml Easy Carbo és kétnaponta 4-5ml Happy Plant mellett viszont az apróbb növényeim is egyre jobb színt mutatnak, így úgy látom, valóban megéri fejlesztgetni a szűrést. Viszont észrevehetően megszaporodtak a zöld pontalgák a nagyobb leveleken és a frontüvegen is. Kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni a fejlesztés után.

Veszek még Seachem Prime-ot is vízelőkészítéshez.

Képek hamarosan érkeznek, valamiért nem engedte a Flickr létrehozni az accountomat a minap, próbálkozom még vele.
 
Megvettem a Quartzite Glass-t és a Prime-ot is, vettem még egy JBL 6 in 1 csíktesztet is, gyorsan el is végeztem vele két mérést:

Aki víz: Cl2 nincs, pH 7,5-8, gH 14>, kH 10-15 (határeset a szín...), NO3-NO2 szinte nincs
Csapvíz: Cl2 0,8mg/l, pH 8, gH 14>, kH 15, NO3-NO2 nincs

A PH magas, ez ellen mit tudnék tenni? Szűrőbe helyezett tőzeg segítene rajta?
A Prime nem csökkenti a PH-t, ugye?
A magas KH-ra megoldás a tőzeg?
 
Megvettem a Quartzite Glass-t és a Prime-ot is, vettem még egy JBL 6 in 1 csíktesztet is, gyorsan el is végeztem vele két mérést:

Aki víz: Cl2 nincs, pH 7,5-8, gH 14>, kH 10-15 (határeset a szín...), NO3-NO2 szinte nincs
Csapvíz: Cl2 0,8mg/l, pH 8, gH 14>, kH 15, NO3-NO2 nincs

A PH magas, ez ellen mit tudnék tenni? Szűrőbe helyezett tőzeg segítene rajta?
A Prime nem csökkenti a PH-t, ugye?
A magas KH-ra megoldás a tőzeg?

Szia! Nem vagyok nagy mágus, de azt itt a fórumon többhelyen olvastam már, hogy a csíktesztek nem sokat érnek...:S pontatlanok és túl nagy a "skálázásuk".
Ha komolyabban akarsz mérni minimum a csepp teszt, de sok kereskedésben be is tudják mérni speckó műszerekkel a vizedet.
Tőzeget nem használtam eddig de a tuti megoldás a lágyvíz lenne. Illetve a CO2 is reagál a karbonátokkal, csökkentve a kh-t.
De ez összetett dolog. Itt a fórumon Víz tulajdonságok alatt rengeteg infó van. Csekkold le azt javaslom!
Csak így tovább! ;) És várjuk a képeket!:)
 
Szia! Nem vagyok nagy mágus, de azt itt a fórumon többhelyen olvastam már, hogy a csíktesztek nem sokat érnek...:S pontatlanok és túl nagy a "skálázásuk".
Ha komolyabban akarsz mérni minimum a csepp teszt, de sok kereskedésben be is tudják mérni speckó műszerekkel a vizedet.
Tőzeget nem használtam eddig de a tuti megoldás a lágyvíz lenne. Illetve a CO2 is reagál a karbonátokkal, csökkentve a kh-t.
De ez összetett dolog. Itt a fórumon Víz tulajdonságok alatt rengeteg infó van. Csekkold le azt javaslom!
Csak így tovább! ;) És várjuk a képeket!:)

Sajnos a lágyvíz jelenleg nem megoldható (mani, mani, mani... :) ), viszont Carbo-t adagolok.
Amúgy egyszer bemérettem a vizemet (vitorlásokat vittem vissza, ez lett a barter belőle :) ), akkor 14-es gH-t és 7,5-es pH-t mértek, vagyis annyira csak nem megbízhatatlan a dolog. Nyilván a csepp teszt a pró megoldás, de arra az előző zárójelben emlegetett dolog miatt szintén nincs jelenleg lehetőség. De persze szépen apránként el fogok indulni abba az irányba. :)
 
Úgy néz ki, szombaton végre eljutok Törökbálintra, tervezek kisebb, előre-középre való növényeket beszerezni (leginkább Crypto-k, Echinodorusok, esetleg vasfára 1-2 Anubias).

Ültetés előtt vagy után érdemes nekiesni a szűrő- és cső gányolásnak? :)

A nagytakarítást valahogy így képzelem el:
  1. Szűrő kikapcsolás
  2. Be- és kifolyó csövek takarítása görénnyel. Ha belefér, akkor a levegőztető csövét is megtakarítom, mert elszíneződött a pumpa felöli végénél kb. 20 cm hosszan.
  3. Aljzatporszívózás, vízleszívás (közben visszakapcsolva a szűrőt, hogy a csövekben maradt lebegő kosz kijöjjön)
  4. Szűrő lekötés, felnyitás.
  5. Ista átmosása leszívott vízben
  6. Másik két tálca kiürítése és feltöltése Istával és egy kis tőzeggel (harisnyába illik tenni gondolom :) )
  7. Rotor rész kibontás, takarítás
  8. Összelegózás, visszakötés
  9. Vízfeltöltés, a frissen vett Seachem Prime felavatása (utólag egy adagban, mert nincs fecskendőm még sajnos)
A lávakő és a biolabda használható aljzatemelésre? Kipróbálnám a teraszos elrendezést valamelyik oldalon. Olyat is hallottam, hogy a biolabda cserepes növények alá is használható, ezt valaki meg tudja erősíteni?
 
Back
Oldal tetejére