• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Nálam a nyáron PC ventilátorok fognak menni, azok mennek egy 3 tűs ventilátor -> molex elosztóra, az egy USB kábelvégre, az pedig egy 5-12V-os USB feszültségszabályzóba, a feszültségszabályzó meg egy sima USB töltőbe.

Tehát:

akva_hutes.jpg

Teljesen a ventilátor típusától függ, hogy hány voltra leszabályozva hangtalan, ezért az 5-12V-os állítható feszültségszabályzó univerzális megoldás. Magas statikus nyomású ventilátorral érdemes használni, ami leszabályozva sem fog veszíteni a hatásfokából erre a célra. Egy a LED lámpát fogja hűteni, 2-3 meg az akváriumot.


Ez nekem nulla forintos megoldás volt, mert már minden volt hozzá itthon, de ha mindent újra meg kellene vennem hozzá, még mindig olcsóbb lenne, mint például egy JBL Cooler 100.
 
Sziasztok!

Megjöttek a ventik, agyalok hogy hova kellene őket helyezni. Szokásos középre akasztós verzió, vagy az akvárium feletti polc alá rejtős lehetőségek vannak. A polc alá rejtés egyszerűbb lenne mert 1 rövid és 1 hosszú csavarral csak felfogatnám ventiket a polc két szélső harmadába és beállítanám, hogy egy kicsit az akvárium közepe felé irányuljanak. És így nem is nagyon látszódnának, szóval tök jó lenne, kérdés hogy - mivel nem közvetlen pár centiről lövi a vizet mintha az üvegre lenne akasztva - mennyire lenne hatékony. Így mondjuk 20 centiről tolná a levegőt a 2 venti. Szerintetek? Van műanyag lapom amiből tudnék faragni tartó konzolt a ventiknek, de az nem lenne egyszerű mutatvány...
 
Sziasztok!

Megjöttek a ventik, agyalok hogy hova kellene őket helyezni. Szokásos középre akasztós verzió, vagy az akvárium feletti polc alá rejtős lehetőségek vannak. A polc alá rejtés egyszerűbb lenne mert 1 rövid és 1 hosszú csavarral csak felfogatnám ventiket a polc két szélső harmadába és beállítanám, hogy egy kicsit az akvárium közepe felé irányuljanak. És így nem is nagyon látszódnának, szóval tök jó lenne, kérdés hogy - mivel nem közvetlen pár centiről lövi a vizet mintha az üvegre lenne akasztva - mennyire lenne hatékony. Így mondjuk 20 centiről tolná a levegőt a 2 venti. Szerintetek? Van műanyag lapom amiből tudnék faragni tartó konzolt a ventiknek, de az nem lenne egyszerű mutatvány...

Ez teljesen attól függ mekkora a ventilátorok statikus nyomása. (mm/H2O mértékegységben kifejezett adat)
 
Ez teljesen attól függ mekkora a ventilátorok statikus nyomása. (mm/H2O mértékegységben kifejezett adat)

Akkor marad a kitapasztalás. Először felcsavarom a ventiket, mert az hamar megvan. Aztán majd kiderül mit tudnak. :)
 
Én is pc ventillátort használok. Egy 12v-os 9cm nagyságú. 5V os teló töltőt kötöttem rá. Egyáltalán nem hangos és kb 2 óra alatt hűti le a 28 fokos vizet 26 ra.
 
Én is pc ventillátort használok. Egy 12v-os 9cm nagyságú. 5V os teló töltőt kötöttem rá. Egyáltalán nem hangos és kb 2 óra alatt hűti le a 28 fokos vizet 26 ra.
Felszabályoztad valamivel, vagy 5V elég neki a működéshez? Nálam a 12 centisek 6,38V alatt meg sem mozdulnak.
 
Nem kellett semmivel elég volt neki szépen megy 5V-tal. Bár a 12 centis az nagyobb. Próbáld meg 12V al jobb lesz a hűtésed és stabilan fog menni.
 
Sziasztok van valakinek tapasztalata a MH1210b hőfokszabályzó termosztátról?
Gondolkoztam hogy be kellene szerezni egyet a ventillátoromhoz.
 
Sziasztok van valakinek tapasztalata a MH1210b hőfokszabályzó termosztátról?
Gondolkoztam hogy be kellene szerezni egyet a ventillátoromhoz.
Szia, STC-1000 nevu nalunk 1 eve vegzi a dolgat, a szenzora igen pontos. En a helyedben nem vennek olyat, ami hangot ad bekapcsolaskor, csak idegesiteni fog.
 
Sziasztok!

Pár kérdésem van az STC-1000 termosztátról. Egy éve porosodott a fiókban, most beüzemeltem.
@star67 @tsokee
  • Milyen értéket állítottatok be a célhőmérsékletre (F1)
  • Mennyi lehet a reálisan elérhető alsó hőmérsékleti érték egy 60-as akváriumnál két ventillátorral a nyári csúcs-kánikulában 31 fokot is elérő tetőtérben, hogy még legyen értelme a termosztát használatának és ne direktbe kössem be? Tudom, ez kicsit költői kérdés... :D
  • Mit nyomtatok a min. hőmérséklet különbségre,
  • az indítási késleltetésre (F3),
  • kellett a hőfokot kalibrálni (F4)? Nálam 1.2 Celsius-szal többet mutat, mint a higanyos hőmérők.
  • Közvetlenül vízbe meríthető ez a hőmérő szonda, vagy kívülről az akvárium üvegéhez ragasztandó?
  • Milyen kapcsolási rajzot követtetek?
  • Lehet időkapcsolót tenni a betáp elé, hogy éjjelre kiiktassam?
  • Mennyire hajlamosak ezek a zárlatra? Itt merjem hagyni a nyaralás idejére?
Ha dobozba szereltétek, mutassatok fotókat! :)

Köszi!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Pár kérdésem van az STC-1000 termosztátról. Egy éve porosodott a fiókban, most beüzemeltem.
  • Milyen értéket állítottatok be a célhőmérsékletre (F1) (Mennyi lehet reálisan elérhető alsó hőmérsékleti érték egy a nyári csúcs-kánikulában 31 fokot is elérő tetőtérben, hogy még legyen értelme a termosztát használatának és ne direktbe kössem be?)
  • a min. hőmérséklet különbségre,
  • az indítási késleltetésre (F3),
  • kellett a hőfokot kalibrálni (F4)? Nálam -1.2 Celsiust kellett levenni belőle, mert ennyivel többet mutat, mint a higanyos hőmérők.
  • Közvetlenül vízbe meríthető ez a hőmérő szonda, vagy kívülről az akvárium üvegéhez ragasztandó?
  • Milyen kapcsolási rajzot követtetek?
  • Lehet időkapcsolót tenni a betáp elé, hogy éjjelre kiiktassam?
  • Mennyire hajlamosak ezek a zárlatra? Itt merjem hagyni a nyaralás idejére?
Ha dobozba szereltétek, mutassatok fotókat! :)

Köszi!
Szia
Az alsó hőmérséklet beállítása attól is függ hogy milyen erős a ventillátorod az akin, de szerintem egy 27 fokot jó lenne elérned felső határnak meg a 28-28,5 fok kellene.
Szerintem nem kell időkapcsoló külön mert ez egy vezérlő egység ami megoldja ezt a dolgot mármint a le fel kapcsolást. A zárlat nem jellemző ezekre a termosztátotkra de azért figyelj arra hogy ha van lecsapódó víz azért az ne érje.
 
Sziasztok!

Pár kérdésem van az STC-1000 termosztátról. Egy éve porosodott a fiókban, most beüzemeltem.
@star67 @tsokee
  • Milyen értéket állítottatok be a célhőmérsékletre (F1)
  • Mennyi lehet a reálisan elérhető alsó hőmérsékleti érték egy 60-as akváriumnál két ventillátorral a nyári csúcs-kánikulában 31 fokot is elérő tetőtérben, hogy még legyen értelme a termosztát használatának és ne direktbe kössem be? Tudom, ez kicsit költői kérdés... :D
  • Mit nyomtatok a min. hőmérséklet különbségre,
  • az indítási késleltetésre (F3),
  • kellett a hőfokot kalibrálni (F4)? Nálam 1.2 Celsius-szal többet mutat, mint a higanyos hőmérők.
  • Közvetlenül vízbe meríthető ez a hőmérő szonda, vagy kívülről az akvárium üvegéhez ragasztandó?
  • Milyen kapcsolási rajzot követtetek?
  • Lehet időkapcsolót tenni a betáp elé, hogy éjjelre kiiktassam?
  • Mennyire hajlamosak ezek a zárlatra? Itt merjem hagyni a nyaralás idejére?
Ha dobozba szereltétek, mutassatok fotókat! :)

Köszi!
ilyen hőmérsékletnél én porosítanám tovább és bekötném a ventillátort egy időkapcsolóval hogy éjjel ne menjen nappal meg végig nyomja.
 
Szia
Az alsó hőmérséklet beállítása attól is függ hogy milyen erős a ventillátorod az akin, de szerintem egy 27 fokot jó lenne elérned felső határnak meg a 28-28,5 fok kellene.
Szerintem nem kell időkapcsoló külön mert ez egy vezérlő egység ami megoldja ezt a dolgot mármint a le fel kapcsolást. A zárlat nem jellemző ezekre a termosztátotkra de azért figyelj arra hogy ha van lecsapódó víz azért az ne érje.

A teszteléshez 23.8-ra állítottam és 24.1-nél kapcsol be, kb. 5 perc kell neki. A szobahő 26-27 fok között van. Az időkapcsoló azért kellene, mert megeshet majd nyár közepén, hogy a termosztát bekapcsolja éjszaka a ventillátort, amire felébrednénk.

ilyen hőmérsékletnél én porosítanám tovább és bekötném a ventillátort egy időkapcsolóval hogy éjjel ne menjen nappal meg végig nyomja.

Eddig így ment :D Tavaly a legbrutálisabb kánikulánál légkondi nélkül volt 31 fok, ekkor napközben 27-28 fokra tudtam levinni a vízhőt. Minden egyéb időszakban 26 fok volt az átlag. Valószínűleg 26 fokra fogom az alsó hőm. értéket állítani a termosztáton, és a kemény napokon majd megy állandóan.
 
Maradt még kérdésem :)
  • Normális, hogy 45-50 fokra felmelegszik az STC-1000 burkolata? Minél többet dolgoztatja a ventillátort, annál forróbb.
  • Közvetlenül vízbe meríthető ez a hőmérő szonda, vagy kívülről az akvárium üvegéhez ragasztandó?
  • Szabad időkapcsolóval üzemeltetni, hogy éjjelre kiiktassam? A termosztát elé, vagy utána tegyem?
 
Vízbe merítve használható.

Időkapcsolót teheted akárhová, akár az STC helyére is. Ezt az elgondolást nagyon furcsának érzem. Nincsen hangja sem a kapcsolgatásnak, sem egy normális 12cm-es pc ventilátornak. Ez az STC egy vezérlő éppen az a lényege, hogy tartja a hőmérsékletet. Mi értelme nappal tartani a hőmérsékletet, ha éjszaka elengedjük? Egy komolyabb kánikulában így az történik, hogy éjszaka jól felmelegszik a víz, aztán nappal egész nap hűti, amennyire tudja lenyomja és kikapcsol az időzítés miatt. Így felesleges maga az STC ebben az egészben, akár be sem kell raknod az érzékelőt a vízbe. Mindegy nem lovalom bele magam jobban, de a lényeg, ha valamit hangosnak találsz, akkor azon javíts valamit, mert gyakorlatilag hangtalanul meg lehet ezt oldani.
 
Back
Oldal tetejére