• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Balatonalmádi vörös kő

Sziasztok! Nem ma kezdtem a szerncsétlenkedést, de valamit akváriumi vonalon is meg szeretnék mutatni a tavam után. Van egy 100*40*50-es bruttó 200 literes akvám. Kb 2005. óta üzemel. Nem tudok 0-ról építkező beszámolót adni, mert ahhoz még túlságosan új vagyok nálatok. Inkább csak bemutatom, mi van most, a többit majd meglátjuk.
Az üveg sztenderd méretei ellenére teljesen egyedi készítésű, 10mm-es normál anyagból, szélein és közepén kersztmerevítéssel rendelkezik, (sztem túl van biztosítva) A nyitott akva sajna nem olyan szép így. Ez van. Nem merem levágni a saját eszem után a felesleget, pedig megoldani megtudnám.Tetszenek a High tech növényes akvák, ezért is vagyok itt.
Jelenleg csapvizes vagyok. Szentkirályszabadján a Bakonykarszt a szolgáltató, nevükből is jön a kemény víz... 🙂 Az ő adataik alapján 18-20nk fok. A halaim általában bírták ezt. RO-n gondolkodom, de ha igen, akkor először csak csapvíz-ROvíz fele-fele.
A szűrésem egy Aquael fan 3-as belső, (700l/óra) Tm30 szivaccsal, a külső szűrő Aquael Ultramax 1500,előtte egy Atman szivacsos előszűrővel, amiből szintén kiraktam az eredeti szivacsot, és Tm30 van benne. Az Ultramaxban 1 rekesz szivacs(gyári) 2 rekesz siporax+kerámiahengerek keverve. 1500l/óra, az előszűrő folytása miatt sztem 1000l/óra biztosan megvan. A külsőszűrő saját esőztetőjét használom jobb oldalt, a szívó ág ugyanazon az oldalon jön be a vörös homokkőbe belevágva, majd a dekor alatt el van vezetve a bal hátsó sarokba, ahol feljön. (a képen nem látszik)
A talaj klasszikus sóder, keverve Manadoval, illetve az utóbbi feltöltéseim már csak Manadoval készültek. Lávazúzalék(kertészeti) adja az emelést és a kisebb díszítő törmeléket, helyi vörös homokkő adja a hardscape gerincét(savaztam, nempezsgett), némi vasfa van jobb oldalt mohával.
Aquael leddy slim plant 36w a világításom.
Növényeim helyi díszállat boltból jöttek mostanáig, ott a nevüket se tudják. (Veszprém)
-3 Cryptocoryne nagyobb+parva
-Eleocharis 2vagy 3féle(a kicsi parvula)
-Anubias valamilyen
-jávai és karácsony moha (kicsit keveredve is)
-Hydrocotyle verticillata(véletlen kaptam egy 2 leveles szálat a boltban a Neocaridinák mellé)
-Hydrocotyle tripartita
-Ludvigia repens sp red(ez már a GA-ból😁)

IMG_20210111_171522.jpgIMG_20210111_180747.jpgkidobtam a háttérposztert🤣
 
Folyt. köv. :
Kihagytam a tápozást. 🐸
-Green Aqua Micro Macro 1-1ml/nap
-Easy-life carbo 6ml/nap
-Easy-life root sticks(igény szerint)

A Green Aqua Micro Macro egy éve megy, tavaly decemberben egy kicsit emeltem, de a Crypto-k elkezdtek lukadni. Behisztiztek. Másfél hétig voltak bűntiben. 🤣 A család az ország másik felén ünnepelt karácsonykor. Hazaértünk jan. 2-án, különösebb változás nem történt, Crypto-k lenyugodtak. Az Eleocharisok hozogatnak újabb hatást is... Ezzel a beállítással 2 év is lehet egy gyep... Ha sikerül. Meglátjuk. Idő van... Gyorsabb történetre a Dennerle nano cube 60l-est tervezgetem. Az egy másik napló lesz, 0-ról.🐸
Állatok:
-petitella
-vörös neon
-neon+gyémánt változat is
-vietnámi sziklanyaló
-amanda lazac
-galaxy razbóra
-algázó géb
-amano garnéla
-sárga neocaridina(yellow sakura?)
-legyezőgarnéla
-(roham)sisakcsiga
Volt még egy csapat szúnyogírtó fogasponty is, de a kis disznók szétcsipkedték a neonok farokúszóját, mentek a hordóba a kazánházba. Nem érdemlik a wellness-t. 🤣Csak telelni hoztam be őket a tavamból, legyen mag tavasszal, ha nem bírják ki a telet jég alatt a többiek.

Ha eddig nem írtam, akkor most:
Lehet savazni. Biztosan ráfér. 😁
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Nem ma kezdtem a szerncsétlenkedést, de valamit akváriumi vonalon is meg szeretnék mutatni a tavam után. Van egy 100*40*50-es bruttó 200 literes akvám. Kb 2005. óta üzemel. Nem tudok 0-ról építkező beszámolót adni, mert ahhoz még túlságosan új vagyok nálatok. Inkább csak bemutatom, mi van most, a többit majd meglátjuk.
Az üveg sztenderd méretei ellenére teljesen egyedi készítésű, 10mm-es normál anyagból, szélein és közepén kersztmerevítéssel rendelkezik, (sztem túl van biztosítva) A nyitott akva sajna nem olyan szép így. Ez van. Nem merem levágni a saját eszem után a felesleget, pedig megoldani megtudnám.Tetszenek a High tech növényes akvák, ezért is vagyok itt.
Jelenleg csapvizes vagyok. Szentkirályszabadján a Bakonykarszt a szolgáltató, nevükből is jön a kemény víz... 🙂 Az ő adataik alapján 18-20nk fok. A halaim általában bírták ezt. RO-n gondolkodom, de ha igen, akkor először csak csapvíz-ROvíz fele-fele.
A szűrésem egy Aquael fan 3-as belső, (700l/óra) Tm30 szivaccsal, a külső szűrő Aquael Ultramax 1500,előtte egy Atman szivacsos előszűrővel, amiből szintén kiraktam az eredeti szivacsot, és Tm30 van benne. Az Ultramaxban 1 rekesz szivacs(gyári) 2 rekesz siporax+kerámiahengerek keverve. 1500l/óra, az előszűrő folytása miatt sztem 1000l/óra biztosan megvan. A külsőszűrő saját esőztetőjét használom jobb oldalt, a szívó ág ugyanazon az oldalon jön be a vörös homokkőbe belevágva, majd a dekor alatt el van vezetve a bal hátsó sarokba, ahol feljön. (a képen nem látszik)
A talaj klasszikus sóder, keverve Manadoval, illetve az utóbbi feltöltéseim már csak Manadoval készültek. Lávazúzalék(kertészeti) adja az emelést és a kisebb díszítő törmeléket, helyi vörös homokkő adja a hardscape gerincét(savaztam, nempezsgett), némi vasfa van jobb oldalt mohával.
Aquael leddy slim plant 36w a világításom.
Növényeim helyi díszállat boltból jöttek mostanáig, ott a nevüket se tudják. (Veszprém)
-3 Cryptocoryne nagyobb+parva
-Eleocharis 2vagy 3féle(a kicsi parvula)
-Anubias valamilyen
-jávai és karácsony moha (kicsit keveredve is)
-Hydrocotyle verticillata(véletlen kaptam egy 2 leveles szálat a boltban a Neocaridinák mellé)
-Hydrocotyle tripartita
-Ludvigia repens sp red(ez már a GA-ból😁)

View attachment 100265View attachment 100266kidobtam a háttérposztert🤣

Apám ilyenből építette házunkat ...
:)
 
Sziasztok! Ma csináltam néhány részletképet. (vannak még gondjaim a képek felrakásával) A teljesség igénye nélkül. Az eddig feltett képek ránagyítva értelmezhetetlenek. 🤔 Kicsit kevésnek gondolom a vasat, meg a káliumot, mert sárgák a levelek. Az anubiaszokon sok helyen van zöld pont alga. A frissen ültetett Ludvigia új hajtásai inkább fakópirosak és hullámosak az új levelek. Ilyen növényem még nem volt, nem tudom ez mit jelenthet. Adagoltam 15ml Easy life Ferro-t. Abban van K és Fe. Várom, mi változik. Ezzel a cuccal már 1 évvel ezelőtt túllőttem, brutál fekete szőralgám lett. Úgy tűnik be kell szereznem teszteket, de szívesen fogadok javaslatot, "egyelőre" csapvizes vonalon, hogy milyen tesztet vegyek. 🥺IMG_20210116_080323.jpgIMG_20210116_080414.jpgIMG_20210116_080515.jpgIMG_20210116_080603.jpgEzt a hegyes levelűt valaki azonosíthatná... IMG_20210116_080642.jpgEzt is. Kálmos? IMG_20210116_080724.jpg?hash=5111c5a626c19fc260983e2da4e548e8.jpgKöszi, hogy megnézték. 😁 Csak savazzatok, attól fejlődik...
 

Attachments

  • IMG_20210116_080741.jpg
    IMG_20210116_080741.jpg
    271.4 KB · Megtekintések: 51
Utoljára módosított:
Sziasztok! Ma csináltam néhány részletképet. (vannak még gondjaim a képek felrakásával) A teljesség igénye nélkül. Az eddig feltett képek ránagyítva értelmezhetetlenek. 🤔 Kicsit kevésnek gondolom a vasat, meg a káliumot, mert sárgák a levelek. Az anubiaszokon sok helyen van zöld pont alga. A frissen ültetett Ludvigia új hajtásai inkább fakópirosak és hullámosak az új levelek. Ilyen növényem még nem volt, nem tudom ez mit jelenthet. Adagoltam 15ml Easy life Ferro-t. Abban van K és Fe. Várom, mi változik. Ezzel a cuccal már 1 évvel ezelőtt túllőttem, brutál fekete szőralgám lett. Úgy tűnik be kell szereznem teszteket, de szívesen fogadok javaslatot, "egyelőre" csapvizes vonalon, hogy milyen tesztet vegyek. 🥺View attachment 100357View attachment 100358View attachment 100359View attachment 100360Ezt a hegyes levelűt valaki azonosíthatná... View attachment 100361Ezt is. Kálmos? View attachment 100362View attachment 100364Köszi, hogy megnézték. 😁 Csak savazzatok, attól fejlődik...

Szia!

Én a képek alapján inkább foszfát hiányra gyanakodnék az alapján, hogy több növényen is a régi levelek sárgulnak, illetve a zöld pont alga jelenléte miatt is. Jó lenne megmérned a tápanyagszinteket. Ha tényleg a foszfát hiányzik és adsz még vasat rá, tovább mélyül a probléma - a vas gátolja a foszfát felvételét.

A legfontosabb tesztek: nitrát, foszfát, vas. Ezeket mindenképp érdemes beszerezned, kálium tesztet is lehet - én személy szerint még alacsony kálium szintet nem mértem, ezért jól le is szoktam ennek a méregetéséről - de az első három sokkal fontosabb.
Akkor van jól belőve a tápozás, ha a nitrát - foszfát aránya kb. 10:1, a vasból bőven elég 0,2-0,3 ppm, attól függően, hogy alacsonyabb vagy magasabb a makró tápanyagok értéke.
 
Szia!

Én a képek alapján inkább foszfát hiányra gyanakodnék az alapján, hogy több növényen is a régi levelek sárgulnak, illetve a zöld pont alga jelenléte miatt is. Jó lenne megmérned a tápanyagszinteket. Ha tényleg a foszfát hiányzik és adsz még vasat rá, tovább mélyül a probléma - a vas gátolja a foszfát felvételét.

A legfontosabb tesztek: nitrát, foszfát, vas. Ezeket mindenképp érdemes beszerezned, kálium tesztet is lehet - én személy szerint még alacsony kálium szintet nem mértem, ezért jól le is szoktam ennek a méregetéséről - de az első három sokkal fontosabb.
Akkor van jól belőve a tápozás, ha a nitrát - foszfát aránya kb. 10:1, a vasból bőven elég 0,2-0,3 ppm, attól függően, hogy alacsonyabb vagy magasabb a makró tápanyagok értéke.
Köszönöm. Akkor most egy nagyobb léptékű vízcsere lesz, első nekifutásra, mivel én nem szoktam heti 30-50%-ot cserélni. Azt a huncut vasat kiveszem... Azután meglátjuk. A Green Aqua Micro Macro elvileg mindent tartalmaz... 🙂
 
Szia!

Én a képek alapján inkább foszfát hiányra gyanakodnék az alapján, hogy több növényen is a régi levelek sárgulnak, illetve a zöld pont alga jelenléte miatt is. Jó lenne megmérned a tápanyagszinteket. Ha tényleg a foszfát hiányzik és adsz még vasat rá, tovább mélyül a probléma - a vas gátolja a foszfát felvételét.

A legfontosabb tesztek: nitrát, foszfát, vas. Ezeket mindenképp érdemes beszerezned, kálium tesztet is lehet - én személy szerint még alacsony kálium szintet nem mértem, ezért jól le is szoktam ennek a méregetéséről - de az első három sokkal fontosabb.
Akkor van jól belőve a tápozás, ha a nitrát - foszfát aránya kb. 10:1, a vasból bőven elég 0,2-0,3 ppm, attól függően, hogy alacsonyabb vagy magasabb a makró tápanyagok értéke.

Veszprémben kaptam némi víztesztet a kisállatboltban sajna vas nem volt, 🥺 egyedül foszfátra kaptam csepptesztet. Sera. Azon kívül egy Dennerle 6az1-ben csíktesztet. Hát attól kifolyt a szemem, mire biztosan megmondtam melyik szín...
Foszfát:1mg/l
No2:0
No3:50mg/l(kissé sok a foszfáthoz)
Gh:>21
Kh:15
Ph:7,6
Cl:0(ezen mondjuk nem csodálkoztam)
Csináltam egy izmosabb cserét, holnap újból rámérek. A cserevíz Prime-mal lett kezelve.
 
Utoljára módosított:
Csere megvolt.
Nitrát: 50mg/l
Foszfát: 1mg/l
Passz. Ezt fél órával a víz csere után mértem. Nem mozdul. Pedig 2/3 csere volt. A talaj meg Manado+sóder.
Rámértem a csapvízre is.
Csapvíz:
Nitrát: 25mg/l
Foszfát: 0-0,25mg/l
Mit csináljak🙄? Feltornásszam a foszfátot 5mg/l-ig?IMG_20210117_161225.jpg
 
Ro vìztisztìó?
Igen, nyilván. Talán februárban. Múlt héten voltam GA-ban, családi kirándulás címén(meg, hogy jól beetessem az asszonykámat, hogy mit szeressen itthon látni... 😇) otthagytam egy rakat lóvét, semmiségekre... A RO már fel lett vezetve "tudod drágám egy jó vízlágyító készülékkel nem kéne többet görcsölnöd a fürdőszobában a vízkővel a csempén... Az mibe fáj...? Alsó hangon 200e... De a halaknak ez tizedéért is megvan.. 🤭"
Azt mondta, jó felvezetés😁. Hiába, mégse vagyok papucs (hanem mamusz...!🙄)
Visszstérve akérdésemre:
Az 50/5 mg/l No3/Po4 gáz lenne?
 
Igen, nyilván. Talán februárban. Múlt héten voltam GA-ban, családi kirándulás címén(meg, hogy jól beetessem az asszonykámat, hogy mit szeressen itthon látni... 😇) otthagytam egy rakat lóvét, semmiségekre... A RO már fel lett vezetve "tudod drágám egy jó vízlágyító készülékkel nem kéne többet görcsölnöd a fürdőszobában a vízkővel a csempén... Az mibe fáj...? Alsó hangon 200e... De a halaknak ez tizedéért is megvan.. 🤭"
Azt mondta, jó felvezetés😁. Hiába, mégse vagyok papucs (hanem mamusz...!🙄)
Visszstérve akérdésemre:
Az 50/5 mg/l No3/Po4 gáz lenne?
Ezek a tápértékek nagyon magasak. EI tápozás mellett is max 30ppm ig érdemes engedni a nitrátot.
Egy készülék, ami az akváriumhoz ellátna ro vízzel 20pénz alatt már beszerezhető. Vagy egy áthidaló megoldás lehet a ro víz vásárlása, vagy esetleg íoncserélt víz is szóba jöhetne.
 
Igen, nyilván. Talán februárban. Múlt héten voltam GA-ban, családi kirándulás címén(meg, hogy jól beetessem az asszonykámat, hogy mit szeressen itthon látni... 😇) otthagytam egy rakat lóvét, semmiségekre... A RO már fel lett vezetve "tudod drágám egy jó vízlágyító készülékkel nem kéne többet görcsölnöd a fürdőszobában a vízkővel a csempén... Az mibe fáj...? Alsó hangon 200e... De a halaknak ez tizedéért is megvan.. 🤭"
Azt mondta, jó felvezetés😁. Hiába, mégse vagyok papucs (hanem mamusz...!🙄)
Visszstérve akérdésemre:
Az 50/5 mg/l No3/Po4 gáz lenne?

Gáz önmagában az az 50-es nitrát is. Nem a foszfátot kellene feltornászni hozzá, hanem a nitrátot lenne jó letornászni.
A csapvized a makró tápozásod nitrát részét megoldja teljesen, bőségesen. Amíg ezzel cserélsz, a teljes makró tápozást szerintem felejtsd el, a plusz nitrátot ki kellene venni az egyenletből. Csak foszfátot, káliumot és mikrót kellene adnod.
Lehet kapni a GA-ban potom pénzért por alakban kálium-foszfátot és kálium-szulfátot (ezek még később is jól jöhetnek). Nagyobb, 50%-körüli, sűrű vízcserékkel lejjebb tudod vinni azt a bazi magas nitrátot, a 25-30, ami a csapvizedben is van, már jó lenne - addig is, amíg nincs RO.
 
Gáz önmagában az az 50-es nitrát is. Nem a foszfátot kellene feltornászni hozzá, hanem a nitrátot lenne jó letornászni.
A csapvized a makró tápozásod nitrát részét megoldja teljesen, bőségesen. Amíg ezzel cserélsz, a teljes makró tápozást szerintem felejtsd el, a plusz nitrátot ki kellene venni az egyenletből. Csak foszfátot, káliumot és mikrót kellene adnod.
Lehet kapni a GA-ban potom pénzért por alakban kálium-foszfátot és kálium-szulfátot (ezek még később is jól jöhetnek). Nagyobb, 50%-körüli, sűrű vízcserékkel lejjebb tudod vinni azt a bazi magas nitrátot, a 25-30, ami a csapvizedben is van, már jó lenne - addig is, amíg nincs RO.
Köszönöm. Ez volt a leghasznosabb infó amit kaphattam jelen helyzetben. 🤗👏Első körben ez lesz: leküzdöm a fölös nitrátot és csak Foszfát-kálium +mikro. A RO-n már amúgyis rágódtam egy ideje. (kb. amióta a dzsatubén lesem a grínakva csatornát...)
 
Köszönöm. Ez volt a leghasznosabb infó amit kaphattam jelen helyzetben. 🤗👏Első körben ez lesz: leküzdöm a fölös nitrátot és csak Foszfát-kálium +mikro. A RO-n már amúgyis rágódtam egy ideje. (kb. amióta a dzsatubén lesem a grínakva csatornát...)

Nagyon szívesen, még annyit tudsz tenni, hogy a nitrát hamarabb csökkenjen, hogy úszónövényeket teszel az akvába, pl. pistiát, vagy salviniát - békalencsétől óva intenélek, nehéz megszabadulni tőle, ha már nincs rá szükség - szeretik a nitrátos vizeket, és szívják is szépen magukba.
 
... úszónövényeket teszel az akvába, pl. pistiát, vagy salviniát - békalencsétől óva intenélek, nehéz megszabadulni tőle...
Riccia fluitans? Jobb oldalt az esőztető melett van. Bolond módra szaporodik, nem győzőm kidobálni. Ahol megakadt egy ága ott bokrosodni kezd. Nem győzöm a mohát kitakarítani tőle. A napló elején meg sem említettem, mert véletlen jött 2 éve egy kicsi törmelékként. Nem volt szívem kidobni...
Most voltam a nagyobbik veszprémi boltban, kaptam Easy life-os foszfátot és káliumot. És volt egy Sera csepptesztjük vasra. Aranyáron. Volt náluk úszó növény, még a zacsiból se tudták kivenni, ketten raboltunk rá... Viszont nem tudták megnevezni.
Limnobium laevigatum? IMG_20210118_153356.jpg
 
Utoljára módosított:
Riccia fluitans? Jobb oldalt az esőztető melett van. Bolond módra szaporodik, nem győzőm kidobálni. Ahol megakadt egy ága ott bokrosodni kezd. Nem győzöm a mohát kitakarítani tőle. A napló elején meg sem említettem, mert véletlen jött 2 éve egy kicsi törmelékként. Nem volt szívem kidobni...
Most voltam a nagyobbik veszprémi boltban, kaptam Easy life-os foszfátot és káliumot. És volt egy Sera csepptesztjük vasra. Aranyáron. Volt náluk úszó növény, még a zacsiból se tudták kivenni, ketten raboltunk rá... Viszont nem tudták megnevezni.
Limnobium laevigatum? View attachment 100478

A Riccia fluitans is pont a békalencse kategória, csak ha lehet, még rosszabb, a kis szárai letörnek, észre sem veszed, megtapad mindenhol. Én is elkövettem azt a hibát, hogy nem volt szívem kidobni! ;)
Amit vettél, szerintem is Limnobium, szép darab! Az úszó növényeknek az a nagy előnyük, hogy a léköri CO2-höz korlátlanul hozzáférnek, ha van elég tápanyag a vízben, akkor roham tempóban fejlődnek.
Ha megméred a vasat is, nagyon kíváncsi vagyok az eredményre!
 
Mértem!
Fe=0
Nitrát ugyanúgy 50
Foszfátot már meg se néztem...
Tettem bele 15ml Easy life ferrot. Az 150 literre 0.5ppm a leírás szerint. Holnap ellenőrzöm.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére