• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium üveg tisztítása - ahogy én csinálom

Norbert

Kertész szaki
Szevasztok!
Sok információt "vettem" már magamhoz a fórumról, most itt az ideje, hogy én is hozzáadjak valamit a közösség tudásához. Az akvárium üvegeinek tisztítását egészen egyszerűen egy mosogatószivaccsal szoktam végezni. Ebből 10 db kb. 150-200 Ft. Örök életre elég fillérekért. Ezzel eddig nem árultam el nagy titkot, talán ti is sokan ezt a módszert alkalmazzátok.
Nekem a problémát ezzel az okozta, hogy a frontüveg mellé ültetett parvulát minden alkalommal jól összenyomkodtam a szivaccsal, ha egészen a talaj széléig meg akartam tisztítani az üveget. Gyakran látszott, hogy az üveg már a parvula mellett is barnás színű maradt az algától és a mulmtól, rendesen megtisztítani pedig nem tudtam, mert azzal hazavágtam volna a "gyepet", amíg rá nem jöttem a következő megoldásra.
Írószer boltokban lehet kapni A4-es méretű fedlapot különböző összefűzhető dokumentumokhoz. Ez egy viszonylag merevebb fólia, amit az üveg tisztításánál szoktam felhasználni. De hogy könnyebben érthető legyen, inkább a fotók beszéljenek. Előre is elnézést kérek a minőségért, de az egyik kézzel az akváriumban matatva mutatni és a másik kézzel fényképezni nem egyszerű feladat.
1. Az említett fólia
IMG_5995.JPG

2. A fóliát feltapasztom az üvegre belülről óvatosan, hogy ne maradjon se élőlény, se szennyezőanyag az üveg és a fólia között. Ha feltapadt a fólia, akkor szépen lehet mozgatni a kívánt helyre. Ha esetleg nem látnátok jól a fóliát, a következő képen egy alkoholos filctollal körberajzoltam a széleit a jobb láthatóságért.
IMG_5999.JPG

3. Így talán már jobban látszik az üvegen a fólia.
IMG_6002.JPG

4. Közelebbről
IMG_6003.JPG

5. Ha feltapadt a fólia az üvegre és nem hajlottak el a sarkai, akkor óvatosan le lehet tolni az üveg és az aljzat közé, egészen a fenék üvegig.
IMG_6004.JPG

6.
IMG_6005.JPG

7.
IMG_6008.JPG

8. Ezután a fóliát felülről óvatosan el kell távolítani az üvegtől (jól jönnek a körmök), és be lehet tolni a szivacsot az üveg és a fólia közé.
IMG_6009.JPG

9. Így már az üveg és a fólia között bátran lehet a szivaccsal munkálkodni, hogy eltüntessük az algát. Óvatosan le lehet menni a szivaccsal akár az aljzat szint alá is. Sem az aljzat, sem a növények nem nyomódnak el látványosan.
IMG_6011.JPG

10. Ha az adott területet sikerült megtisztítani, akkor a fóliát tovább lehet tolni, míg az akváriumban körbe nem érünk.
IMG_6012.JPG

Ennek a megoldásnak van még egy nagy előnye, mégpedig az üveghez közel ültetett stem növények esetében. Itt is ha meg akarjuk tisztítani az üveget, akkor egy rotala bokrot elég jól össze lehet "kócolni". Ha azonban feltapasztjuk a fóliát a növények mögé az üvegre, akkor simán lehet munkálkodni a fenti módszerrel az üvegen úgy, hogy a stem növényünk nem fogja kárát látni.
 
Nagyon hasznos iromány,köszi,hogy megosztottad,utána nézek ennek a fóliának én is,no meg a szivacsos témát sem láttam még eddig sehol sem.
 
Köszi az ötletet! :)
A szivacs "márkáját" meg tudnád osztani? Elég hatékonynak tűnik, de én még nem találtam meg azt a fajtát, amiben nincs semmiféle súroló, üveget karcoló fémforgács/kristály.

Köszi!
 
Én is mosogatószivaccsal pucolom az üveget már 4 éve!
De ez a fóliás megoldás nagyon jónak találom!
Köszi,hogy megosztottad!
 
Sziasztok!
Akkor a szivacsról részletesebben:
Az alábbi képeken láthatjátok a szivacsokat. Ezt az utóbbi eresztést a Lidlben vásárolta a feleségem, kb. 200,- Forintba fájt egy csomag.
Nem tudom, hogy van-e benne valamilyen agresszív súrolóanyag, fém vagy kristály, de szerintem csak valami keményebb műanyag szövet alkotja a dörzsis részét. Mivel a teflon edényeknek simán neki lehet ereszteni, így biztos vagyok benne, hogy az üveget sem karcolja össze. (Az eddigi gyakorlati tapasztalatok is ezt mutatják.) (y)
Valóban találkoztam már én is olyan mosogatószivaccsal, ami előre át volt itatva valamilyen mosószerrel, viszont azt nem ebben az árkategóriában árulták, és ráadásul valamelyik nevesebb gyártó terméke is volt. Ennyi pénzért kizártnak tartom, hogy legyen benne fém súrolóanyag vagy mosószer.

IMG_6040.JPG


IMG_6042.JPG
 
Zack mondta még régebben, hogy a keményebb anyagú szivacs súroló része bemattítja egy idő után az üveget. De ezekben, ennyi pénzért nem lehet semmi anyag :D
 
Köszönöm az ötletet! Épp a napokban agyaltam, hogy hogyan pucoljam ezt a részt hatékonyan. :)
 
Én régen szivaccsal csináltam, de hasonló problémám volt. Most műanyag kártyát használok, de már unom, hogy tiszta víz leszek. Erre találták ki a nyeles algakaparót.
 
Nagyon ötletes! Bár én is sokáig mosogató szivacsot használtam, sajnos ejtett pár karcot is az üvegen, de simán lehet, hogy beszorult a szivacs és az üveg közé egy kis bazalt darab az aljzatról, vagy rossz szivacsot használtam. :( Azóta nem mertem használni.
 
Hmmm... kinlódtam kicsit a pont algámmal, mert gézzel próbáltam eltávolítani.. A szivacs rendkívül hatékonynak bizonyult!!! Köszi! :)
 
Teljesen jó megoldásnak tartom a plasztik kártyás megoldásokat is. (y) Hmmm.... Nem is gondoltam még erre.
Esetleg kombinálva ezzel a fóliával? ;)
 
Nagyon szuper! :) A szivacsot én is használom évek óta, mintha direkt erre találták volna ki. Arra kell vigyázni, hogy amikor a dörzsis felületét használja az ember, ne maradjanak leváló darabkák az akváriumban. Általában a sima szivacsos oldala elég a súroláshoz.
 
Én is mosogatószivaccsal tisztítom az üveget, nekem nem volt eddig semmi bajom vele. ;)
Viszont vigyázni kell hogy semmi kavics, vagy esetleg csiga ne kerüljön az üveg és a szivacs közé mert az megkarcolhatja..
 
Back
Oldal tetejére