• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az első komolyabb próbálkozás 225literrel

Szerintetek jó az elképzelés?

  • Nem, nem is véleményezném...

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    6
  • Poll closed .

garaijozsef

Főkertész
Sziasztok,

Körülbelül nyár végén kapott el ez a szenvedély, és azóta folyamatosan napi szinten tanulmányozom a dolgokat, beszélgetek fórumokon. Jelenleg egy 96l-es vegyes akváriumom működik, melyet Február végén cserélni szeretnék, és egy új átgondoltabb indítást szeretnék véghez vinni.
A halaktól és egyéb állataimtól nem kívánok megszabadulni, mindenképpen be szeretném telepíteni őket a leendő akváriumba (Guppik, Xifó pár, Algaevők, Pácélosharcsák, Szummátra díszmára - 1db a túlélő, Sziámi algaevő, Sziámi harcoshal, 3 db csigusz -hagyma, zebra, sulawesi, 1 sepregető rák).

Van pár tő növényem is, ezek is áttelepítésre kerülnek: Fodros vizikehely, Anubias

A tervezet:

Akvárium: 100*45*55 cm, 247,5l bruttó, 195l nettó vízmennyiség
Talajok: Tropica Subtrate táptalaj 1,5cm, ADA Aqua S. Amazonia általános 5-6cm, ADA Aqua S. Powder Amazonia fedő 1cm
Világítás: Quad T5 4x24W (első körben, ha nagyon kevés lesz akkor 4x39W)
Szűrés: Eheim 2075 + Belső szűrő
Szűrőanyag: 2l Ehfimech + 4l Substrat Pro
Tápozás: GA Makro-Micro, Easy Carbo
Tápozás gyakorisága: Még nem körvanalazódott, majd a kialakítás után kiderül.
Dekoráció: Seiryu kő + Mangrove
Növények: Kiválasztásuk folyamatban, gyepet nem szeretnék.

Némi előzményinfó a fentiek meghatározása alapján:

Akvárium mérete:
A szekrény adott volt 100x50cm alapterületű. Sajnos mivel fal előtt van, és előrébb nem tudom hozni (17/22-es csövek miatt 2cm-re van a faltól), ezért az első variáció max alapterületű akvárium mérete 100x50 volt. Viszont Eheim InstallSet-eket használok, így ennek is kell az akvárium mögött, kb 3-4cm, szóval az alapterületből el kellett vennem 5-öt, így lett a végleges 100x45cm az akváriumnak.

A magasság már hezitálósabb 2 hét gondolkodása volt. Szerettem volna minimum egy 200l-es vízmennyiséget, mivel a talajok együttesen elvisznek 8-8,5cm-t, és a vízfelszín sem lehet az akvárium végénél mivel nincs tető, és a halak kiugrálnának, szóval az vízfelszín fölötti rész még elvisz 5cm-t. Ez így összességében 13-13,5cm nem vízre felhasznált hely, ha 50cm magas lett volna az akvárium akkor már 36,5-37cm magas vízoszlopom lehetne "csak", így 55cm esetében elérem a 40,5-41cm-t.

Hátránya az 55-ösnek, hogy a bútorom 80cm magas, és a fény lehet nem érne le az aljára (többek között ezért sem lesz gyep). Az összmagasság akváriummal így 135cm lesz, többször méregettem a 178cm-emmel remélem tudok majd benne dolgozni normálisan, ha nem jön a szék :).

Akvárium: átlátszó ragasztású, gépi csiszolt, egyedileg legyártatott.

Az akvárium felső részére lematricázást tervezek (vízszint feletti üres részét kívülről, esztétikai okokból)

Lakók:
Mivel a halak adottak, így ezeket a fajtákat bővítem, maximum ha az itteni ötletelésekben valaki megerősít, hogy nem gond a többiek mellé, akkor 1-2 vitorláshalat is betennék.

Növények:
Ez a rész van hátra. Egy biztos: jelenleg minimum 6-8 hónapig az indulást követően CO2-t nem szeretnék.
A világításom sem atomerőmű ezért úgy tippelem a nem túl fényigényes növényekre lesz szükséges, ezekre szívesen fogadok javaslatot, illetve ha valaki ritkít, Zala megyében belül szívesen vásárolok, elhozok alapanyagot :).

Szűrés:
Szerencsés voltam, birtokoltam egy Eheim 2080-at, ezt terveztem a leendő akváriumhoz. Ám a sors úgy hozta, hogy nagyon nem férek el vele, ezt már vesézgetni nem szeretném, hosszas mérlegelés után egy új Eheim 2075 mellett döntöttem, ami már a héten vagy a jövő héten meg is jön, illetve e-mellé még egy belső szűrőt használnék.
Ez ügyben is szívesen várnám a javaslatokat. Vagy ha nagyon nem tudok dűlőre jutni akkor egy 2071-em is áll a szekrény tetejét, bár nem tudom hova férnék be vele.

Szűrőanyag:
A 2080-hoz vettem komplett szűrőanyag készletet a GA-ban. Ez megmarad, így a 2075 6l-es vödrét a következő módon gondoltam feltölteni a hazaiból: 1 tálca, azaz 2l Ehfimech, 2 tálca azaz 4l Substrat Pro.
Esetleg még alternatíva mivel bőven van Substrat Pro-m, hogy az 1 tálca Ehfimech-est felezem, tehát 1-1l megy már abba is.

Remélem sikerült mindent jó összefoglalnom, szívesen fogadnám bárki építő jellegű javaslatait, legyen akár pozitív-negatív vélemény, köszönöm hogy elolvastátok, és előre köszönöm azoknak akik folyamatos látogatói lesznek a naplómnak, és ellátnak hasznos ötletekkel, tanácsokkal.


Időtervezés:
Szűrőt már várom a GA-ból.
Akvárium rendelés ma, körülbelül 02.14.-én veszem át.
Jövő héten Seiryu kövek megrendelése a GA-ból, majd jön a legózás. Képeket csatolok majd.
Február elején a táptalajok rendelése.
 
Ajánlanám a 90x45x45-s méretet, mert több fénnyel később is egyszerűbb lesz mindenféle növényt majd felnevelned. Ha mégis maradsz ennél a magasságnál, akkor a CO2 beszerzésével halogén reflektorok is kellenek neked, mert a T5 nem lesz elég, feltéve hogy talaj közeli dús növényzetet is szeretnél. A 4x24 watt fény nem jó még a CO2 nélküli változathoz sem, mert a fénycsőnek végig kell érnie, hogy egyenletesen mindenhova jusson fény, ezért a 865 mm-s standard csövekhez használnak direkt 90 cm hosszú aksikat.
Szűrésed, a 2075-ös jó lesz még az elején, később bővítést igényel szerintem. Továbbá használd teljesen full bio töltettel, 6 liter SP-val, mert a mechanikai koszt a belsőd és az eheim előszűrője megoldja.
Az üveghez visszatérve, szerintem ha már ez egy végleges akvárium lenne, ha annak tervezed, akkor érdemes lenne opti-white üvegből csinálni, mert ekkora méretnél már feltűnő a különbség.
Jó kis terved van, sok sikert hozzá. :)
 
BElső szűrő javaslatok mik lennének :) ?
Atman powerHead + szivacs? nem túl ronda? Vagy valamilyen akasztós esetleg?
 
Full bio töltet mehet.
45-ös magasság sokkal kezelhetőbb lenne,szerintem 50-55-öt nem tud bevilágítani ez a lámpa.(egyszerűen nem olyan profik a reflektorai,egy ATI-val más lenne a helyzet,de az 55-még akkor is sok lenne)
Nem tudom milyen elképzeléseid vannak növényesítés terén,de a 100-as szélességnél a 4*39-cel is komoly 'holttered' lesz az akvárium szélein.A tervben lévő világítással inkább a 90-es szélesség működne.
Belső szűrő szerintem felesleges,viszont a szekrény tetején álló 2071-et illene munkába állítani majd:)
 
BElső szűrő javaslatok mik lennének :) ?
Atman powerHead + szivacs? nem túl ronda? Vagy valamilyen akasztós esetleg?
Ha szereznél egy nagy akasztósat, aminek elég nagy a teljesítménye (700 l/h vagy feletti), akkor jó lenne mechanikai szűrésnek és szkimmernek is, letisztítaná az esetleges olajos vízfelszínt. Viszont, kevésbé lenne könnyű egy rendes áramlást összehozni vele.
 
Akkor lehet majd valami DIY világítás felé megyek el, az akvárium megrendelését leadtam, ezen már nem változtatok, egyébként talajjal így is 50cm-es magasság lesz használva vízzel. A lápát belógatom.
 
Amíg nincs CO2 addig lowtech növényekkel el tud menni az akvárium szépen még T5-s lámpákkal, de ha végleges megoldást akarsz akkor két darab 150 wattos fémhalogén reflektor kéne neked.
 
Pont 55 cm magasságú akváriumot épít az Ispán Peti gyerek, a naplója címe: 400 literes nanohalas. Érdemes lenne elolvasnod vagy megkérdezned tőle, honnan is vannak és hogy gondolja felszerelni őket. :)
 
A belső szűrőt felejtsd el, vagy nincs semmi szűrőkapacitásuk, olyan kicsik, vagy baromi rondák, olyan nagyok. Semmiképp sem illenek bele egy szép akváriumba, azok a kerámiaváras-műanyagbúváros szinthez valóak, nem ide. :vomit:
A szekrény tetejéről vedd le bátran a másik külsőt is, és állítsd hadrendbe. Tökéletes szűrésed lesz ezzel a két külsővel egy életre, mehet mellé erős világítás, és akár reaktoros CO2-is a későbbiekben majd! (y)
Növények terén a cryptocoryne, microsorum, echinodorus és hygrophila fajokkal nem nagyon tudsz melléfogni, Én is ezeket tervezem a sajátomba nemsokára.
 
1. fejlemény (akvárium méretmódosítás):

Csak hogy lássátok, hogy próbálok hallgatni a szakikra és nem egy fafejű vagyok: Az akvárium módosított mérete: 100x45 x 50magas lett (majd a talaj 1,5cm, 4cm, 1cm lesz és 4cm a vízfelszín felett az üveg, így 40cm körüli vízoszlopom még lehet). Sikerült még megkérnem az eladót, hogy változtassunk. Jah, és hosszmerevítéses lesz. Opti-White-ot kihagynám, nem akarok annyit szánni rá első körben, úgyis jönnek még be nem tervezett költségek.
 
A belső szűrőt felejtsd el, vagy nincs semmi szűrőkapacitásuk, olyan kicsik, vagy baromi rondák, olyan nagyok. Semmiképp sem illenek bele egy szép akváriumba, azok a kerámiaváras-műanyagbúváros szinthez valóak, nem ide. :vomit:
A szekrény tetejéről vedd le bátran a másik külsőt is, és állítsd hadrendbe. Tökéletes szűrésed lesz ezzel a két külsővel egy életre, mehet mellé erős világítás, és akár reaktoros CO2-is a későbbiekben majd! (y)
Növények terén a cryptocoryne, microsorum, echinodorus és hygrophila fajokkal nem nagyon tudsz melléfogni, Én is ezeket tervezem a sajátomba nemsokára.

Köszönöm szépen!
2 szívó Install szettem és egy esőztető install szettem van.
A 2szűrőt ha összedobom, hogy célszerű elrendezni? Gondolok itt a szívóágak elhelyezésére (hátsó sarkokban?), illetve egy esőztetőre vajon ráköthetők, vagy inkább ne :)? Gondolom itt elég rendesen "odatol" a nagyobb a kicsi szűrő kimenő ágának...
Az esőztetőhöz vannak plusz bővítőim.
 
A 2szűrőt ha összedobom, hogy célszerű elrendezni?
Ez már külön művészet, a növények mennyiségétől, nagyságától, a dekorok méretétől és elhelyezkedésétől is függ. A több variáció érdekében Én nem kötögetnék össze semmit, legyen két szívó, két nyomó oldal, az a biztos. A szívó ágakat egyébként hátul szokás elhelyezni, a befolyókat viszont számtalan elrendezésben lehet használni (eleve lehet jet, esőztető, lily, poppy a befolyó).
 
1. fejlemény (akvárium méretmódosítás):

Csak hogy lássátok, hogy próbálok hallgatni a szakikra és nem egy fafejű vagyok: Az akvárium módosított mérete: 100x45 x 50magas lett (majd a talaj 1,5cm, 4cm, 1cm lesz és 4cm a vízfelszín felett az üveg, így 40cm körüli vízoszlopom még lehet). Sikerült még megkérnem az eladót, hogy változtassunk. Jah, és hosszmerevítéses lesz. Opti-White-ot kihagynám, nem akarok annyit szánni rá első körben, úgyis jönnek még be nem tervezett költségek.
93_1aquarium_ada_180_fishtank.jpg

Ez egy 60 cm magas ADA akvárium, csak gondoltam megmutatom mennyi talajt használnak :D
Hanyas üvegből csináltatod? Ezt szépen merevítés nélkül 10 mm-esből kéne legalább.
 
Utoljára módosított:
Ma beüzemeltem a 2071-et is még a régi akváriumban. Fullra Substrat Pro-val megpakoltam ezt is.

A mangrove fák mellé Nyasa vagy Seiryu köveket javasoltok? Nigro javaslata alapján nem keverném a két kőfajtát, mindkettő tetszik.
 
Utoljára módosított moderátor által:
A még üzemelő kicsi akváriumomban vizet cseréltem.

1. Találtam 2 pici guppi ivadékot :)
2. Szerintetek ez mi lehet? Apró fehér pöttyök a mangrove fámon. Szerintem nem penész. (csigapeték? Sulawesi, Hagyma, Zebra)
3. Át tudná nevezni valaki a topicomat 225 literre?

 
A sulawesi csiga elevenszülő, nem rak petét. Egy kép a pöttyökről esetleg segítene.

Szerk: most látom, hogy van kép! :D Ezek szerintem is peték, valamelyik a másik két csigából lesz a dekoráló, de egyiket sem ismerem.
 
Back
Oldal tetejére