• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Babaulti cube

Eke Máté

Főkertész
Sziasztok!

Kék és piros neocaridinákat már sikerrel tartunk, szóval arra gondoltunk, hogy teszünk egy próbát más fajtával is.
A legtöbb fajta sajnos szóba sem jöhet nálunk, mivel télen nyáron meleg van a lakásban, nem tudnánk folyamatosan 24 fok alatt tartani a vizet. Így a neocaridinákon kívül csak a sulawesi és a babaulti garnélák maradtak, az alacsonyabb igények miatt végül a babaulti green mellett döntöttünk.
Legutóbb mikor @Szabó Henrik nél jártunk ecseteltük neki az elképzelésünket, erre ő "megdobott minket" egy 10 literes kocka akváriummal és egy szivacsszűrővel - ezúton is köszönjük szépen mégegyszer! :)
Törekedtünk mindenhol a "budget" megoldásokra, így ez a technika állt össze:

  • Üveg: 20x20x25 - 10l
  • Szűrő: szivacs
  • Világítás: Chihiros lámpából kiszerelt ledcsíkból vágtam egy 20 centis darabot, és ezt ragasztottam egy polc aljára
  • Dekor: fakő + vasfa ami a Bedrockból kimaradt
  • Talaj: folyami kavics az Unexpected "nulladik verziójából"
  • Tápozás: Green Aqua Micro+macro, Seachem Flourish Excel, mindenből 1ml/hét
  • Víz: RO + csapvíz kb 150-es TDS-re keverve
  • Növények (minden a többi akvárium metszéséből): Alternanthera reineckii, Hydrocotyle leucocephala, Ludwigia spec 'super red', Egeria Densa, Fissidens Fontanus, Taxiphyllum barbieri, Vesicularia ferriei 'Weeping', Taxiphyllum sp. Flame, Lomariopsis cf. lineata, Microsorum latifolia, és a valami, amit @Szmóki az Ingyenes topikban Pogo octopusként azonosított
Az akvárium október 6 óta üzemel, mostanra nem mérhető benne se ammónia, se nitrit, szóval nemsokára érkezhetnek a garnélák.
A vasfa elég durván színezi benne a vizet a kezdeti gyakori vízcserék ellenére is, de itt eleve egy természetesebb összkép kialakítása volt a cél, ehhez pedig szerintünk még passzol is a sárgásabb árnyalat.
Tegnap óta karantén jelleggel egy algázó géb lakja az akváriumot, mivel az Unexpectedben állandóan oxigénhiányos tüneteket mutatott, annak ellenére, hogy más halak nem viselkednek hasonlóan - egyelőre úgy tűnik, hogy itt jobban érzi magát.

43266604_282867082329919_6549806112579780608_n.jpg IMG_20181028_143131_4500.jpg IMG_20181028_143206_4500.jpg IMG_20181028_143236_4500.jpg
 
Végül nem lettek babaulti garnéláink. Sokáig vártunk rájuk, és mire ténylegesen megérkeztek volna, addigra párom lebeszélte magát róluk. :D
Az eredeti 10 literes át lett rendezve közben, és végül orange sakurák költöztek bele. Technikai részről annyi változás történt, hogy került be egy kínai belső szűrő egy kis szivacsszűrő szivacsával kiegészítve.
Mellette indult egy 20 literes nano cube is, ide egy 10-es Caridina Dennerli csapat és 7 darab Tylomelania spec. Mini érkezett.

Adatok:
Orange Sakurák:
  • Üveg: 20x20x25 - 10l
  • Szűrő: kínai belsőszűrő vastag szivaccsal kiegészítve
  • Dekor: fakő + két pici red moor
  • Talaj: Dennerle Nano garnéla aljzat - Sulawesi, fekete - 2kg
  • Tápozás: Green Aqua Micro+macro, Seachem Flourish Excel, mindenből 1ml/hét
  • Víz: RO + csapvíz kb 180-as TDS-re keverve
  • Növények: mindenféle Anubias és Bucephalandra amiket a többi akváriumból halásztunk, egy pici Cryptocoryne flamingo és Limnobium Laevigatum
Sulawesi:
  • Üveg: Dennerle NanoCube 25x25x30 cm
  • Szűrés: két Ista S-es szivacsszűrő egymásra építve
  • Dekor: 2kg lávakő
  • Talaj: Dennerle Nano garnéla aljzat - Sulawesi, fekete - 4kg
  • Tápozás: semmi
  • Víz: RO + Dennerle Shrimp King Sulawesi Salt GH/KH+, kb 180-as TDS
  • Fűtés: Oase HeatUp 25 - kb 28-29°C
  • Növények 2-3 Anubias és Bucephalandra fajta, jávai és weeping moha, algapáfrány
Közös:
  • Világítás: 2x45cm 5730-as CRI 95 LED szalag napi 8 órában
  • Levegőztetés: Eheim Air400
75076
75074
75080
750817507575077750787507975082
 
Kitartóan próbálkozom, hátha lenne más érdeklődő is. Születtek újabb pici tylo csiguk? És hol tart a kardinális populáció.
Próbálkoztatok másfajta növénnyel is? Ezek hogy viselik a 28-29 fokos vizet?
Etetni szoktátok őket? Mivel?

Szia!

Mini tylók roppant szaporák, hét darabbal kezdtem, volt két elhullásom az elején, mostanra bőven tíz darab fölött járok. :)
A kardinális garnikkal nincs ekkora szerencsém, de azért itt is szép lassan bővül az állomány, most költöztettem őket, kb harminc darab lehetett teljesen vegyes méretben.
A húsz literes kockát már kicsinek is találtam nekik, meg utáltam karbantartani a szűk hely miatt, így átköltöztek egy 40-es akváriumba - itt kezdtem a tervezést.
A dekort és a talajt teljes egészében költöztettem a korábbi akváriumból, csak kiegészítettem a 40-esnek megfelelő mennyiségekre. A szűrés végül egy Oase Filtosmart 200 lett 30ppi fekete szivacs előtéttel.
Szerencsére nem láttam elhullást a költözés óta, és sokszor kicsit bátrabban elő is jönnek a garnélák mint a korábbi helyen.

Próbálkoztatok másfajta növénnyel is? Ezek hogy viselik a 28-29 fokos vizet?

Kicsit változtak most a vízparaméterek a költözéssel - gondolom a másfajta szűrés és a bekerült vasfa miatt, így sokkal jobb lett az általános állapota a növényeknek.
Szinte minden növényből szoktam bedobálni, hátha megmarad. :D
Eddig az a tapasztalatom, hogy buce és anubias megmarad, de szép lassan romlik az állapota, bár költözés után az anubiasok mintha kezdenének éledezni.
Nem tudom milyen cryptot raktam most be, az egész jól érzi magát, új levelei is vannak, de a csigák kóstolgatják.
Pinnatifida a korábbi akváriumban teljesen leromlott, költözés után raktam be egy újabb tövet, ez növekszik és szépen gyökeret is eresztett.
Gömbmoha nem régóta van, de eddig ez is megmaradni látszik.
Minden más növény amivel próbálkoztam elég hamar feladta a harcot.

Etetni szoktátok őket? Mivel?

Nem egyszerű, a hülye garnélákat nem nagyon érdekli a bedobált kaja. Az egyetlen dolog amiért nálam megmozdulni is hajlandóak egy keveset az a JBL Novo Prawn.
Egyébként dobálok be folyamatosan kb az összes fajta Dennerle kajából 2-3 naponta, a csigák rámennek és garnélák is esznek belőle ha a közelükbe visz darabkákat az áramlás. :D
A csigák szoktak kapni zöldséget, garnélát arra még nem láttam rámenni.
A garnélák fő tápláléka egyébként a biofilm, nagyon jól látszik, hogy a költözésnél frissen berakott kövek sokkal kevésbé érdeklik őket, mint a korábbi akváriumból áthozottak.
Szoktam 2-3 naponta Dennerle Bio Tase Activeot is tolni egy-egy kanállal, látszólag ez is érdekli őket.

Csináltam ide is pár telefonos képet, de tegnap állítottam kicsit az áramláson és most a szokásosnál is félénkebbek voltak a garnélák. Azért 1-2 darab látható, csigából meg több méret is. :)

IMG_20200105_175354_4500.jpg
IMG_20200105_175406_4500.jpg
IMG_20200105_175415_4500.jpg
IMG_20200105_175440_4500.jpg
IMG_20200105_175454_4500.jpg
 
Nagyon köszönöm a részletes és képes beszámolót! Jó kis kecó lett ez az új helyük, van hova bújniuk bőven.
A világítás mi lett a 40-es fölött?
 
Nagyon köszönöm a részletes és képes beszámolót! Jó kis kecó lett ez az új helyük, van hova bújniuk bőven.
A világítás mi lett a 40-es fölött?
Alu profil 2db 6500k V-Tac szalaggal és 3D nyomtatott lábakkal. Ez most nem túl sok, a vasfa színezi a vizet, így 90%-on kell járatnom.
Vezérlés természetesen most is saját fejlesztésű, wifis, most már hőmérővel is kiegészítve. :)
IMG_20200105_203427.jpg
Screenshot_20200105-204042.jpg
 
Hogy vált be a kétszer akkora új helyük? Azt írtad, hogy bátrabban mászkálnak, mint a korábbi kisebb akváriumban, de láttál köztük petéseket, vannak kis garnélák is? Szaporodtak már a költözés óta?
 
Back
Oldal tetejére