• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Ez a 0.08 Sone 20 dBA körül lehet. Valahol láttam 9 dba körüli értéket is, bár ez már lehet, hogy keveset nyom:

Pl ez:
Schyte SFF21D 800rpm 8,7 dBA, 33,5 CFM


0.2 sone az 21 ~ 21.5 db elvileg, szóval az a 0,08 sone inkább 9-10 dBA lesz, nem?

A csatlakozó témához: én meg csokival fogom a tápra sorba kötni a ventiket, szóval MINDEN dugót/csatit lenyisszantok. Én vagyok a legbarbárabb? :D

RE: jobban utánaolvasva azért ennyire nem egyszerű az átváltás sone -> dBA-ra, inkább valahol 17-18dBA körül lesz az ténylegesen.
 
Utoljára módosított:
Hogy meglódult a topik, annyi lájkot nyomtam, mint máskor egy hét alatt. :)
63 literre mekkora ventit ajánlanátok? Vagy felesleges agyalni, legyen 12 centis, az mindenképpen halkabb, mint a kisebb (mármint azonos típusból)?

Pont ezen filóztam, hogy 63 literre 2db 12centiset tegyek. Az 1db 14 centis esetében, ha kb 45 fokba van döntve, kicsit úgy érzem, hogy ami pluszt ad az a 2 centi átmérőtöbblet, az "elmegy az akvárium fölött", vagyis távolabb, több turbulencia után érheti el a vízfelszínt, jelentősen lelassulva. A vaslogika azt diktálná, hogy két kisebb többet érhet, mint egy nagyobb. Nyilván nem lehet ez ilyen egyszerű, szóval cáfoljatok, ha tévedek.
 
0.2 sone az 21 ~ 21.5 db elvileg, szóval az a 0,08 sone inkább 9-10 db lesz, nem?

A csatlakozó témához: én meg csokival fogom a tápra sorba kötni a ventiket, szóval MINDEN dugót/csatit lenyisszantok. Én vagyok a legbarbárabb? :D

Én mindent vágok meg forrasztok. Akvárium mellett a modularitás áram alatt levő eszközökkel szvsz biztonsági kockázat. De a 20 méter LED csík "hangulatvilágítást" is úgy szórtam szét a szobában, hogy karnyújtásnyira van tőlem az 5 kilós CO2 oltó (ha meg nem működne, akkor lecsapom a villanyórát és van ~200 liter víz meg 2 kancsó :D). Az elektromos áram nem játék.
 
Pont ezen filóztam, hogy 63 literre 2db 12centiset tegyek. Az 1db 14 centis esetében, ha kb 45 fokba van döntve, kicsit úgy érzem, hogy ami pluszt ad az a 2 centi átmérőtöbblet, az "elmegy az akvárium fölött", vagyis távolabb, több turbulencia után érheti el a vízfelszínt, jelentősen lelassulva. A vaslogika azt diktálná, hogy két kisebb többet érhet, mint egy nagyobb. Nyilván nem lehet ez ilyen egyszerű, szóval cáfoljatok, ha tévedek.
Nagy valószínűséggel elég lesz az egy darab 12 centis is (ha nem, akkor még mindig tudsz hozzátenni még egyet, vagy kicserélteted a boltban nagyobbra - 3 napon belül). A heves légmozgással meggyorsul a párolgás is, azt is kalkuláld be.

Csináltam tavaly egy egyszerű utántöltő rendszert, ami egy Sonoff időkapcsolóból, egy kicsi vízpumpából és egy tápegységből áll. Ezt mind beleraktam egy műszerdobozba (15x7x4 cm). Csupa kínai cucc, nem volt sok az összköltsége (~3k).

img_20170505_180209-jpg.jpg

A szekrénybe beraktam egy 20 literes kannát, ezt a dobozt meg a felső - rejtett - polcra és bárhonnan el tudom indítani az utántöltést telóról. Nem profi cucc, mert MÉG! nincs vízszintérzékelő a rendszerben, hogy teljesen automata legyen, de nekem most megfelel, hogy időzítve működik, napi 2 percet (a pumpa a levegőcsövön 7-8 dl/perc teljesítményt tol), fasza így. A kannát meg vízcserekor töltöm ugyanúgy, ahogy az akváriumot.
 
Pont ezen filóztam, hogy 63 literre 2db 12centiset tegyek. Az 1db 14 centis esetében, ha kb 45 fokba van döntve, kicsit úgy érzem, hogy ami pluszt ad az a 2 centi átmérőtöbblet, az "elmegy az akvárium fölött", vagyis távolabb, több turbulencia után érheti el a vízfelszínt, jelentősen lelassulva. A vaslogika azt diktálná, hogy két kisebb többet érhet, mint egy nagyobb. Nyilván nem lehet ez ilyen egyszerű, szóval cáfoljatok, ha tévedek.
2 szó:

Statikus Nyomás

Itt most PC ventilátorokról van szó, amiket teljesen más célra akarsz alkalmazni, avagy nem levegőt kell szállítani zárt térben, hanem teljesen nyílt térben agitációt okozni a vízfelszínen, hogy az jobban párologjon, a párolgás által hőt adva le. Ha szögben fújod a levegőt egy víztükörre, sokkal fontosabb, hogy minél több levegőt szállíts minél távolabbra (minél nagyobb területnyi víztükröt érintve), mint az, hogy a ventilátor minél több levegőt okádjon ki magából, ami azonnal nekiáll teljesen kiszámíthatatlanul mindenfelé oszolni, főleg amint akadályt ér. Nyílt térben bármerre távozhat annak a levegőnek a nagy része, statikus nyomással kell irányítanod a légmozgást, hogy minél több hasznosuljon arra a célra, amire akarod. Tehát ne azt nézd hány decibel, meg hány CFM, hanem hogy legyen minimum 1,2 mmH2O, utána legyen meg minimum a 45 CFM, utána meg válaszd ki ezekből a leghalkabbat. Nálam egy Noctua NF-F12 gyönyörűen végzi a dolgát, és több zajt kelt a felfogató szerkezet rezgése (mivel a ventilátor teteje csak lafog, emiatt vibrál), mint maga a rotor.

(szerk.: Persze itt most abból indultam ki, hogy az akvárium rövid végére rakod a ventit, hogy hosszába fújja a levegőt.)

Ha direkt arra mész, hogy a leghalkabbat vedd, tekintet nélkül a statikus nyomásra, akkor nem fogsz vele hűteni semmit, maximum 2 óra leforgása alatt 1 fokot.

Aztán még ott van az a probléma is, hogy nem minden ventilátor szereti, ha nincs teljesen felcsavarozva, azaz lógatják (vagy teljesen, vagy szögben), előbb-utóbb csapágyasok lesznek, aztán elkezdenek kattogni. Ezért nem vennék erre a célra mást, mint Arctic Cooling vagy Noctua ventiket, mert azokról tudom, hogy nem lesznek csapágyasak ilyen orientációval. A Bitfenix például fél éven belül simán.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Na, pont ezt szeretem ebben a fórumban! (y)

Rámegyek egy Arctic F14 Silentre. Ha veszek egy 6-12V között potizható 1A-es tápot, és 9V-on hajtom, az jó lehet?
 
Utoljára módosított:
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Na, pont ezt szeretem ebben a fórumban! (y)

Rámegyek egy Arctic F14 Silentre. Ha veszek egy 6-12V között potizható 1A-es tápot, és 9V-on hajtom, az jó lehet?
Vegyel egy LED szalaghoz valo csavargatos dimmert. Azzal be tudod loni jol a sebesseget fokozatmentesen. Csak egy otlet. :)
 
Törpefeszültségnél azért erre elég kicsi az esély... viszont én is szeretem túlbiztosítani a dolgokat, így a DC csatlakozókra szoktam szigszalagot is tenni, ha túlságosan vízközelben van. :D
szakmai ártalom :p
 
Rendeltem Ali-ról egy peltier elemes hűtőt. Nem gondolkodtam, szimplán csodát vártam tőle. 1db peltier+ borda + venti.

Első tesztnél fogtam egy 10L-es vödröt és megnéztem mit kezd vele a 25 fokos lakásban 1 óra alatt.
2,1 celsiust hűtött. Rákötöttem a 288L-es akvára. 1 nap alatt semmit nem változott a víz hőmérséklete. Illetve talán 2 tized fokot hűtött, de az lehet véletlen is. A Neonok imádták, mert szerintem a csövön hideg áramlat jött és ott lébecoltak.

Az akva mellett van a lakásfűtés digit termosztátja és mindig pont fél fok a különbség az akvárium digit hőmérője és a termosztát között. Innen tudom mennyit hűtött. Szóval lényeg, hogy semmit. Cserébe baromi hangosan berreg a venti, pedig új.

Merre tovább? Sokan mondtátok a nagy megváltást a venti magában, volt nálam is. Rendkívül hangos feleségem elzavar. Az tényleg hűt rajta kb 1-1,5 fokot. De egy 28 fokos lakásban ez kevés. Meg kellene tartani a 24-24,5 fokot.

12-16 peltier már nem hangzik rosszul, de ahogy előttem már leírta @Szabó Henrik annak harap a fogyasztása. Meg nem is a fogyasztása inkább a tápellátása drága. Kellene hozzá 12db 10A-s táp.

Hogy is van? 50-60W 1db 12 volton az 3,1W 230W-on. Tehát a 31W-ot zabál 10 amikor megy. Mondjuk 12 órát üzemeltetem minden nap az 12*30*31W = 11Kw havonta 37 forinttal az olyan 410Ft költség havonta 10 Db peltiernek. De ezt csak 3-4 hónapig kellene üzemeltetni Júni-szept. Csak nagyságrendi számítások.

27 fokos szokott lenni az akva ha nem hűtőm nyáron. Ebből 2.5-3 fokot kellene lecsapni ami 12-16 peltierrel oldható meg 288L esetén.

Alin a max amit láttam az 8DB-os 27,000Ft-ért. Ebből kellene kettő, tehát 54e Ft. Ez nem az az összeg amit nagy kedvel kigombolok. Valamint a táp sem olcsó ehhez. Maradt az, hogy kiderítsem, hogy lehet hűtőgép rácsából és kompresszorából hogy lehet hűtőt csinálni?
Thermoelectric-Peltier-Coolers-8-Chip.jpg
 
Rendeltem Ali-ról egy peltier elemes hűtőt. Nem gondolkodtam, szimplán csodát vártam tőle. 1db peltier+ borda + venti.

Első tesztnél fogtam egy 10L-es vödröt és megnéztem mit kezd vele a 25 fokos lakásban 1 óra alatt.
2,1 celsiust hűtött. Rákötöttem a 288L-es akvára. 1 nap alatt semmit nem változott a víz hőmérséklete. Illetve talán 2 tized fokot hűtött, de az lehet véletlen is. A Neonok imádták, mert szerintem a csövön hideg áramlat jött és ott lébecoltak.

Az akva mellett van a lakásfűtés digit termosztátja és mindig pont fél fok a különbség az akvárium digit hőmérője és a termosztát között. Innen tudom mennyit hűtött. Szóval lényeg, hogy semmit. Cserébe baromi hangosan berreg a venti, pedig új.

Merre tovább? Sokan mondtátok a nagy megváltást a venti magában, volt nálam is. Rendkívül hangos feleségem elzavar. Az tényleg hűt rajta kb 1-1,5 fokot. De egy 28 fokos lakásban ez kevés. Meg kellene tartani a 24-24,5 fokot.

12-16 peltier már nem hangzik rosszul, de ahogy előttem már leírta @Szabó Henrik annak harap a fogyasztása. Meg nem is a fogyasztása inkább a tápellátása drága. Kellene hozzá 12db 10A-s táp.

Hogy is van? 50-60W 1db 12 volton az 3,1W 230W-on. Tehát a 31W-ot zabál 10 amikor megy. Mondjuk 12 órát üzemeltetem minden nap az 12*30*31W = 11Kw havonta 37 forinttal az olyan 410Ft költség havonta 10 Db peltiernek. De ezt csak 3-4 hónapig kellene üzemeltetni Júni-szept. Csak nagyságrendi számítások.

27 fokos szokott lenni az akva ha nem hűtőm nyáron. Ebből 2.5-3 fokot kellene lecsapni ami 12-16 peltierrel oldható meg 288L esetén.

Alin a max amit láttam az 8DB-os 27,000Ft-ért. Ebből kellene kettő, tehát 54e Ft. Ez nem az az összeg amit nagy kedvel kigombolok. Valamint a táp sem olcsó ehhez. Maradt az, hogy kiderítsem, hogy lehet hűtőgép rácsából és kompresszorából hogy lehet hűtőt csinálni?
View attachment 56516
Hangos volt a ventilátor egymagában, és erre az a válasz, hogy hűtőgép kompresszorral akarsz most hűteni? Ez meg nem peltier elem, a peltier elem nem használ ventilátort, passzívan hűt (eszméletlenül gyenge hatásfokkal, ezért nem látod elterjedve).
 
Megvan az Arctic, vegul a 14-es merete elrettentett, ugyhogy maradtam a 12-esnel. Ha nagyon keves, max becserelem. Mar csak a tapot kellene beszereznem. Pont bezar minden [emoji23]
 
Megvan az Arctic, vegul a 14-es merete elrettentett, ugyhogy maradtam a 12-esnel. Ha nagyon keves, max becserelem. Mar csak a tapot kellene beszereznem. Pont bezar minden [emoji23]
Ha "nagyon kevés", akkor a megoldás csak egy második 12 centis lenne. A 12 centis helyett akkor van értelme a 14 centisnek, ha csak pár tized fokok hiányoznak a cél eléréséhez. Amúgy rengeteg múlik az akvárium magasságán is. Egy 45 centi magas akváriumot nyilván a felszín párologtatásával nehezebben lehet hűteni, mint egy ugyanakkora térfogatú, de alacsonyabb akváriumot.
 
Hangos volt a ventilátor egymagában, és erre az a válasz, hogy hűtőgép kompresszorral akarsz most hűteni? Ez meg nem peltier elem, a peltier elem nem használ ventilátort, passzívan hűt (eszméletlenül gyenge hatásfokkal, ezért nem látod elterjedve).
Ha a kepen lathato szerkezetrol beszelunk, az peltier elem csak el van rejtve. Raadasul 6db van benne. A hutest passzivan vegzi ahogy irod viszont a masik oldalat eszeveszettul kell huteni, az a meleg oldal. Minnel jobban letudod huteni a forro oldalt, ventilatorral, annal jobban hut a masik oldal passzivan.
 
Rendeltem Ali-ról egy peltier elemes hűtőt. Nem gondolkodtam, szimplán csodát vártam tőle. 1db peltier+ borda + venti.

Első tesztnél fogtam egy 10L-es vödröt és megnéztem mit kezd vele a 25 fokos lakásban 1 óra alatt.
2,1 celsiust hűtött. Rákötöttem a 288L-es akvára. 1 nap alatt semmit nem változott a víz hőmérséklete. Illetve talán 2 tized fokot hűtött, de az lehet véletlen is. A Neonok imádták, mert szerintem a csövön hideg áramlat jött és ott lébecoltak.

Az akva mellett van a lakásfűtés digit termosztátja és mindig pont fél fok a különbség az akvárium digit hőmérője és a termosztát között. Innen tudom mennyit hűtött. Szóval lényeg, hogy semmit. Cserébe baromi hangosan berreg a venti, pedig új.

Merre tovább? Sokan mondtátok a nagy megváltást a venti magában, volt nálam is. Rendkívül hangos feleségem elzavar. Az tényleg hűt rajta kb 1-1,5 fokot. De egy 28 fokos lakásban ez kevés. Meg kellene tartani a 24-24,5 fokot.

12-16 peltier már nem hangzik rosszul, de ahogy előttem már leírta @Szabó Henrik annak harap a fogyasztása. Meg nem is a fogyasztása inkább a tápellátása drága. Kellene hozzá 12db 10A-s táp.

Hogy is van? 50-60W 1db 12 volton az 3,1W 230W-on. Tehát a 31W-ot zabál 10 amikor megy. Mondjuk 12 órát üzemeltetem minden nap az 12*30*31W = 11Kw havonta 37 forinttal az olyan 410Ft költség havonta 10 Db peltiernek. De ezt csak 3-4 hónapig kellene üzemeltetni Júni-szept. Csak nagyságrendi számítások.

27 fokos szokott lenni az akva ha nem hűtőm nyáron. Ebből 2.5-3 fokot kellene lecsapni ami 12-16 peltierrel oldható meg 288L esetén.

Alin a max amit láttam az 8DB-os 27,000Ft-ért. Ebből kellene kettő, tehát 54e Ft. Ez nem az az összeg amit nagy kedvel kigombolok. Valamint a táp sem olcsó ehhez. Maradt az, hogy kiderítsem, hogy lehet hűtőgép rácsából és kompresszorából hogy lehet hűtőt csinálni?
View attachment 56516
Jo iranyban jarsz a huto motorjaval. Egyaltalan nincs hangja. De ha van huto, tedd bele a szurot. Ha nincs ra lehetoseged akkor marad a szetszereles, es a szurot kell a rezcsovevel betekerned.
Ha peltierezni szeretnel, bo 160 wattnyi kell 100 literenkent. Sokba van.....
 
Szereztem egy egyszerű Vivanco 3-12V, max 600mA (7.2 VA) univerzális adaptert is. Forrasztani fogom a kábelt, zsugorcsővel fedve.

@dhorvath szamoltam ezzel is, elbir 2db ventillatort az adapter
 
Hangos volt a ventilátor egymagában, és erre az a válasz, hogy hűtőgép kompresszorral akarsz most hűteni? Ez meg nem peltier elem, a peltier elem nem használ ventilátort, passzívan hűt (eszméletlenül gyenge hatásfokkal, ezért nem látod elterjedve).
Szerintem valahol nagyon félreértettél valamit, így nem is tudom mire válaszoljak.
 
Amikor megy a hűtő, akkor a kompresszor megy. 42 decibellel (+-5). Egy ventilátor ennek a töredéke.
Sosem hallom a hűttőnket ha megy csak a kattanást, nem tudom minek a következménye a ventilátor ahhoz képest ordít.
 
Back
Oldal tetejére