• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bahamut Lagoon

Stefán Tamás

Főkertész
Ez az első akváriumom, melyet többnyire tudatosan terveztem és raktunk össze a fiaimmal. Igyekszem ebben a naplóban a tapasztalataimat rögzíteni. Sokat olvastam itt a fórumon, de szívesen veszek minden hozzászólást, észrevételt.

Köszönöm, hogy benéztél!

Indítás dátuma: 2020.01.16.

Technika

Akvárium:

Szűrő:
  • Eheim EccoPro 2032

Szűrőanyag:

Talaj:
  • ADA Power Sand Basic S
  • ADA Aqua Soil Amazonia Light
  • ADA Aqua Soil Powder
  • ADA La Plata Sand

Világítás:
  • Odyssea Kompakt 24W

CO2:
  • Tropica Plant Growth System Nano

Fűtés:
  • Eheim Jager 50

Dekor:

Tápozás
  • ADA Green Brighty Neutral K
  • ADA Brighty Mineral
  • ADA Green Brighty Iron?

1 héten nincs tápozás
A 2. héttől 1ml / 20 l Brighty K és Brighty Mineral a növényekfejlődésétől függően 2 hónapig.
A 2. hónaptól A Brighty K és Mineral mellé esetleg adok Brighty Iron-t. Ennek még utána olvasok

Víz

Csapvíz paraméterek:

Nitrát 10 mg/l
Nitrit 0,25 mg/l
GH 21 d
KH 20 d
pH 7,6
CO2 15 mg/l

Első héten napi 30%-os vízcsere, majd hetente 30%-os cserék kevert csapvíz - RO vízzel.

Növények
  • Marsilea Crenata
  • Alternanthera Reinicki mini
  • Microsorium Pteropus Windelov
  • Anubias barteri var. nana petite
  • Taxiphyllum barbieri
  • Ranunculus Inundatus
  • Staurogyne repens
  • Ludwigia Palustris
Halak

Ezek közül valamelyik, 8-10 db:

  • Celestichtys margaritatus
  • Boraras brigittae
  • Microdevario kubotai

4 db otocinclus affinis
2-3 db hagyma csiga, Vittina Semiconica
6 db kék garnéla
 
Ez az első akváriumom, melyet többnyire tudatosan terveztem és raktunk össze a fiaimmal. Igyekszem ebben a naplóban a tapasztalataimat rögzíteni. Sokat olvastam itt a fórumon, de szívesen veszek minden hozzászólást, észrevételt.

Köszönöm, hogy benéztél!

Indítás dátuma: 2020.01.16.

Technika

Akvárium:

Szűrő:
  • Eheim EccoPro 2032

Szűrőanyag:

Talaj:
  • ADA Power Sand Basic S
  • ADA Aqua Soil Amazonia Light
  • ADA Aqua Soil Powder
  • ADA La Plata Sand

Világítás:
  • Odyssea Kompakt 24W

CO2:
  • Tropica Plant Growth System Nano

Fűtés:
  • Eheim Jager 50

Dekor:

Tápozás
  • ADA Green Brighty Neutral K
  • ADA Brighty Mineral
  • ADA Green Brighty Iron?

1 héten nincs tápozás
A 2. héttől 1ml / 20 l Brighty K és Brighty Mineral a növényekfejlődésétől függően 2 hónapig.
A 2. hónaptól A Brighty K és Mineral mellé esetleg adok Brighty Iron-t. Ennek még utána olvasok

Víz

Csapvíz paraméterek:

Nitrát 10 mg/l
Nitrit 0,25 mg/l
GH 21 d
KH 20 d
pH 7,6
CO2 15 mg/l

Első héten napi 30%-os vízcsere, majd hetente 30%-os cserék kevert csapvíz - RO vízzel.

Növények
  • Marsilea Crenata
  • Alternanthera Reinicki mini
  • Microsorium Pteropus Windelov
  • Anubias barteri var. nana petite
  • Taxiphyllum barbieri
  • Ranunculus Inundatus
  • Staurogyne repens
  • Ludwigia Palustris
Halak

Ezek közül valamelyik, 8-10 db:

  • Celestichtys margaritatus
  • Boraras brigittae
  • Microdevario kubotai

4 db otocinclus affinis
2-3 db hagyma csiga, Vittina Semiconica
6 db kék garnéla
Szia! Egesz biztatonak hangzik elso akvanak. Remelem rendszeresen fogod naplozni, es ha mar tudsz fotot is toltesz fel az akvarol. 👍
 
Két napos lett az akvárium. A kezdett opálos víz eltűnt. Növények megkapaszkodni látszanak. Vízcseréket csinálom.

Egyelőre semmit sem adagolok a vízhez. Számomra kicsit furák a vízparaméterek. Nem tudom mennyire mér pontosan a JBL ProScan, de arányaiban gondolom jónak kellene lenni. Szóval 50% RO 50% csapvízzel cserélek. Nem igazán értem hogy miként lesz a csapvíz 20GH/21KH-ból az akváriumban 3GH/3KH? Felveszi az Amazonia?

Viszont a pH lecsökkent 6,4-re. Várok egy pár napot meglátom egy hét múlva milyen lesz a víz és lehet váltok 60% csapvíz 40% RO víz.

Megjegyzések magamnak a következő akváriumhoz:

  • Sokkal több időt kell a hardscape tervezésével, kialakításával tölteni.
  • A fa és a Seiryu kő egymáshoz ragasztása ragasztópisztollyal nekem nem sikerült, lehet poros volt még a kő, vagy nedves a fa nem tudom.
  • A moha kötözési technikán javítani kell. Össze kell vágni kicsi darabokra és sokkal szorosabban kell felkötözni.
A kifolyócső egy DOOA Streem Pipe Orb. Kicsit féltem tőle, hogy nem lesz megfelelő áramlás mindenhol az akváriumban, de egyelőre jónak tűnik.

_MG_3196.jpg
 
Két napos lett az akvárium. A kezdett opálos víz eltűnt. Növények megkapaszkodni látszanak. Vízcseréket csinálom.

Egyelőre semmit sem adagolok a vízhez. Számomra kicsit furák a vízparaméterek. Nem tudom mennyire mér pontosan a JBL ProScan, de arányaiban gondolom jónak kellene lenni. Szóval 50% RO 50% csapvízzel cserélek. Nem igazán értem hogy miként lesz a csapvíz 20GH/21KH-ból az akváriumban 3GH/3KH? Felveszi az Amazonia?

Viszont a pH lecsökkent 6,4-re. Várok egy pár napot meglátom egy hét múlva milyen lesz a víz és lehet váltok 60% csapvíz 40% RO víz.

Megjegyzések magamnak a következő akváriumhoz:

  • Sokkal több időt kell a hardscape tervezésével, kialakításával tölteni.
  • A fa és a Seiryu kő egymáshoz ragasztása ragasztópisztollyal nekem nem sikerült, lehet poros volt még a kő, vagy nedves a fa nem tudom.
  • A moha kötözési technikán javítani kell. Össze kell vágni kicsi darabokra és sokkal szorosabban kell felkötözni.
A kifolyócső egy DOOA Streem Pipe Orb. Kicsit féltem tőle, hogy nem lesz megfelelő áramlás mindenhol az akváriumban, de egyelőre jónak tűnik.

_MG_3196.jpg
Nem akarom elvenni a kedved, de a proscan jo nagy ivben hajintsd el, hogy meg veletlenul se talald meg tobbet.. meg tajekoztato jellegnek sem felel meg. A tapozas beallitasanal se hagyatkozz ra. Ha valos ertekeket szeretnel kapni, akkor jbl cseppteszt.
A ro vizet miert kevered csapvizzel?
 
Ismerkedem a vízkémiával. Gondoltam így tudok beállítani megfelelő vízkeménységet. Érdemesebb inkább visszasózni a RO vizet?
Mindenkepp.. A dennerle-nek van kombi soja ro vizhez. Megfelelo aranyban emeli a kh-gh-t. De meg mielott bevasarolnal, erdemes lenne cseppteszttel megnezned a seiryu koved mennyit emel a kh-n. Mert lehet a ga-s gh+ so is elegendo lenne szamodra. Az kh-t nem emel.
A csapviz + ro vizzel az a problema, hogy csak lagyitod a vizet, de a szikessegen nem valtoztatsz.
 
Meg annyi eszrevetelem lenne, ha nem indokolt, a futot nem hasznalnam.. 21-22fokos viz boven elegendo. Ill egy szkimmert erdemes lenne beszerezned a felszini hartya ellen. Eheim Skim 350.. 👍

Esténként 20 fok van a házban. Azt olvastam, hogy a razbóráknak 24 fok feletti vízhőmérséklet kell. Nekem sem tetszik. Nagyon ormótlan ebben a pici akváriumban.
Skimmernek néztem ezt: https://greenaqua.hu/hu/greenworks-uveg-felszinleszivo-skimmer-13-mm.html
De ennek 650 l/h szűrő teljesítmény kell. Az Ecco Pro 130 meg nem tud ennyit. Meg mostmár mindegy is, mert már nem fogom lecserélni a befolyócsövet. Megnézem az Eheim-ot. Nincs valami esztétikusabb? Nano akváriumba való?

Köszönöm a segítséged! ;)
 
Esténként 20 fok van a házban. Azt olvastam, hogy a razbóráknak 24 fok feletti vízhőmérséklet kell. Nekem sem tetszik. Nagyon ormótlan ebben a pici akváriumban.
Skimmernek néztem ezt: https://greenaqua.hu/hu/greenworks-uveg-felszinleszivo-skimmer-13-mm.html
De ennek 650 l/h szűrő teljesítmény kell. Az Ecco Pro 130 meg nem tud ennyit. Meg mostmár mindegy is, mert már nem fogom lecserélni a befolyócsövet. Megnézem az Eheim-ot. Nincs valami esztétikusabb? Nano akváriumba való?

Köszönöm a segítséged! ;)
Ha 20fok van a hazban, akkor az mar jo. Plusz 1fokot ratesz a szuro is, es a vilagitas is. Ha a vilagitast nem szamolod akkor is megvan a 21fok. Nyilvan ivni nem fognak a razbik, de ellesznek. Nalam is elvoltak 2.5hetig 21fokos vizben.
Ilyen uveg szkimmerem is van, en annyit tudtam konnyiteni a szuro dolgan, hogy az uszo resz szoknyaja alol kiszedtem a levegobol. Igaz allo szuronel nem maradt a felszinen, viszont jaro szuronel nem kellett fojtanom az aljan levo akarmivel, hogy az uszo reszte viz ala huzza a szuro. Na ezt most jol megaszondtam 🙃 ha nem egyertelmu, holnap keszitek rola fotot..
A vizmelegito helyere tudnal tenni egy Eheim Skim 350-et, a frontuvegre iranyitva, egy idozitovel, vilagitasi idoben 3-4x fel orara allitva;)
 
Ilyen uveg szkimmerem is van, en annyit tudtam konnyiteni a szuro dolgan, hogy az uszo resz szoknyaja alol kiszedtem a levegobol. Igaz allo szuronel nem maradt a felszinen, viszont jaro szuronel nem kellett fojtanom az aljan levo akarmivel, hogy az uszo reszte viz ala huzza a szuro. Na ezt most jol megaszondtam 🙃 ha nem egyertelmu, holnap keszitek rola fotot..

Egy fotó jól jönne róla :) Te ekkor teljesítményű szűrővel használod?
 
Egy Eheim 2273, 1000liter/h koruli szurovel hasznaltam. Az also szabalyzot szinte teljesen el kellett zarnom, hogy a szuro le tudja szippantani az uszo reszet. Mukodott, a szuro elbirt vele, viszont igy eleg surun le levegosodott. A megoldast abban talaltam, hogy az uszo szoknyaja alol kiszedtem a levegobol, igy magatol megfelelo pozicioba allt beinditott szurovel, es az also szabalyzot nem is kellett hasznalnom. Nagyjabol ennyi levegovel volt idealis.. kevesebb levegovel a szoknya alatt-melyebbre sullyedt..
Az altalad kinezett skimmerrel ellenben ez full uveg..
 

Attachments

  • 20200120_191930.jpg
    20200120_191930.jpg
    153.2 KB · Megtekintések: 90
  • 20200120_191941.jpg
    20200120_191941.jpg
    202.3 KB · Megtekintések: 89
Egy hetes ma az akvárium. A napi vízcseréket befejeztem ma. Vasárnap cserélek még egyet, aztán már csak heti egy lesz.

A növények többé-kevésbe talpra álltak.

Legszebben a Ranunculus Inundatus valamint a Staurogyne Repens fejlődik. Az Anubias egy hét alatt nem sokat mozdult :) A Crenata szerintem még most dönti el, hogy mit akar, remélem megkapaszkodik. A Microsorum is jól érzi magát ő buizik a legszebben. A Palustris eldobott egy pár levelet, lehet, hogy árnyékolja a fa, nem tudom jól érzi-e magát.

Vettem egy JBL pH csepp tesztet. Jelenleg az akváriumban 7-7,1 a pH. Alapvetően a választott növényeknek, halaknak ez is megfelel, de lehet még egy kicsit lejjebb tolom.
Vízkeménység: GH 10nk, KH 6nk csepp tesztet használva.

Sajnos nekem nem vált be a JBL ProScan csíkteszt. Egy Samsung Note 9 telefonnal használom, de elég eltérő értékeket mutat. Nagy vonalakban egy gyors ellenőrzésre lehet még elhasználom a többi csíkot, de nem veszek újat.

Került egy Eheim Skim 350 az akváriumba. Tényleg gyönyörűen végzi a dolgát és kristály tiszta a felszín. Két bajom van vele. Nem mutat valami jól, a tápfesz kivezetést az aljára tették, így még az is megy felfelé. Hosszú távon le fogom cserélni valami másra, de még nem találtam igazán jó megoldást.

A fűtőt is ki fogom venni, sok helyet foglal nem szép így az akvárium. Kell egy erősebb lámpa is.

_MG_3203.jpg

_MG_3201.jpg

_MG_3198.jpg
 
Elmúlt 3 hetes az akvárium. Történt egy-két változás.

Került bele 10 Sakura garnéla, és 4 db oto. Sajnos 2 oto elpusztult, pedig nagyon figyeltem a beszoktatásra. Remélem ez a kettő megmarad.
A garnélákból 9 db biztos megvan. Sőt az egyik petésen jött és már láttam kis garnikat jönni-menni.

A harcsák pusztulása után gyorsan vettem teszteket. Elég neccesek a NO2, NO3 értékek.

GH 7 nk
KH 5 nk
pH 6,9
NH4 <0,05
NO2 0,1
NO3 30

Tegnap lecseréltem a lámpát is egy Twinstar 450EC-re. Milyen érdekes, hogy teljesítményre (W) ugyanannyi volt a két lámpa, de a Twinstar alatt intenzíven bubiznak a növények. Csere után 2 órával már tele volt buborékkal a Microsorium. Arról nem is beszélve, hogy ez sokkal szebb.

Gondolkoztam még az ADA Aquasky G 451-en is, de az majd kétszer ennyibe kerül és nem RGB.

A növények:

Marsilea Crenata, sávokban mintha szenvedne, barnul, szerintem néhol olvad is. Más területeken szép üde zöld. Talán még bubizik is, de nem tudtam eldönteni, hogy a talajból szál fel valami gáz, vagy tényleg oxigén.
Alternanthera Reinicki mini, 2-3 tő elolvadt, azokat megették a garnélák, némelyik fejlődik, de nem tudom egészségesek-e. Mások fotóin sokkal pirosabbnak látom őket.
Microsorium Pteropus Windelov, ez jól van. Az új lámpa óta nagyon erősen bubizik.
Anubias barteri var. nana petite, egy doboz in-vitro Tropica-t vettem, amit 3 felé vágtam. Ebből kettő elolvadt, a harmadik jól van. Tegnap a GA-ban vettem egy dobozka ADA-t. Meg kell mondjam nagyon szépek és több pici tő volt benne. Talán 5-6.
Taxiphyllum barbieri, szerintem jól van. Fejlődik. Elkezdett kúszni, majd igyekszem kordában tartani.
Ranunculus Inundatus, növöget, egy tő sem olvadt el. Elég kis tövek voltak, amikor elhoztam őket, szerintem azóta sokat fejlődött. A kedvencem.
Staurogyne Repens, ez is nagyon jól érzi magát. Szép üde zöld.
Ludwigia Palustris, ezt nem tudom hogy jól érzi-e magát, elég sok levelét szedi össze a skimmer. Nyúlik a fény felé, de még nem vágtam vissza, talán a jövő héten. Az Oda lámpa nem is igazán világította meg. Most a Twinstar-ból sokkal több fényt kap. Meglátjuk, hogy alakul.

Szép sárga Sakurákat kaptam a GA-ban. 2 naponta adok pár szem tápot nekik kis üveg tányérkában este és amit hagynak azt reggel kiveszem. A harcsáknak is vettem algatablettát, de nem látom, hogy ennének belőle. Azt is inkább a garnélák tépegetik.

Vízcserénél véletlenül ráfújtam a talajt a dekor homokra. Ezt majd valahogy meg kell oldanom.

Hát egyelőre ennyi.

Így néz ki most:

_MG_3910.jpg

_MG_3911.jpg
 
GH 6 nk
KH 3 nk
pH 7,1
NH4
No2 0,05
NO3 15

Került 15 db zöldsávos törperazbóra az akváriumba. Ezek tényleg nagyon picik. Félek a szűrő be fogja szívni őket. Sajnos erre az üvegre nem lehet rátenni a GA-ban kapható szűrő védőt. Az előző bejegyzés képein lehet látni milyen az alsó kialakítása.

Ismét látok egy petés garnélát. Ma reggel láttam egy kicsit is. Remélem egy-kettő megmarad. A mai szűrő takarításnál nem találtam egyet sem a szűrőben.


_MG_3916.jpg
 
Ma került 5 db Panda Cory az aklába, viszont sajnos távozott két garnéla. Gyorsan mértem egy NH4-et, NO2-t de rendben van. Eddig olyan jól elvoltak remélem nem kezdenek most elhullani.

Viszont nagyon jó fejek a Pandák. Azt hiszem vége az nyugalomnak az akváriumban. Szétcsaptak a garnélák között. A otokat meg kirángatták a rejtőzködésből.
 
Megjelentek az algák. A leggyakoribb fajtából szinte mindegyik.

Az üvegen zöld por. Ezt még kezelem valahogy, karbantartáskor lesikálom.

A növények régebbi levelein szerintem zöld fonál. Ez azért lehet, mert ezek emers-en fejlődött levelek szenvednek a víz alatt? A fiatal leveleken egyelőre még nem látok algát.

Egy-két levélen látok ecset és staghorn algát is.

A világítást visszavettem 8 óráról 7 órára. elkezdtem adagolni 1 ml EL Carbo-t már 4 napja. Egyelőre változást nem látok, sőt mintha csak több lenne.

Vízparaméterek:

GH 7 nk
KH 3 nk
pH 7
NH4 <0,05
No2 0,05
NO3 15
PO4 < 0,02

ilyenek a növények:

_MG_3922.jpg_MG_3921.jpg
 
Akkor innen kerültek hozzám a halacskák?
Ez azt jelenti, hogy átalakítod az akváriumot? Mi volt vele a gond? Az algásodás?
Van róla fotó a mostani állapotáról? Nagyon szépen indult, kár lenne, ha feladnád.
 
Megjelentek az algák. A leggyakoribb fajtából szinte mindegyik.
Az üvegen zöld por. Ezt még kezelem valahogy, karbantartáskor lesikálom.
A növények régebbi levelein szerintem zöld fonál. Ez azért lehet, mert ezek emers-en fejlődött levelek szenvednek a víz alatt? A fiatal leveleken egyelőre még nem látok algát.
Egy-két levélen látok ecset és staghorn algát is.

A világítást visszavettem 8 óráról 7 órára. elkezdtem adagolni 1 ml EL Carbo-t már 4 napja. Egyelőre változást nem látok, sőt mintha csak több lenne.

Vízparaméterek:
H 7 nk
KH 3 nk
pH 7
NH4 <0,05
No2 0,05
NO3 15
PO4 < 0,02

Hogy állsz az algák elleni küzdelemben @Stefán Tamás ?
 
Back
Oldal tetejére