• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Egyszer egy barátomat fárasztottam ezzel, kiszámolta, hogy aránytalanul sok elem kellene egy 250 literes akva lehűtéséhez, és akkor még a hő mindig ott van a szoobában. Drága, gazdaságtalan és a szobát meg befűtöd.
Megelőztél!👍
 
pld az ital automaták amik átfolyósak azok ugy vannak megcsinálva hogy van egy víztartály az a víz van lehütve és a hütőtt víz hütti le az átfolyós italokat! amik kicsit komolyabbak mint egy ilyen akváriumhüttő! de pld ott vannak a sörhűttők! igaz az is csak kültérbe müködhetne!
 
Egyszer egy barátomat fárasztottam ezzel, kiszámolta, hogy aránytalanul sok elem kellene egy 250 literes akva lehűtéséhez, és akkor még a hő mindig ott van a szoobában. Drága, gazdaságtalan és a szobát meg befűtöd.
Jó de az akvárium klímával is befűtöd a szobát. Kérdés, hogy a Peltiernek annyival rosszabb a hatásfoka, hogy nem éri meg vele vesződni?
 
Jó de az akvárium klímával is befűtöd a szobát. Kérdés, hogy a Peltiernek annyival rosszabb a hatásfoka, hogy nem éri meg vele vesződni?
havan lakás klima amit ugyis használsz akkor az ugy már más! tavaly beiktattam egy mobil klimát mivel a kis akváriumok felett a properrelek állandóan mentek.
 
Előre is bocs az okoskodásért!
Ventilátoros hűtés esetén úgy gondolom, hogy a légáramlattal (ami eleve meleg) nem közvetlenül a vizet akarom hűteni hanem a vízfelet kialakult pára felhőt eltávolítani és ezáltal fokozni a párolgást, ami hűti a vizet. Az akvárium szélére akasztott ventilátor csúnya és mivel a víztükörre irányul, a szoba összes porát mint egy jő folyadékfilmes szűrő behordja az akváriumba. Ideálisabb lenne egy lamináris, az akvárium víz felszínével párhuzamos áramlás.
3D nyomtatókhoz használnak egy érdekes "radiál" ventilátor típust:224-large_default.jpg
Ezzel jobban el lehetne érni a lamináris áramlást. Esetleg az akva mögé rejtve, lapos csövön vezetve az akva pereméhez (3D nyomtatók előnyben, TZ)
Még egyszer bocs ha unalmas volta.
 
Nem emlékszem a számokra, de nem a meggondolom kategória volt, hanem a határozott nem. @HuApa számokkal élő tudsz állni?
Nem tudok! Anno processzorok hűtésénél is előjött a Peltier gondolat, de nem igazán nyert teret, csak az extrém hűtés esetében. Magyon gazdaságtalannak számított. Végül is a heat pipe győzött. Ez meg nekünk az alacsonyabb bázis hő miatt nem jó. Lehet hogy lehet kapni 25-27 fokon működő heat pipe-kokat? Jó sok kellene belőle gondolom, de akkor az akár nyerő is lehetne.
 
Ez már az 50. oldal a témában és valahogy mindig az jön ki, hogy a gagyisága ellenére a PC ventilátor hűtés a legésszerűbb. Mármint nekem ez jön le. Hangtalan és a fő hátránya a pára, amit szellőztetéssel és utántöltéssel lehet orvosolni.

50 oldal ahhoz már sok, hogy valami jobb evidens dolog ne került volna szóba, ahhoz viszont még nagyon kevés, hogy a termodinamika törvényeinek a cáfolata itt bújna meg a sorok között. :D Minnél több wattot használunk el, annál több meleget termelünk. Lehet, hogy vannak jobb és rosszabb hatásfokú megoldások, de gondolom, hogy mind az összes elfogyasztott wattból meleg lesz valójában. Igazad van Adrián, szuper megoldás lenne az akvárium hűtő, ha a lakáson kívűl lenne, vagy a lakáson kivűlről lehetne cserélni rajta a levegőt. Máskülönben viszont én eddig nem csábultam el ezzel kapcsolatban, ezt kiépíteni viszont ... és összehasonlítani a befektetést a ventilátorral, minden hátrányával együtt.... De a remény hal meg utoljára, mindig nagyon szívesen olvasom ezt a topikot, amikor fellendül picit. :)

@HuApa, jópofa ötlet ez a radiál ventilátor, csak hangos lesz.
 
Sziasztok!
Van egy dilemmám amire keresném a jó megoldást. Főleg akvárium klímásokhoz szólok.
Van egy fő szűrőm OASE 600as ami reaktoron keresztül megy, és van egy OASE 350es ami a klímán keresztül megy.
IMG_20210124_134204.jpg

A bal oldali a 600as, a jobb a 350es. A két szűrő befolyó ágát egy T csatlakozóval egybekötöttem, így 1 lilyn megy be a víz és egy csapot raktam szabályozni.

IMG_20210405_102913.jpgIMG_20210405_094950.jpg

Na most a gondom az, hogy a 350es szívó oldalon hömpölyög a co2 buborék, mintha a 600as nyomná oda a szívó oldalra a vizet a 350nek meg nincs annyi ereje, hogy leszívja így hömpölyög a csőben.
Ha csökkentem a 600ason a nyomást akkor lemegy.
Kell egyáltalán a klíma miatt a kiegészítő szűrő? Elbírja a 600as a reaktort meg a klímát?
Vagy hagyjam így ahogy van és rakjak külön-külön mindkét szűrő kimenő ágára csapot szabályozni?
Köszi a tippeket előre is!
 
Egymas ellen erolkodik a ket szuro a kozos csovezes (es lily) miatt. Egyszeru fizika: azonos cso atmerore tervezett szuroket egybekotve ugy, hogy nem emeled a kozos szakasz atmerojet, ezt okozza (arrol nem is beszelve, hogy a T idom magaban merheto energiaveszteseget okoz a felesleges turbulencia miatt). Nem lenne sok a ket lily.
 
Egymas ellen erolkodik a ket szuro a kozos csovezes (es lily) miatt. Egyszeru fizika: azonos cso atmerore tervezett szuroket egybekotve ugy, hogy nem emeled a kozos szakasz atmerojet, ezt okozza (arrol nem is beszelve, hogy a T idom magaban merheto energiaveszteseget okoz a felesleges turbulencia miatt). Nem lenne sok a ket lily.
Mondjuk vicces, mert a GA-ban kérdeztem rá direkt, hogy két lily kell e vagy mehet egyben. Esztétikailag jobb mert nincs annyi technika a látótérben... gyakorlatilag ezekszerint meg nem jó. Ráadásul a lily egyedi gyártásu... A T idommal gondoltam, hogy gáz lesz, Y akartam, de nem kapni sehol. Viszont ha csináltatok még egyet azt, hogy kell elhelyezni? Két ellentétes sarok, hogy körbe forogjon az áramlat?
 
Hát szemrevételeztem a két lilys megoldást... eléggé belerondít a képbe. Jobb hátul van az eredeti ami a rotaláktól nem látszik. Beraktam a másikat bal elejébe, de nem tetszik takarja a rotalákat

Baloldal

IMG_20210406_130225.jpg

jobboldal

IMG_20210406_130240.jpg

összkép

IMG_20210406_130332.jpg

tehát valószínű azt fogom csinálni, hogy megnézem a csak 600al. van annak akkora flowja, hogy meghajtsa az egészet (szerintem). Az áramlásommal eddig se volt gondom, ha két lilyt használnék a 600as annyira visszakéne szabályoznom, hogy értelmét vesztené a reaktor (szerintem)! Szóval nem 10 hanem 20%-os romlással kalkulálok legfeljebb... vagy nem tudom :unsure: mitévő legyek :)
 
Back
Oldal tetejére