• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Az új próba :)

Eltelt egy kis idő. Nem tudtam hogy lesz e új napló, De miért ne..
Az akit 2017. október végén indítottam újra.
Méret: 80x35x45
Szűrés Eheim 2026
Világítás csere lett a régi 2x24+led ről 4x24w cserélve.
Co2 : nagy nyomású 2kg tűzoltó palack
Tápozás: micro +macro +carbo, esetleg foszfát.
Víz: kevertágyas gyantával lágyítva.

Az akvárium szétszedése után és takarítása után .Ugyan az a manado talaj került vissza te táptalajt nem raktam most alá.. Gondoltam kipróbálom milyen így akváriumot üzemeltetni.

Az indítás óta eltelt pár hét után az első kép.
upload_2017-12-22_9-22-7.jpeg
Remélem a Cuba növénnyel sikerül egy szép gyepet alkotnom előre... egy kicsit meg küzdöttem az ültetéssel.
A Lotuszt 1-2 hetente vágom a nagy leveleket. A Bacopa eddig nem hozta meg a kellő elvárásokat. A Ludwiga szépen nő. Az anubiaszok is jól érzik magukat... A Tripartitát felemeltem hogy kapjon elég fényt.:)
Tápozás: 3ml mic mac + carbó.Kora reggel.

Pár hét után elkezdtem algásodni. Igaz egy darab alga evőm se volt benne.. De volt 4db Rc garnéla.

Olvasgatás után hagytam hogy had növekedjen az alga. Volt por bőven meg fonal alga is bőven az Anubiaszokon.
upload_2017-12-22_9-30-56.jpeg Eddig jutottam vele. Nagy mennyiségű vízcsere, kaparás . Úgy néz ki visszaszorul. Közben beszereztem 5db Oto algaevőt.
Meg hozzájuk 13db Amano garnélát. Volt egy pá tank közöttük akkorák voltak. Szépen pusztították a maradék algát . Napról napra lehetett látni hogyan csökken az alga. Közbe 2db Oto elhullott. Illetve egy pár Amano megszökött .
Volt amikor éjszaka arra keltem hogy valami koppant a parkettán. Egy Amano volt.gyorsan vissza raktam.
 
Vettem közben foszfát, nitrát vas tesztet, hogy tudjam tesztelni a vizet. Hát nem voltam boldog tőle. Azt tudtam hogy szikes a vizem, Első mérésemkor a víz csere előtt 2 nappal : Nitrát 15, foszfát 3,6. :(. ez egy kicsit sok, de gondoltam a foszfát adagolásom miatt volt hogy csökkentsem a por algát.

Olvasgatás után nagyobb vízcsere + macro és foszfát csökkentése. Foszfátot nem adagolok macro csak napi 2ml. Aztán várakozás. Világítási idő csökkentése...Most 14-20h megy.

Eltelt egy hét azóta mérések: nitrát 7, foszfát 2,4, vas 0.1, Ph 7 , Gh 7,
Még mindig magasnak találom a foszfátot de nem annyira vészesnek.
A növények jól vannak este bubizás van. Gondoltam maradok ennél a tápozásnál.

Egy újabb hét telt el: A következőket mértem:
nitrát 16
foszfát 3,6
vas 0,1
ph 7
gh 5


Miért mehet vissza a foszfát értékem? Ebben kérném a segítségeteket.
Én arra gondoltam hogy a vas lehet a ludas esetleg, hogy kevés és ezáltal a foszfátot nem tudják jól felvenni a növények.
 
Újra jelentkezem. Most így néz ki.. Van egy kis szakáll algám az anubiaszokon.. upload_2017-12-28_18-55-12.jpeg
víz értékek: Ph 6,8,
Kh 6,
Gh 8,
No3 9,5
Po4 2,4
Fe 0,1
Tápozás : 3ml micro 2ml macro 3ml carbo reggel.
Szerintem a vas kevés bele. Enyhe bubizás van este. illetve szökött meg megint egy amano garnéla. Reggel találtam meg a parkettán sajna. A Cuba-n alga van és nem nő rendesen..
Esetleg egy kis carbozás esetleg segíthetne rajta szerintetek?
 
Szia! :)

Mennyi vizet cserélsz hetente?
Nekem egy kicsit kevésnek tűnik az általad adagolt micro és macro táp mennyisége.
 
Heti 50L víz . Kb 50%. Igen azért kevés mert algásodtam eléggé. Nagyobb vízcserével és a macro táp és világítási idő vissza vételével szűnt meg a por algám. Esetleg lassan elkezdem emelni a tápozást.. csak akkor fecskendővel fogom pontosan adagolni.. azt meglátjuk.. igaz most akarok át állni RO vízre kevertágyas gyanta helyett. De lehet hogy várok egy kicsit a táp emeléssel.. Hogy tutira tudjam mennyi táp lesz az akiban.
 
Mennyivel világítasz most?
Szerintem először kezd el növelni a világítási időt és a napi táp mennyiségét. :)
Aztán ha ez a rendszer így beállt egy olyan egyensúlyba ahol nem jönnek az algák és csak gyönyörködsz a medencédben, na akkor van értelme a lágy vizet behozni a rendszerbe, mert véleményem szerint az csak javítani fog az egészen. Viszont amíg a táp és a pilács sincs a lehetőségekhez képest csúcsra járatva nem a lágy víz lesz a legszűkebb keresztmetszet az akváriumod fejlődése szempontjából. ;)
 
a napi világítás 14,5-20h ig. 4x24w. Akkor elkezdem növelni a fény idejét illetve a tápot. A táp mondjuk 3,5micro és 2,5 macro lesz.. a fényt negyed órával többre állítom.
 
a napi világítás 14,5-20h ig. 4x24w. Akkor elkezdem növelni a fény idejét illetve a tápot. A táp mondjuk 3,5micro és 2,5 macro lesz.. a fényt negyed órával többre állítom.
Szerintem nyugodtan növelheted a fényt 30 perccel is akár és világíts egy hétig ennyivel, ha nem jön az alga mehet tovább. Tápból pedig inkább a macrot növeld először 1 ml-vel pár napig aztán utána adagolhatsz többet is mindkettőből. Azért nem annyira erős a pilácsod, hogy olyan nagy galibát tudj csinálni...van lehetőséged játszani-kísérletezni a beállításokkal. ;)
 
Szerintem nyugodtan növelheted a fényt 30 perccel is akár és világíts egy hétig ennyivel, ha nem jön az alga mehet tovább. Tápból pedig inkább a macrot növeld először 1 ml-vel pár napig aztán utána adagolhatsz többet is mindkettőből. Azért nem annyira erős a pilácsod, hogy olyan nagy galibát tudj csinálni...van lehetőséged játszani-kísérletezni a beállításokkal. ;)
Rendben. Fény növelve 30 percel. Ma víz csere 50L. És akkor amacrot is növelem 1ml-rel. Aztán várunk.
 
Szerintem nyugodtan növelheted a fényt 30 perccel is akár és világíts egy hétig ennyivel, ha nem jön az alga mehet tovább. Tápból pedig inkább a macrot növeld először 1 ml-vel pár napig aztán utána adagolhatsz többet is mindkettőből. Azért nem annyira erős a pilácsod, hogy olyan nagy galibát tudj csinálni...van lehetőséged játszani-kísérletezni a beállításokkal. ;)
Azt hittem ez a pilács elég lesz rá. Hiszen netto 106 L-re jut 96w..:sick:
 
nem a lágy víz lesz a legszűkebb keresztmetszet az akváriumod fejlődése szempontjából.
Pedig az egyik legfontosabb tényező!! Picit olvassatok utána, hogy a CO2 hogy viselkedik kemény vízben. A tápot meg a pilácsot fölösleges csúcsra járatni, ha nincs rendben a CO2 beoldásod.Minden összhangban kell legyen, vagy legalább is törekedni kell arra. Ennyi növényhez, meg szerintem teljesen fölösleges a tápot csúcsra járatni. Hacsak nem az a cél. hogy algát neveljünk.
Vizet állítsd be 140 TDS-re. Co2 beoldásod legyen jó, ekkora akvában külső reaktorral könnyeben tudsz boldogulni. DIY módszerrel kevés pénzből ki lehet hozni egy tökéletes reaktort. A DC-d sárga!!! - nem jó a co2 beoldásod. Manadóba ne ültess HC-t mert fel fog szakadni. Parvula jobb választás. A fényed bőven elég az akváriumhoz. A tápozásról Viktor egy pár napja részletesen leírta a tudnivalókat, lapozzátok fel. A lényeg, hogy az tápok adagolása nem kőbevésett dolog, rá kell érezni a tutira. :)
 
Pedig az egyik legfontosabb tényező!! Picit olvassatok utána, hogy a CO2 hogy viselkedik kemény vízben. A tápot meg a pilácsot fölösleges csúcsra járatni, ha nincs rendben a CO2 beoldásod.Minden összhangban kell legyen, vagy legalább is törekedni kell arra. Ennyi növényhez, meg szerintem teljesen fölösleges a tápot csúcsra járatni. Hacsak nem az a cél. hogy algát neveljünk.
Vizet állítsd be 140 TDS-re. Co2 beoldásod legyen jó, ekkora akvában külső reaktorral könnyeben tudsz boldogulni. DIY módszerrel kevés pénzből ki lehet hozni egy tökéletes reaktort. A DC-d sárga!!! - nem jó a co2 beoldásod. Manadóba ne ültess HC-t mert fel fog szakadni. Parvula jobb választás. A fényed bőven elég az akváriumhoz. A tápozásról Viktor egy pár napja részletesen leírta a tudnivalókat, lapozzátok fel. A lényeg, hogy az tápok adagolása nem kőbevésett dolog, rá kell érezni a tutira. :)
Én egy ideje kevertágyas gyantával lágyítottam a vizet Kh 7 re. Most Ro-val fogom.. A mostani vízcserekor 160ppm lett a víz . Igaz tápozás után mértem. A Dc szép Lime zöld estére. A külső reaktoron már elgondolkoztam, csak még nem találtam megfelelőt. Lehet hogy DIY lesz, de ahhoz a szekrényt kell átalakítanom, mert nem fér el....:D. A parvula is lesz a következő rendeléskor meg még egy két kiegészítő tápra gondoltam, (GA-s Kálium, Vas, Nitrát), hogy pontosabban tudjam majd a tápozást belőni. Most várok a növények és alga téren egy-két hetet.
 
Az én akváriumom kicsi 45 l, én is kevert-ágyassal lágyítok, de én gyakorlatilag semmit nem mérek. A nullás vizet vissza sózom 140-150 TDS-re, és passz. Ha gondom van, a fénnyel-táppal-co2- vel játszom, de nagyon minimálisat. Én ADA táppal tápozok, gyakorlatilag semmi mást nem használok mellé. Néha egy pici foszfátot adok, de teljesen megérzésszerűen. Próbáld meg nem mérnöki pontossággal üzemeltetni az akit, meglátod nagyobb lesz a sikerélmény. Ha betartod a vízcseréket, nem fog kelleni annyi tesztet elvégezni. Teljesen felesleges. Sok sikert.:)

A Dc szép Lime zöld estére.
A legelső képen, én nem azt látom. Inkább nagyon szép sárga. o_O Na igen, ezt kell valahogy lime zöldre változtatni.
 
Azt hittem ez a pilács elég lesz rá. Hiszen netto 106 L-re jut 96w..:sick:
Persze hogy elég, de azért mégsem 1w/l. :)

Pedig az egyik legfontosabb tényező!! Picit olvassatok utána, hogy a CO2 hogy viselkedik kemény vízben. A tápot meg a pilácsot fölösleges csúcsra járatni, ha nincs rendben a CO2 beoldásod.Minden összhangban kell legyen, vagy legalább is törekedni kell arra. Ennyi növényhez, meg szerintem teljesen fölösleges a tápot csúcsra járatni. Hacsak nem az a cél. hogy algát neveljünk.
Vizet állítsd be 140 TDS-re. Co2 beoldásod legyen jó, ekkora akvában külső reaktorral könnyeben tudsz boldogulni. DIY módszerrel kevés pénzből ki lehet hozni egy tökéletes reaktort. A DC-d sárga!!! - nem jó a co2 beoldásod. Manadóba ne ültess HC-t mert fel fog szakadni. Parvula jobb választás. A fényed bőven elég az akváriumhoz. A tápozásról Viktor egy pár napja részletesen leírta a tudnivalókat, lapozzátok fel. A lényeg, hogy a tápok adagolása nem kőbevésett dolog, rá kell érezni a tutira. :)
Nekem ez a lágy vizes téma egy kicsit olyan, mint a melyik volt előbb; a tyúk vagy a tojás kérdéskör. Sose tudom eldönteni, hogy melyikre van értelme előbb beruházni.
Ha a saját anyagi helyzetemből közelítem meg a kérdést...RO készülékre egészen biztosan nem költenék addig, amíg nem lenne meg a Co2 szettem, hiszen ahogy írtad egészen más a beoldásunk hatékonysága lágy vízben, mint keményben. Ebből következik, hogy a gáz pocsékolása elkerülhető lágyítással.
Viszont, véleményem szerint a CO2 használatának is megvan a maga ideje. Megfelelő tápozás és fény hiányában a vízben oldott CO2 mennyisége nem hiszem, hogy limitáló lenne a növények növekedése szempontjából, elvégre alacsony fény mellett a fotoszintézis sem olyan intenzív. Gyenge szűrés esetén, a rosszul beállított CO2, táp, fény hármas pedig tuti algásodást okoz. Vagyis erős szűrés, ehhez belőtt fény és jól beállított táp nélkül én nem adagolnék CO2-t a rendszerhez.

A fenti akváriumban a fény rendben van, a szűrés is elviszi a medencét, tápból is jót választott a hobbista van CO2 a vízben és kevert ággyal lágyítja az akvárium vizét is.
Nem ismerem ezeket a műgyantákat, emiatt csak az előítélet beszél belőlem, de olyan érzésem van, hogy egy RO készülék azért mégiscsak más vizet csinál, mint egy ilyen műgyanta. Emiatt gondolom azt, hogy célszerű lenne a mostani vízzel belőni először a tápozást a fényt meg a CO2-t, mert ha még a vízen is változtat, akkor lehet megint csak algatámadás lesz a vége a történetnek.
Arról nem is beszélve, hogy a viszonylag erős fénye, a lágy vízhez jól beállított CO2-vel megdobja a növények élettani aktivitását csak éppen a táp lehet nem lesz elég a vízben, mert az utóbbi időben nem adagolt annyit az algák miatt. A mért nitrát és foszfát értékeken lehet is látni a csökkenő tendenciát.
Mindezeket tekintve az én gondolatmenetem az volt, hogy először jobban jár, ha fokozatosan változtat a dolgokon, mintha egyből elkezdene RO-vizezni és emellett tápot, világítási időt és CO2 beoldási időt emelni-beállítani.

Bocsi, hogy offolom a naplót, de ez számomra is jó alkalom, hogy tanuljak mások véleményéből, visszajelzéséből. Szóval kíváncsi vagyok mit gondoltok urak! ;)

További szép napot! :)
 
Hát igen, én is tanulom, mit hogyan állítsak be. A tápozás emelését elkezdtem, illetve 30 percel növeltem a világítási időn. Estel co2 kikapcs előtt szoktam mérni egy Ph-t és egy KH hogy tudjam mennyire tudtam megközelíteni a 30 körüli értéket. A nitrát, foszfát szintet milyen időközönként érdemes mérni? Mondjuk víz csere után és erre alapozva tápozni, persze figyelve a növények, algák hatását, vagy két vízcsere között, vagy előtt?
 
A nitrát, foszfát szintet milyen időközönként érdemes mérni? Mondjuk víz csere után és erre alapozva tápozni, persze figyelve a növények, algák hatását, vagy két vízcsere között, vagy előtt?
Szia!
A saját akváriumomban soha sem méricskéltem a tápokat, így erre érdemben nem tudok jó választ adni neked. Mégis, ha a helyedben lennék s lenne lehetőségem mérni az akváriumban lévő tápmennyiségeket, én a vízcserék után mérnék. Ha akkor elegendő táp van a vízben akkor szerintem a többi napon is jól állsz velük.
 
Eltelt egy hét.. A tápozáson egy kicsit emeltem látszik is rajta a mérésnél.
No3: 22 ,Po4: 4, Vas: 0,4 Kh:6 ,Gh: 9. Van egy kis szakáll algám amit carbóval kezelek helyileg, illetve az áromláson vettem vissza egy kicsit.. Remélem az amanok megeszik majd.
upload_2018-1-4_18-58-45.jpeg
A Cubán kezd szépen eltűnni az alga. Illetve Ültette a a Lotusz alá növényt. Igaz a típusát pontosan nem tudom. A ludwigát már megvágtam hétvégén, az szépen nő, de algás. :(. A Bacopa annyira nem szép szerintem.. Szeretném ha jobban növekedne és benőné az akvárium jobb felét.
Szerintetek mit kezdjek vele , visszanyírjam és újra ültessem, mert azon is vannak algás levelek.
upload_2018-1-4_19-7-54.jpegupload_2018-1-4_19-9-0.jpeg

De még szerintem van tápanyag hiány is benne. Egy hete emeltem föl 4-4ml micr mac adagra.. Ha az algák ellen még raknék bele a Oto-t. mert most 2db van benn meg 5db Amano, illetve 4 Rc garnéla. Vagy Amano-n gondolkodom még..
 
Viszont, véleményem szerint a CO2 használatának is megvan a maga ideje. Megfelelő tápozás és fény hiányában a vízben oldott CO2 mennyisége nem hiszem, hogy limitáló lenne a növények növekedése szempontjából, elvégre alacsony fény mellett a fotoszintézis sem olyan intenzív. Gyenge szűrés esetén, a rosszul beállított CO2, táp, fény hármas pedig tuti algásodást okoz. Vagyis erős szűrés, ehhez belőtt fény és jól beállított táp nélkül én nem adagolnék CO2-t a rendszerhez.

Low tech növényes akváriumok szinte mindig CO2 / HCO3- limitáltak, ha nem így lenne, akkor mindenki feljebb kapcsolná a lámpát és többet tápozna és boom, nőnének a növények mint a gombák. Persze itt is vannak kivételek, például föld talajú akváriumok eleinte elég sok CO2-t adhatnak le. (Ahogy a talaj szerves anyag tartalma lebontásra kerül)

Ha kemény vizes akváriumba CO2-t adagolsz, az nem veszik el, hanem nagy része bikarbonát formában (HCO3-) bizonyos növények számára rendelkezésre áll. Nem mindegyik fajta tudja felvenni, és amelyik hasznosítani tudja, annak is jóval nagyobb energia befektetésbe kerül, mintha közvetlenül CO2 állna rendelkezésre. De a lényeg, hogy az adagolt CO2 nem veszik teljesen el, tehát ha nincs pénz, RO-t hagynám utoljára.
 
Back
Oldal tetejére