• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Az igazi Low-Tech-Retro - Talajszűrés... \o/

Gery San

Nézelődő
Sziasztok nálam jóval tapasztaltabb és komolyabb kertészek!

Szeretnék gratulálni a fórum profi szinvonalához. Nagyon sok értékes infóhoz jutottam. (bár lehet, hogy a naplót nézve azt kérdezitek: És hová tüntek az infók?(n))

Bemutatkozásként: Aradi Gergely vagyok, több mint 35 éves, Japánban élek és pár hónappal ezelött kitaláltam, hogy akvárium..., igen ez kell nekem. A lakás méretei és az esetleges földrengések miatt csakis nano jöhetett szóba. Majdnem 0 (nulla) tapasztalattal.

10 évvel ezelőtt csináltam egy kb 70 literes akváriumot talajszűréssel , de nem igazán foglalkoztam a kertészkedéssel, inkább a halakkal (Botia, Gipiceps, Stendhal, Corridoras stb.)
Nagyon tetszett, hogy nem kell leszivni a mulmot, mert a talaszűrés "megeszi" és a mindig kristálytiszta viz. (bocs, de nem találom a hosszú i-t a billentyűzeten;)).

Lássunk is hozzá:geek:

Inditás: 2013. április eleje
30 liter, talajszűrés, T5 27 watt (nagyon sok, tudom):rolleyes:
élesztős CO2 (ki kellett próbálnom)
Mostani lakók: 5 Amano, 4 Oto, 5 Galaxy, és hmm egyre több Guppi. (A guppikat késöbb megmagyarázom:D )
A kövek saját gyűjtés, innen a tengerpartról...:cool:

Mivel talajszűréses akváriumot nem igazán láttam errefelé, kiváncsi vagyok, hogy mi lesz ebből.

Ezek a képek iPhonnal készültek.


1.jpg





Tudom, hogy nem sportszerű Hűbele Balázs módjára nekiállni egy ilyen érzékeny ökoszisztéma létesitésének, de ez most igy sikerült...




2.jpg





Türelmetlen voltam és vettem Red Cherry-ket (2x is):blackeye:, de órákon belül feldobták a pacskert. A guppi az biztos túlélő, gondoltam, gyerünk...




3.jpg




Ismerkedés az Iwagumival és a kövek mohásitásával (a dekor nem egységes, de nem tudtam eldönteni, hogy a csikos, vagy a zöldes)




4.jpg


A hátteren is kell még dolgozni egy kicsit.:rolleyes:


5.jpg



Kipakoltam mindent és bal oldalra beraktam egy plexi dobozkát táptalajjal töltve, mintegy cserépkent a növényeknek. A talajszűrés miatt nincs értelme próbálkozni a teljes gyepesitéssel.



6.jpg








f%C3%A9nyk%C3%A9p-6.jpg
 
én a helyedben valami powerheadet vagy valamit beszereznék, csakhogy legyen egy kis mozgás

Szia!

Mármint milyen mozgásra gondolsz? Bár a fényképen nem látszik, hátul végig van vezetve a talajban egy hajlékony, porlasztókő-szerü cső, amiből folyamatosan jönnek a bubik, mindig máshol(y) és a talajszűrő "kéménye" is dolgozik rendesen.
 
Szia!

Mármint milyen mozgásra gondolsz? Bár a fényképen nem látszik, hátul végig van vezetve a talajban egy hajlékony, porlasztókő-szerü cső, amiből folyamatosan jönnek a bubik, mindig máshol(y) és a talajszűrő "kéménye" is dolgozik rendesen.

A porlasztókő a gyenge láncszem. Ahogy koszolódik romlik a szűrésed hatásfoka. Ha Powerhead-et ültetnél a talajszűrő nyakára akkor ez a mozgás biztonságosabb és kiszámíthatóbb lenne. A talajszűrésed is hatékonyabban működne.
 
Szia,

engem is izgatott a talajszűrés, gondolkoztam is, hogy a nanoban azt indítok (de végül maradtam a gyári, kompakt megoldásnál)... :) A talajszűréshez lenne pár tippem:
  1. Valami porózus talajt használj inkább, esetleg valami garnélásat (Shirakura Red Bee Sand), vagy a kavics alá rakj egy kis bio szűrő anyagot (Substrat Pro, Matrix). Ez a sima kavics nem fog rendes biológiai szűrést végezni neked!
    1. A garnélás talaj azért jó, mert nem kell vele sokat várni a telepítésig (legalábbis nem olyan sokat, elég pár óra a hivatalos leírás szerint), porózus, ezért a baktérium telepek jól el tudnak szaporodni, stabilizálja a víz paramétereit. Igaz ez utóbbi tulajdonságát gyorsabban elveszti a talajszűrés miatt, onnantól kezdve már csak a baktériumtelepeknek jó. Egyébként ha jól tudom a növényeknek sem olyan rossz például a Bee Sand, igaz alapból nincs benne táp, de egy kicsi azért a vízből belemegy, így a gyökereknek nem olyan rossz.
    2. Ha nem akarsz ilyen spec. talajt, akkor maradhat a bio szűrő anyag, ez komolyabb szűrést végez, de nem stabilizálja a víz paramétereket. Persze, lehet, hogy arra nincs is szükséged, attól függ mi jön a csapból (vagy van-e RO-d, stb)... :)
  2. A levegős meghajtásról jobb lenne, ha áttérnél egy powerhead-es megoldásra (ahogy előttem is írták), mert
    1. Jobb lenne a keringés az akváriumodban.
    2. Ha csökken a vízszint, akkor nem áll le a szűrésed. A mostani buborék hajtotta megoldás csak addig jó, amíg megfelelő a vízszint, ha elpárolog, mert lusta vagy, vagy elutazol, akkor leáll a szűrés.
  3. Akvárium indításakor szerintem feltétlenül szükséges, hogy használj valamilyen indító baktérium kultúrát. Segít az akvárium beállításában, az egyensúly létrehozásában.
    1. Hogy milyet használsz, az már csak a pénztárcádtól függ, de Japánban azt hiszem lesz kínálat bőven. ;)
  4. A talajszűrés nem egy "növényes" megoldás, mert a gyökereknél folyamatos a vízmozgás, és ez nekik nem igazán jó, mert nem ehhez vannak szokva, biológiailag nem jó nekik, nincsen tápanyag stb,stb, stb. A következő növényekkel lenne érdemes próbálkoznod:
    1. Növények, amik a vízből veszik fel a tápanyagot, nem szeretnek beültetve lenni pl.:: Anubias, Bolbitis
    2. Úszó növények
    3. Alacsony igényű növények, max kihalnak
    4. Mohák
      1. Itt egy külön gondolatot indítanék, mert amikor talajszűrésben gondolkoztam, akkor az volt az elképzelésem, hogy a talajszűrő rácsára biológiai szűrőanyagot rakok (Seachem Matrix), erre garnélás talajt (Shirakura Red Bee Sand), majd erre egy szép mohapázsitot rakok. A moha megkapaszkodik az aktív talajon. Hogy ez miért jó? Mert:
        1. A bio szűrő anyag mellett, a moha is rohadt jól tisztítja a vizet
        2. Mivel folyamatosan mozog a víz a mohánál, ezért nem rohad be, nem ül meg a mulm benne
        3. Ha vágod a mohát, akkor az nem úszik fel, hanem leesik a talajra, de ugye ott moha van, amibe majd beépül, így nem kell mondjuk a parvula közül csipeszelni. :ROFLMAO:
        4. EZ nem egy kipróbált dolog, ezt csak elképzeltem, de szerintem egy próbát megér! :)
  5. Folyékony tápot használj, a rudaknak, stb nincs értelme. Lehetőséget tárháza itt is mint a talajnál, baktériumnál, végtelen.
Én a helyedben futnék még pár kört a témában, és lehet, hogy újra indítanám az akit, egy kicsit átgondoltabb szűréssel. Nem jó jel, ha lefordulnak a garnélák. (Talajszűrésról a garnélafórumon van pár téma.)


Sok sikert, és egyébként üdv a fórumon! :)
 
Mondjuk ez a talajszürés dolog engem is érdekelne nagyobb akinál megoldható?

Igen, több méret is van, de ha nagyobb az akváriumod, akkor mind a két hátsó sarokba kell egy feljövő rész, és akkor két szívó rész van (legyen az levegőztető vagy powerhead). Nagyobb akváriumoknál a powerhead erőteljesen javasolt.
 
Félig növényesitett akiba javasolt sok a hal is ?

Igen, több méret is van, de ha nagyobb az akváriumod, akkor mind a két hátsó sarokba kell egy feljövő rész, és akkor két szívó rész van (legyen az levegőztető vagy powerhead). Nagyobb akváriumoknál a powerhead erőteljesen javasolt.
 

Attól függ. :) Ha a növényeidet jól választod meg, és kellőképpen vastag a talaj, ami porózus szerkezetű, akkor működhet. (Bár kevés nagy akváriumot láttam eddig talajszűrővel. Minél nagyobb egy akvárium annál több szívó részt kell beraknod és annál több porózus talajra van szükséged.) Mivel elég olcsó nekifutni egy talajszűrőnek, ezért érdemes lehet kipróbálni. Sőt a talajszűrőből elég könnyen tovább is tudsz lépni:
  • Talajszűrő mellé beraksz egy külső/belső szűrőt,
  • Talajszűrő mellé beraksz egy külső szűrőt, úgy, hogy a külső szűrő beszívó ága a talajszűrőre csatlakozik. Ekkor a külső szűrő előtt egy elég nagy előszűrés történik. Én ekkor a külső szűrőbe csak prémium szűrőanyagot raknék,
  • Talajszűrő mellé beraksz egy külső szűrőt, de úgy, hogy a külső szűrő visszafolyó ágát kötöd rá a talajszűrőre. Ez a fordított talajszűrő (reverse UGF), ami azért jó, mert így a talajod nem tömörödik be, nem mulmolódik be, mindig kristálytiszta. Ez az egyik ok, amiért nagyon sokat támadják a talajszűrőket, hogy eltömődhet, betömörödhet és egy időzített bombává válhat. A fordított talajszűrővel ilyen probléma nincs.
Elég nagy az irodalma ennek a szűrés típusnak, nagyon jól el lehet mélyedni benne... :LOL:
 
A porlasztókő a gyenge láncszem. Ahogy koszolódik romlik a szűrésed hatásfoka. Ha Powerhead-et ültetnél a talajszűrő nyakára akkor ez a mozgás biztonságosabb és kiszámíthatóbb lenne. A talajszűrésed is hatékonyabban működne.


Köszi Viktor a gyors választ! (y) Utánananézek a powrheadnek. Ha ilyet raknék rá akkor a légpumpa csöve és a porlasztó is benne maradna a nyakban, vagy a powerhaed csak a vizet löki fel? (tehát külön kell még oxigén is)
 
Köszi Viktor a gyors választ! (y) Utánananézek a powrheadnek. Ha ilyet raknék rá akkor a légpumpa csöve és a porlasztó is benne maradna a nyakban, vagy a powerhaed csak a vizet löki fel? (tehát külön kell még oxigén is)

Powehead-re ra lehet rakni egy levego cso darabot az tolja majd a bubikat. Porlaszto nem kell
 
Szia,

engem is izgatott a talajszűrés, gondolkoztam is, hogy a nanoban azt indítok (de végül maradtam a gyári, kompakt megoldásnál)... :) A talajszűréshez lenne pár tippem:
  1. Valami porózus talajt használj inkább, esetleg valami garnélásat (Shirakura Red Bee Sand), vagy a kavics alá rakj egy kis bio szűrő anyagot (Substrat Pro, Matrix). Ez a sima kavics nem fog rendes biológiai szűrést végezni neked!
    1. A garnélás talaj azért jó, mert nem kell vele sokat várni a telepítésig (legalábbis nem olyan sokat, elég pár óra a hivatalos leírás szerint), porózus, ezért a baktérium telepek jól el tudnak szaporodni, stabilizálja a víz paramétereit. Igaz ez utóbbi tulajdonságát gyorsabban elveszti a talajszűrés miatt, onnantól kezdve már csak a baktériumtelepeknek jó. Egyébként ha jól tudom a növényeknek sem olyan rossz például a Bee Sand, igaz alapból nincs benne táp, de egy kicsi azért a vízből belemegy, így a gyökereknek nem olyan rossz.
    2. Ha nem akarsz ilyen spec. talajt, akkor maradhat a bio szűrő anyag, ez komolyabb szűrést végez, de nem stabilizálja a víz paramétereket. Persze, lehet, hogy arra nincs is szükséged, attól függ mi jön a csapból (vagy van-e RO-d, stb)... :)
  2. A levegős meghajtásról jobb lenne, ha áttérnél egy powerhead-es megoldásra (ahogy előttem is írták), mert
    1. Jobb lenne a keringés az akváriumodban.
    2. Ha csökken a vízszint, akkor nem áll le a szűrésed. A mostani buborék hajtotta megoldás csak addig jó, amíg megfelelő a vízszint, ha elpárolog, mert lusta vagy, vagy elutazol, akkor leáll a szűrés.
  3. Akvárium indításakor szerintem feltétlenül szükséges, hogy használj valamilyen indító baktérium kultúrát. Segít az akvárium beállításában, az egyensúly létrehozásában.
    1. Hogy milyet használsz, az már csak a pénztárcádtól függ, de Japánban azt hiszem lesz kínálat bőven. ;)
  4. A talajszűrés nem egy "növényes" megoldás, mert a gyökereknél folyamatos a vízmozgás, és ez nekik nem igazán jó, mert nem ehhez vannak szokva, biológiailag nem jó nekik, nincsen tápanyag stb,stb, stb. A következő növényekkel lenne érdemes próbálkoznod:
    1. Növények, amik a vízből veszik fel a tápanyagot, nem szeretnek beültetve lenni pl.:: Anubias, Bolbitis
    2. Úszó növények
    3. Alacsony igényű növények, max kihalnak
    4. Mohák
      1. Itt egy külön gondolatot indítanék, mert amikor talajszűrésben gondolkoztam, akkor az volt az elképzelésem, hogy a talajszűrő rácsára biológiai szűrőanyagot rakok (Seachem Matrix), erre garnélás talajt (Shirakura Red Bee Sand), majd erre egy szép mohapázsitot rakok. A moha megkapaszkodik az aktív talajon. Hogy ez miért jó? Mert:
        1. A bio szűrő anyag mellett, a moha is rohadt jól tisztítja a vizet
        2. Mivel folyamatosan mozog a víz a mohánál, ezért nem rohad be, nem ül meg a mulm benne
        3. Ha vágod a mohát, akkor az nem úszik fel, hanem leesik a talajra, de ugye ott moha van, amibe majd beépül, így nem kell mondjuk a parvula közül csipeszelni. :ROFLMAO:
        4. EZ nem egy kipróbált dolog, ezt csak elképzeltem, de szerintem egy próbát megér! :)
  5. Folyékony tápot használj, a rudaknak, stb nincs értelme. Lehetőséget tárháza itt is mint a talajnál, baktériumnál, végtelen.
Én a helyedben futnék még pár kört a témában, és lehet, hogy újra indítanám az akit, egy kicsit átgondoltabb szűréssel. Nem jó jel, ha lefordulnak a garnélák. (Talajszűrésról a garnélafórumon van pár téma.)



Sok sikert, és egyébként üdv a fórumon! :)



Szia!

Köszönöm a hasznos tippeket és az időt, amit a válasz irására forditottál.;)
A powerheaden gondolkodom, de akkor már nem lenne az az igazi low-tech. Most ebből a felállásból próbálom kihozni a legtöbbet, szem elött tartva a hiányosságokat és a türelmetlenségből adódó hibákat.
A garnéla elhullás a az inditás utáni első hetekben történt... (utólag belátom, elhamarkodott lépés volt:notworthy:)
Viszont, azóta csak egy depresszióra hajlamos Guppi lett öngyilkos a takaritásnál... Az Amano- mami már másodszor "várandós", az Otot-k is vigan legelésznek, és a Guppi-szaporulatra nem is szeretnék gondolni:meh: . (miattuk mondtam le egyenlőre a az RC-kről).
Mulmot nem sokat látok, pedig a takaritás (ill vizcsere) van hogy elhúzodik akár 2 hétig is... (bocsánatot kérek azoktól, akik most a fejükhöz kellett, hogy kapjanak!):whistle:
A viz is kristálytiszta.
Ezzel már el is érte az akvárium azt a célt, amivel létrejött. Egy élettel teli, zöld univerzum a nappaliban, amire jó rápillantani , vagy ha éppen úgyvan, "elmerűlni" benne:happy: .
Az akvakertészet általam nemrégiben megismert új dimenziója (köszi ennek a forumnak(y)) ezt fűszerezi meg egy nagy adag kihivással (hol keserűvel, hol édessel).
Élménybeszámoló hamarosan folytatódik, jobb minőségű fotókkal...;)

Ami a mohás megoldást illeti, hogy gondoltad rögziteni a mohát a talajhoz, amig megkapaszkodik? Valami szivacsos anyaggal, vagy esetleg táptalajjal töltött kis párnákra rákötözni...
Most hátul vannak lapos kövekre felhajhálózva és élire állitva, hogy ne nagyon fogja le a szűrési felületet.

üdv
 
Mindig öröm számomra olvasni ha vki örömét látja abban amit csinál-csinált főleg ha ennek látható a végeredménye.Én is van úgy csak fekszem az akvárium előtt és csodálom azt az életet ami az akváriumban van.Remélem te is majd nagyon sok örömödet leled az akváriumban és remélem sok irásodat fogjuk még olvasni itt a fórumon
 
A moha alapból a földre esik, sok nem kell neki, hogy megkapaszkodjon. Ha porózus a talajod, akkor pikk-pakk beleköt... :) Sima talajnál én lehet, hogy kis kavicsokra kötözném. Az elején kis mohagömbök lennének, de aztán csak összenőnek, és mohapázsit lesz! Megnézheted a Mini Moss World naplót itt, ott elég sok a moha.
 
A moha alapból a földre esik, sok nem kell neki, hogy megkapaszkodjon. Ha porózus a talajod, akkor pikk-pakk beleköt... :) Sima talajnál én lehet, hogy kis kavicsokra kötözném. Az elején kis mohagömbök lennének, de aztán csak összenőnek, és mohapázsit lesz! Megnézheted a Mini Moss World naplót itt, ott elég sok a moha.


Lehet, hogy hamarabb lesz az ujrainditás, mint gondoltam...;0
 
Lehet, hogy hamarabb lesz az ujrainditás, mint gondoltam...;0

Ha restarton gondolkozol, akkor szerintem szánj rá pár napot, hogy minden infót összeszedj, nézz be pár akvaristához.
A powerhead-re azt írtad, hogy ettől már nem low-tech az akvárium. Megnyugtatlak, attól még igazán low-tech marad ;) , viszont sok gondtól megszabadít! Van még 1-2 dolog, amin nincs értelme spórolni, ilyen pl. a szűrés, esetedben a talaj! Még ha most jónak is néz ki a dolog, a kavicságy nem szűr úgy, ahogy kellene.
 
Back
Oldal tetejére