• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Az újrakezdés v2.0

Viktor

Főkertész
...eldurrant a citromsavas CO2 rendszer ami felgyorsította a folyamatokat, rákényszerítve arra, hogy nagyobb beruházással ismét újrakezdjem. Teljesen előröl. ITT az előző akvárium naplója.

Ha nem érdekel az eszmefuttatásom a miértekről és, hogy ennek miért kellett így történnie, akkor ugord át a következő bekezdést!

Szóval a régi akváriumomat kezdtem el feljavítani ami nagyon el volt hanyagolva, lépésről lépésre haladtam és az idők során sokat tapasztaltam, sokat olvastam sok kérdés merült fel bennem majd ismét tapasztatam és így tovább amíg el nem jutottam addig, hogy eldurrant a citromsavas CO2 rendszer. És jó, hogy eldurrant! Jó, mert megtanultam, hogy ez nem játék, apró műanyag szilánkokat találok a lakás különböző pontjain a mai napig is. Egyedül voltam itthon és pont nem voltam a szobában. A lányok se voltak itthon. Szerencsére. Jó időben történt a baleset mert a Chihiros A601 -es lámpa pár napra rá érkezett meg, sejtheted az arckifejezésemet ha ezt kinyírta volna...utána a vízbe bekerülő szódabikarbónás-citromsavas víz elkezdte azt megmérgezni, 100% -os vízcsere segített (több részletben). Az akvárium elkezdett ereszteni, lassan csökkent a vízszint és alul vizes volt a bútor. Elég volt!

CO2 nem rendeltetésszerű használata és következményei:
45434731271_db5808bc0a_m.jpg
43617329370_612464c0f7_m.jpg

Vettem új technikát (a fenti okok miatt ;)) jelenleg így néz ki a berendezés:


Töltet:
  • EHEIM mech
  • EHEIM substrat
  • Kék szivacs
  • Perlonvatta
  • Aktív szenes szűrőt kivettem
Minden más átkerült/át fog kerülni az előző akváriumból plusz Hydrocotyle tripartita színesíti a növényeket, maradék Indiai vizicsillag a halak áttelepítését követően lesz elültetve.

És a kép:

45382689352_438623310e_b.jpg

Jelentkezem miután beállt a szűrő és a víz illetve átkerültek a halak, csigák és a maradék növények.
 
Szia.
Én is használtam JBL Manadot de nem ezt a fekete változatot. Ha jól emlékszem nem is olyan régen jelent meg. Kíváncsi lennék rá, hogy csak a szinén változtattak vagy az állagán/méretén/súlyán is?! Ami nekem volt a vörös az piszok könnyű volt, ültetni bele meg rémálom [emoji2] ha most használsz először ilyen talajt akkor nem lesz össze hasonlítási alapod de mégis annyit csak tudsz mondani róla, hogy milyen volt bele ültetni? Növények elsőre lent maradtak benne vagy voltak ki/felúszások?
Amúgy reméljük ebben az üvegben sikeresebb leszel! Hajrá [emoji846]
 
Szia.
Én is használtam JBL Manadot de nem ezt a fekete változatot. Ha jól emlékszem nem is olyan régen jelent meg. Kíváncsi lennék rá, hogy csak a szinén változtattak vagy az állagán/méretén/súlyán is?! Ami nekem volt a vörös az piszok könnyű volt, ültetni bele meg rémálom [emoji2] ha most használsz először ilyen talajt akkor nem lesz össze hasonlítási alapod de mégis annyit csak tudsz mondani róla, hogy milyen volt bele ültetni? Növények elsőre lent maradtak benne vagy voltak ki/felúszások?
Amúgy reméljük ebben az üvegben sikeresebb leszel! Hajrá [emoji846]
Szia! Valóban nincs összehasonlítási alapom, először ADA Amazonia -t szerettem volna venni de a JBL (táptalaj plusz talaj) jóval olcsóbb. Próbáltam utánanézni milyen a JBL az ADA -hoz képest de sok infót nem találtam.

Valóban piszok könnyű a talaj és talán ezért is sokáig használható, nem rohad be. Alig volt 1-2 feluszó szem és a vizet se színezte, porolta.

Ültetni nem olyan jó bele mivel nagyon könnyű, szinte egyből feljött a növény aminek kicsi gyökerei voltak de egy kis rásegítéssel szépen megmaradtak azok is, a vízáram se tépi ki őket.

Félek a páncélosoktól, mit fognak alkotni a talajjal de youtube -on láttam egy videót 4 éve az akváriumban lévő barna JBL talajról, páncélosokkal a talajon, ugyan felkavarták (amikor túrják a talajt mint a malacok) de csak minimálisan.

Mostmár csak a CO2 hiányzik de enélkül is vannak szép növényesek.
A nagynyomasútól félek illetve nem érzem -egyelőre- hogy 60-70 ezer Ft annyira megérne nekem a jelenlegi növényekkel.

Köszi a biztatást, nem adom fel :D
 
Igen ez általában így van, a drágább jobb de figyelembe kell venni, hogy nem profi cuccot rakok össze.

Szűrőből is lehetett volna jobb (Pro) de erre szerintem tökéletesen elég.

Még mindig budget akvárium, tanulni a hobbit.

Van tapasztalatod JBL talajról?
Azért a JBL és az ADA talajok között az árkülönbség jól jelzi a minőségbeli különbséget is. :)
 
A JBL általános talaj, tényleg csak kezdésnek jó. Dombot, vagy másféle építményt, reménytelen, mert le gurul, csak ha nem avatkozol be trükkökkel. Az ültetés is megoldható, mélyebbre nyomni a növényeket, de ahhoz vastagabb talaj kell.
 
A manado szerintem borzalmas. A halak szét túrják, ültetni keserves és borzalmasan keményíti a vizet.
 
A JBL általános talaj, tényleg csak kezdésnek jó. Dombot, vagy másféle építményt, reménytelen, mert le gurul, csak ha nem avatkozol be trükkökkel. Az ültetés is megoldható, mélyebbre nyomni a növényeket, de ahhoz vastagabb talaj kell.
Nekem is ez a tapasztalatom eddig, 10kg talajt töltöttem bele (pici van még) és csak egyenletes lankát hoztam létre. Baromi könnyű talaj!

Sóder kavics után ég és föld :D
 
A manado szerintem borzalmas. A halak szét túrják, ültetni keserves és borzalmasan keményíti a vizet.

Lehet akkor "beleválasztottam" igazából ez a videó és az ára győzött meg, egyértelmű, hogy az ADA a non plus ultra de 8 ezer Ft az 8 ezer Ft (a különbség az ADA szett és a JBL szett között). :unsure:

Még mindig sok a limitáció ahoz, hogy egy olyan akváriumot rakjak össze ami top notch, szűrőből is nagyobbat szerettem volna de nincs több hely. Ha lesz új lakás, lesz új akvárium, ami az álmom :D
 
3 napja működik az akvárium, a potyautas csigák vidáman elvannak benne. Ez azt jelenti, hogy a zebra és süncsigákat már áttelepíthetem? Ezek nem érzékenyek az ammóniára?
 
BBA alga. Néhány helyen felütötte a szakállát az előző akváriumban. Kipróbáltam valamit (mielőtt kap egy teljes blackout -ot): hipós vízbe tettem az algás növényt, a BBA szinte azonnal kifeheredett majd le tudtam simitani a növényről, zöld trutyit hagyott maga után.

A növényt alaposan lemostam, látszólag jól van.

Ez jellemzően mennyire működik? Most karanténban van a növény, nem merem betenni az akiba.

Mit gondoltok?
 
BBA alga. Néhány helyen felütötte a szakállát az előző akváriumban. Kipróbáltam valamit (mielőtt kap egy teljes blackout -ot): hipós vízbe tettem az algás növényt, a BBA szinte azonnal kifeheredett majd le tudtam simitani a növényről, zöld trutyit hagyott maga után.

A növényt alaposan lemostam, látszólag jól van.

Ez jellemzően mennyire működik? Most karanténban van a növény, nem merem betenni az akiba.

Mit gondoltok?
Kerdes, a hipo nem szivodik be a kobe?
 
Bekerült a HM és a Ludwigia, Green Aqua Macro tápozás elkezdve, halak telepítve. Átrendeztem picit a hardscape -et, hangsúlyosabbá téve a Redmoor fákat.

43776124530_e2bf1dce06_b.jpg

45543587142_603604fbf6_b.jpg

A páncélosok nagyon szépen takarítják a talajt és öröm nézni őket ahogy a könnyű, apró talajt túrják. Van bennük erő mert a "sódert" is rendesen meg tudták mozgatni az előző akváriumban.

45543588012_2e6cfce531_b.jpg

43776134650_1ff887fe06_b.jpg

43776136010_5f13f65bee_b.jpg

Egy guppi folyamatosan kiugrál és kb 140 cm magasságból zuhan ki. Csak az az egy guppi. A másik akváriumban is ugrált de ott volt tető. Amit még csinál: teljes sebességgel végigúszik a víz tetején, az akvárium szélén majd bebújik a sarokba és ott piheg pár percig, majd mintha semmi nem történt volna úszkál a többiekkel. Idáig mázlija volt mert mindig volt a szobában valaki amikor kiugrott. Most meg lett emelve az akvárium kb 6 cm -rel (a szűrőnek is segítsem a működését) így a fenti szekrény ajtaja az útjába áll majd.

45593914761_4909f82928_b.jpg
 
Visszakerült az esőztető de most a rövidebb oldalra -elégedetlen voltam az áramlással amíg csak a pipa volt.

Viszont nem fért el az esőztető így vágni kellett belőle és nagyobbra fúrni a lyukakat (2 lyuk mínusz, így a flow túl erős volt és olyan hangja volt folyatosan mint egy sugárhajtóműnek. Most szépen áramlik a víz hosszában és a növényeket se akarja kitépni a helyéről.

Illetve a szűrő (2213) is jobban működik, halkabb és alig levegősödik. Sajnos csak az akvárium mögé, vele egy szintben tudtam elhelyezni, most megemeltem az akváriumot 6 cm -rel, így sokkal-sokkal halkabb lett a szűrő!

Végül, az egyik guppi ismét öngyilkosságot követett el, most sikerült neki...ez az egy folyamatosan kiugrált aminek soha nem fogom megtudni az okát. Eddig mindig szerencséje volt mert valaki vagy észrevette rögtön, vagy az illetőre ugrott.
Most amikor megtaláltam már nem élt, a farok úszója odarapadt a parkettára, tehát egy ideje már ott volt.
A másik 3 soha nem ugrált, nem tudom mi volt vele!

3173e9560b0f708f075f63342fdfdc8d.jpgbd8b8bb33a3382dda3cb09f39b3ec28b.jpg989ae6df8045ad03518b6065beed55f9.jpg3470eacaed8d78545f9346c2f7fc8003.jpg
 
Back
Oldal tetejére