• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Na kész vagyok.
Nyilván az egyik 12 centis AC ventit a kapkodásban fordítva kötöttem a csatira, el is pukkant a motorja, kuka. :(
A 12 centisekről nem lőttem képet, de mindegyik ventinék ilyen csatikkal oldottam meg a tápellátást, és vettem hozzá 5-ös és 3-as elosztót is:
View attachment 571672018-06-11_04-41-18 by Attila Szántó, on Flickr

És a 300-ason ketyegő 14 centis AC silent ventik:
View attachment 571682018-06-11_04-32-57 by Attila Szántó, on Flickr

Szia!

Milyen konzollal rögzítetted a ventillátorokat az üveg szélére?

Építettem az előző akváriumhoz dobozt a ventillátornak ami passzol az etetőnyílásra de az új akváriumon nincs tető így időben fel szeretnék készülni a nyári panelmelegre :)

Köszönöm!
 
Sziasztok, meguntam hogy akvarium hofoka megint 28 fok kozeleben van es a mohaim csak szenvednek megint, ezert rendeltem egy peltieres vizhuto rendszertr plusz thermosztat es tapegyseg. A kerdesem az lenne hogy letezik szuro csohoz csapos T eloszto? Ugyanis a tervem az hogy beepitek egy bypasst a kifolyoba es megfelelo flow beallitasahoz egy csapot hasznalnek ami elvezeti a hutobe a vizet, es vissza egy T eloszton hutes utan a hutott kozeget.
A masik kerdesem hogy a vissza folyo agba tennem kene meg valamit vagy a nagyob flow magaval rantja majd a hidegebb vizet vagy kene egy egyinyaru szelep?
 
Sziasztok, meguntam hogy akvarium hofoka megint 28 fok kozeleben van es a mohaim csak szenvednek megint, ezert rendeltem egy peltieres vizhuto rendszertr plusz thermosztat es tapegyseg. A kerdesem az lenne hogy letezik szuro csohoz csapos T eloszto? Ugyanis a tervem az hogy beepitek egy bypasst a kifolyoba es megfelelo flow beallitasahoz egy csapot hasznalnek ami elvezeti a hutobe a vizet, es vissza egy T eloszton hutes utan a hutott kozeget.
A masik kerdesem hogy a vissza folyo agba tennem kene meg valamit vagy a nagyob flow magaval rantja majd a hidegebb vizet vagy kene egy egyinyaru szelep?
Szia kell 2db T elosztó, a két elosztó közé egy szimpla csap! a szimpla csappal fogod az áramlást beállítani!
 
Sziasztok, meguntam hogy akvarium hofoka megint 28 fok kozeleben van es a mohaim csak szenvednek megint, ezert rendeltem egy peltieres vizhuto rendszertr plusz thermosztat es tapegyseg. A kerdesem az lenne hogy letezik szuro csohoz csapos T eloszto? Ugyanis a tervem az hogy beepitek egy bypasst a kifolyoba es megfelelo flow beallitasahoz egy csapot hasznalnek ami elvezeti a hutobe a vizet, es vissza egy T eloszton hutes utan a hutott kozeget.
A masik kerdesem hogy a vissza folyo agba tennem kene meg valamit vagy a nagyob flow magaval rantja majd a hidegebb vizet vagy kene egy egyinyaru szelep?
Nem igazán értem, hogy miért akarod ennyire elbonyolítani? Akár közvetlenül a visszatérő ágat hűtöd, akár egy hőcserélőn át vezeted a vizet (talán ez is felesleges) egyszerűen átfolyik rajta a víz és kész.
A hűtést tudod szabályozni a tápegység feszültségével. Miért kell ide bypass, meg egyéb furmányosság?
 
Nem igazán értem, hogy miért akarod ennyire elbonyolítani? Akár közvetlenül a visszatérő ágat hűtöd, akár egy hőcserélőn át vezeted a vizet (talán ez is felesleges) egyszerűen átfolyik rajta a víz és kész.
A hűtést tudod szabályozni a tápegység feszültségével. Miért kell ide bypass, meg egyéb furmányosság?
Villamosmernok vagyok nem gepesz:) De jozan paraszti esszel szerintem a flow osszefugg a hocserelok hatasfokaval, ezert akarnam szabalyozni. Homerseklet szabalyzas egy egyszeru termosztatos szabalyzas lesz. visszatero agba azert nem akarom rakni mert felek hogy a retektol egy ido utan eltomodik.

Hol tudok kapni T idomot es csapot ami egy tetra 600 ashoz jo?
 
Kozben megjottek a peltier elemek (2db 70Wos) es a tap, a thermosztatom meg nem (mert a kedves elado csak szenzort kuldott...). Kozben szamolgattam ha es ha jol szamolom akkor 28fokrol 22 re valo huteshez 66 liter viznel kb. 30 Wattra van szuksegem. 10% os peltier hatasfokkal szamolva ami lehet kicsit tulzo kb 300W ot kene eldisszipalnom hutobordan. Ugyhogy a ket kis hutoborda amit kaptam a csomagban a kis fanokkal kicsit kicsinek tunik ugyhogy lehet vennem kell egy rendes CPU hutot.

Eloszor teszek igy egy probat, aztan meglatjuk. Mondjuk annyit segitek a rendszeren hogy feltoltom 22 fokos vizzel igy ha belovon a termosztato 1 fok deltara akkor nem kell annyi meleget egyszerre eltuntetnem.

Ahogy latom nem sok mindenki kuzd ilyen problemaval kozolunk itt:)
 
Kozben megjottek a peltier elemek (2db 70Wos) es a tap, a thermosztatom meg nem (mert a kedves elado csak szenzort kuldott...). Kozben szamolgattam ha es ha jol szamolom akkor 28fokrol 22 re valo huteshez 66 liter viznel kb. 30 Wattra van szuksegem. 10% os peltier hatasfokkal szamolva ami lehet kicsit tulzo kb 300W ot kene eldisszipalnom hutobordan. Ugyhogy a ket kis hutoborda amit kaptam a csomagban a kis fanokkal kicsit kicsinek tunik ugyhogy lehet vennem kell egy rendes CPU hutot.

Eloszor teszek igy egy probat, aztan meglatjuk. Mondjuk annyit segitek a rendszeren hogy feltoltom 22 fokos vizzel igy ha belovon a termosztato 1 fok deltara akkor nem kell annyi meleget egyszerre eltuntetnem.

Ahogy latom nem sok mindenki kuzd ilyen problemaval kozolunk itt:)
Ha mindkét peltier elemre külön akarsz rakni egy 150W-ot eldisszipálni képes CPU hűtőbordát, akkor az eléggé költséges lesz a végén. Minimum 2 darab XILENCE M404D kellene már csak a hőleadó felület megfelelő mérete miatt is.
 
Ha mindkét peltier elemre külön akarsz rakni egy 150W-ot eldisszipálni képes CPU hűtőbordát, akkor az eléggé költséges lesz a végén. Minimum 2 darab XILENCE M404D kellene már csak a hőleadó felület megfelelő mérete miatt is.
Meg mindig olcsobb megoldas mintha vennek egy speci akvarium hutot csillagaszati aron. Ha ez a megoldas nem mukodik akkor a kovetkezo otletem egy hutos viz adagalo szetszedese lesz, azokban rendes gazos huto van. Csak azok nagyok, viszont az szerintem kepes nagyobb mennyisegu vizet is huteni.
 
Én azt nem tudom hogy a hőcserélőt hogyan lehetne stabilan, rendszeresen tisztítani, mert ahogyan a szűrő csövezésen is lerakódnak a bacik, gondolom a hőcserélőben és annak csövezésében is ez történne.
 
Én azt nem tudom hogy a hőcserélőt hogyan lehetne stabilan, rendszeresen tisztítani, mert ahogyan a szűrő csövezésen is lerakódnak a bacik, gondolom a hőcserélőben és annak csövezésében is ez történne.
hát erre van a bypass ág! legalább is én igy szoktam kinyomatni a trutyit!
 
Sziasztok!

Lenne egy kérdés. Mi a véleményetek, egy réz magos alu procihűtő borda akváriumba helyezéséről? Nyiván lesz valami oxidációs folyamat, de hogy valami káros anyag beoldódás?

Pendulummal már 1-2 szóban beszéltünk róla, de hátha volt valakinél tapasztalat ezzel kapcsolatban?!

U.i. Remélem nem köveztek meg ezért :D
 
Kozben megjottek a peltier elemek (2db 70Wos) es a tap, a thermosztatom meg nem (mert a kedves elado csak szenzort kuldott...). Kozben szamolgattam ha es ha jol szamolom akkor 28fokrol 22 re valo huteshez 66 liter viznel kb. 30 Wattra van szuksegem. 10% os peltier hatasfokkal szamolva ami lehet kicsit tulzo kb 300W ot kene eldisszipalnom hutobordan. Ugyhogy a ket kis hutoborda amit kaptam a csomagban a kis fanokkal kicsit kicsinek tunik ugyhogy lehet vennem kell egy rendes CPU hutot.

Eloszor teszek igy egy probat, aztan meglatjuk. Mondjuk annyit segitek a rendszeren hogy feltoltom 22 fokos vizzel igy ha belovon a termosztato 1 fok deltara akkor nem kell annyi meleget egyszerre eltuntetnem.

Ahogy latom nem sok mindenki kuzd ilyen problemaval kozolunk itt:)
Ha már működik, akkor nem a 28 fokos vizet kell hűtenie, csak a beállított hőn tartani az akvárium vizét. Viszont a teljesítmény számításod nem jó, mert nem az a lényeg, hogy mennyi vizet, hány fokról kell lehűteni, hanem, hogy mekkora a hőterhelése az akváriumnak. Ahány W fűti a vizet (lámpa hője, szűrő motorjának a hője, környező levegő hője, falak, mennyezet, sugárzó hője, stb...), annyi W-tal kell hűteni, hogy ne változzon a víz hőmérséklete. Ha lejjebb akarod vinni a hőmérsékletét, akkor mégnagyobb hűtő teljesítményre lesz szükség. Ezt még tovább bonyolítja, hogy minél nagyobb a különbség a melegítő dolgok és a víz hőmérséklete között, annál nagyobb a melegítés intenzitása. És hát, minél jobban lehűtöd a vizet, annál inkább ez a helyzet. Még tovább rontja a helyzetet, hogy a hűtő által leadott hő az akvárium körüli levegőt fűti a szobában, így azzal visszafűtöd az akváriumot. Tovább fokozza ezt a hatást, hogy a Peltier elem, 10%-os hatásfok esetén, 10-szer annyi meleget ad le, mint amennyi hőt elvon (hűt). Szóval, ezt kiszámolni, szinte lehetetlen.

Másik probléma, hogy a vizes hőcserélő általában alumíniumból készül, ami mérgezi az akvárium vizét. A réz sem jobb ebből a szempontból. Láttam már műanyagból készült hőcserélőt is, de az nem adja át olyan jól a hőt, mint az alu, persze ettől még lehet alkalmas a célra. Rozsda mentes acélból is létezik ilyen. Talán ez lenne a legmegfelelőbb.

Nagyon kíváncsi vagyok az eredményre, mert nekem is ez a problémám és gondoltam már ilyen megoldásra, csak fogalmam sincs, hogy mekkora teljesítményű peltier elemmel lehetne ezt megoldani.

Én gondoltam már olyan megoldásra is, hogy a peltier elemet ráragasztom az akvárium üvegére, a peltier elem másik oldalára pedig egy ventilátoros hűtőbordát. Így nem kellene hőcserélő. Nem lenne gond a szűrőkörbe való beiktatás sem, mert így erre sincs szükség.
Azt nem tudon, hogy az intenzív hűtés nem okozná-e az üveg repedését.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Lenne egy kérdés. Mi a véleményetek, egy réz magos alu procihűtő borda akváriumba helyezéséről? Nyiván lesz valami oxidációs folyamat, de hogy valami káros anyag beoldódás?

Pendulummal már 1-2 szóban beszéltünk róla, de hátha volt valakinél tapasztalat ezzel kapcsolatban?!

U.i. Remélem nem köveztek meg ezért :D
Én rezet és alut nem tennék bele.
De nem is értem, hogy minek. Mit akarsz a hűtőbordával az akváriumban?
 
Csupán csak elméleti síkon...
A Peltier elem felhasználása erre a célra, a kirívóan rossz hatásfoka miatt, nem szerencsés.
Ha szeretsz barkácsolni, akkor egy bontott hűtőszekrényből kitermelt hűtőrendszer + egy inox bordáscsőből kialakított hőcserélő jó megoldás lehet. @Szabó Henrik tudna mesélni, ha ráérne.
A legegyszerűbb és legfrappánsabb megoldás egy split klíma. Igaz, nem olcsó (sőt drága), de lehet kapni használtan is, és úgy már jobb az árfekvése. Nagy előnye, hogy nem kell se azon gondokodni, hogy az alumínium vagy a réz mit csinál a vízben, se az akvárium összképét nem rontja a hőcserélő. ... és nem mellesleg a közérzeted is jobb lesz, miközben akvarizálsz.
 
Csupán csak elméleti síkon...
A Peltier elem felhasználása erre a célra, a kirívóan rossz hatásfoka miatt, nem szerencsés.
Ha szeretsz barkácsolni, akkor egy bontott hűtőszekrényből kitermelt hűtőrendszer + egy inox bordáscsőből kialakított hőcserélő jó megoldás lehet. @Szabó Henrik tudna mesélni, ha ráérne.
A legegyszerűbb és legfrappánsabb megoldás egy split klíma. Igaz, nem olcsó (sőt drága), de lehet kapni használtan is, és úgy már jobb az árfekvése. Nagy előnye, hogy nem kell se azon gondokodni, hogy az alumínium vagy a réz mit csinál a vízben, se az akvárium összképét nem rontja a hőcserélő. ... és nem mellesleg a közérzeted is jobb lesz, miközben akvarizálsz.
Split klima van, csak nap kozben mikor nem vagyok itthon nincs lehuzva a hofok 25 fokra, mert egy egesz hazat evi 9 honapban beklimazni nem olcso, nyaron 45 fokos kinti homerseklet mellett pedig extra pazarlas lenne jaratni allandoan egy 60 literes akksi miatt. Raadasul azt vettem eszre hogy a riccardiam ennel hidegebb vizben igazan szep.
Masik megoldas meg egy ballonos viz adagolo hutejenek bebarkacsolasa lehet egy rozsdamentes spirallal.
 
Én rezet és alut nem tennék bele.
De nem is értem, hogy minek. Mit akarsz a hűtőbordával az akváriumban?

Peltier elemes hűtés. A borda a vízben van, ami elég hideg. Egy műanyag dobozka van ráhúzva a bordára, így már nem akrtuális a kérdés. A szitu megoldódni látszott. Tegnap este óta üzemel, eddig megelégedve használom. 27 fokos vizet egy óra alatt levitte 23,5re, és ott is tartotta. Ha időm engedi majd dokumentálni fogom a naplóban. 45w-os elemet használok bruttó 30 literre.
 
Back
Oldal tetejére