• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Valaki foglalkozott azóta peltier elemes hűtéssel?
Ismét eljátszottam a gondolattal főleg, hogy mintha csökkentek volna az árai: Hestore
 
Érdekes ez a cucc. Mondjuk a fő problémát az okozza hogy ennek ugye az egyik oldala hül a másik meg melegszik. Proci te nagy szaki vagy ;) nem akarod kipróbálni a gyakorlatban is ? :)
 
Szemeztem vele én is de a nanóhoz 2 jobb ötlet is van:

1.: (most ez működik) Számítógépben van ventillátorokhoz fordulatszám szabályzó + 90 mm-es venti, ezzel sikerül egész jól letolni a 10 litert, a 26 fokot tartani fűtő nélkül

2.: (ötlet ha melegebb lesz) Külső szűrő vödör vízbe, mellé fagyasztóból kivarászolt 0,5 literes palack víz. Bár ez szerintem kicsit drasztikus lenne 10 liter-hez :twisted:
 
Van otthon elfekvőbe néhány szétkapott számítógép venti. Szerintem azokkal fogok valamit próbálkozni...Remélem nem süt meg a 220V :twisted: :lol:
 
Amúgy ilyenre van rákötve: ZALMAN FAN MATE 2

Ha végre sikerül koliba szereznem kábelt fényképezőgéphez rakok fel képeket is (nincs meg a saját kábelem :evil: )
 
Ha időm engedi most nyáron ki szeretném próbálni mindenképp ezt a peltieres dolgot.
Ami aggályokat felvethet a dolog:
Szépen fogyaszt, tehát erős, lehetőleg kapcsüzemű táp kell hozzá.
A meleg oldalt jól kell hűteni bazi nagy hűtőbordával+ventivel vagy vízhűtéssel.
Jó volna valami szabályzás is, hogy stabil ~26°C-on legyen a víz.
A legfontosabb: megfelelő méretű peltiert szerválni, mert ha alul méretezzük, az egész nem ér semmit :thumbdown:

Szóval el lehet vele bíbelődni, nem hiába drágák az akvárium klímák. Szerintem azokban is peltier van.

Majd államvizsga után júliusban futok akkor egy kört ez ügyben :)

Amúgy a HM nekem is kirohadt. Kb ahogy bejött a nagy meleg. A kis picoban még szépen elvannak, igaz felette nem megy 100W-nyi világítás. Lehet más oka (is) volt...passz.
 
Lehet, hogy nem logikus kérdés, de:

Ha valaminek az egyik oldala hűt, a másik pedig fűt (ennek gondolom a gyakorlatban létezik valamilyen funkciója), akkor jó-e az a fűtő résznek, hogy te ezt le akarod hűteni? És ha már úgyis hűtened kell a fűtő oldalt valamivel, nem egyszerűbb-e hűteni az egész akváriumot azzal a valamivel? :oops:
 
Luna said:
Lehet, hogy nem logikus kérdés, de:

Ha valaminek az egyik oldala hűt, a másik pedig fűt (ennek gondolom a gyakorlatban létezik valamilyen funkciója), akkor jó-e az a fűtő résznek, hogy te ezt le akarod hűteni? És ha már úgyis hűtened kell a fűtő oldalt valamivel, nem egyszerűbb-e hűteni az egész akváriumot azzal a valamivel? :oops:

Mivel egészen parányiak, néhány centiszer néhány centisek, itt kell leadniuk azt a nagy hőt ami a meleg oldalon keletkezik. Ha nem vezetnénk el pl. hűtőbordával, akkor simán megsülne az egész.
Azért trükkös szerkezet ez, mert míg az egyik oldala lehűl és ezzel hűtjük az akvárium vizét, addig a másik jóóóval melegebb lesz. Kb 50-70 fok. A szoba hőmérséklete ~30 fok, tehát 20-40 foknyi hőkülönbségünk van, amit könnyebben le tudunk adni a környezetnek, akár egy sima hűtőborda+ventilátorral. (Ugye minél nagyobb a hőkülönbség, annál könnyebb és gyorsabb a hőleadás). Hűtőborda+ventilátor kombóval az életbe nem tudnánk szobahő alá menni:) Ha a vizet ventilátorozzuk akkor is csak 1-2 fokot nyerünk a párolgás adta hőelvonástól.
Tehát, ha 10 fokkal akarjuk csökkenteni a °C-t a szobához képest, akkor az elvont hőenergiát magasabb hőmérsékletre felnyomjuk és így könnyűszerrel leadjuk. Hátul a hűtő hőleadója is hasonlóan megy csak ott a kompresszor csnálja.

Itt 2 peltier elemet láthatunk összeépítve. A nagy hideg oldalával hűti a rajta lévő kisebb meleg oldalát. Így a kicsi hideg oldala brutál kis hőfokra le tud hűlni.
A nagy meleg oldalán lévő hőt pedig vízhűtéssel elvezették. http://www.omegalabs.eu/assets/images/peltierkaszkad

Minél alacsonyabb hőfokon tartjuk a meleg oldalt, annál könnyebb neki a hideg oldalon hűtenie.
 
Az interzoon elég sok aki klíma megoldás volt. Volt egy stand ahol egy akvárium klímával csináltak hideg narancslevet maguknak. :lol: Le akartam fotózni, de nem engedték. Pedig jópofa volt.
 
Proci said:
Valaki foglalkozott azóta peltier elemes hűtéssel?
Ismét eljátszottam a gondolattal főleg, hogy mintha csökkentek volna az árai: Hestore

Üdv!

Tegnap üzemeltem be egy peltier elemes hűtőt.Maga a modul 12707-es típus,max 70W de nekem csak 50W-ra van kiterhelve.A hőcserélőn egy kis 400l/h micra szivattyúval nyomom át a vizet.Az akvárium amibe kipróbáltam kb 100l és annyira elég ez a teljesítmény,hogy a hőfok nem emelkedik tovább attól,mint aminél elindult a hűtés.Ki fogom még próbálni egy 20 literesben is hogy azt mennyire lesz képes lehűteni.Literenként minimum hogy kell 1W,de több biztos hogy nem árt.Van még egy ilyen modul ,össze fogom építeni a kettőt ha időm engedi.A hőcserélőt a két hideg oldal közé akarom tenni és kifelé a bordákat(200X100mm) és bordánként két 12V 250mA ventilátort.Csak ugye ezt nem olyan egyszerű szépen megcsinálni.Ha a 20 literes akival leteszteltem,majd beszámolok róla,csak arra is dobni kell egy hőfokszabályozót.
 
Számítógépes korszakomból van peltieres ismeretem, mondjuk ott erősebbek voltak használva.
A lényeg hogy van két lapka meg áram, az egyik lapka nagyon hideg lesz, míg a másik nagyon nagyon meleg.

Viszont én szrencsésnek mondhatom magam, a 44 liter fölött van 36 watt t8, és néha néha bekapcsol a fűtő :D (26 fokra van állítva)
 
Hé fiúk,ez engem is érdekel.Valahogy szájbarágósan kellene,mert így csak a sötétben tapogatózok.Azt értem,hogy ez egy számítógép vízhűtő.Ezen csak át kell vezetni a vizet?Sima 220-ról megy,vagy adapterről?Egyik felén odafagyok,a másikon megégek.
 
tibicuk said:
Hé fiúk,ez engem is érdekel.Valahogy szájbarágósan kellene,mert így csak a sötétben tapogatózok.Azt értem,hogy ez egy számítógép vízhűtő.Ezen csak át kell vezetni a vizet?Sima 220-ról megy,vagy adapterről?Egyik felén odafagyok,a másikon megégek.
Röviden: egyfajta hőszivattyú.
Ez a kép jól szemlélteti.
Peltier_transient.gif


A meleg oldalt leadod a környezetnek, hogy jobban tudjon szivattyúzni :) a hideg oldalra meg teszel mondjuk egy ilyet. A képen a proci hőjét vezetjük el a csőben áramló víz segítségével. Na hasonló kell most nekünk is, csak a peltier elem hideg oldalához fogatjuk ezt a fém blokkot és ha vizet küldünk át rajta akkor lehűti a vizet. Ha az akvárium vizét zavarod át a blokkon, akkor az akváriumot. ;)

A cucc működéséhez elég nagy áram és kis feszültség kell. ~5-10A és 10-15V.
 
Nagyon köszi a kimerítő választ.Hát azt hiszem,nem fogok neki megcsinálni. :p ( de egy világítást simán összerakok :) )
Már 30 fokos a víz.Lehet kapni 3-4 ventit sorba kötve,majd egyszer veszek egy olyat.
 
Ha már számítógép meg vízhűtés meg kutya nemzőszerve, miért nem a számítógépeknél már jól bevált hőleadó radiátor...

szer: hopsz... elfelejtettem egy lényeges dolgot, nem a környezetnél melegebb a víz, az meg így nem müxik :(
Tényleg az a legegyszerűbb hogy ahol van az akvárium, azt helységet klímázni kell...
 
Hát igen.. :?
Gondoltam olyanra is, hogy pincéből felhozni a hűvöset, de nincs pincénk:) Aztán lehetne olyan is, hogy csövet ások a talajba és azon átvezetem a vizet. Nálam emeleten, tetőtérben van az akva, úgyh nyűgös dolog oda levinni, de ha 1x frankón megvan csinálva talán még működne is, akár vmi lightos szobahűtésnek is nagy radiátorral. Filózgatok.. :oops:
 
esetleg egy mentos vagy egy winterfresh és egy nagyobb lehellet? a reklámban láttam jó eredménnyel működni, még a kamera képe is megfagyott :p :lol:
 
viktorlantos said:
esetleg egy mentos vagy egy winterfresh és egy nagyobb lehellet? a reklámban láttam jó eredménnyel működni, még a kamera képe is megfagyott :p :lol:
:lol: :lol: Jogoss!

Én nekem is kéne hűtenem, olyan 30°C körül van a víz. A PC venti elég jól leviszi, olyan 26°C-ra. Nem tudom hosszú távon mi lenne jó, egyelőre biztosan maradok ennél. Olcsó, és úgy ahogy hatékony.
 
Back
Oldal tetejére