• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Peltier elemes hűtés. A borda a vízben van, ami elég hideg. Egy műanyag dobozka van ráhúzva a bordára, így már nem akrtuális a kérdés. A szitu megoldódni látszott. Tegnap este óta üzemel, eddig megelégedve használom. 27 fokos vizet egy óra alatt levitte 23,5re, és ott is tartotta. Ha időm engedi majd dokumentálni fogom a naplóban. 45w-os elemet használok bruttó 30 literre.

77600
 
Peltier elemes hűtés. A borda a vízben van, ami elég hideg. Egy műanyag dobozka van ráhúzva a bordára, így már nem akrtuális a kérdés. A szitu megoldódni látszott. Tegnap este óta üzemel, eddig megelégedve használom. 27 fokos vizet egy óra alatt levitte 23,5re, és ott is tartotta. Ha időm engedi majd dokumentálni fogom a naplóban. 45w-os elemet használok bruttó 30 literre.
Elkerülte a figyelmemet, hogy 30 literrel kapcsolatban kérdeztél. 200-300 literben gondolkodtam.
 
Peltier elemes hűtés. A borda a vízben van, ami elég hideg. Egy műanyag dobozka van ráhúzva a bordára, így már nem akrtuális a kérdés. A szitu megoldódni látszott. Tegnap este óta üzemel, eddig megelégedve használom. 27 fokos vizet egy óra alatt levitte 23,5re, és ott is tartotta. Ha időm engedi majd dokumentálni fogom a naplóban. 45w-os elemet használok bruttó 30 literre.

Ez a rahuzott muanyag erdekelne? tehat neked a hideg es a meleg oldalon is van egy bordad?
 
Ez a rahuzott muanyag erdekelne? tehat neked a hideg es a meleg oldalon is van egy bordad?

Egy sima, nagyon vékony műanyag valami van ráhúzva a bordára. Egy autós italtartó csomagolása igazából, pont méret. A meleg oldalon nagyobb, a hideg oldalon kisebb pc hűtőborda van. Természetesen a hideg oldali van a vízben, a műanyag választja el a hűtőbordát attól, hogy közvetlenül az akvárium vizével érintkezzen. A kis műanyagon belüli vizet hűtöm igazából, ami átadja ezt az akvárium vizének.

Az egész rá van kötve egy vezérlőre, ami bekapcsolja az egész rendszert, ha egy bizonyos hőfokon elért a víz. 23,5 fokra van állítva, 23,7 nèl már kacsol. Egy számítógép tápegység 12v-os tápja hajtja, mert ez a legjobb!

2 napja használom a rendszert, de még nem ment 24 fok fölé a vízhőfok, pedig a szobába 27 -28 fok van.
 
Egy sima, nagyon vékony műanyag valami van ráhúzva a bordára. Egy autós italtartó csomagolása igazából, pont méret. A meleg oldalon nagyobb, a hideg oldalon kisebb pc hűtőborda van. Természetesen a hideg oldali van a vízben, a műanyag választja el a hűtőbordát attól, hogy közvetlenül az akvárium vizével érintkezzen. A kis műanyagon belüli vizet hűtöm igazából, ami átadja ezt az akvárium vizének.

Az egész rá van kötve egy vezérlőre, ami bekapcsolja az egész rendszert, ha egy bizonyos hőfokon elért a víz. 23,5 fokra van állítva, 23,7 nèl már kacsol. Egy számítógép tápegység 12v-os tápja hajtja, mert ez a legjobb!

2 napja használom a rendszert, de még nem ment 24 fok fölé a vízhőfok, pedig a szobába 27 -28 fok van.

Ami még fontos lehet, hogy egy 42wos peltier elemet használok, egy szivargyújtós hűtőtáskából vettem ki. A meleg oldali bordát egy elég nagy ventilátorral hűtöm. Elvileg azt olvastam, hogy ha minél jobb a meleg oldal hűtése, a hideg oldal annál hidegebb :)
 
Ha a környezeti hőmérséklet csupán 2-3 fokkal melegebb, mint amilyen hőfokon szeretnénk tudni az akvárium vizét, a leggazdaságosabb megoldás szerintem még mindig a ventilátoros hűtés. Ha ennél nagyobb különbséget kell kiegyenlíteni, akkor van szükség az ilyen combosabb módszerekre. Ez a peltier elemes megoldás nagyon jónak tűnik, kíváncsi lennék, hogy nagyobb (>100 l) akváriumnál mekkora elemre lenne szükség és az milyen gyakorisággal kellene hogy üzemeljen. Ez a 42 W elem még nem megterhelő, mert gyakorlatilag ha nonstop is üzemel, akkor is napi 50 forintból hűvösen tartja a vizet. De vajon ez hogyan alakulna egy nagyobb akváriumnál?
 
Ha a környezeti hőmérséklet csupán 2-3 fokkal melegebb, mint amilyen hőfokon szeretnénk tudni az akvárium vizét, a leggazdaságosabb megoldás szerintem még mindig a ventilátoros hűtés. Ha ennél nagyobb különbséget kell kiegyenlíteni, akkor van szükség az ilyen combosabb módszerekre. Ez a peltier elemes megoldás nagyon jónak tűnik, kíváncsi lennék, hogy nagyobb (>100 l) akváriumnál mekkora elemre lenne szükség és az milyen gyakorisággal kellene hogy üzemeljen. Ez a 42 W elem még nem megterhelő, mert gyakorlatilag ha nonstop is üzemel, akkor is napi 50 forintból hűvösen tartja a vizet. De vajon ez hogyan alakulna egy nagyobb akváriumnál?
En ket 70W os peltiert vettem, meglatom milyen gyorsan huto 60 litert. egyebkent, most azon agyalok hogy csinalok egy primer hutoviz kort es egy rozsdamentes szivoszalon veszem el a hot az akvarium vizetol.
 
Ha a környezeti hőmérséklet csupán 2-3 fokkal melegebb, mint amilyen hőfokon szeretnénk tudni az akvárium vizét, a leggazdaságosabb megoldás szerintem még mindig a ventilátoros hűtés. Ha ennél nagyobb különbséget kell kiegyenlíteni, akkor van szükség az ilyen combosabb módszerekre. Ez a peltier elemes megoldás nagyon jónak tűnik, kíváncsi lennék, hogy nagyobb (>100 l) akváriumnál mekkora elemre lenne szükség és az milyen gyakorisággal kellene hogy üzemeljen. Ez a 42 W elem még nem megterhelő, mert gyakorlatilag ha nonstop is üzemel, akkor is napi 50 forintból hűvösen tartja a vizet. De vajon ez hogyan alakulna egy nagyobb akváriumnál?

A biztonság kedvéért én is használok még egy ventilátort is, de az nem vitte 24 fok alá a víz hőfokát, így már simán. Szerintem egy nagyobb akvánál is működhet a dolog, bár inkább az lesz a kérdés, hogy ha jön az igazi nyár, amikor stabilan 30 fok felett lesz a hőmérséklet, akkor mennyire lesz hatékony a dolog... valamint az, hogy adott vízmennyiséghez, mekkora elemre van szükség.... elvileg 1w/1liter kell... de hát ez is csak találgatás.
 
Egy sima, nagyon vékony műanyag valami van ráhúzva a bordára. Egy autós italtartó csomagolása igazából, pont méret. A meleg oldalon nagyobb, a hideg oldalon kisebb pc hűtőborda van. Természetesen a hideg oldali van a vízben, a műanyag választja el a hűtőbordát attól, hogy közvetlenül az akvárium vizével érintkezzen. A kis műanyagon belüli vizet hűtöm igazából, ami átadja ezt az akvárium vizének.

Az egész rá van kötve egy vezérlőre, ami bekapcsolja az egész rendszert, ha egy bizonyos hőfokon elért a víz. 23,5 fokra van állítva, 23,7 nèl már kacsol. Egy számítógép tápegység 12v-os tápja hajtja, mert ez a legjobb!

2 napja használom a rendszert, de még nem ment 24 fok fölé a vízhőfok, pedig a szobába 27 -28 fok van.

Esetleg ha belefér valamikor, csinálhatnál egy fotót a rendszerről ...
:)
 
Esetleg ha belefér valamikor, csinálhatnál egy fotót a rendszerről ...
:)

Nem szép de legalább jó ronda :) annyit módosítottam a dolgon, hogy a műanyag edényt kicsit jobban ráhúztam a bordára. Két napja megy, eddig jó, de kíváncsi leszek mit tud hosszútávon, mikor majd tartósan, éjszaka is marha meleg lesz.

Nemsokára teszek fel képet a vezérlőről, meg talán egy pár jobb minőségűt az egész rendszerről :)
de most bugyog a bogrács ;)

77633776347763577636
 
Ha a környezeti hőmérséklet csupán 2-3 fokkal melegebb, mint amilyen hőfokon szeretnénk tudni az akvárium vizét, a leggazdaságosabb megoldás szerintem még mindig a ventilátoros hűtés. Ha ennél nagyobb különbséget kell kiegyenlíteni, akkor van szükség az ilyen combosabb módszerekre. Ez a peltier elemes megoldás nagyon jónak tűnik, kíváncsi lennék, hogy nagyobb (>100 l) akváriumnál mekkora elemre lenne szükség és az milyen gyakorisággal kellene hogy üzemeljen. Ez a 42 W elem még nem megterhelő, mert gyakorlatilag ha nonstop is üzemel, akkor is napi 50 forintból hűvösen tartja a vizet. De vajon ez hogyan alakulna egy nagyobb akváriumnál?
Tulajdonképpen nagyobb akváriumnál is jó lehet ugyanaz a 42W-os peltier elem, mer nem az a lényeg, hogy egy adott vízmennyiséget mennyi idő alatt hűt le, hanem az akváriumba betáplált hő teljesítmény mekkora. Ha ugyanannyira hűtjük, mint amennyire melegszik, akkor tartjuk a hőmérsékletét akármekkora is a vízmennyiség.
A gond csak az, hogy a nagyobb akváriumhoz, nagyobb lámpát és nagyobb teljesítményű szűrőt használunk és ezek jobban is fűtik az akváriumot. Tehát erősebben kell hűteni is.
 
bocsi pontatlan voltam!
Köszi szépen.
Én is nézegettem ilyen hűtőket, de nem tudom, hogy a hőcserélője miből van. Némelyik típus fotóján látszik hogy eloxált alumínium csonkok vannak rajta, tehát alu a hőcserélő is. Alumíniumot viszont nem szívesen használnék, mert mérgezi a vizet.
A tiédben miből van a hőcserélő?
Ja, és mennyi hőt termel? Nem fűti be nagyon a szobát? Mennyire hangos?
 
Köszi szépen.
Én is nézegettem ilyen hűtőket, de nem tudom, hogy a hőcserélője miből van. Némelyik típus fotóján látszik hogy eloxált alumínium csonkok vannak rajta, tehát alu a hőcserélő is. Alumíniumot viszont nem szívesen használnék, mert mérgezi a vizet.
A tiédben miből van a hőcserélő?
Ja, és mennyi hőt termel? Nem fűti be nagyon a szobát? Mennyire hangos?
Szia, a belsejéröl nem sok mindent tudok! még nem szedtem szét! hangja, ha megy, mint egy Pc ventillátor ha maxon megy! van azért hangja! megmérem hogy hány DB legközelebb! aludni csak jó alvók tudnak mellette! naponta idáig 2x kapcsol be kb 1órát megy! hőtermelése biztos van valamennyi nem érzékelem a 28nm es szobában! lámpa több hőt termel! érdekes lesz majd ha beüt a kánikula! ezek a kis 100w-os klímák hüttő és füttő gépezetek!
 
Szia, a belsejéröl nem sok mindent tudok! még nem szedtem szét! hangja, ha megy, mint egy Pc ventillátor ha maxon megy! van azért hangja! megmérem hogy hány DB legközelebb! aludni csak jó alvók tudnak mellette! naponta idáig 2x kapcsol be kb 1órát megy! hőtermelése biztos van valamennyi nem érzékelem a 28nm es szobában! lámpa több hőt termel! érdekes lesz majd ha beüt a kánikula! ezek a kis 100w-os klímák hüttő és füttő gépezetek!
Köszi a választ.

Jó lenne kicsit többet megtudni ezekről a peltier elemes készülékekről. Ha másnál is üzemel ilyen, megoszthatná a tapasztalatait, mert igaz, hogy rosszabb a hatásfoka egy kompresszoros változaténál, de tized annyiba kerül.
 
Szia, a belsejéröl nem sok mindent tudok! még nem szedtem szét! hangja, ha megy, mint egy Pc ventillátor ha maxon megy! van azért hangja! megmérem hogy hány DB legközelebb! aludni csak jó alvók tudnak mellette! naponta idáig 2x kapcsol be kb 1órát megy! hőtermelése biztos van valamennyi nem érzékelem a 28nm es szobában! lámpa több hőt termel! érdekes lesz majd ha beüt a kánikula! ezek a kis 100w-os klímák hüttő és füttő gépezetek!

6afba05715f5c04d87d118606d5785de.jpg
 
Nem szép de legalább jó ronda :) annyit módosítottam a dolgon, hogy a műanyag edényt kicsit jobban ráhúztam a bordára. Két napja megy, eddig jó, de kíváncsi leszek mit tud hosszútávon, mikor majd tartósan, éjszaka is marha meleg lesz.

Nemsokára teszek fel képet a vezérlőről, meg talán egy pár jobb minőségűt az egész rendszerről :)
de most bugyog a bogrács ;)

View attachment 77633View attachment 77634View attachment 77635View attachment 77636

A puding próbája az evés ugyebár. "Sajnos" tegnap tartósan 29 fok volt a tetőtérben, és ez egészen az éjszakába nyúlt. A rendszer egész nap ment szinte, estére viszont átlépte a hőfok a bűvös 24 fokos határt, 24,5 C° volt amikor utoljára ránéztem. Elképzelhető, hogy újra kell majd a hideg oldalt hővezető pasztázni, mert mintha egy kicsi rés lenne a borda és a peltier elem közt az egyik oldalon, talán jobb lesz a hővezetés :\
 
Back
Oldal tetejére