• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Balatonalmádi vörös kő

Értem. Azóta eltelt 2 óra és Rámértem a vödrös csapvízre a kővel. Nem csökkent a vas. 0,5ppm. Ha a víz a hibás, akkor csökkennie kellett volna, hiszen csak csapvíz. Ráadásul ez kinti kő, nem az akiból vettem ki, úgyhogy nem biztos, hogy nem a kő a bűnös. Mi az ami nincs a csapvízben, de van az akiban? Esetleg a Carbo? Ezt is kipróbálhatom, teszek a vödör víz felébe, a másik felébe meg nem. 2óra múlva látszani fog a különbség. 6ml - t kap. Vastag, de ha nem ő a bűnös, akkor nem lesz különbség a kettő közt.

A carbo tuti nem csinál semmit a vassal. Anno használtam carbot, de nem volt semmi hatása rá.
 
A carbo tuti nem csinál semmit a vassal. Anno használtam carbot, de nem volt semmi hatása rá.
2 óra elteltével rámértem. Maradt a 0,5ppm. Holnap rámérek ismét. Valami van, ami elbontja a vas egy részét a medencében. Az aki másodszorra is megkapta az előző adag vasat, letisztulás után már volt benne 0,2ppm. Még most toltam bele újabb 15ml-t, holnap mindent újra mérek és okosabbak leszünk. 🤔Vagy nem...

Szerk: mindenesetre a legutolsó dózistól már nem lett sokáig ködös a víz: fél órája adagoltam és már most tiszta. Ez akár jelenthet is valamit...
 
Utoljára módosított:
Mértem vasat.
Kontroll csapvíz: 0,5ppm
Carbo-s csapvíz+kő: 0,5ppm
Akvárium: 0ppm
Értem, hogy csapvíz probléma, viszont nem teljes a kép. A sima csapvízből hiányzik valami, ami az akiban előidézi a vas elbomlását. Milyen vegyület dúsulhatott fel...? 🤔
 
Újabb teszt. Felmerült a gyanú, hogy esetleg a kertészeti lávakő mulcs okozza, amit az emeléshez, és itt-ott dekorként is használtam. Eszembe jutott, hogy amikor darakórral kezeltem a halakat, akkor a Parakill is hamar eltűnt a vízből. Viszont a dekor lávamulcs darabok színe megváltozott. 🤔
Bekevertem 10l vizet 1ml ferro-val az akiból, egy része ment lávakőre, másik része kontroll. Induláskor 0,5ppm, 2 óra múlva rámérek. Ha a kontroll nem veszít az értékéből, akkor nem a vízben van a jelenség okozója. Bár a feleségem reakcióját nézve az esetleges bontás és újraindítás nem sok jóval kecsegtet... Mindig azt hozza fel, hogy régen nem tápoztam, nem cserélgettem vizet csak évente egyszer 50%-ot, nem tápoztam a gazokat, csak etettem a halakat, oszt mégis szép volt a crypto... Na ja. Most is itt tartanék, ha nem döglik meg 6 év után a Serafil 1300-as. Egyféle ctypto mindenütt, kvarc alapú kavics oszt jónapot.... 😳 Évekig küzdöttem DIY megoldású külső szűrővel, kisebb nagyobb sikerrel(szegénység nagy tanító mester), csak azóta mások az igényeim is... 😋
 
2 óra eltelt. Mindkét minta változatlanul 0,5ppm. Betettem egy vízpumpát a kövesbe, forgatni a vizet. Mi van, ha az instabil vas ennek hatására bomlik(mint a szénsav a szódás pohár kavarásától...?)🙄
 
Sziasztok!
A vasas kudarc óta nem tudtam mi legyen. Egy kicsit el is engedtem talán. A Green Aqua Micro napi 5ml sok. Nem volt jellemző nálam, de egy hét után finoman zöldülni kezdett az üveg az algától. A Ludvigia meg a csúcshajtásain bebarnult és elkezdett elhalni. Levágtam a beteg részeket, illetve a hosszabb egészséges szálakat nyestem és ledugtam. Amióta heti 30ml Easy life fosfo adok, úgy tűnik visszaszorul a zöld pont alga az Anubias-okról.
RO-víz. @Ádám_ naplójában kifakadtam egy kicsit, ami sokaknak derültséget okozott. A nejem is megtalálta. 🥺 Majd tett egy ajánlatot: 60pénzből vegyek valamit úgy, hogy a maradékból neki is jusson társasjáték a gyűjteményébe. 😲Ez kb egy 100GPD-s GA-s szűrőt takar be. 😋 Nyomásfokozáson gondolkodom, de vízszerelésben otthon vagyok, lehet nem az ehhez való pumpát akarnám...
 
Ma beüzemeltem a RO szűrőt. Meglátjuk hogy muzsikál. Igaz, a membrán betétele előtt fura kérdéseim támadtak... a számítógépes segítség elfogyott, a közönséget cikinek éreztem erről kérdezni, így már csak a telefonos segítségem maradt, hogy játékban maradhassak... 🤣🤣🤣 @danyi03 biztosított róla hogy az a szép vonalkódos matrica marad... 🤣 Kicsit furcsálltam a sima kék szigetelő szalagot, amivel a kónuszos gumigyűrűt rögzítették kínai barátaink... 🙄Ja, nem. Én is mindent javítok... Fontos eszközeim: flex, gumipók, szigszalag... 😎A flex mindent elvág, a másik 2 meg összefogja azt, amit nem kellett volna elvágni...IMG_20210218_111146.jpgKicsit pisilhetnékem támad, ahogy hallom a csorgást... még jó, hogy kitettem a kazánházba. 😎
 
Utoljára módosított:
Szennyvíz : Ro
2.6 : 1
Az jónak mondható? Asszem 4 bár felett van a csapvíz nyomás... Még sose mértem le manométerrel, viszont itt sokan tesznek a bejövő vízre nyomáscsökkentő szelepet a csőtörések miatt... 🤔
 
Volt egy kis "mericske", meg egy kis méricske. Fél nap eltéréssel kapott a teknő 3*20l full RO vizet. (kis lépés egy emb.. akvakertésznek... 🚀👨‍🚀🌜) vettem neptun keménység tesztet és Ph tesztet. Íme:
No3=15ppm
Po4=1ppm
K=12ppm
0<Fe<0,1ppm
Gh=19
Kh=17
Ph>7,5
A Ph zavar, mert kergék voltak reggel az amano-k. Citromsav volt idehaza, azzal letoltam 7-re a pht. Kedélyek megnyugodtak a lábasjószágnál. Viszont az utolsó 20l RO után egy órával Rámértem és megint több volt, mint 7,5(addig mér a neptun) Ezek szerint nem úszom meg a Gh visszasózást? @evavigh, jól tudom, hogy a karbonátok felelősek a lúgosodásért? Ahogy látom, a hígítás végén közel azonos lesz a Kh-Gh arány...
A vas nyilván kevés, de lehet, hogy tudom miért...?A lúgos közeg nem jó neki...? Az asszony gyakran vashiányos és ha nem figyel arra, hogy savas étellel vigye be a tablettát, akkor nem szívódik fel semmi.
Vélemény?
 
Nem vagyok szakértő, meg amúgy is Te szoktál sokszor Nekem tanácsot adni...

DE!!

GH: 19 és KH: 17??? Nem túl magas az egy kicsit?
 
Volt egy kis "mericske", meg egy kis méricske. Fél nap eltéréssel kapott a teknő 3*20l full RO vizet. (kis lépés egy emb.. akvakertésznek... 🚀👨‍🚀🌜) vettem neptun keménység tesztet és Ph tesztet. Íme:
No3=15ppm
Po4=1ppm
K=12ppm
0<Fe<0,1ppm
Gh=19
Kh=17
Ph>7,5
A Ph zavar, mert kergék voltak reggel az amano-k. Citromsav volt idehaza, azzal letoltam 7-re a pht. Kedélyek megnyugodtak a lábasjószágnál. Viszont az utolsó 20l RO után egy órával Rámértem és megint több volt, mint 7,5(addig mér a neptun) Ezek szerint nem úszom meg a Gh visszasózást? @evavigh, jól tudom, hogy a karbonátok felelősek a lúgosodásért? Ahogy látom, a hígítás végén közel azonos lesz a Kh-Gh arány...
A vas nyilván kevés, de lehet, hogy tudom miért...?A lúgos közeg nem jó neki...? Az asszony gyakran vashiányos és ha nem figyel arra, hogy savas étellel vigye be a tablettát, akkor nem szívódik fel semmi.
Vélemény?

A tápanyagok egész szépen alakulnak!
Amíg csak hígítod a vizedet, addig az arányok nem tudnak változni. Maga a karbonát ion felelős a lúgosságért. Picit még hígíts, aztán elkezdhetsz GH+-szal visszasózni. Ahogy elkezded használni a GH+-t, javulni fog a GH/Kh arányod.
 
Maga a karbonát ion felelős a lúgosságért.
Erre gondoltam én is. Meg arra, hogy a csapvíz gyakran szikesebb emiatt és talán a vas ebben a lúgos közegben csapódik ki. A lágy vízben alapvetően savas közeg van, ha jó a Gh-Kh arány + használod az aktív talajokat, megmarad a vas. Ha jól gondolom. 🙄Empirikus úton következtetve... 🤭
 
Erre gondoltam én is. Meg arra, hogy a csapvíz gyakran szikesebb emiatt és talán a vas ebben a lúgos közegben csapódik ki. A lágy vízben alapvetően savas közeg van, ha jó a Gh-Kh arány + használod az aktív talajokat, megmarad a vas. Ha jól gondolom. 🙄Empirikus úton következtetve... 🤭

Lehetséges, nekem ennyire kemény és magas KH-jú vízhez szerencsére nem volt szerencsém - valamint túl nagy kémia zseni sem vagyok.
 
Reggelre totál ködös lett a víz. Lehet még így is gyors a víz lágyítása. 🙄 Persze az is lehet, hogy elfelejtettem visszakapcsolni a belső szűrőt, és megborult a belső egyensúly, csak a külsővel nem úgy kergeti a vizet, mint együtt. 🤔 Fél nap múlva kiderül. 🌞
 
Back
Oldal tetejére