• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Re: Akvárium vizének hűtése

Levinen said:
Szia Vik

A nanonál az a gond, ha egy komolyabb ventivel hűtöm az akit, akkor a világítást nem tudom sehova rakni. Ekkora méreteknél mindkettőnek nincs helye. Illetve a párolgás is olyan mértékű lenne, hogy az üveget is non-stop kaparhatnám, bár ez másodrangú dolog.

jaja erre nem is gondoltam. nalam minden nyitott ;)
a baj hogy esztetikusan hogy oldod meg... sajnos sok jo modszer nem letezik ra. csak kulso hutes az meg egyenlore necces
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Simán lehetne használni pl vízhűtéses motorkerékpárok hűtőjét is, bontókból innen onnan viszonylag olcsón is beszerezhetőek (egyes tipusok), külső szűrőre ráköthető, 12V-os venti szintén ugyanúgy üzemel rajta, továbbá ha egy robbanómotort eredményesen hűt akkor az akváriumnál se lehet gond vele.
De lehet csak én vélem jó ötletnek :)
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Én meg azon gondolkodtam,hogy van nekem itthon egy 12V-os hűtőtáskám,melyet kocsiban használtunk régebben.Ennek a tetőrészében van elhelyezve ez a hűtőelem,nem tudom,hogy Peltier-e,de tény,hogy a külső hőmérsékletnél 10-15 fokkal hűvösebbet tud produkálni.Ventilátor is van benne.Kifele meleget nyom ,a láda belsejébe meg ugye a hideget.Na,csak ezt kell elcsövezzem,mint egy légkondit,aztán már kész is a hűtés.Nagyobb aki mögött simán elfér.A Tesco-ban,vagy más marketben nyaranta 6-7 pénzért lehet kapni ilyen hűtőládát.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

gepesz said:
Simán lehetne használni pl vízhűtéses motorkerékpárok hűtőjét is, bontókból innen onnan viszonylag olcsón is beszerezhetőek (egyes tipusok), külső szűrőre ráköthető, 12V-os venti szintén ugyanúgy üzemel rajta, továbbá ha egy robbanómotort eredményesen hűt akkor az akváriumnál se lehet gond vele.
De lehet csak én vélem jó ötletnek :)

Annyi baj van vele, hogy mi kb 5-7°C-ot akarunk hűteni adott mennyiségű vízen, míg a motornál sokszáz fokról kell lejjebb hűteni a blokkot jócskán több mint 7°C-kal. Emellett még a levegő hőmérséklete is alacsony a motor hőmérsékletéhez képest, így könnyebb átadni a hőt nagy hőmérsékletkülönbség mellett.

bigyo
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Sziasztok

Én is az előzőekben említett témával küzdök, kezd melegedni az akváriumom. Először tavaly előtt jött a probléma, akkor vízcsere és jeges palack megoldotta a dolgokat. Tavaly valahogy nem volt gond, de az idén már most is 28-30 fok körül ingadozik a hőmérséklet. Nekem egy 140 literes akváriumom van, azt szeretném lehűteni. Szétnéztem mind külföldi, mind itthoni oldalakon és fórumokon ki mit ajánl.

Az első amivel érdemes próbálkozni a ventillátor. A párologtatással állítólag nagyon sok energiát el lehet vonni az akváriumból, csak ugye pótolni kell a vizet, ami a macerát okozza itt, de talán ez a legköltséghatékonyabb. Ez még automatizálható is valamilyen szintig.

A második a hidegvizes palack cserebere, csak ehhez meg mindig ott kell lenni időben. De mi van ha nyaralni megyünk? Akkor ki cserélgeti, szóval ez sem túl jó opció.

A harmadik az akvárium klíma. Ebből létezik többféle, házi, nem házi. A nem házi, bolti megoldásból két féle van: peltieres vagy kompresszoros. A peltieres az olcsóbb és kisebb teljesítményű. Én egy ilyet néztem ki az alváriumomhoz, 150literig hitelesített( Resun CL-150, http://www.resun-china.com/En/ProductInfo.aspx?ProID=791&ProClass=142) Az ára kb 180-200 euro postaköltséggel hong-kongból(az aukciós link moderálva-ről). Beszéltem a gyártóval és elértem a magyarországi forgalmazót is, de sajnos pont egy héttel lemaradtam a rendelésükről és legköezelebb csak ősszel jön cucc kínából kishazánkba, és még árat sem tudtak mondani :? A másik megoldás pedig a kompresszoros, ami már akár 600 literig is jó, de az ára szerintem jóval 100000 felett lehet, ezen nem is gondolkodtam.

A házi megoldásoknál általában a kiszuperált hűtő és a hűtőtáska jön szóba(az olcsóbbak itt is peltier elemmel működnek), ezt már itt is többen említették. Ugyebár belerakunk valami csövet amiben kering a víz és majd jól lehűti. De figyeljünk ezzel kapcsolatban valamire! Nem mindegy milyen közegben kering a víz. proci említette a számítógép vízhűtőblokkot, ami tényleg nagyon jó, hővezetése alumínium esetén jó, míg rézzel sokkal jobb. Azonban itt számolni kell a fémek vízben való oldódásával. Ez nem tudom mennyire reális probléma, és lehet hogy csak sók vízben jön elő, de több külföldi fórumon is felemlegették. Megnéztem, hogy mit lehetne akkor használni? Műanyag és szilikoncső, aminek rettentő rossz a hőátadóképessége vagy pedig titán. Elsőre kicsit meredeknek tűnhet a titán, de ha megnézitek a különböző hűtőgyártókat, ők is ezt használják, így ajánlják a termékeiket. A minap böngészgettem titán feldolgozók után itt magyarországon és találtam is párat akiket szeretnék majd megekeresni, hogy vállalnák-e esetleg egy elem megmunkálását és ha igen milyen áron mozog ez. Hogyha kapok választ, vagy esetleg mást is érdekel akkor szóljatok.
A tervem a következő lenne. A számítógépes vízhűtés mintájára készíteni egy blokkot amin átfolyik a víz és erre egy peltier elemet elhelyezni. Egy kisebb elektronikai kapcsolással meg lehetne oldani a szabályozást. Hogy mennyibe kerülhetne egy ilyen pontosan fogalmam sincs, csak úgy tippelnék, de a titános résszel abszolút nem vagyok tisztában.

Azért gondoltam, hogy ezeket leírom, hátha segítek egy kicsit az ezzel kapcsolatos dolgok tisztázásában.
Vagy netalán társakat találni egy ilyen hűtőnek az elkészítéséhez ;)
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Ami a fémek vízbe oldódását illeti, gondolkodóba ejt az a tény, hogy a vízvezetékek nagy része rézcső. Ebből iszunk, ezzel töltjük fel akváriumainkat.
Nem tudom számokkal alátámasztani, csak számomra az lenne logikus, hogy nem oldódik akkora mennyiség a vízbe, hogy azzal érdemben foglalkozni kéne.
Lehet, hogy tévedek, de szerintem nem lehet gond, ha egy réz hőcserélőn keresztül folyik a víz. Előtte a vízhálózatban is ezt tette. :D
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Hali!

Az utcán nálunk műanyag, anyám házrészénél horganyzott, nálam lent horganyzott és réz, fent az emeleten réz.Ki hogy építi de a mostani építésűek réz vagy műanyag (vagy pvc?) pl. Panonpipe, és még ki tudja.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Uj házaknál műanyag a cső, ill Réz, de a rézoxid keletkezik felületén egy idő után és nem oldódik nagy mértékben. Régi Budai házakban még ólom csövet is láttam anno az a tuti ;) de lényeg nem sok fém oldódik csőhálózatbol...
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Ezt a megoldást én is láttam.Ezzel csak az a baj, hogy hangos,nagyon.Én is csak úgy tudom elképzelni,hogy kint van a szabadban a kompresszor.Van a cégünknél hűtőkamránk,annak ugyan ilyen a kompresszora,egy 24 m2-es helyiséget hűt le kb.5 fokra.Hangos,bentről is hallani,ha nyitva van az ablak.Persze gondolom az itt belinkelt szerkezetnél nagyobb teljesítményű.De szerintem jobban jár az ember,ha már klímát akar,ha az egész helyiséget klimatizálja,ahol az aki van,mert ha csak az akvát hűteni vele ,nagyan drága.Igy a halak is jól érzik magukat , meg az emberek is.Ezt úgy mondom neked,hogy tudom,mit fizetek,hogy menjen a hűtőkamra és nyáron többet dolgozik a meleg miatt.Eleve egy klíma fenntartása rengeteg energiát igényel. Ez szerintem csak,nagy 1000 literes fölötti medencéknél működik,amit érdemes csak helyileg ilyen berendezéssel hűteni.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Írtam a főszerkesztőnek.

Beleolvastam a többi halas cikkbe, nem semmi tanácsok vannak: évente 1-2 szer kell vizet cserélni jó szűrő esetén :shock: .
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Pár oldallal előrébb valaki felvetette a motorok hűtőrendszerét, azon töprengtem, hogy van aki a számítógépét hűti ezzel és ott ugye sok száz wattnak megfelelő hőt kell elvezetni. Szerintem egy nagyobb hűtővel pl öreg ladák hűtője vagy valami nagyobb számítógépes hőcserélővel meg lehetne ezt oldani itt is.. pl.: http://www.subcooling.hu/magicool-xtreme-quad-480-p-213.html. Már csak azt kéne tudni, hogy ezekből mennyi fém oldódna be... meg ugye a cső keresztmetszet lehet akadály. Szerintetek érdemes lenne ezzel foglalkozni? Lehet jövő nyárra összedobnék valami hasonlót.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Vinsz said:
Pár oldallal előrébb valaki felvetette a motorok hűtőrendszerét, azon töprengtem, hogy van aki a számítógépét hűti ezzel és ott ugye sok száz wattnak megfelelő hőt kell elvezetni. Szerintem egy nagyobb hűtővel pl öreg ladák hűtője vagy valami nagyobb számítógépes hőcserélővel meg lehetne ezt oldani itt is.. pl.: http://www.subcooling.hu/magicool-xtreme-quad-480-p-213.html. Már csak azt kéne tudni, hogy ezekből mennyi fém oldódna be... meg ugye a cső keresztmetszet lehet akadály. Szerintetek érdemes lenne ezzel foglalkozni? Lehet jövő nyárra összedobnék valami hasonlót.


Valaki meg mint ha felvetette volna a bor hűtőt. Nekem sikerült találni fagort 27 000 HUF-ért. Kell még egy vízpumpa meg pár méter slag amit beletekersz a borhűtő belsejébe vagy szóba jöhet a szűrő nyomó ága, bár nem tudom mennyire csökkentené a teljesítményt. http://www.olcsobbat.hu/haztartasi_gepek/borhutogepek/termek_tipusa_6--borhuto/ itt van egy pár borhűtő.
 
Re: Akvárium vizének hűtése

Valaki meg mint ha felvetette volna a bor hűtőt. Nekem sikerült találni fagort 27 000 HUF-ért. Kell még egy vízpumpa meg pár méter slag amit beletekersz a borhűtő belsejébe vagy szóba jöhet a szűrő nyomó ága, bár nem tudom mennyire csökkentené a teljesítményt. http://www.olcsobbat.hu/haztartasi_gepek/borhutogepek/termek_tipusa_6--borhuto/ itt van egy pár borhűtő.

Ez se lehet rossz megoldás... csak, hogyan kiviteleznéd? Amúgy szerintem egy vízpumpa lenne az ideális. Még ha egy új árát is vesszük akkor is fele annyiba kijön az egész cucc mint egy klímáé. Bár nem tudni, hogy ez mennyire lenne hatékony :roll: Talán egy lassú átfolyású pumpával egész hatékony lehetne :?:
 
Back
Oldal tetejére