• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

A puding próbája az evés ugyebár. "Sajnos" tegnap tartósan 29 fok volt a tetőtérben, és ez egészen az éjszakába nyúlt. A rendszer egész nap ment szinte, estére viszont átlépte a hőfok a bűvös 24 fokos határt, 24,5 C° volt amikor utoljára ránéztem. Elképzelhető, hogy újra kell majd a hideg oldalt hővezető pasztázni, mert mintha egy kicsi rés lenne a borda és a peltier elem közt az egyik oldalon, talán jobb lesz a hővezetés :\
Hát én már marhára örülnék annak a 24,5 foknak is.
 
A puding próbája az evés ugyebár. "Sajnos" tegnap tartósan 29 fok volt a tetőtérben, és ez egészen az éjszakába nyúlt. A rendszer egész nap ment szinte, estére viszont átlépte a hőfok a bűvös 24 fokos határt, 24,5 C° volt amikor utoljára ránéztem. Elképzelhető, hogy újra kell majd a hideg oldalt hővezető pasztázni, mert mintha egy kicsi rés lenne a borda és a peltier elem közt az egyik oldalon, talán jobb lesz a hővezetés :\
Ahogy en olvasgattam a peltiernel nagyban javit a hatasfokon ha a hutesed jo. Ahogy elnezem te sem koltottel sokat a huto oldalra, talan ott lehet meg javitani a rendszeren. Nalam ket elem lesz beteve viszont a hutes nalam is gyenge pont de majd leirom en is a taalsztalatokat ha lesz idom osszerakni.
 
A peltier elemeknek az a rossz tulajdonsága, hogy a két oldal közt viszonylag nagy a hő átszivárgás, mert nem tudják kellően elszigetelni egymástól a két oldalt. Ez nagyon le tudja rontani a hatásfokát. Úgy lehet jó eredményt elérni vele, ha nem engedjük, hogy nagy legyen a két oldal köztti hőmérséklet különbség, mivel ez minél kisebb, annál kisebb a hő átszivárgás is. Szóval mindkét oldalon biztosítani kell a lehető legnagyobb hőelvezetést. Mivel a víz elég jól elvezeti a hideget, inkább a meleg oldalon kell minél jobb hűtést biztosítani.
 
Én is tervezem a peltieres hűtést. Nálam 3db ha jól tudom Vga kártya hűtő bordák fogják szolgálni a hideg részt. A meleg oldalt a peltieren egy CPU borda+venti hűti. A víz keringetest 1db 24v szivattyú fogja produkálni. Remélem feltudja majd emelni az akváriumba majd a vizet. Tesztek építés, folyamatban. Itt az egész tél hogy elkészültjön.
 
Utoljára módosított:
Én is tervezem a peltieres hűtést. Nálam 3db ha jól tudom Vga kártya hűtő bordák fogják szolgálni a hideg részt. A meleg oldalt a peltieren egy CPU borda+venti hűti. A víz keringetest 1db 24v szivattyú fogja produkálni. Remélem feltudja majd emelni az akváriumba majd a vizet. Tesztek építés, folyamatban. Itt az egész tél hogy elkészültjön.
Nem tudom milyen elemeket szeretnel probara birni de egy veszteseges teszt sorozat megelozesehez felajanlok neked 6-8 elemet, csak, hogy ne kolts feleslegesen. Halott ugy.
 
Nem tudom milyen elemeket szeretnel probara birni de egy veszteseges teszt sorozat megelozesehez felajanlok neked 6-8 elemet, csak, hogy ne kolts feleslegesen. Halott ugy.
Szia! Gondolom akkor te már túl vagy a peltieres hűtés probájával. Leírnád,hogy mire jutottál? Most épp én is peltieres hűtésen gondolkodom, azért kérdem. Üdv.: SafE
 
Igen. Próbáltam már. De kezdetleges volt. A hideg oldalt logattam egy vödör vízbe azt hűtöttem le. Ha jól emlékszem 60W elem volt az. Most azért kicsit durvább lesz 2db 180W elem fog hűteni.
 
Nem tudom milyen elemeket szeretnel probara birni de egy veszteseges teszt sorozat megelozesehez felajanlok neked 6-8 elemet, csak, hogy ne kolts feleslegesen. Halott ugy.
Lehet hogy halott ügy. A DIY szépsége miatt is csinálom. ;) De lehet hogy még kelleni fognak azok az elemek..
 
Utoljára módosított:
Magát a peltiert már teszteltük, kemény minuszokat tolt a hideg oldalon. Talán a hétvégén már rakok fel képeket hogy hogyan fog kinezni, ha lesz rá időm elkezdeni összerakni.
 
Magát a peltiert már teszteltük, kemény minuszokat tolt a hideg oldalon. Talán a hétvégén már rakok fel képeket hogy hogyan fog kinezni, ha lesz rá időm elkezdeni összerakni.
Ezek a hideg oldali tesztek mar 10-12 evvel ezelott voltak remeny szikrak, amik azota mar kihultek. Addig amig a hideg oldalra nem teszel elvezetest, sak is addig marad fagyos.Nekem egy rez hutoblokkon volt 30db 60 wattos es lassu atfolyassal hutottek. Hatasosnak nem mondanam annak ellenere, hogy jol hutott. A masik oldal rettentoen futott es hatalmas zajjal jart a ventilatorok halmaza. Kesobb a ventiket vizhutessel potoltam de rettento hamar melegedett. Nagyon instabil volt es kesobb eszre vettem, hog a hideg oldalon kisebb korokben meleg volt az elem. Ami a kovetkezo lepcsofok volt az egy vizgephuto spiral szurore tekerese volt. 1 evig hasznaltam, es jol mukodott. A vegleges megoldas a kulombozo hutesrendszer altal okozott villanyszamla, egy kalapba dobasa, illetve a dohanyzas abbahagyasanak a felszabadulo koltsegeivel valo kipotolas es nemi csok segitsegevel vettem egy hazat olyan fekvessel, ahol meg a 40 fokba is 21 fok van bent. Igy mar csak a teli futest kell megoldani ,es en megerkeztem.
 
Ezek a hideg oldali tesztek mar 10-12 evvel ezelott voltak remeny szikrak, amik azota mar kihultek. Addig amig a hideg oldalra nem teszel elvezetest, sak is addig marad fagyos.Nekem egy rez hutoblokkon volt 30db 60 wattos es lassu atfolyassal hutottek. Hatasosnak nem mondanam annak ellenere, hogy jol hutott. A masik oldal rettentoen futott es hatalmas zajjal jart a ventilatorok halmaza. Kesobb a ventiket vizhutessel potoltam de rettento hamar melegedett. Nagyon instabil volt es kesobb eszre vettem, hog a hideg oldalon kisebb korokben meleg volt az elem. Ami a kovetkezo lepcsofok volt az egy vizgephuto spiral szurore tekerese volt. 1 evig hasznaltam, es jol mukodott. A vegleges megoldas a kulombozo hutesrendszer altal okozott villanyszamla, egy kalapba dobasa, illetve a dohanyzas abbahagyasanak a felszabadulo koltsegeivel valo kipotolas es nemi csok segitsegevel vettem egy hazat olyan fekvessel, ahol meg a 40 fokba is 21 fok van bent. Igy mar csak a teli futest kell megoldani ,es en megerkeztem.
" vettem egy hazat olyan fekvessel, ahol meg a 40 fokba is 21 fok van bent. Igy mar csak a teli futest kell megoldani ,es en megerkeztem. "
Kíváncsian várom a véleményedet, hogy mit mondasz majd tavasszal?
Májusban a lányomék is vettek egy ilyen építésű családi házat, elköltöztek. De egy hónapja visszaköltöztek Pestre, albérletbe, mert úgy tűnik, a külső és belső hőmérséklet olyan, mint amit írtál, de ez a hőmérsélet különbség közel konstans marad. :-( Szeptemberben (szép meleg szeptemberünk volt), amikor mi még rövidnadrágban voltunk a lakásban, ők már pulóverben ücsörögtek a házukban. Amikor mi a pólót lecseréltük hosszú ujjú ingre, akkor ők már fűtöttek...
 
" vettem egy hazat olyan fekvessel, ahol meg a 40 fokba is 21 fok van bent. Igy mar csak a teli futest kell megoldani ,es en megerkeztem. "
Kíváncsian várom a véleményedet, hogy mit mondasz majd tavasszal?
Májusban a lányomék is vettek egy ilyen építésű családi házat, elköltöztek. De egy hónapja visszaköltöztek Pestre, albérletbe, mert úgy tűnik, a külső és belső hőmérséklet olyan, mint amit írtál, de ez a hőmérsélet különbség közel konstans marad. :-( Szeptemberben (szép meleg szeptemberünk volt), amikor mi még rövidnadrágban voltunk a lakásban, ők már pulóverben ücsörögtek a házukban. Amikor mi a pólót lecseréltük hosszú ujjú ingre, akkor ők már fűtöttek...
Tavasszal vettuk nem volt gaz. Amugy viszont nincs bajom a huvossel.
 
Az lesz. Várom már. Igaz az akvárium sincs még beüzemelve.
Azert szerintem fuss meg par kort amig elindul az akvárium. Egyedul magadnak sporolsz vele. Tenyleg nem akarok rosszat, vagy ne hidd, hogy lenezem a tudasod, de kb az ezredik nekifutast nyomod. Nagyon sokan lattak benne jovot a youtube-os videokbol meritve. Ha valoban huteni szeretned es tobbet kell 3 celziusnal hutened, a legolcsobb egy akva klima. De Te tudod.
 
Maximum én is bizonyítóm, hogy így nem lehet hűteni az akváriumot. De lehet hogy majd valakinek sikerül egyszer kiatalalnia ezzel a technikával...
Lehetni lehet hűteni Peltier elemekkel az akvát, ez sosem volt kérdés. De kimondottan nem gazdaságos, mivel nagyon rossz a hatásfoka. Ezzel szemben egy kompresszoros hűtés sokkal gazdaságosabb, bár az meg sokkal többe kerül, az elején legalább is...
A Peltier elemekkel még annyi hűtési energiát sem tudsz kinyerni, mint amennyit belefektetsz, a hatásfoka miatt. Ezzel szemben a kompresszoros gépekkel a befektetett villamos energia többszörösét nyered hűtési energia formájában (és még többet fűtési energia tekintetében a kondenzátorán).
Szabó Henrik korábbi próbálkozása a 30*60W-os peltier tetemes villanyt zabálhatott fel. 1800W-ból 6-8kW hűtési energiát is elő lehet állítani.
Mindamellett pont a kompresszoros technika ára miatt gondolkodom Peltieres hűtésen (csak amolyan vészhűtésen), na meg a barkácsolás miatt, de túl sokat nem várok tőle, az előbb leírtak miatt. Bár megfordult már a fejemben a vízadagolós kompresszoros hűtés is.
 
Back
Oldal tetejére