• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Barna alga (Diatom)

patzu

Főkertész
Legjobb napló
Sziasztok,

Mivel korábban soha nem volt barna algám, a lent látható képeken a Hydrocotyle verticillata-n megjelenő barnásodásra előbb azt hittem, hogy a nagyobb levelek elhalnak, cserélődnek, mivel ez a növényesités 3-4 napja.
Mostmár ellenben úgy tünik alga van a leveleken, méghozzá Diatomea, vagyis barna alga. Erre számítottam legkevésbé.
Kérlek segítsetek mert egyáltalán nem vagyok biztos ebben a dologban.

Világitás megy napi 10 órát 2×24W T5 a nettó 50- 55 literrhez. Nagynyomású CO2 van, diffuzorral beoldva, 2 bubi/sec a tartós teszt "lime" zöld Ph 7,2. Tápozok naponta Green Aqua Macro és Micro+ Easy Carbo 1,5 ml. A Co2 két órával indul a világítás előtt.
A nitrát szint vízcsere előtt 0 és 10 mg/l között volt ma, a Nitrit pedig 0.

Ha valóban barna alga, akkor a szilikát értékek magasak a vízben? ... (ehhez nincsen itthon tesztem), - és azt hogyan lehet csökkenteni?
Van pld. JBL SilicatEx ami a szűrőbe helyezve csökkenti a szilikát értéket és a Foszfátot is. De jó ez?

A fura az, hogy sehol máshol nincs jelen, csak a Hydrocotylon. Azért ott kellene lennie az üvegen, köveken stb. is. Nem?
Vagy csak egyszerűen ez a növény nem érzi jól magát és ezért telepszik meg rajta az alga?

Naponta 40 %-ban cserélem most az elején a vizet, 2 napig pihentetve és Tetra AquaSafe-val előkészítve.
Kérlek igazoljatok, ha barna alga, és hogy mit kell tennem ellene.
Előre is köszönöm.

5662229_bad461f051e4f501b8ed5f2547d091e3_m.jpg

5662243_adebe8435df6e4c69ea6b20cc0066591_m.jpg
 
Először is, egy kis szemantika. Nem tudom, hogy a Diatomea szó honnan származik a szótáradban, nyilván valamilyen általam ismeretlen nyelven fordítják így a görög kifejezést. Angolul Diatom vagy többesszámban Diatoms. Itt van a leírás.

A barna alga egy új akvárium beindítása utáni leggyakoribb alga fajta. Azt kell mondanom, hogy ez a legveszélytelenebb alga, amitől a legkönnyebb megszabadulni. A legtöbbször az akvárium bejáratásával egyidejűleg magától eltűnik. Vagy meg lehet etetni az Oto-kkal.

Az Alga Bibila szerint valóban a szilikátok és ammónia együttes jelenléte okozza a barna alga megjelenését - általában új akváriumokban. Most, hogy az ammóniát (ami szvsz fontosabb) dolgot nem említetted, viszont a szilikátokat igen, picit elgondolkodtam én is - nem gondoltam ugyanis erre korábban, hogy mi lenne, ha egyes aljzatokból vagy kövekből olyan mennyiségben oldódna a vízbe (oldódik? meg kell kérdeznem az atyámat), hogy nehéz lenne megszabadulni tőle.

A javaslatom az, hogy az üvegről és esetleg a Hydrocortyle levelekről kézzel távolítsd el, végezz egy nagyobb vízcserét, tápozz vissza utána őrült módon és várj türelemmel pár hétig, amíg az aki bejáratódik. Ha akkor sem tűnik el, akkor vegyél pár Oto-t és várj megint pár hétig. Előbb utóbb megoldódik a helyzet.

A barna alga nem egy kemény ellenfél.

P.S.: Ugye nem ültetted homokba a szerencsétlen növényeidet? :)
 
Először is, egy kis szemantika. Nem tudom, hogy a Diatomea szó honnan származik a szótáradban, nyilván valamilyen általam ismeretlen nyelven fordítják így a görög kifejezést. Angolul Diatom vagy többesszámban Diatoms. Itt van a leírás.

Hirtelen egy német nyelvű Sera alga utmutató akadt a kezembe, ebben a barna alga megnevezése Diatomea volt. Felvetésedre rákerestem erre a szóra és számos helyen találkozni a kovamoszatok e megnevezésével. Pld. http://www.netlexikon.hu/yrk/Gbyanv/8630

Ebben a füzetben a barna alga megjelenésének okaként, a kevés világitást és a vezetékes, azaz csapvízben nagy mennyiségben jelenlévő szilikátot emliti.
Tudom, hogy a barna alga nem egy nagy ellenfél, de én inkább a nálam "problémás" víz miatt aggódtam, aggódok. Attól tartottam, hogy a szilikát is esetleg nagyobb mennyiségben van jelen a csapvízben, és akkor ez a bejáratás után is problémát okozhat.
Más algám egyenlőre nincsen.

Köszönöm a tanácsaid, és folytatom a vízcseréket meg a tápozást.Remélem a bejáratás után eltünik. Az Oto-k nemsokára érkeznek!

P.S.: Ugye nem ültetted homokba a szerencsétlen növényeidet?
Nem,nem! Az akvárium elejében van egy sáv kvarchomok . A Hydrocotyle és a többi növény is e mögött van, csak a fotó csalóka. ;)
 
keymaker said:
Most, hogy az ammóniát (ami szvsz fontosabb) dolgot nem említetted, viszont a szilikátokat igen, picit elgondolkodtam én is - nem gondoltam ugyanis erre korábban, hogy mi lenne, ha egyes aljzatokból vagy kövekből olyan mennyiségben oldódna a vízbe (oldódik? meg kell kérdeznem az atyámat), hogy nehéz lenne megszabadulni tőle.
Az elején erősen gondolkodtam, hogy RO szűrt vizet visszakeményítve, megfelelően tápozva indítsak. S majd később fokozatosan elhagyni a RO szűrt vizet. Ez lehetne az egyik módja a nem kívánatos anyagok, pl. szilikátok mellőzésének és ez még nem szűrőbe elhelyezetett szilikát kivonó.
 
Köszönöm a hozzászólásokat és bár többször is átolvastam itt mindent és beívódott az akvárium beállásával kapcsolatos minden tudnivaló és velejáró - a kezdő akvakertész mégis bepánikol mikor a saját "bőrén" tapasztalja azt, amire végülis "számithat".
Remélem nem vagyok egyedül evvel az érzéssel és azt gondolom a saját tapasztalások, gazdagítva eme hozzászólásokkal lassan gyakorlottabb és bölcsebb kertészt faragnak.

És mégegy: a barna alga jó. Szinte az összes algaevõ állat elõszeretettel eszi. Indikátorként mutatja a szûrés hatékonyságát, és megjelenésével és elterjedésével javítja a vízminõséget. Optikailag csúnya, de az akvárium beállását segíti és csökkenti az ammónia-sokkot.

....ennek meg különösen örülök! :) persze szem előtt tartva a mielőbbi beállás feltételeit!
 
Szia Patzu,

Ajánlom a naplókban a Geza's waterworld bejegyzéseit, ott találsz before-after képeket barna algáról. :)

Olvasd el, hátha segítenek valamit az ott leírtak.

Még az élőlények betelepítése előtt sikerült teljesen megszabadulnom tőle, tehát alga kedvelő élőlények (Oto, SAE, Amano, stb.) nélkül is el lehet tűtnetni.

Az alga szerencsére a múlté, kiírtása óta nyomát sem láttam. Nagyítóval keresve sem. :)

Üdv
 
Barna alga ellen hatásos a Black-out?Az aksim kb 1 hónapos és rendesen elleptek.Eddig egy akvárium indításánál sem volt ennyire durva.Egyáltalán jó ötletnek tartjátok ilyen idősen az elsötétítést(a növények miatt)?Vagy legyek türelmesebb?
 
Türelem.
Mindenképpen elmúlik. Még akkor is ha valamivel probléma van.
Akkor majd lesz helyette más.

kz710 said:
Barna alga ellen hatásos a Black-out?Az aksim kb 1 hónapos és rendesen elleptek.Eddig egy akvárium indításánál sem volt ennyire durva.Egyáltalán jó ötletnek tartjátok ilyen idősen az elsötétítést(a növények miatt)?Vagy legyek türelmesebb?
 
Bisztos hogy van probléma :) mert 140l-re jut egy eheim 2213 és egy 2217 ami fikusz :) .Most megy a gyüjtés egy 2080-ra.Csak azért gondoltam mert régebben is ez a szűrés volt és soha nem szaporodott el a barnaalga ennyire.De akkor megpróbálok türelmes lenni.
 
Esetleg Amano, na meg Keymaker tud elindítani egy akváriumot barna alga időleges megjelenése nélkül.
Ne aggódj.

kz710 said:
Bisztos hogy van probléma :) mert 140l-re jut egy eheim 2213 és egy 2217 ami fikusz :) .Most megy a gyüjtés egy 2080-ra.Csak azért gondoltam mert régebben is ez a szűrés volt és soha nem szaporodott el a barnaalga ennyire.De akkor megpróbálok türelmes lenni.
 
Garnélákon én is gondolkodtam,csak még nem végeztem el a szükséges előtanulmányokat és addig nem akarok tartani.De valószínű a közeljövőben lesz az is.
 
Nekem sem volt sosem!

viszont most kombinálva a zöld fonalalgával együtt megjelent! a fonalalga elkezdte belepni a láng mohámat, van 3 algázóm is de hozzá se nyúlnak :S mit javasoltok? Easy carboval telibe?
 
Az carbo a mohát is kinyírná.
Inkább ADA Phyton Git-el próbálkozz,vagy amit a book of ADA-ban írnak:szórd be ADA bacter 100-al (vagy széttört bacter ballal)
 
Nálam a barna algát az Amanok 1 nap alatt eltüntették. Azóta nem is láttam.

mardelboy said:
Nekem sem volt sosem!

viszont most kombinálva a zöld fonalalgával együtt megjelent! a fonalalga elkezdte belepni a láng mohámat, van 3 algázóm is de hozzá se nyúlnak :S mit javasoltok? Easy carboval telibe?
 
A barna alga nem szűnik, oto és amano hatására sem :S Sőt mostmár fehér kis pontok is megjelentek rajtuk olyanok mint az előző posztban vannak...

Növeltem az áramláson is már hogy esetleg ami lejönne azt kapja ki a szűrő!

Esetleg olcsón nagyobb oto vagy amano csapatra hol tehetek szert?
 
Back
Oldal tetejére