• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

DLaci

Tapasztalt kertész
Hello!
Több fénycső több meleg....
Látom Zotyánál is épülőben van egy kis PC ventillátor a fénycsövek mellett.
Nekem az problémám, hogy a jelenleg a tetőtérben már 24-26C° körüli az átlaghőmérséklet. Nyáron ez felmegy 37-40C° átlagra is. Van itt egy 112l-es akim (amiben kb. 72-77l víz van) és én is ilyen hűtőventillátor kiépítétésén gondolkodom. Olvasgatás után kiderült, hogy ez kb. 1-3 fokot nyom le csak a vízhőmérsékleten, viszont növeli az oxigéntartalmat ami a halaknak elviselhetővé teszi a meleget. De meddig? Bírják majd a 34-36 fokos vizet? És a növények? Több lesz az oxigén de akkor mire megyek a mostani élesztős CO2vel?
Szóval a legfőbb kérdésem: Tudom hogy egy ilyen ventillátornak kevés V kell. Hogyan oldjátok meg ezt 230-as hálózatról??? (Mert láttam ott a képeken Zotyánál már készülőben van) Ha lehet fotót is rakjatok. Köszi!
Másik: Van e vmi. olyan cucc mint az aki fűtő csak hűtést végez??? (A talajfűtőket ismerem annál vmi olcsóbbat szeretnék és ha lehet nem akarom kicuccolni a féléves akimat)
((Amiket linkeltetek (Köszi) hűtőventik mind simán levegőmozgatási funkcióval rendelkeznek, ha tudtok olyat is amiben van hűtés is ne fogjátok vissza magatok.))
 
Re: Akvárium vizének hűtése

DLaci said:
Hello!
Több fénycső több meleg....
Látom Zotyánál is épülőben van egy kis PC ventillátor a fénycsövek mellett.
Nekem az problémám, hogy a jelenleg a tetőtérben már 24-26C° körüli az átlaghőmérséklet. Nyáron ez felmegy 37-40C° átlagra is. Van itt egy 112l-es akim (amiben kb. 72-77l víz van) és én is ilyen hűtőventillátor kiépítétésén gondolkodom. Olvasgatás után kiderült, hogy ez kb. 1-3 fokot nyom le csak a vízhőmérsékleten, viszont növeli az oxigéntartalmat ami a halaknak elviselhetővé teszi a meleget. De meddig? Bírják majd a 34-36 fokos vizet? És a növények? Több lesz az oxigén de akkor mire megyek a mostani élesztős CO2vel?
Szóval a legfőbb kérdésem: Tudom hogy egy ilyen ventillátornak kevés V kell. Hogyan oldjátok meg ezt 230-as hálózatról??? (Mert láttam ott a képeken Zotyánál már készülőben van) Ha lehet fotót is rakjatok. Köszi!
Másik: Van e vmi. olyan cucc mint az aki fűtő csak hűtést végez??? (A talajfűtőket ismerem annál vmi olcsóbbat szeretnék és ha lehet nem akarom kicuccolni a féléves akimat)

szia, hát igen ez körülmény függő. ezek szerint nálatok nincs légkondi a helységben ahol az aki van. ilyen problémákra találták ki a víz hűtőt, amit kifejezetten aksikhoz lehet kapni. ez is mint a szűrők akvárium mérettől függenek és az akváriumon kívül általában a külső szűrő mellett helyezkednek el. A szűrő egyik ágát kell rákötni így a rendszeren átáramló vizet ez a kis berendezés a beállított hőfokon tartja.

A túlzott meleg káros a növényekre és a halakra is. Pláne ha tartós. Sajnos a növényes akiknál ez egy probléma az erős világítás miatt. Nyitott akváriummal valamivel jobb lenne a helyzet de egy meleg lakásban ott is felszökne a hőfok rendesen.
 
Re: Gyári akvárium tető világítás tuning

Hali!
Pont olyan mint a fűtő nincs, de ezt ajánlották mint legkisebb hűtést:
http://www.twenga.it/offerta/18736/5408 ... 92827.html

Egyébként több helyen is láttam (lehet, hogy Te is) kis ventiket amit az akvárium oldalsó üvegére lehet felerősíteni.Van 1-2-3 ventis is, egész elérhető áron.

http://www.oceanshop.hu/popup_image.php?pID=492&image=0
http://www.oceanshop.hu/popup_image.php?pID=401&image=0

Még egy pici:
http://www.acquaportal.it/Nanoportal/Ar ... omicro.jpg

34-36 fokos vizet nem hinném, hogy sokáig bírnák.
Nekem tavaly 31 fokos volt a víz, ment az élesztős CO2 is hát nem örültek a halak...ha pipálni kezdtek akkor beindítottam a kompresszort.Akkor a CO2 megoldást próbáld meg Easy Carbo-val, hátha...
 
Re: Akvárium vizének hűtése

azt elfelejtettem mondani, hogy a meleg víz sokkal kevesebb oxigént tud tárolni. így előfordulhat hogy ha nem szellőzteted a vizet problémáid lehetne belőle. a ventillátor levegőmozgása ezen segít valamit, de lehet még így is alacsony lesz az O2 szint...
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Szia DLaci

Én is már most parázok a nyári meleg miatt. Nálam főleg a nanomra köszöntenek "borus" napok, mert ott tényleg nem sok lehetőség marad. De ha neked viszonylag nagy akváriumod van, akkor a legolcsóbb és legegyszerűbb megoldás, a mélyhűtőben jéggé fagyasztott vizes palackok. Ez a leghatékonyabb és valóban nem nagy költség. A 200 literesemben ezt alkalmazom.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Sziasztok!

Mi is tetőtérbenn lakunk.A tengerinél Én is futottam köreimet az akvárium klimákkal.De abban az időben a lakás klima nem került sokkal többe mint az akvárium hűtő.Igy azóta a lakás azon helységét hűtöm klimával, így már Mi sem szenvedünk a melegtől.Csak az Elmü számlára kell egy kicsit jobban figyelni.
Egyébként a 34 fokot szerintem sem növény sem hal nem bírná sokáig.Még talán a diszkoszok és egy két melegtürő növény, de ezek is max. 30 körülit bírnák.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

DLaci said:
Hello!

Szóval a legfőbb kérdésem: Tudom hogy egy ilyen ventillátornak kevés V kell. Hogyan oldjátok meg ezt 230-as hálózatról??? (Mert láttam ott a képeken Zotyánál már készülőben van) Ha lehet fotót is rakjatok.

Szia DLaci!
Hát én nem sokat gatyáztam a hűtéssel.Szétkaptam egy pc táp ventilátorát (9X9 cm)ez 12V-os.Elmentem a kínai piacra,és vettem egy 12V-os dugasztápot 500 pénzért.Bekötöttem és beraktam az akvárium középső merevítésére egy Tesa kétoldalas ragival.Ez elég biztonságosan tartja a helyén.
Nekem napközben mikor nem vagyok otthon,akkor az aki tető első része fel van hajtva a jobb szellőzés miatt.Így végül is nem a vizet hűti a venti,hanem egyszerűen kifújja a meleget neonok és a fedő üveglapok közül.
Hogy nyáron mennyire lesz hatásos nem tudom.Mindenesetre a légkondit csak az akiért nem fogjuk elindítani,ez marha nagy luxus lenne.Ma mértem így is az avárium össz.energia felhasználását... :? 173 wattot zabál az összes kütyü,napi 11 órában.... :|

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/8.jpg

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/9.jpg

aksi10.jpg


http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/11.jpg
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Na Hello!
Jó sok ötlet Köszi!Mivel építőiparban járatosabb vagyok vszínű lesz szigetelés +átszell légréteg... kialakítás a tetőben plusz a pc ventillátor ami még jó ár érték arányban van. Ha meg nem sikerül letolni a 30C° kikörvonalazódott határra mennek a födszintre.
Aki hűtőszekrényekben járatos kíváncsi lennék van e vmi. lehetőség vmi átalakított hűtőszekrényes módszerre.
Megnéztem közbe a régi hűtőnket abban is egy festett fém szál csinálja a hideget. Majd megpróbálom kinyomozni mi van ha mondjuk szerzek vmi.kisebb bárszekrényhez gyártott hűtőszerkezetet és átalakítom.
Vmi iyesmire gondoltam legelején:Coca Cola ENWC-1D autós hűtő http://dunavox.addel.hu/detailproduct.p ... tid=387311 (talán ezzel + 1 pc venti már 5-6 fokot is hűthetek)
 
Re: Akvárium vizének hűtése

6-7 ezerért lehet már kapni nagy elektromos hűtőtáskát 12 V-osat.A gyengébbek is tudnak hűteni egy 30 literes táskát a külső hőmérséklettől 10-15 fokkal lejjebb.A tetőrészét kellene csak átalakítani valahogy,plusz tápot adni neki.Sztem lehetne fogni jó pár fokot vele....
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Sziasztok!

Korábban a jégakku + szobai hűtő ventilátor oldotta meg az akvárium hőmérsékletének fenntartását. A jég akkuval az a baj hogy az egész család harci állapotban volt emiatt, s már feszegettem a tűrőképesség határát a következő mondatommal: a hőmérséklet mennyi? :):)

Az utóbbi meg nem mutatott túl dizájnosan. :D Most 4 db zalmann 12cm-es várja a bekötést. Tápnak két darab 3-24V -os adaptert szánok. Ezt még nem üzemeltettem hosszasabb időn át csak egy 1órás próbaüzemben. Akkor kb 3-4 fokkal tudtam levinni a 300literes akváriumom hőfokát.

A következő helyezett egy kis űrtartalmú hűtő átalakítása lesz. Veszek jó pár 10 méter csövet amit feltekercselek a hűtő belsejében. Azt, hogy egy külön pumpával vagy valamelyik meglévő külső szűrővel hajtom át a csöveken az akvárium vizét azt még nem tudom. Ahogy nézegettem a gyári aki klímák igen borsos árral rendelkeznek és a fogyasztásuk sem kicsi, akkor már az ember beköti a lakás klímát, hogy mindenki élvezze a jótékony hatását. Bár ezt az ötletet elvetettem mert, szerencsémre a munkahelyemen megtapasztaltam minden pozitívumát és negatívumát. Egész nyáron lázzal küzdöttem és begyulladt szemmel. Nos kösz nem.

Visszatérve a hűtőgépes megoldásra kíváncsi leszek majd a fenntartás anyagi vonzatára. Illetve, hogy meddig működik ilyen konstrukcióban, de ez még a jövő zenéje.

üdv

Spagi
 
Re: Akvárium vizének hűtése

SPAGI said:
Sziasztok!

Korábban a jégakku + szobai hűtő ventilátor oldotta meg az akvárium hőmérsékletének fenntartását. A jég akkuval az a baj hogy az egész család harci állapotban volt emiatt, s már feszegettem a tűrőképesség határát a következő mondatommal: a hőmérséklet mennyi? :):)

Az utóbbi meg nem mutatott túl dizájnosan. :D Most 4 db zalmann 12cm-es várja a bekötést. Tápnak két darab 3-24V -os adaptert szánok. Ezt még nem üzemeltettem hosszasabb időn át csak egy 1órás próbaüzemben. Akkor kb 3-4 fokkal tudtam levinni a 300literes akváriumom hőfokát.

A következő helyezett egy kis űrtartalmú hűtő átalakítása lesz. Veszek jó pár 10 méter csövet amit feltekercselek a hűtő belsejében. Azt, hogy egy külön pumpával vagy valamelyik meglévő külső szűrővel hajtom át a csöveken az akvárium vizét azt még nem tudom. Ahogy nézegettem a gyári aki klímák igen borsos árral rendelkeznek és a fogyasztásuk sem kicsi, akkor már az ember beköti a lakás klímát, hogy mindenki élvezze a jótékony hatását. Bár ezt az ötletet elvetettem mert, szerencsémre a munkahelyemen megtapasztaltam minden pozitívumát és negatívumát. Egész nyáron lázzal küzdöttem és begyulladt szemmel. Nos kösz nem.

Visszatérve a hűtőgépes megoldásra kíváncsi leszek majd a fenntartás anyagi vonzatára. Illetve, hogy meddig működik ilyen konstrukcióban, de ez még a jövő zenéje.

üdv

Spagi

ha mar itt tartunk. a klimaval azert rossz a tapasztalat mert egyszeruen rosszul hasznaljak es kotik be emberek valamint nincs rendes karbantartas. ha a lakasodban olyan helyen van ahol nem iranyul kozvetlen rad akkor teljesen jol hasznalhato. sajnos az irodahazakban ezerrol ontjak rad a plafonbol. egy jo lakasklima nem csak hut de allergias embereknek is kesz feludules. az otthoni klimak iszonyatos fejlodesen mentek keresztul az elmult par evben. venni kell egy jo klimat es klimatizalni a helyseget ahol az aki van. en ezt tettem azota nincs gondom az akival sem es en is jobban birom azt a 2-3 allergias honapot.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Teljesen igazad van ezt illetőleg. Az iroda nem volt túl jó példa, de szerencsére sikerült vigyáznom egy klimatizált házra ahol saját kezűleg tisztítottuk a gépeket, stb... és állítottuk normális hőfokra. Nem sokat javult a véleményem erről.
Inkább szeretnék téglaházba költözni, mint klímát beszerelni.
A meleggel amúgy nem lenne gond, ha nem állna a levegő. Nálunk panelban nem túl gazdaságos egy klíma meg hát nem is egy db kellene a lakásba e szempontból a rossz elosztása miatt.

Vagy a másik megoldás 6-700 literes akvárium. Az kicsit nehezebben melegszik fel. :)
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Ezzel az elektromos hűtőtáskás dologgal az a probléma, hogy szabályozni kell mivel könnyen túlhűti az akváriumot, és az se jó.

Egy sima benyúlós termosztát (~3 eFt, épületgépészeti vagy fűtéstechnikai bolt) volna erre a legolcsóbb, de 2-4 °C körül van a hiszterézise, ami szintén nem szerencsés de talán még belefér.
Kiváltható valamilyen precízebb érzékelővel (Pt100, termisztor, stb) de ehhez kell még egy kapcsoló elektronikát építeni ami némi gyakorlatot kíván.

Szerintem egy világításba épített ventilátor bőven elég. Érdemes csendes típust választani.
A 10-12 cm méretűek között a 700-1500 fordulat/perces darabok szinte teljesen hangtalanok már.
Ha meg kisebb feszültséget adunk akkor pláne hangtalan marad.
Nagyon csendes darabokat gyárt pl. a Papst, vagy a Noctua. Számítástechnikai boltokban 2-3 eFt.

Nálam az armatúra egyik végében van a venti, úgy van kialakítva, hogy az egyik oldalt szív, végigmegy a vízfelszín felett az áramlás, túloldalon fúj. Kb. 5 °C-ot jelent ha megy. 9 voltos hálózati adapterrel olyan halk, hogy meg kell nézni forog-e.

Egyetlen hátránya, hogy így heti 8 liter a párolgás 100 literben.

armatura01.jpg
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Csodálkoztam, hogy miért nem merült fel:
Peltier elem! Ha tápot adsz rá, az egyik oldala hül, a másik melegszik. A melegdő végére cpu hűtőbordát tenni ventivel, a másik oldalán létrejövő hideget pedig felhasználni. Az utóbbin agyalni kellene még kicsit, de elsőre a számítógép vízhűtő blokkja jut eszembe: http://prociweb.hu/config/visual.ph...ter/Vizhutes/Nagygep&file=p8230016.jpg&akt=28
Ez a blokk nem a legjobb, belülről tiszta réz, de 2-3ezerért lehet kapni minőségi használt cpu blokkokat, aminek jobb a belseje.
Szóval a peltier elem meleg oldalán hűtőborda ventivel, hideg oldalán pl. egy ilyen vízhűtő blokk, szűrő kimenő ágára rákötve folyamatosan hüti az akváriumot.

Hogy mekkora teljesítményű peltier elem kell hozzá? Nos, ehhez már tapasztalat kell. Anno csak kicsiben szórakoztam vele.
Mindenesetre barátságos áron lehet kapni: http://www.hestore.hu/kat_197.html (* javítottam a linket, véletlen rosszat másoltam be korábban)

Persze mindez barkács embert kíván (vagy olyan szomszédot :) ), mert egy izmosabb tápot igényel a szerkezet, hiszen 12V-ról fogja tolni az 50..100W-ot. Plussz szükség lesz egy hőfokszabályzóra.

Amúgy szerintem egy 100 literes akváriumhoz 50W-os modullal nem igen lő mellé az ember. Nanokhoz meg egyenesen ingyen van, oda bivalyos trafó sem kell. Úgyis csak 5-6°C-t kell hűteni a vizen.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Proci said:
Csodálkoztam, hogy mér nem merült fel:
Peltier elem! Ha tápot adsz rá, az egyik oldala hül, a másik melegszik. A melegdő végére cpu hűtőbordát tenni ventivel, a másik oldalán létrejövő hideget pedig felhasználni. Az utóbbin agyalni kellene még kicsit, de elsőre a számítógép vízhűtő blokkja jut eszembe: http://prociweb.hu/config/visual.ph...ter/Vizhutes/Nagygep&file=p8230016.jpg&akt=28
Ez a blokk nem a legjobb, belülről tiszta réz, de 2-3ezerért lehet kapni minőségi használt cpu blokkokat, aminek jobb a belseje.
Szóval a peltier elem meleg oldalán hűtőborda ventivel, hideg oldalán pl. egy ilyen vízhűtő blokk, szűrő kimenő ágára rákötve folyamatosan hüti az akváriumot.

Hogy mekkora teljesítményű peltier elem kell hozzá? Nos, ehhez már tapasztalat kell. Anno csak kicsiben szórakoztam vele.
Mindenesetre barátságos áron lehet kapni: http://prociweb.hu/config/visual.ph...ter/Vizhutes/Nagygep&file=p8230016.jpg&akt=28

Persze mindez barkács embert kíván (vagy olyan szomszédot :) ), mert egy izmosabb tápot igényel a szerkezet, hiszen 12V-ról fogja tolni az 50..100W-ot. Plussz szükség lesz egy hőfokszabályzóra.

Amúgy szerintem egy 100 literes akváriumhoz 50W-os modullal nem igen lő mellé az ember. Nanokhoz meg egyenesen ingyen van, oda bivalyos trafó sem kell. Úgyis csak 5-6°C-t kell hűteni a vizen.

Szia Proci

Megint elképesztettél a műszaki találékonyságoddal ;) . Engem nagyon érdekelne ez a kütyü, mert már nagyon aggódok, hogy a nanomat a nyári melegben, hogy fogom tudni életben tartani. Én sajnos ezekhez a számítástechnikai alkatrészekhez nem nagyon értek, de ha tudnál erről írni részleteket, annak én speciel nagyon örülnék.

Üdv
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Találtam egy gyári vízhűtő berendezést egészen jó áron.Akármelyik másik ennek a többszöröse.Mi a véleményetek róla?itt
 
Re: Akvárium vizének hűtése

tibicuk said:
Találtam egy gyári vízhűtő berendezést egészen jó áron.Akármelyik másik ennek a többszöröse.Mi a véleményetek róla?itt
Én is hasonló megvásárlásán gondolkodom, én ezt s kettőt néztem:
http://www.oceanshop.hu/product_info.ph ... cts_id=492
http://www.oceanshop.hu/product_info.ph ... cts_id=401
eBayen is hirdetnek egy csomó ventilátort, még olcsóbban is.

Proci: a Peltier elem felhasználásáról én is szívesen olvasnék többet..
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Levinen said:
Proci said:
Csodálkoztam, hogy mér nem merült fel:
Peltier elem! Ha tápot adsz rá, az egyik oldala hül, a másik melegszik. A melegdő végére cpu hűtőbordát tenni ventivel, a másik oldalán létrejövő hideget pedig felhasználni. Az utóbbin agyalni kellene még kicsit, de elsőre a számítógép vízhűtő blokkja jut eszembe: http://prociweb.hu/config/visual.ph...ter/Vizhutes/Nagygep&file=p8230016.jpg&akt=28
Ez a blokk nem a legjobb, belülről tiszta réz, de 2-3ezerért lehet kapni minőségi használt cpu blokkokat, aminek jobb a belseje.
Szóval a peltier elem meleg oldalán hűtőborda ventivel, hideg oldalán pl. egy ilyen vízhűtő blokk, szűrő kimenő ágára rákötve folyamatosan hüti az akváriumot.

Hogy mekkora teljesítményű peltier elem kell hozzá? Nos, ehhez már tapasztalat kell. Anno csak kicsiben szórakoztam vele.
Mindenesetre barátságos áron lehet kapni: http://prociweb.hu/config/visual.ph...ter/Vizhutes/Nagygep&file=p8230016.jpg&akt=28

Persze mindez barkács embert kíván (vagy olyan szomszédot :) ), mert egy izmosabb tápot igényel a szerkezet, hiszen 12V-ról fogja tolni az 50..100W-ot. Plussz szükség lesz egy hőfokszabályzóra.

Amúgy szerintem egy 100 literes akváriumhoz 50W-os modullal nem igen lő mellé az ember. Nanokhoz meg egyenesen ingyen van, oda bivalyos trafó sem kell. Úgyis csak 5-6°C-t kell hűteni a vizen.

Szia Proci

Megint elképesztettél a műszaki találékonyságoddal ;) . Engem nagyon érdekelne ez a kütyü, mert már nagyon aggódok, hogy a nanomat a nyári melegben, hogy fogom tudni életben tartani. Én sajnos ezekhez a számítástechnikai alkatrészekhez nem nagyon értek, de ha tudnál erről írni részleteket, annak én speciel nagyon örülnék.

Üdv

Levi a nanon egy komolyabb ventivel is tudsz segiteni. 2-3 fokot.
lattam ilyen kulso vizhutoket ami hutobordara vezette ra a vizet europai shopokban. de szerintem ezeket nem erre talaltak ki.

meg mindig az akvarium kondi es a venti amit ajanlani tudnek. az elso meglehetosen borsos. egy rendes klima araban van majdnem
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Szia Vik

A nanonál az a gond, ha egy komolyabb ventivel hűtöm az akit, akkor a világítást nem tudom sehova rakni. Ekkora méreteknél mindkettőnek nincs helye. Illetve a párolgás is olyan mértékű lenne, hogy az üveget is non-stop kaparhatnám, bár ez másodrangú dolog.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Egyébként ezen én is gondolkoztam. Ilyen szempontból a legnehezebb egy nano-val szerintem.
Ha fölé rakom a ventilátort, akkor hova teszem a világítást?
Ha a hátfal mögé teszem, akkor hol marad hely a szűrő csöveinek?
Az oldalfalak túl kicsi felületűek.
A frontüveg elé meg logikusan nem pakolunk ilyesmit.
A fenéküveg alá meg csak nem kellene ilyesmit pakolni...
Szóval nem egyszerű na... Pedig ezek a kis akváriumok melegszenek fel a leggyorsabban... :|
 
Back
Oldal tetejére