• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Azt próbáltuk ketten is leírni, hogy azért kell hűteni az akváriumot, mert meleg a lakás. Amit viszont melegítesz. Mi a gond a párologtatással? Ahogy fent írtam, ha esetleg a párásabb levegőt ki lehet szívni, akkor még ilyen extra melegben sem lesz fullasztó és ahogy picit csökken a hőmérséklet egyre kellemesebben hűsít tovább az akvárium hűtése. Nálad viszont megy a melegítés akkor is amikor kezd kicsit engedni a forróság.

Persze lehet, hogy ez csak elmélet, de én is albérleteztem sokáig, sokat gondolkodtam ezen a kérdésen. Simán tudtam volna venni gyári akváriumhűtőt, itt a fórumon is volt már nagyon-nagyon baráti áron. De nem látom be, hogy tényleg jó lehet melegíteni a lakást melegben úgy, hogy semmi módon nem kerül ki a lakásból valahogy a melegből.

A gyári hűtőket úgy tudom elképzelni, hogy megy a lakás klímája, tart mondjuk 27 fokot és akváriumot pedig 23-24 akarjuk tartani. Ami meleget így pluszban az akvárium hűtő termel, azt a lakás klímája kezeli le. Ez így redben van és ilyen módon értelmes eszköznek tartom. De csak magában nekem nagyon fura...
Ezt most nem ertem. Mivel melegitem a lakast?

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
De :) Viszont ilyenkor nyáron nálunk pl bezárja a meleget a lakásba. Szellőztetéssel keveset tudsz segíteni rajta. Marad a klímával kiszippantás.
Minden nem lehet jó :) Télen kevesebbet kell fűteni stb szal tök jó, csak a nyár....

Klímával kapcsolatban egyébként van egy másik nyűg is. Nálam pl lassan 10 éves a cucc. Anno nem sajnáltam a zsetont a készülékre. Azóta is minden évben rendesen karban van tartva.
De a legtöbb klíma tisztító szaki kb ott befejezi a tisztítást, hogy a hűtőlemezeket lekezeli, kültéri mosás, gáz és szevasz. A beltéri szétszedésre, forgó lapátok tisztítására most pl nem találtam már embert nyáron aki bevállalja. Pedig ezt is rendesen takarítani illik, csak melós és nem fér bele a klímásoknak sok esetben. Ha nem, 1-2 éve alatt elég sok trutyi rakódik le rajta főleg az akváriumos párás környezet és a gőz miatt.... aztán jönnek más betegségek ha nem kezeled.
Nah mind1....

Klíma is jó, dryvit is jó, de akvárium klíma hiányában egy venti életet ment egy akváriumnál. Nekem ez volt az elmúlt évek tanulsága :)

Mi mint, víz, gáz, fűtés, klíma és légtechnikai cég vagyunk, a főnökűnk be szokta vállalni a évi karbantartást. Ez egy alap. Ez olyan mint mikor veszünk egy terméket aminek van 2 év garancia, de plusz költségért, meghosszabbíthatod 5 évre. Ugyan így van egy + költséges karbantartás is, amit, sok karbantartók nem szoktak bevállalni.

Az a 4x évi karbantartás. Ez azt jelenti hogy egy nyár alatt 2x vannak karbantartva a készülékek, ahogyan te is írtad a sok lerakódás miatt. De nyáron nagyobb a por koncentráció a levegőben , és nagyobb a koszolódás esélye. A nyári karbantartás alatt az lenne: szűrő csere (nem mosás) , mókus kerék porszívózás , kültéri és beltéri egységeknek, hűtőbordák porszívózása, és mosása. Nyáron, 1-2 hónap alatt elég érdekes színe lehet a szűrőnek. A másik az hogy nagyon sokan nem tudják használni a klímát, és ezért sokan megbetegszenek. A normális használata, a szervezetünk miatt, nem lenne szabad lejjebb venni a benti hőmérsékletet 10 fokkal mint a kint lévőt. 4-6 óra után még lehet 5 fokot lejjebb venni, miután a testünk hozzá szokott. Igaz hogy jól esik mikor a nagy melegből, bemegyünk egy jó hűvös helyre, ami 20 fokkal kevesebb mint kint. Csak ennek rövidebb vagy hosszabb időre, a hírtelen változás miatt, megfázást eredményezhet.

Amit még hozzá fűznek, az hogy érdemes figyelni a készüléknek a beszívó részét. Ha már szürkés a felülete, érdemes kitisztítani. Vásárláskor érdemes megfigyelni hogy milyen szűrő van a készülékben, mert a legtöbb P....... és O.. készülékekben, csak egy sima háló van, akár csak egy szúnyog háló. Ez sem a port sem a pollent nem fogja leszűrni. Akinek már ilyen van, érdemes berakni egy normális szűrőt, mint a perlon vatta , csak vékonyabb.
 
Utoljára módosított:
Hát a hűtéssel. Hogyan működik? Én csak a rézcsőt látom, de hát bármi is van a másik végén az munkát végez, tehát hőt termel.
Jah. 2 tejfolos pohar meretu huto kompresszor hangtalan, es egy 22x45cm-es holeado racs. Holeadasa a 90 kobmeteres szobaba nem mervado. Delutan 3-ig suti a nap a falat (lakotelep 10. Emelet) ilyenkor ablak nyitva, hogy mozogjon a levego de a redony lyukacsosra leengedve. Ilyenkor kb 32-37 fok van bent. Tegnap is ennyi volt es mar ment a holeadas a hutobol. Amikor elmegy a nap es nem suti az oldalat, akkor a felmelegedett beton tartja 32-34 fokon a szobat. Az akvarium vizek ilyenkor 30-32 fokosak.Ejjel sem megy 31-32 fok ala. Viszont ilyenkor mar a redony is fel van huzva. Eszak del fekvesu at szalad a huzat konnyen.
Ez a holeadas nem oszt nem szoroz a szoba homersekleten. Itt alapbol a betonnal van a problemam.
Most 5 akvariumban 30-31 fok van. A hatodikban (amit hutok) mar 23. Es nincs folotte venti ami zajos is es 3 fokot kepes levinni. Esetleg 4-et. Az 26-27fok. Ez viszont a crs-cbs brigad halalos itelete.De ezt Te jobban tudod, hisz a garnela a masodik anyanyelved.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
Jó, hát győzködni nem akarlak. :)
En mindenre nyitott vagyok. Legfokeppen a velemenyek csak javitanak minden helyzetben. Szivesen fogadom barki velemenyet ami jo megoldas lehet ilyen helyzetben.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
Szoval ugy dontottem, hogy meg ket utolso kep es a naplomba folytatom a hutesem finomitasanak a tortenetet.
Az elso akvarium kep a hutott.
A masodik az nem hutott.
Egy szobaba van a ketto. Egy idoben fenykepeztem par perc kulombseggel.
b1f9c1a35bbba69e2c4f933afd694024.jpg604396ae13076242aac36cd3961f1111.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
Nem tudom ezt láttátok e már:


Valami hasonlót simán össze lehet dobni, ha a gyári nem ok. Nagy akváriumra mondjuk nem jó.
Szép kidolgozás. Ez gondolom a peltier elemes megoldás szépen kidolgozott változata. Hála az égnek a fejlesztések oly gyorsan haladnak,hogy ez egy éven belül már 240 literes változatban is simán 10 -12 fokot fog hűteni.
Ebben az irányban indultam én is de a nagy teljesítményű elemek még nagyon drágák. 100 literre minimum 160 wattos kellene a megfelelő réz blokkal és ez még nagyon költséges. A terv már kész. Csak a technológia fejlődését várom, hogy a nagyobb teljesítményűek is kissé elavultnak számítsanak és olcsóbb legyen.
 
Szép kidolgozás. Ez gondolom a peltier elemes megoldás szépen kidolgozott változata. Hála az égnek a fejlesztések oly gyorsan haladnak,hogy ez egy éven belül már 240 literes változatban is simán 10 -12 fokot fog hűteni.
Ebben az irányban indultam én is de a nagy teljesítményű elemek még nagyon drágák. 100 literre minimum 160 wattos kellene a megfelelő réz blokkal és ez még nagyon költséges. A terv már kész. Csak a technológia fejlődését várom, hogy a nagyobb teljesítményűek is kissé elavultnak számítsanak és olcsóbb legyen.
Jó ötlet a kompresszoros hűtés, de szerintem keveseknek elérhető, még DIY formában is.
Szintén foglakoztat a probléma. A múlt héten, amikor a legmelegebb volt, 26,8°C-ra ment fel a víz hőmérséklete. A népszámlálás szerint, mindenki túlélte, de jön még nyár... :)
Szerinted mi lenne az elfogadható ár egy Peltier elemre? (nem a zsebedben akarok turkálni, csak kérdezem) Egy 150W-os Peltier, nettó 3.700,-. Biztos, hogy ez csak egy 100 literesre elég? Legfeljebb nem hűtene 10 fokot, csak 5-öt. Az is segítség lenne. A réz helyett más nem jó? Rozsdamentes acél? Persze sokkal rosszabb a hővezetése, de a lecsó is megfő benne valahogy... :)
Idén már biztosan nem csinálom meg, de gyűjtöm az ötleteket jövőre.
 
Jövőre ezen gondolkoztam .
egy ilyen :
univerzalis-halozati-adapter-dugasztapegyseg-3-12-vdc-1000ma-voltcraft-sng-1000-oc-377246

3 darab xigmatek-xof-f1255-haz-huto-ventilator-fekete-narancssarga-cfs-oxgks-wu5-341190 ilyet ?
 
Sziasztok!

49 literes aksihoz (70cm x 25cm a vízfelszín) mekkora és mennyi pc ventit hegesszek az akvárium fölé? Azon gondolkodom mi a jobb: a 12 centis venti ami nagyobb felületre fúj, vagy a kisebb 92mm-es venti ami koncentráltabban fújja a levegőt egy területre.
 
Sziasztok!

49 literes aksihoz (70cm x 25cm a vízfelszín) mekkora és mennyi pc ventit hegesszek az akvárium fölé? Azon gondolkodom mi a jobb: a 12 centis venti ami nagyobb felületre fúj, vagy a kisebb 92mm-es venti ami koncentráltabban fújja a levegőt egy területre.
nagyobb ventit válaszd. Az sem árt ha nem 100%on pörgeted, mert akkor nem lesz olyan hangja.
Én kettőt tennék fölé, de az elmúlt két évben már kiderült hogy más sokkal jobb hatásfokkal tudja a ventiket beüzemelni mint én, mert jobb hatásfokot érnek el :)
 
Automata venti vezérlőt és dimmelőt rendeltem, szerzek ventiket addig direktbe lesznek kötve a lámpával aztán meglátjuk.
 
Sziasztok!

49 literes aksihoz (70cm x 25cm a vízfelszín) mekkora és mennyi pc ventit hegesszek az akvárium fölé? Azon gondolkodom mi a jobb: a 12 centis venti ami nagyobb felületre fúj, vagy a kisebb 92mm-es venti ami koncentráltabban fújja a levegőt egy területre.
Szerintem ekkora meretnel mindegy a meret, ugyan annyit tud huteni talan az egyik gyorsabban a masik lassabban. De a lassabb sem annyira lassu. Ha jol tudom max 3 fokot tudsz csokkenteni.
 
  1. Szia, nálam dupla ventis kínai hűti a 30-as kockát. -3 fokot tud lefaragni a környezeti hőmérsékletből, ha folyamatosan megy.
    Éjszakára kikapcsolom, mert a család nem tudna aludni tőle (nekem mindegy - én annak idején a hangfalnak támaszkodva is tudtam)
220 voltosra csereld le ha zavar. 0 hangja van.
 
Nekem is lassan ideje hűteni a pincében... mondjuk ott 2 fokot kell lefaragni a legnagyobb nyári melegben is max. Mondjuk én 22, 21.5 fokot célzok meg. :D Szerintem ma nekiállok és mindegyik akva fölé belógatok egy 12 centis PC ventit folyamatos üzembem
 
Back
Oldal tetejére