• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Nem törés, de megér egy bejegyzést ez a bénázás is: sikerült a múlt héten vásárolt Arctic PC ventit egy héten belül kinyírnom.
Mivel 24V-os tápra kötöttem, így sikeresen leégett!:banghead:

Ma újabb kísérletbe vágok, remélem ezennel szakember közreműködő segítségével, hogy hosszabb ideig használhassam.;)
... Akkor ez egy szuper jó ketyere. A kétszeres tápfeszültséget pillanatokig (se) szokták bírni.
 
6 meg 10 literek fölé kissé overkill lett volna a 12 centis venti, úgyhogy kipróbáltam két elfekvőben levő hulladék gyári processzorhűtő 7 centis ventilátorát. Elég komoly. Lehet kipróbálok egyszerre többet 30-60 liter fölött is. Ha tudod hol kell keresni az ilyen gyári hűtőket (olyanoknál mint én xD) akkor ingyen hozzátok vágják! :D

20180817_143205.jpg
 
Ez kérlek úgy pörgött, mint a szélgép!:D
Még jó, hogy meg nem fagytak a halak! :D
Így délutánra nekem is felmegy 24,0-24,2°C-ra a vízhőmérséklet. Lehet, hogy nekem is fel kellene szerelnem valami ventilátort? ... vagy legalább a fedő üveget levenni? De akkor meg kiugorhatnak a halacsok... :nailbiting:
 
Én egy 12cm kis pc ventillatort használok egy 30 literes nano fölé , mely működéskor a ledeket is hűti!:) Ja és automata vezérli , házi barkács:D
 
Egyszerű és nagyszerű , a netről rendeltem:):D;):shy:
Akkor nem annyira "sima", de termosztátnak termosztát. :D

Egy ideig gondolkoztam termosztátos vezérlésen én is, de végül azért nem vezérlem azzal, mert olyat még nem láttam, aminek be lehetne állítani, hogy mekkora hőmérséklet mellett milyen erősen pörgesse a ventit. Arduinoval be lehetne állítani, hogy 29 °C szobahőn adjon le pl. 7 voltot, 30 °C-on 9-et stb., de termosztáttal csak beállítok egy hőmérsékletet, ami felett beindul és fixen adja az áramot a ventinek amíg le nem megy a hőmérséklet a határérték alá. Arduinoval nem akarok tökölni, szóval potméteres fordulatszámszabályzót használok. Potméterrel 31 fok szobahő alatt be tudok állítani egy olyan feszültséget ami a fülemnek is jó, meg az akváriumnak is, ha meg nem vagyok itthon, mehet nyugodtan folyamatosan maxon. Áramot nem fogyaszt sokat, és 26 foknál kevesebb csak este van szóval nem tudja a kelleténél lejjebb vinni a vízhőmérsékletet.

20180820_135543.jpg

Algáért elnézést, a rohamsisak csigám egy lusta dög! :D
 
Igaz, 30 liter fölé simán jó a csendes is. :) Nálam még kisebbek tartják a -7 fokot! :D

nemsokára indítok egy 182 literest , fölé is ilyen csendes ventilátorokat tervezek......csak éppen kicsit többet ;):):p:D:rolleyes::LOL:..........6 db-ot tervezek
 
nemsokára indítok egy 182 literest , fölé is ilyen csendes ventilátorokat tervezek......csak éppen kicsit többet ;):):p:D:rolleyes::LOL:..........6 db-ot tervezek
Teljesen attól függ, hogy jó lesz-e vagy nem, hogy az űrtartalomhoz viszonyítva mekkora a vízfelszín. Nálam a 30 literes akvárium csak 23 centi magas, de 35x38 alapterületű, így viszonylag eléggé nagy terület a víztükör, így egy "csendes" ventilátor 35 fok szobahő mellett 27 fokra, egy nagyobb légszállítású 25,2 fokra viszi le. Magas akváriumoknál ennél csak gyengébb lesz a hatásfok, és nem biztos, hogy a ventilátorok számának a növelésével jelentősen változna, ha gyengén fújnak.

Még nem csendes ventilátorokkal is akkora meló nekem kánikulában életben tartani a vízi élővilágomat (ha nem a hőmérséklet nyírja ki őket, akkor a hirtelen vízkémia változás az elpárolgó vízmennyiséggel), hogy jóformán csak heti 1-2x van időm ide felnézni. :S
 
45x90 cm-es lessz a vízfelület......amúgy az én kis akváriumom 30x30-as alaptrületű és 35 cm magas és nem okoz gondot a megfelelő hőmérséklet fenntartása a ventillátorral..... Pedig panelba lakok(nincs légkondi!!!!)....:) Remélem a naggyal is elboldogulok( 25 foknál nem magasabb a hőmérséklete a nano-nak)
 
Teljesen attól függ, hogy jó lesz-e vagy nem, hogy az űrtartalomhoz viszonyítva mekkora a vízfelszín. Nálam a 30 literes akvárium csak 23 centi magas, de 35x38 alapterületű, így viszonylag eléggé nagy terület a víztükör, így egy "csendes" ventilátor 35 fok szobahő mellett 27 fokra, egy nagyobb légszállítású 25,2 fokra viszi le. Magas akváriumoknál ennél csak gyengébb lesz a hatásfok, és nem biztos, hogy a ventilátorok számának a növelésével jelentősen változna, ha gyengén fújnak.

Még nem csendes ventilátorokkal is akkora meló nekem kánikulában életben tartani a vízi élővilágomat (ha nem a hőmérséklet nyírja ki őket, akkor a hirtelen vízkémia változás az elpárolgó vízmennyiséggel), hogy jóformán csak heti 1-2x van időm ide felnézni. :S


Szia,
tudnál ezekről a csoda ventillátorokról valami fotót mutatni?
Biztos nagyon béna vagyok, de nálam max. 2 fokot hűt a dupla-venti, a -8-10 fokos teljesítmény számomra valami felfoghatatlan ...
Köszi
 
Szia,
tudnál ezekről a csoda ventillátorokról valami fotót mutatni?
Biztos nagyon béna vagyok, de nálam max. 2 fokot hűt a dupla-venti, a -8-10 fokos teljesítmény számomra valami felfoghatatlan ...
Köszi
Nagyon aprók az akváriumok, azért. 6, 12 és 30 liter fölött van ezekből 1-1 ill. 2 darab (csak a venti :p):

system-Buider-2009-Gaming,C-5-224645-13.jpg


Az 54 literes felett már 120-as van (Noctua NF-F12), de ott nem mérem a hőmérsékletet, paradicsomhalak vannak benne, papíron bírják 30 fokig, de mivel a hím non-stop buborékfészket rak, 25-27 fok van ott legalább.
 
Nagyon aprók az akváriumok, azért. 6, 12 és 30 liter fölött van ezekből 1-1 ill. 2 darab (csak a venti :p):

View attachment 61817


Az 54 literes felett már 120-as van (Noctua NF-F12), de ott nem mérem a hőmérsékletet, paradicsomhalak vannak benne, papíron bírják 30 fokig, de mivel a hím non-stop buborékfészket rak, 25-27 fok van ott legalább.

Ha jól látom ez sima pc venti?
Köszönöm a képet!
 
Ha jól látom ez sima pc venti?
Köszönöm a képet!
10+ éves AMD processzorhűtők gyári ventilátora.

Az is hozzátartozik a történethez amúgy, hogy a 12 literesben például 3 és fél liter vizet kell pótolnom 4-5 naponta, szóval brutális mennyiség párolog el. A 30-as vízvesztesége napi két liter, az 54 literesben meg már meg sem próbálom követni, ha szemet szúr a hiányzó mennyiség, akkor töltöm fel, ma például 15 literrel öntöttem fel.
 
Back
Oldal tetejére