• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Balatonalmádi vörös kő

Már egy jó ideje foglalkoztat az akvárium teteje. Nem nagyon tudom a tetőt elhagyni, viszont baromira túlbiztosítottnak tűnik az egész merevítés. 100*40*50 és 10-es üveg. Elvileg merevítés nélkül is vígan el kéne vinnie a terhet nem? Ráadásul a ragasztások közé be se lehet takarítani rendesen... IMG_20210124_115528.jpgIMG_20210124_115551.jpgLe szabad ezeket vágni? 18 éves a "medence"...
 
GA-as 100x40x50-es (10mm-es) medencém gond nélkül tartja magát 7 éve. Hasasodás kb 4-5mm.
Viszont én nem mernék 18 éves akváriumból kivágni a merevítést, ki tudja hogy tarthat a ragasztás
Valóban kényelmetlen így karbantartani, esetleg új akvárium készítése nem jöhet szóba?
 
Valóban kényelmetlen így karbantartani, esetleg új akvárium készítése nem jöhet szóba?
Már felírtam(a kéménybe korommal🤣), ha elkészült az új műhelyem, akkor először szekrény(táblásított fenyő, belül 40*40*2 zártszelvény kereten, alig várom, hogy hegeszthessem😋) és azon már fenéklap fúrással érkezne be a nyomó-szívó ág. Igazából nem szeretem látni a technikát. 🤫
 
Vízcsere megvolt.
No3: 30ppm😁 táp:0
Po4 : 2ppm😁 Easy life fosfo: 30ml
K: 18ppm😁 táp: 0
Fe: <0,1ppm 😳 Green Aqua Micro:5ml

Nem megy a vas. Nem locsolhatom a Green Aqua Micro-t literszám, mert low techben vagyok. Van ötlet? Valami vaspótló kéne, de ne legyen benne más is. Mivel az Easy life ferro káliumot is tartalmaz. Tud valaki használható vaspótló tápról? 🥺

Na, alakul ez, mint púpos gyerek a prés alatt. A foszfátot szerintem már ne emeld tovább.
Amíg nem tartod a legalább 0,2 vas szintet stabilan, nyugodtan locsold bele azt a GA mocrot, még lótekben is.
Ha csak vasat adsz külön, az ugyan lesz a vízben, viszont a többi nyomelem, ami szintén kell a gazoknak, meg nem. Az eddig adott 1 ml micro a 200 l-hez - hát, hogy finoman fejezzem ki magam.. szinte semmi sem volt.
Én anno a brutto 150 l-es akvámba, amiből 25 l szűrőrekesz, lowtechben is adtam 3-4 ml tápot, igen, microt is.
 
Na, alakul ez, mint púpos gyerek a prés alatt. A foszfátot szerintem már ne emeld tovább.
Amíg nem tartod a legalább 0,2 vas szintet stabilan, nyugodtan locsold bele azt a GA mocrot, még lótekben is.
Ha csak vasat adsz külön, az ugyan lesz a vízben, viszont a többi nyomelem, ami szintén kell a gazoknak, meg nem. Az eddig adott 1 ml micro a 200 l-hez - hát, hogy finoman fejezzem ki magam.. szinte semmi sem volt.
Én anno a brutto 150 l-es akvámba, amiből 25 l szűrőrekesz, lowtechben is adtam 3-4 ml tápot, igen, microt is.
Jelentem... 🐸A Foszfát úgy lett 2ppm, hogy bevette a tápot. A hozzáírt tápozást úgy értettem, hogy addig méregettem, illetve tápozgattam, míg kijött a mért érték. A vas ennyi lett.
Mai táp:
Carbo: 6ml
Macro: 5 ml
A többit szombatig nem tápozom, hogy lássuk a fogyást, vízcsere előtt mérek, és utána beállítom az új vízzel is. 😉🌈
 
Már egy jó ideje foglalkoztat az akvárium teteje. Nem nagyon tudom a tetőt elhagyni, viszont baromira túlbiztosítottnak tűnik az egész merevítés. 100*40*50 és 10-es üveg. Elvileg merevítés nélkül is vígan el kéne vinnie a terhet nem? Ráadásul a ragasztások közé be se lehet takarítani rendesen... View attachment 100757View attachment 100758Le szabad ezeket vágni? 18 éves a "medence"...
Majdnem ugyan ilyen "zseniális" konstrukció az enyém is, azzal a különbséggel, hogy a középső merevítés 3 db teljes lapból állt (a tiédnél az alsó kettő csak 1-1 üvegcsík). Tehát nálam a helyzet annyival volt rosszabb, hogy teljes szélességben algásodott a lapok között. :-( Egy napom ment rá, hogy az algát valahogy eltávolítsam az üveglapok közül. Nem ment. Aztán egy másik nap volt, mire kivágtam az üveglapokat. Sajnos, a ragasztás helye megmaradt! :-(
DE... nem mertem merevítés nélkül hagyni!
Össze van fogva középen 15x15 alu. L idommal. Szerintem, a lehetőségekhez képest, tűrhetően sikerült. De legalábbis nem algásodik középen. Persze, a két végén maradt, ahogy van. :-(
Sokan a hasasodástól félnek, pedig nem ott van a bibi, az nem fog eltörni. A probléma, a ragasztásokra ható megnövekedett nyomással (húzással) van (lehet).
 
... nem mertem merevítés nélkül hagyni!
Össze van fogva középen 15x15 alu. L idommal. Szerintem, a lehetőségekhez képest, tűrhetően sikerült. De legalábbis nem algásodik középen. Persze, a két végén maradt, ahogy van. :-(
Értem. Esetleg egy fotót feltennél az aluprofilról beszerelt állapotban? 🙂
 
Készítettem egy pár képet, de nem akarom szét off-olni a naplódat. Közben rájöttem, hogy rosszul emlékeztem. A profil mérete: 15x25mm.
Csak nyugodtan. Engem nem zavar. Amúgy inkább vizuális alkat vagyok. De ha megvan valamelyik naplódban, a hivatkozás is fain lehet. 😁
 
Csak nyugodtan. Engem nem zavar. Amúgy inkább vizuális alkat vagyok. De ha megvan valamelyik naplódban, a hivatkozás is fain lehet. 😁
Naplóm nincs, de pár megjegyzés a képekhez:
- Ez 4,5 éve így van. 2016.dec.12-én indítottam. Akkor még szinte nem is hallottam a "növényezésről". Azóta gyakorlatilag átépítés és jelentős karbantartás nélkül megy.
- Az akva fekete szilikonnal van ragasztva, ezért festettem be az eloxált alumíniumot. Persze a napi használat keményen meglátszik a nem megfelelő festéken is. Ma már nem festeném be.
- Csapvizes akvárium, tehát a vízkő nagyon meglátszik (pláne, hogy kb. egy éve nem mostam le).
- Mint látható, a 2x2 üveglapos letakarást megtartottam. Fedetlen akváriumot nem szerettem volna (ebben azóta sem változott az ízlésem)
- A középső üveget körbe ragasztottam cellux-al, hogy a pára ne menjen bele a lámpába. Nem szép, de mivel üzemszerűen az egészet lámpa fedi, egyáltalán nem látható.
- Látható a "sínrendszer" is ami a takaró üveg megtartására szolgál.
- A csavarok M3-as, süllyesztett fejű rozsdamentes darabok.
- A képek pocsékok (bocs), és ráadásul rendesen össze is tömörítettem, hogy ne foglaljon sok helyet.
Végül, még egyszer a cél, amiért ez az egész történt: a középső üveglapok közötti algásodás elkerülése.
 

Attachments

  • IMG_1286.jpg
    IMG_1286.jpg
    324 KB · Megtekintések: 62
  • IMG_1287.jpg
    IMG_1287.jpg
    252.1 KB · Megtekintések: 61
  • IMG_1288.jpg
    IMG_1288.jpg
    223.5 KB · Megtekintések: 57
  • IMG_1289.jpg
    IMG_1289.jpg
    248.4 KB · Megtekintések: 55
  • IMG_1290.jpg
    IMG_1290.jpg
    279 KB · Megtekintések: 55
  • IMG_1291.jpg
    IMG_1291.jpg
    312.9 KB · Megtekintések: 53
  • IMG_1292.jpg
    IMG_1292.jpg
    217.9 KB · Megtekintések: 53
  • IMG_1293.jpg
    IMG_1293.jpg
    192.2 KB · Megtekintések: 45
  • IMG_1294.jpg
    IMG_1294.jpg
    272.6 KB · Megtekintések: 43
  • IMG_1295.jpg
    IMG_1295.jpg
    226.4 KB · Megtekintések: 50
Naplóm nincs, de pár megjegyzés a képekhez:
- Ez 4,5 éve így van. 2016.dec.12-én indítottam. Akkor még szinte nem is hallottam a "növényezésről". Azóta gyakorlatilag átépítés és jelentős karbantartás nélkül megy.
- Az akva fekete szilikonnal van ragasztva, ezért festettem be az eloxált alumíniumot. Persze a napi használat keményen meglátszik a nem megfelelő festéken is. Ma már nem festeném be.
- Csapvizes akvárium, tehát a vízkő nagyon meglátszik (pláne, hogy kb. egy éve nem mostam le).
- Mint látható, a 2x2 üveglapos letakarást megtartottam. Fedetlen akváriumot nem szerettem volna (ebben azóta sem változott az ízlésem)
- A középső üveget körbe ragasztottam cellux-al, hogy a pára ne menjen bele a lámpába. Nem szép, de mivel üzemszerűen az egészet lámpa fedi, egyáltalán nem látható.
- Látható a "sínrendszer" is ami a takaró üveg megtartására szolgál.
- A csavarok M3-as, süllyesztett fejű rozsdamentes darabok.
- A képek pocsékok (bocs), és ráadásul rendesen össze is tömörítettem, hogy ne foglaljon sok helyet.
Végül, még egyszer a cél, amiért ez az egész történt: a középső üveglapok közötti algásodás elkerülése.
Tetszik. Szeretem a DIY megoldásokat. A hosszanti L-profil ragasztva van az üveghez? Ilyesmin is gondolkodtam már, örülök, hogy nem is olyan egyedi a gondolatom. (Tehát működik.) Mondjuk én inkább a saválló acélt favorizálnám.
 
Tetszik. Szeretem a DIY megoldásokat. A hosszanti L-profil ragasztva van az üveghez? Ilyesmin is gondolkodtam már, örülök, hogy nem is olyan egyedi a gondolatom. (Tehát működik.) Mondjuk én inkább a saválló acélt favorizálnám.
Nincs hozzáragasztva. Megtartja magát. Ha le van eresztve a víz, akkor levehető. Azért kellett ilyenre csinálnom (többek között), mert nekem egy háttér van benne (118x56cm), és ha nem levehető, akkor be sem fért volna. Háttér pedig azért van benne, mert:
1. nekem tetszik
2. csak az ablak előtt volt hely, ami enyhén szólva nem ideális az akváriumnak.
A rozsdamentes is nyilván jó, de nekem ez volt az egyszerűbb, mert viszonylag olcsón és gyorsan megvettem a közelben. Azóta sem bántam meg az alu-t, a célnak megfelel.
 
Egy hét eltelt, mértem. Minden nap ment bele 5ml mic, 6ml Easy carbo.
No3: 30ppm nemváltozott
Po4: 1ppm csökkent 1ppm-t
K: 20ppm mintha emelkedett volna, de mérési hibahatár is lehet, 15-ig mér a teszt
Fe:<0,1ppm, ez sem változott. 35ml micro-t vett fel a héten a 150 liter és semmi változás.
Mi veszi fel ennyire a vasat...?
A homokkő? 1,5 éve benne van. A vörös lávamulcs, amit emeléshez használtam? A Crypto-k egy része még mindig hisztis, lassan átlátszósodnak az idősebb levelek, és elolvadnak. Viszont van mellette olyan tő, ami meg most kezdi jól érezni magát. A Manado nem hiszem, hogy kivenné a vasat. Zöld pontalgám van, nem terjed, de nem is múlik, túlnyomóan a Anubias öregebb levelei, illetve van a Hydrocotyle tripartita régebbi levelein is.
Felmerül a kérdés, vajon nem-e a Sera vas cseppteszt rossz? Még nem sikerült <0,1ppm - nél többet mérni vele...
 
Egy hét eltelt, mértem. Minden nap ment bele 5ml mic, 6ml Easy carbo.
No3: 30ppm nemváltozott
Po4: 1ppm csökkent 1ppm-t
K: 20ppm mintha emelkedett volna, de mérési hibahatár is lehet, 15-ig mér a teszt
Fe:<0,1ppm, ez sem változott. 35ml micro-t vett fel a héten a 150 liter és semmi változás.
Mi veszi fel ennyire a vasat...?
A homokkő? 1,5 éve benne van. A vörös lávamulcs, amit emeléshez használtam? A Crypto-k egy része még mindig hisztis, lassan átlátszósodnak az idősebb levelek, és elolvadnak. Viszont van mellette olyan tő, ami meg most kezdi jól érezni magát. A Manado nem hiszem, hogy kivenné a vasat. Zöld pontalgám van, nem terjed, de nem is múlik, túlnyomóan a Anubias öregebb levelei, illetve van a Hydrocotyle tripartita régebbi levelein is.
Felmerül a kérdés, vajon nem-e a Sera vas cseppteszt rossz? Még nem sikerült <0,1ppm - nél többet mérni vele...

A 30-as nitrát már nem olyan vészes, a halak szempontjából már jó.
Úgy tudnás ellenőrizni, hogy jó-e a vas cseppteszted - azt írtad, van vas tápoldatod - keverj be egy mérésnyi vizet a tápoldattal viszonylag töményre, ha 0,1-et mér csak, akkor a teszt a xar.
Ha jó a teszt, és tényleg ennyi a vas, akkor emelj a napi dózison, mondjuk duplázd meg, aztán ha eléri a 0,2 körüli értéket, ki kell titrálni, hogy mi az a napi micro adag, amivel ezt fenn tudod tartani.
Egyébként a növények simán el tudják fogyasztani, főleg, ha előtte hiány volt abból az elemből.
 
A 30-as nitrát már nem olyan vészes, a halak szempontjából már jó.
Úgy tudnás ellenőrizni, hogy jó-e a vas cseppteszted - azt írtad, van vas tápoldatod - keverj be egy mérésnyi vizet a tápoldattal viszonylag töményre, ha 0,1-et mér csak, akkor a teszt a xar.
Ha jó a teszt, és tényleg ennyi a vas, akkor emelj a napi dózison, mondjuk duplázd meg, aztán ha eléri a 0,2 körüli értéket, ki kell titrálni, hogy mi az a napi micro adag, amivel ezt fenn tudod tartani.
Egyébként a növények simán el tudják fogyasztani, főleg, ha előtte hiány volt abból az elemből.
Futottam egy kört Veszprémbe. Vettem Easy life ferro-t, mert gyanítottam, hogy amúgy is döglött lehetett az előző... Még a színe is más volt. Gyártói oldalon megnéztem: 10ml/100l=0,5 ppm vas emelés. Tehát:10l kannában csapvíz + 1ml ferro. Láss csodát: cseppteszt szerint egy hangyabokányival több, mint 0,5ppm. Nyilván a csapvízben is volt egy kevés. 😁

Próbaképpen rátöltöttem az akira is 15ml-t így vízcsere előtt. Még várom amíg letisztul és mérem azt is. Ott is 0,5ppm-nek kellene kijönni. 🙄
 
Víz letisztult 2 óra alatt. Újabb mérés a vasra:
Fe: 0,1ppm
Hová a fenébe tűnt el 0,4ppm vas 2óra alatt? 😱🤬☠️

Az elsőszámú gyanúsított a vörös homokkő. Teszek egy edénybe, 10 liter vízbe egy követ, (van még a kertben) és tesztelem, nyeli-e a vasat. Ha igen, akkor már abban is meg lesz gyanusítva, hogy káliumot meg kibocsát magából. És persze akkor már azt is tesztelem, telíthető-e vassal, hogy passzívvá váljon. Nem tudom, hogy egy homokkő esetében lehetséges-e olyan folyamat, mint ami egy fűtésrendszerben lehet: vagyis a két fém töltésének potenciálkülönbsége a két fémből az egyiket kioldja a vízbe. 🥺Bár ott elemi fém van, nem pedig keláttal kötött... Vagy ki tudja...? 🙄
IMG_20210130_152110.jpg
 
Utoljára módosított:
Víz letisztult 2 óra alatt. Újabb mérés a vasra:
Fe: 0,1ppm
Hová a fenébe tűnt el 0,4ppm vas 2óra alatt? 😱🤬☠️

Az elsőszámú gyanúsított a vörös homokkő. Teszek egy edénybe, 10 liter vízbe egy követ, (van még a kertben) és tesztelem, nyeli-e a vasat. Ha igen, akkor már abban is meg lesz gyanusítva, hogy káliumot meg kibocsát magából. És persze akkor már azt is tesztelem, telíthető-e vassal, hogy passzívvá váljon. Nem tudom, hogy egy homokkő esetében lehetséges-e olyan folyamat, mint ami egy fűtésrendszerben lehet: vagyis a két fém töltésének potenciálkülönbsége a két fémből az egyiket kioldja a vízbe. 🥺Bár ott elemi fém van, nem pedig keláttal kötött... Vagy ki tudja...? 🙄
View attachment 101087
A problémád valószínűleg a csapvízzel van (mint nekem is). A lényeg, hogy a vasat valami keláttal kötik meg, a mikro tápokban illetve a direkt Ferro tápokban, hogy a növények számára felvehető legyen. A kemény vízben ezek a kelátok pillanatok alatt felbomlanak és ettől kezdve a vas kicsapódik. Ezt látod, amikor bezavarosodik a vized. Erre az egyik kedves Fórumtárs hívta fel a figyelmemet. Különböző gyártók más és más anyagot használnak a vas stabilizálásra, de csodák nincsenek. Itt a fórumon is megtalálhatók a görbék, hogy milyen vízben, mennyire tudják megtartani a vasat a különböző stabilizátorok. Sajnos én ehhez sem értek, de a görbéket azért látom... Nekem a legjobban a Sicce vált be, de az is csak egy kicsivel jobb a többinél. A csapvízben mindegyik csak pénzkidobás. A megoldás feltehetően erre is az RO víz.
 
A problémád valószínűleg a csapvízzel van (mint nekem is). A lényeg, hogy a vasat valami keláttal kötik meg, a mikro tápokban illetve a direkt Ferro tápokban, hogy a növények számára felvehető legyen. A kemény vízben ezek a kelátok pillanatok alatt felbomlanak és ettől kezdve a vas kicsapódik. Ezt látod, amikor bezavarosodik a vized. Erre az egyik kedves Fórumtárs hívta fel a figyelmemet. Különböző gyártók más és más anyagot használnak a vas stabilizálásra, de csodák nincsenek. Itt a fórumon is megtalálhatók a görbék, hogy milyen vízben, mennyire tudják megtartani a vasat a különböző stabilizátorok. Sajnos én ehhez sem értek, de a görbéket azért látom... Nekem a legjobban a Sicce vált be, de az is csak egy kicsivel jobb a többinél. A csapvízben mindegyik csak pénzkidobás. A megoldás feltehetően erre is az RO víz.

Értem. Azóta eltelt 2 óra és Rámértem a vödrös csapvízre a kővel. Nem csökkent a vas. 0,5ppm. Ha a víz a hibás, akkor csökkennie kellett volna, hiszen csak csapvíz. Ráadásul ez kinti kő, nem az akiból vettem ki, úgyhogy nem biztos, hogy nem a kő a bűnös. Mi az ami nincs a csapvízben, de van az akiban? Esetleg a Carbo? Ezt is kipróbálhatom, teszek a vödör víz felébe, a másik felébe meg nem. 2óra múlva látszani fog a különbség. 6ml - t kap. Vastag, de ha nem ő a bűnös, akkor nem lesz különbség a kettő közt.
 
Back
Oldal tetejére