• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Az újrakezdés

Hogyan tovább?

  • Talajcsere!

    Votes: 4 50.0%
  • Szűrő fejlesztés!

    Votes: 4 50.0%
  • Világítás fejlesztés!

    Votes: 0 0.0%
  • Maradhat ahogy van, jöhetnek a növények!

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    8
Sziasztok. Jöttem én is kéretlen tanácsokat osztani :)
Elmondom, én hogyan - és hogy hogyan nem - csinálnám a v2 (v3?) akvárium fejlesztést, mert látom a szándék már megvan:
A technikai fejlesztéseket elméletben (bevásárlólistával), vagy apránkénti beszerzéssel, de be nem üzemeléssel hajtanám végre. Míg összeszeded a cuccokat, közben is egyre több dologgal fogsz találkozni/olvasni és változni fog a fejben kialakított összkép a felszerelést illetően (is). A listát könnyű átírni, vagy a fiókban sorakozó használatlan cuccokat is lecserélni, de ha valami beüzemelésre került már, arra másnak is kevésbé lesz már igénye, meg nehezebb lélekben is elszakadni tőle, így szépen megtanulsz majd "kényszerből" vele élni. Nem beszélve arról, hogy a folyamatosan változó felszereltség mellett marha nehéz egyensúlyt teremteni a víz biológiájában. Először CO2, majd talajcsere, változó szűrés, stb ? Ez még egy profinak is okozhatna gondot. Hogy lehetne így megtanulni bármit is? Mire belövöd a CO2-t és érteni véled a működést, jön egy talajcsere, ami megint felborít mindent és mehet a kukába a megszerzett tapasztalat.
Szóval én szépen kialakítanám a pontos rendszert, hogy mikre van szükségem, majd csinálnék egy új restartot, immáron a teljes! új felszereléssel. Új talajjal, CO2-vel, erősebb szűréssel. A dekorok és növények mennyiségét elnézve az egész nem tarthat pár óránál tovább (azért itt mégsem egy összefüggő gyepet kell felszántani). Nem viccelek, én is 3 óra alatt csináltam restartot ITT és ebben üvegkifolyók pucolása, moharagasztás/kötözés, parvula ültetés stb is benne volt.
Valószínűleg a teljes felszerelés minden elemével sem leszel teljesen elégedett majd, de azért nem ugyanaz egy működő akváriumban kicserélni egy CO2 diffúzort mondjuk, mint a teljes alzatot :) Ha bolygatni akarod a rendszert, akkor inkább csinálj egy egyszeri nagy és átgondolt bolygatást, mint folyamatos apró toldozgatás/foltozgatásokat.
Ez csak az én véleményem, természetesen nem kötelező megfogadni, de remélem átgondolod, jó szándék vezérel. Így, vagy úgy, mindenféleképpen sok sikert a további fejlesztéshez (y)


Szerintem is Seiryu. Talán azért keverte Viktor, mert sok helyen a Seiryut Gray Mountain-nek (vagy Mantennek) árulják.
Szia!

Egyáltalán nem kéretlen a tanácsod vagy bárkinek a tanácsa, kvázi egy SOS volt a részemről mert tényleg tanácstalan voltam.

Valóban jobb lenne egy nagy bumm mintsem apránként összerakni, cserélgetni ezt két tényező határozza ezt meg számomra:
Pénz és türelem.

Amit te írtál anyagi szempontból jobb mert apránként összeszedem a technikát, viszont türelmem nem lenne kivárni, hogy beüzemelhessem.

A sok egymástól való függőség viszont megint a Te módszeredet támogatja (van jó talaj de nincs elég fény, van fény de nincs jó szűrő stb).

Lehet összeszedem majd ide a bevásárló listámat, lehet majd kommentelni :)

Igen, inkább Seiryu kő lesz az!

Köszönöm mégegyszer a tanácsot!
 
A növények szépen fejlődnek, szegényeknek azért nincs annyira jó helyük ebben a talajban de folyamatosan hozzák az új hajtásokat és élénk zöld a színük.

Viszont megjelent a barna alga, sajnos a belső szűrő annyira eltömődött, hogy alig mozgatta a vizet (4 hétig nem volt hozzányúlva a szűrőszivacsokhoz) és a víz is nyálkás lett, a perlonvatta szinte semmi vizet nem engedett már át, teljesen barna volt és ugyan úgy nyálkás! Kapott extra vízcserét is biztos ami biztos.

Várom a plusz biológiai szűrőközeget, az aktívszén szivacs sima szivacsra lesz cserélve.

Érdekes, hogy az Otok nem eszik a barna algát se a kőről se az üvegről. Inkább a fán pihennek és feltételezem a rostban gazdag "kérget" eszegetik. Nagyon érzékenyek a harmadikat a telepíés óta nem láttam, lehet ő is hozzájárult az algásodáshoz, szegényke :(
 
Még mindig nincs meg a 3. Oto, 4 ből 2 eddig :( Az a 2 viszont jól érezheti magát, próbálok minél kevesebb stresszt okozni nekik. A barna algát az üvegről nem eszik, sem ők sem a csigák. Miért?

44794215692_9d040755f1_c.jpg
43032737530_cdbbb6ffab_c.jpg

Viszont fonal- vagy ecsetalga is elkezdett megjelenni, szükségem lesz egy vagy két márnára a következő Green Aqua látogatásom során :) illetve a probléma gyökerét is ki kell derítenem hosszú távon.

44794217582_fe04ddcaf6_c.jpg

Az Anubias brutális gyökereket ereszt, mind a kavicságy alatt és felett illetve a levelei szép élénk zöldek és egészségesnek tűnnek. Lassan ismét visszatért az élet az akváriumba!

43032736670_b04793080d_c.jpg

Illetve a másik növény (hínárszerüség) is jól érzi magát.

44794216732_5e0c92559c_c.jpg
 
Elhullott egy kis zöld neon, látszott már rajta, hogy valami nem stimmel, félrehúzódott és nem úszkált a többiekkel. A mérete is elmaradt a többiekétől, próbáltam apróra morzsolni a tápot, hogy többet és könnyebben tudjon enni de ezek szerint nem segíett :(

A Red Moor fa eléggé besötétedett, penészt nem látok rajta. Normális, hogy ennyire sötét lesz?

44810925752_85a8fbb543_c.jpg
 
Teljesen függő lettem...szóval folytatom az agymenésemet:

Újból egy kis visszatekintés. Először is nagyon szégyenlem magam, hogy ennyire elhanyagoltam az akváriumot és hagytam szenvedni ezeket az igénytelen növényeket. Nem kértek sokat, csak egy kis fényt és tápot. Sajnos nem foglalkoztam velük. Most viszont büszkeséggel tölt el, hogy kvázi feltámasztottam őket:

43051492170_1af16b382e_c.jpg

Érdekes látni, hogyan regenerálódik ez a növény, a megcsonkított szárakból friss hajtások nőnek amik gyökereket eresztenek a talajba. Ezen keresztül megindul a tápanyag felvétel, majd a régi vastag szárat "ledobja". A bekarikázott részen látszódik a folyamat pillanatképe.

43051536340_c2da1e9df1_c.jpg

Illetve a másik Anubiasnál is, az egykori szár szétfoszlik, szétrohad. Feltételezem ez eléggé rontja a vízminőségemet.

44862638841_d91a108772_c.jpg

Erősen gondolkodom, hogy megrendelem a Chihiros A601 -es lámpát, mint hosszú távú befekteteést a leendő növényeknek.
 
A lámpát rendeld meg nyugodtan, nekem már kettő van, szeretem. Ha a ledeknek lejár az ideje, ki lehet cserélni a szalagot. @tsokee -ék épp most bütykölték meg az egyik lámpájukat.
A redmoor sajnos ilyen sötét lesz, igen. Pedig nagyon tetszik az alap, világos színűk. De ez van.
 
A lámpát rendeld meg nyugodtan, nekem már kettő van, szeretem. Ha a ledeknek lejár az ideje, ki lehet cserélni a szalagot. @tsokee -ék épp most bütykölték meg az egyik lámpájukat.
A redmoor sajnos ilyen sötét lesz, igen. Pedig nagyon tetszik az alap, világos színűk. De ez van.

Megrendelve :D
Mennyi a LED élettartama kb? Ha 2 évet bír már örülök :)

Nekem is az alap szín tetszik de így is jó, az elején amúgy is nagyon elütött a másik gyökértől.

Kivettem az aktívszén szűrőt és 4db szivacs dörzsi felét raktam be helyette, igaz itt gyorsabb a víz áramlása de hátha lesz plusz segíségem az algátlanításhoz. Holnap/holnapután jön a biológiai szűrő. Gondolom kell neki pár hét mire a teljes felületet ki tudják használni a lebontó baktériumok. Illetve gyökértáppal picit még adok a növényeknek.

Süncsigát szeretnék még venni, hogy azok is algázzanak.


Alakul szép lassan!
 
A 2 évet szerintem simán bírja, ha nincs túlhajtva. Nekem az egyik 1 éves volt júliusban, most dobozban pihen, a másik csak pár hónapos.
 
A 2 évet szerintem simán bírja, ha nincs túlhajtva. Nekem az egyik 1 éves volt júliusban, most dobozban pihen, a másik csak pár hónapos.

Jó hír! Semmiképp nem szeretném 100% -on hajtani mivel most még nincs annyi növény, illetve olvastam, hogy ha dimmelve van akkor nem melegszik annyira ami ezeknek az SMDk -nek a gyors halálát jelenti.
 
Az Anubias brutális gyökereket ereszt, mind a kavicságy alatt és felett illetve a levelei szép élénk zöldek és egészségesnek tűnnek.

Illetve a másik Anubiasnál is, az egykori szár szétfoszlik, szétrohad.
Bocs, de biztos, hogy Anubias-ról beszélsz? Én nem látok Anubias-t az akváriumodban, de ha lenne akkor sem szabadna talajba ültetni és a 'szára' (ami nincs neki, mert rizómás) nem rohadhat el, mert akkor elpusztulna....
 
Semmi extra, csak a szokásos heti vízcsere. Növények nőnek, kaptak JBL tápgolyót illetve a hardscape -et picit megigazítottam.

A múltkori vágásnak látszik az eredménye, jön az új hajtás illetve a levágott szárak is nőnek (bal elöl)

31100502348_be490b49f4_c.jpg
31100502148_d7a91e41fa_c.jpg
31100501148_2f0ef1e772_c.jpg
 
Elfelejtettem írni, hogy bekerült egy biológiai töltet, az aktívszén szűrő pedig kukázódott, helyére "zöld" szivacsból vágtam egy ugyan akkora darabot.

A növények elrendezésében még semmi koncepció nincs illetve a hardscape is idéglenes. Ha lesz táptalajom akkor szeretném véglegesíteni, addig csak kísérletezgetek. Mondjuk a CO2 -vel is, a héten megérkezett a citromsavashoz a kupak és a nyomásmérő:

43162414490_7a981ac88f_c.jpg

A hardscape maradna középre rendezve, mohásítva, körülötte a kövek és növények. A talajt "bezöldíteném" több ötletem még nincs a növényekre, korai még gondolkozni rajta.

Ha van ötleted, ne tartsd magadban!
 
Elfelejtettem írni, hogy bekerült egy biológiai töltet, az aktívszén szűrő pedig kukázódott, helyére "zöld" szivacsból vágtam egy ugyan akkora darabot.

A növények elrendezésében még semmi koncepció nincs illetve a hardscape is idéglenes. Ha lesz táptalajom akkor szeretném véglegesíteni, addig csak kísérletezgetek. Mondjuk a CO2 -vel is, a héten megérkezett a citromsavashoz a kupak és a nyomásmérő:

View attachment 64293

A hardscape maradna középre rendezve, mohásítva, körülötte a kövek és növények. A talajt "bezöldíteném" több ötletem még nincs a növényekre, korai még gondolkozni rajta.

Ha van ötleted, ne tartsd magadban!
Dobd ki a gyari szurot belole, ha megvan a kulsoszuro. Nekunk a cegnel, el volt tomodve, majd egy irdatlan csattanas, az oldaluveget kilokte, es az aram minden eloleny kinyirt. Es jamboran szurken fustolve dolt a viz a foldre.
 
Back
Oldal tetejére