• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Sziasztok!

Remélem nem gond, ha csak egy tanácsért ugrottam be hozzátok :angel: Sok helyen kerestem hűtéssel kapcsolatos ötleteket, és a számítógép ventillátoros megoldást meg is tudnám csinálni. A gondom az, hogyha a víz feletti levegő több fokkal hidegebb, mint a víz akkor a gurámi meg a betta és a breki, akik feljárnak levegőért, nem fognak megfázni?
Kérlek adjatok tanácsot: hőguta vagy tüdőgyulladás?? :lol:
Köszönöm ha válaszoltok!!
Szép nyarat mindenkinek!! :wave:
 
Sziasztok újra!!

Most vettem észre, hogy NÖVÉNYES fórum!! :lol: :lol: :lol:
Annyira felakadt nekem ez a hűtés, hogy fel sem tűnt, hogy halakról nincs is szó. Bocsi. De a növényeket is szeretem!
Akkor sikeres kertészkedést!!
Sziasztok.
 
wycza said:
Most vettem észre, hogy NÖVÉNYES fórum!! :lol: :lol: :lol:
Annyira felakadt nekem ez a hűtés, hogy fel sem tűnt, hogy halakról nincs is szó.
Hát tévedés, van olyan menüpont :Halak!{Csak nézz körül a Fórumon jobban}
Nem fog olyan hideg levegőt fújni a ventilátor hogy baj lenne belőle.
 
Nem tudom mennyire jó ötlet, de nekem ennyi jutott eszembe a témával kapcsolatban. Eléggé DIY, de lehet működne.

H%C5%B1t%C5%91.png

Lényege az lenne hogy egy cső amiben áramlik az akvárium vize (rajzon: kék cső) és a körülötte lévő csőben pedig szintén víz lenne csak mivel zárt a cső nem megy sehová (2 fekete izé a végén a csatlakozás akar lenni). A lényeg annyi hogy éjszakára bedobható lenne a mélyhűtőbe és a víz megfagyna a külső csőben reggel pedig beköthető lenne a külső szűrő visszamenő ágába. Fogalma sincs mennyire hűtené le a vizet meg egyebek. Szerintem valamilyen szinten egyenletes lenne a hűtés egy ideig. Értelem szerűen még kéne pár szabványos cső csatlakozó meg toldó hogy gyorsan szétlehessen szedni és összerakni. Bár lehet még mindig jobb ötlet a jégakkus megoldás.

Csak egy ötlet volt.
 
Nos :\ nekem 1.5 liter fagyasztott visz olyan valós 90 liter vizet 1.5 fokkal hűt és mindezt kb 15 perc alatt.
A fagyott víz. ennyi idő alatt teljesen felolvad és felveszi a medence hőjét.
 
Labirintkopoltyus said:
Nem tudom mennyire jó ötlet, de nekem ennyi jutott eszembe a témával kapcsolatban. Eléggé DIY, de lehet működne.

H%C5%B1t%C5%91.png

Lényege az lenne hogy egy cső amiben áramlik az akvárium vize (rajzon: kék cső) és a körülötte lévő csőben pedig szintén víz lenne csak mivel zárt a cső nem megy sehová (2 fekete izé a végén a csatlakozás akar lenni). A lényeg annyi hogy éjszakára bedobható lenne a mélyhűtőbe és a víz megfagyna a külső csőben reggel pedig beköthető lenne a külső szűrő visszamenő ágába. Fogalma sincs mennyire hűtené le a vizet meg egyebek. Szerintem valamilyen szinten egyenletes lenne a hűtés egy ideig. Értelem szerűen még kéne pár szabványos cső csatlakozó meg toldó hogy gyorsan szétlehessen szedni és összerakni. Bár lehet még mindig jobb ötlet a jégakkus megoldás.

Csak egy ötlet volt.

Üdv!

Lehet, hogy jó ötlet, de: valami pöpec csőre lenne szükséged, mert az a fránya jég az kegyetlen dolgokra képes. És ha ez cső kérdés meg is "oldódna", akkor jönne az olvadás, szerintem nagyon sírna az a cső. Így még egy plusz tartályra is szükség lenne.

Nekem a kis ventilátor nagyon bejött, 2 óra alatt 4 fok mínusz.
 
Grof-X said:
Labirintkopoltyus said:
Nem tudom mennyire jó ötlet, de nekem ennyi jutott eszembe a témával kapcsolatban. Eléggé DIY, de lehet működne.
Lényege az lenne hogy egy cső amiben áramlik az akvárium vize (rajzon: kék cső) és a körülötte lévő csőben pedig szintén víz lenne csak mivel zárt a cső nem megy sehová (2 fekete izé a végén a csatlakozás akar lenni). A lényeg annyi hogy éjszakára bedobható lenne a mélyhűtőbe és a víz megfagyna a külső csőben reggel pedig beköthető lenne a külső szűrő visszamenő ágába. Fogalma sincs mennyire hűtené le a vizet meg egyebek. Szerintem valamilyen szinten egyenletes lenne a hűtés egy ideig. Értelem szerűen még kéne pár szabványos cső csatlakozó meg toldó hogy gyorsan szétlehessen szedni és összerakni. Bár lehet még mindig jobb ötlet a jégakkus megoldás.

Csak egy ötlet volt.

Üdv!

Lehet, hogy jó ötlet, de: valami pöpec csőre lenne szükséged, mert az a fránya jég az kegyetlen dolgokra képes. És ha ez cső kérdés meg is "oldódna", akkor jönne az olvadás, szerintem nagyon sírna az a cső. Így még egy plusz tartályra is szükség lenne.

Nekem a kis ventilátor nagyon bejött, 2 óra alatt 4 fok mínusz.

Én csak elgondolkoztam rajta, megvalósítani nem szeretném. Nekem szerencsére nem melegszik az aki fel nagyon, ha még is pár napnál tovább tart akkor marad a jégakkus megoldás. Szerintem pár nap kánikula nem árthat az akinak a természetben sincs mindig 24 fok. Mondjuk ha valakinek felmegy 30fokra az megint más...
 
Akkor igazán szerencsésnek mondhatod magad. Én nyugati fekvésű panel lakásban lakom, itt nem ritka a 30+. :? Mármint az akvárium hőmérséklete.
 
A jégakkunak, fagyos csőnek 1 hátrányát látom: Nem stabil. Kisebb-nagyobb, de _rövid_idejű hőingást okoz ami szerintem nem túl egészséges hosszútávon. Persze természetben is lehűl a víz egy esőzés után, de fél óra múlva ritkán ugrik fel ugyanoda. Sokkal nagyobb a víztömeg, így a hőtehetetlensége is. Sokkal lassabban reagál, mint a mi kis akváriumunk. Úgyhogy egyelőre én is ventis megoldást javaslok, esetleg kiegészítve valami egyszerű hőkapcsolóval, kis áramkörrel.
 
Szerbusztok!
Én is tetőtérben lakom (45fok 4rver) Az akim hőmérséklete elérte a 33-35fokot is:/
Én erre a lépésre 3db 8cm átmérőjű pc ventilátort tettem fel, most 27-28fokos a víz.
Nekem pozitívan működik ahhoz képest ami volt...
persze ideiglenes míg nincs légkondi...nincs más út a jó alváshoz:D
 
SID6.7 said:
Szerbusztok!
Én is tetőtérben lakom (45fok 4rver) Az akim hőmérséklete elérte a 33-35fokot is:/
Én erre a lépésre 3db 8cm átmérőjű pc ventilátort tettem fel, most 27-28fokos a víz.
Nekem pozitívan működik ahhoz képest ami volt...
persze ideiglenes míg nincs légkondi...nincs más út a jó alváshoz:D

KB. nálam is ez a helyzet, nyár közepén súrolja a 40fokot. Eddig nem volt probléma mert augusztus vége óta van az aki, de most lesz.
 
Több nagy lapátos venti tényleg hatásos lehet. Nálam is megy most egy venti csak ugye nem túl dekoratív:)
A peltier üzembiztos, hatékony megépítése kemény dió. Nem tartom valószínűnek, hogy ez lesz a legtökéletesebb hűtés. Már csak hatásfoka miatt sem.
Azért megrendeltem egy 100W-os modult 4000Ft-ért. Elbabrálgatok vele aztán majd beszámolok fejleményekről.
 
Proci said:
Több nagy lapátos venti tényleg hatásos lehet. Nálam is megy most egy venti csak ugye nem túl dekoratív:)
A peltier üzembiztos, hatékony megépítése kemény dió. Nem tartom valószínűnek, hogy ez lesz a legtökéletesebb hűtés. Már csak hatásfoka miatt sem.
Azért megrendeltem egy 100W-os modult 4000Ft-ért. Elbabrálgatok vele aztán majd beszámolok fejleményekről.

100W ??? :eek: :shock: Az azért sok nem? Eléggé húzza a számlát.. :eh:
 
katroc said:
100W ??? :eek: :shock: Az azért sok nem? Eléggé húzza a számlát.. :eh:

Sajnos igen. Literenként 1W sanszos, hogy kell, vagy még több. Persze nem muszáj fullba meghajtani. Lehetett volna 150W-osat is venni, de annyira komolyan nem akarok belemászni ($ miatt sem).
Az viszont 100%, hogy ilyen 10-20W-os fogyasztással nem lehet messzire menni. Max nano kategóriában.
 
Proci said:
katroc said:
100W ??? :eek: :shock: Az azért sok nem? Eléggé húzza a számlát.. :eh:

Sajnos igen. Literenként 1W sanszos, hogy kell, vagy még több. Persze nem muszáj fullba meghajtani. Lehetett volna 150W-osat is venni, de annyira komolyan nem akarok belemászni ($ miatt sem).
Az viszont 100%, hogy ilyen 10-20W-os fogyasztással nem lehet messzire menni. Max nano kategóriában.

Értem akkor már. Hát sok sikert hozzá. :)
 
outro said:
A hűtéssel itt is szórakoztam egy „keveset”. Keményebb diónak bizonyult mivel ez a bruttó 15 lityó ami az akiba van sec-perc alatt visszamelegedett. Próbáltam jégakkuval hűteni de gyakorlatilag fél óra alatt az is elolvadt. Most bekötöttem egy PC-ventit is. Valamit használ de nem az igazi. Végül egy nagyon DIY tákolt megoldást ötlöttem ki, de egyelőre megteszi. A lényege hogy a külső szűrő kimenő ágának a csövezését meghosszabbítottam vagy másfél méterrel. Ezt beletekertem egy kicsi vödörbe, amibe vizet tettem illetve jégakkukat. Az egészet meg beleállítottam egy Lidl-ös hűtőtáskába, hogy ne melegedjen annyira fel. Így a másfél méter csövön keresztül áramló akivíz néhány fokot hűl, és csak utána jut vissza a nanoba. Persze a jégakkukat elég gyakran cserélgetni kell (Kb napi 3szor) szóval elég frusztráló, viszont sikerült 24 fokra is lehűtenem vele a vizet.
Azért remélem nem túl sokáig tart ez a kánikula.... :roll:
Outro hűtési eljárását olvasva jutott eszembe, hogy nekem van a pincében egy elektromos működésű hűtőtáskám. Ha ebbe tenném bele a kis külső szűrőm, nem kellene jégakkuval bíbelődni. Már csak a termosztátos kapcsolását kellene valahogy megoldani. Automata vízmelegítő bimetalljával nem lehetne valahogy vezérelni?
 
Nem rossz ötlet ez sem. Nekem is eszembe jutott, hogy az egész külső szűrőmet belepakolom a hűtőtáskába viszont pont most olvastam Nigro blogján hogy a szűrőbe lévő baciknak nem tesz túl jót a túlságosan nagy hideg. Pedig jó ötlet lenne, kár hogy ilyen kényesek ezek az egysejtűek :D :lol:
 
Ha belefér, belepakolhatod a szűrőt. Attól, hogy a táskában hideg van, a szűrőben még nem lesz annyira, hiszen folyamatosan kapja a meleg akvárium vizet. :)
 
ÉS akkor most fognak jönni azok a szép akváriumbútorok amikbe már nem csak a külső szűrőnek lesz helye hanem egy mini hűtőgépnek is :D
 
Back
Oldal tetejére