• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium bútor diszkrét bája

TZ

VIP kertész
Bár még korántsem vagyok kész a „projekttel”, mégis szeretném megmutatni az első értékelhető mérföldkövet. A kis 60-as aksimhoz két ízig-vérig DIY feladatot eszeltem ki. Az első egy bútor együttes, melyből a szekrény gépészeti része készült most el. A másik feladat egy négycsatornás fokozatmentes led lámpa, amivel bár már rengeteget foglalkoztam, még biztosan sokáig nem fog elkészülni, ezért döntöttem úgy, hogy darabokban mutatom meg a cuccokat.

P1150560.JPG

Szekrény MDF lapokból készült míves kézimunka, első kísérletem és bár látszódnak még kiforratlanságok a technikámban, a fényező nem fakadt sírva a feladat láttán. Rögtön itt megjegyzem, hogy árakról nem készítettem feljegyzéseket. Nem a spórolás miatt barkácsoltam, hanem azért, hogy minden elképzelésemet meg tudjam valósítani. Mivel viszonylag sok szerszámot kellett vásárolnom, így a végösszeg biztosan magasabb annál, mint amire gondoltok. :) Viszont minden apró furat pont ott van, ahová terveztem és ezek még a fényez előtt kerültek kialakításra. Ugyanis a nyers bútort pontosan úgy, ahogy a következő képeken látható, berendeztem és miután minden részlettel elégedett voltam, a szerelvényeket lebontottam, hogy a fényező elvégezhesse a munkáját.

A célkitűzésem az volt, hogy igényességben a szekrény belseje is méltó párja legyen egy olyan akváriumnak, amihez alázatosan csak két üveg ki és befolyón keresztül kapcsolódik a technika. Tehát igyekeztem minden lógó vezetéket és felesleges cső hurkokat kiiktatni. Sajnos a képek nem adják vissza igazán azt, amire tényleg büszke vagyok, ugyanis minden zsinórt sikerült kábelcsatornában elvezetnem. A szekrényben sok elektromos berendezés található: szűrő, külsőfűtő, UV lámpa, CO2 mágnes szelep, két időzítő kapcsoló, a szekrény belső led világítása és mindezekhez aljzatok, valamint pár kapcsoló. Vezetékek viszont nincsenek leszámítva azokat a pár centiket, melyek a konnektoroknál szükségesek. Hiszen arra figyeltem, hogy nehogy a praktikum kárára váljon az esztétika. Minden berendezés nagyon könnyen kiemelhető, ha erre a karbantartás során szükség lenne.

Az időzítő kapcsolók is érdemelnek néhány mondatot. Nekem a legnagyobb gondom évente kétszer adódik az időzítő kapcsolókkal, amikor hozzájuk kellene férni az óraátállítás miatt. Mindig nyűgös, ha a vezérlés az aljzattal össze van építve és persze a vezetékeket pedig el szeretnénk rejteni. Így a legfőbb szempont az esztétikus beépíthetőség volt, hogy diszkréten bár, de az elektronika kéznél legyen, a többi része viszont ne legyen látható.

P1150555.JPG

P1150557.JPG


Az inspiráció:

Természetesen az egész úgy kezdődött, hogy beleszerettem egy képbe, konkrétan ebbe:

108-wood_cabinet_3_white_120.jpg

Az fogott meg, hogy a 60-as akvárium 90-es bútorra van téve, ami végre választ ad jó néhány korábbi problémámra. Egyrészt a 60-as akvárium sem igényel kevesebb technikát, mint egy kétszer ekkora, így szükség van nagyobb alapterületű szekrényre, ha nem szeretnénk az ótvar gázpalackot, vagy a szűrő műanyag vödrét az akvárium mellé tenni. Vagy ha ez a két dolog be is fér, akkor meg semmi más nem. Másrészt ez apróság, de az oldalról felbukó slagok sem tetszenek, ezzel az elrendezéssel viszont megoldható, hogy csak néhány centis cső vezessen át a szekrénytetején, a technikától az akváriumig.

A végeredmény pedig szerintem nagyon elegáns, ugyanis egy „kocka természet” csak úgy hanyagul rá van téve egy bútorra. Semmi sallang, csak ennyi! Ezért is maradtam a fehér színnél, talán ez fejezi ki leginkább ezt az üzenetet. A lámpa felfüggesztésén sokat agyaltam, nem így fogom megoldani. Nem lesz állvány sem, hogy az se vonja el a figyelmet.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Üdv!
Nagyon igényesen oldottad meg a motyót!De egy kérdésem lenne!A szűrő csövek kiférnek fölfelé a csapokkal együtt?Mert ha nem akkor majdnem biztos,hogy írni fogsz a"ma megint eltörtem valami" topikba.;)A csöveket a helyèn szinte lehetetlen leválasztani a lilypipe-ról.
 
Köszi! Nem férnek ki a csapok, ahhoz óriási nyílás kellene, ami elég hülyén nézne ki. Arra figyeltem ezzel kapcsolatban, hogy a szekrényben olyan hosszúak a csövek a csapok után, hogy kiemelhetők fölfelé a lilypipe-ok az akváriumból. Tehát elzárás és bontás után ennyit engednek. Utána már vagy tovább bontható, de igazából ha az aksiból ki van emelve, a víz le is engedhető a csőből, akár ott helyben is kipucolható.
 
TZ.! Ezt elcsípted rendesen(y) . Szeretem amikor a DIY odaver a gyári dolgoknak! Gratulálok, a világítás is gondolom ezen szemlélet alapján készül ?!

Üdv:w-rig
 
Nagyon szép! Külön tetszik, hogy a szűrőd fel van lógatva, gondlom hogy minél kevésbé erősítse fel hangját a bútor
 
Szia,

nagyon szép lett a szekrényed! A szűrő a zaj miatt van felfüggesztve? Ha igen, akkor szerintem a szűrőt bőven leteheted a szekrény aljára, és akkor nincs ott útban a 4 felfüggesztő kábel. Meg nem egy hintán van az egész, ami alá becsúszik minden (pl.: csipesz, stb.) Ezek az Eheimek baromira csöndesek, ha a szekrényed körbe zár, akkor sok zaj nem fog kijönni. (És gondolom, ha már ennyi energiát belefektettél, akkor rendesen illeszkedik mindenhol, a csukott ajtó mellett sem lehet belátni... :) )

Szerk.: Mondjuk ötletes, ahogy Viktor is írta, én a praktikumra gondoltam.
Még 1 tipp: amikor nekem hasonlóan volt bekötve az UV, akkor a rendszer nem tudta feltölteni magát szűrőtisztítás után... Amint kivettem, minden úgy működött, ahogy a leírás szerint kellett.

Péter
 
Ez már igen! Nagyon szépen megtervezett és kivitelezett bútor!
A szűrő függesztett megoldása mennyire fogja vissza a szűrő esetleges búgását? Van már esetleg ilyen tapasztalatod, vagy ez lesz majd az első?
Én is gondoltam már hasonló megoldásra, de bennem az a kérdés merült fel, hogy van-e annyi rugalmassága a drótköteleknek, hogy elnyelje a rezgéseket, vagy csak átadja azt?
Én kevésbé elegánsan lábazati szigetelőt és szivacsot tettem a szűrő alá, de úgy is volt "búgása". Később rájöttem, hogy a gumi csövek ahogy ki- és belépnek a bútorból illetve a bútorba, nekiérnek a lyukak szélének, és ez már elég volt, hogy átadják a finom kis rezonanciát a bútornak, ami fel is erősítette a hangot, mint egy hangszóró doboza. Végül nagyobb lyukakat kellett vágnom.
Ezt csak azért írom le, hogy ha esetleg nem próbáltad még ki, lehet, hogy a lyukak még gondot okoznak.
Ne okoskodásnak vedd, csak megosztom a saját tapasztalatomat a saját, sokkal igénytelenebb bútorommal!
 
  • Like
Reactions: TZ
Tesztetős darab.
Kérdésem hogy miért nem elég szivacsra rakni a szűrőt? Miért lógattad fel az egészet?
 
Ez már igen! Nagyon szépen megtervezett és kivitelezett bútor! A szűrő függesztett megoldása mennyire fogja vissza a szűrő esetleges búgását? Van már esetleg ilyen tapasztalatod, vagy ez lesz majd az első? Én is gondoltam már hasonló megoldásra, de bennem az a kérdés merült fel, hogy van-e annyi rugalmassága a drótköteleknek, hogy elnyelje a rezgéseket, vagy csak átadja azt? Én kevésbé elegánsan lábazati szigetelőt és szivacsot tettem a szűrő alá, de úgy is volt "búgása". Később rájöttem, hogy a gumi csövek ahogy ki- és belépnek a bútorból illetve a bútorba, nekiérnek a lyukak szélének, és ez már elég volt, hogy átadják a finom kis rezonanciát a bútornak, ami fel is erősítette a hangot, mint egy hangszóró doboza. Végül nagyobb lyukakat kellett vágnom. Ezt csak azért írom le, hogy ha esetleg nem próbáltad még ki, lehet, hogy a lyukak még gondot okoznak. Ne okoskodásnak vedd, csak megosztom a saját tapasztalatomat a saját, sokkal igénytelenebb bútorommal!

Igen, ahogy többen kitaláltátok a „testhang” csökkentése miatt „hintázik” a szűrő. Ennek a hangnak nem sokat számít a zárt ajtó, hiszen a szekrény teste veszi át a rezgést. Még nem próbáltam, így nem tudom, hogy mennyi értelme van. Még hiányoznak gumi gyűrűk a felső függesztési pontokhoz. Az elméletem az volt, hogy így többféle anyagon át csatlakozik a szűrő a szekrényhez, több ponton tudom „megtörni” a rezgés átadását. Nyilván a szokásos gumiszőnyeg erre a polcra is rákerül a szűrő alá, tehát minden egyéb dolog ehhez képest plusz tompítás lesz. Másrészt a legnagyobb tömeggel rendelkező ponton, az akvárium alján kapcsolódik össze a szekrény és a szűrő. Gondolatban én is rájöttem a csövek rezgés átadására, első körben ezért is rögzítettem a kifolyó ágat a szekrény plafonjához, tehát az akvárium fenekéhez. Lehet, hogy pont hülyeség, majd kiderül. :) Arra is gondoltam, hogy a „lebegő polc” alá is tehetek szivacsot, lazán de a szekrény aljához illesztve, hogy azon a ponton is kapjon egy kevés fojtást. Összességében ez egy játék. :cool:
A hintázás viszont pont praktikus, kényelmesebben lehet az adaptert kiemelni a szűrő fejéből.
 
Tényleg nagyon király!(y)

Nekem az első gondolatom a KELL! után az volt, hogy mennyire nem lenne kedvem palackot cserélni. Jó, hogy azt ritkán kell csak.:)
 
Szép igényes munka gratulálok!
Ilyen az, mikor az embernek van türelme :) Nekem nem volt és siettem, hogy mindent hamar összepakoljak és indulhasson az akvárium. Ezért az én bútorom csak kívül festett, belül lakkozott. Viszont arra odafigyeltem, hogy igényes munka legyen, de akkor kellett a pénz mindenre :) Idővel megtérül a sok tervezés és türelem.
Ha nem bánod lenne azért észrevételem :) Csak az akvárium egyik oldalán csináltad meg a kivezetést. Az inspiráló képen is van mindkét oldalon, és nem véletlen, hogy a gyári bútorokon is mindkét oldalon van lehetőséged. Az ideális áramlás beállítását nem a bútoron lévő lyukak szablyák meg. Persze általában valamelyik oldalon helyezkednek el, de még ez sem mindig igaz. Szóval csak jó tanács, hogy a berendezésnél erre nagyon figyelj, hogy jó oldalon legyenek a csövek, és kívánom neked, hogy az áramlás is jó legyen úgy! Én próbálgattam mindkét oldalt, sőt még úgy is, hogy 2 külön oldalon volt.
Írod, hogy könnyen bontható, ez a képekről nem derül ki :) Tényleg mindennek patent helye van, de így ránézve, nem szeretnék semmit takarítani benne :D
Még egyszer grat!
 
Tényleg sokat tervezgettem és a kétoldali lukakat alaposan végiggondoltam. Végül elvetettem. A gyári megoldásnál nyilván nem dönthetik el előre, hogy a vásárló hová szeretné tenni a szűrőt, én a jobb oldalra tervezetem a „vizesblokkot”. Ha az áramlás nem jó, akkor inkább a terepet rendezem át az aksiban, mert akkor is azt szeretném, hogy a lilypipe-ok a jobboldalon legyenek. :) Akkor van gond, ha elköltözöm és egy másik lakásban jobban esne a másik oldalra rakni, de ezzel úgy vagyok, hogy akkor majd egyéb összegyűlt tapasztalatok alapján lehet, hogy sok más dolgot is változtatok majd. Akár más színre le is fényeztethetem.

Valóban a fényképeken nagyon zsúfoltnak tűnik a palack és az előtte található berendezések, viszont élőben nem ilyen rémisztő. A szűrőt, gondolom látjátok, hogy egy mozdulattal kibillen a helyéről. (A trafó a háta mögött fixen a falon van nem kell rá figyelni, az abból jövő vezeték pedig pont olyan hosszú, hogy bontás nélkül kivehető a szűrő és letehető a földre a szekrény elé) A CO2 palack kifér a szűrő helyén, nem kell a többi dologhoz hozzányúlni. (nyilván a bubiszámlálóról le kell húzni a csövet.) A szemben lévő kábelcsatorna tetejét lepattintva (egy mozdulat) a mágnes szelep vezetéke szabaddá válik (ez megy a baloldali konnektorhoz) és a palack kiemelhető a szekrény elé. Még a konnektorból sem kell kihúzni, ha csak a palackot akarom cserélni.

Ha jobban megnézitek, a Co2 reaktor, UV sterilizátor és a külső fűtő egy külön bútorlapra van felszerelve. Ez a lap egyetlen csavarral van rögzítve szekrény belsejéhez, ha akarom egyben kiemelhetem ezt a részt. Ezeknek a berendezéseken a kábelezése ennek az elemnek a hátában található, a konnektorok pedig közvetlen a fölöttük vannak.


Igazából nagyon nyűgős típus vagyok, ha a karbantartás nem megy gördülékenyen, ezért sokat elvacakoltam, hogy úgy legózzam ezt most össze, hogy ne legyen túl macerás. Persze nyilván használat közben, majd újabb ötletekkel gazdagodok, biztos tovább lehet mindent tökéletesíteni. Az igazi segítség az lenne, ha lenne valami sokkal kisebb zárható és bontható csatlakozás az Eheim duplacsapoknál. Szerintem ez az egyik szűk keresztmetszet, meglepően helyigényes dolog, ha a centiméterek is számítanak.

Ilyen az, mikor az embernek van türelme Nekem nem volt és siettem, hogy mindent hamar összepakoljak és indulhasson az akvárium.

Az az igazság, hogy én most magát a tervezést élveztem nagyon. Sokadik akváriumom már, nem izgat az, hogy mikor indíthatom be, viszont nagyon élveztem azt az állapotot, amíg nem volt még eldöntve minden. Akkor még benne van az a lehetőség, hogy nagyon tuti lesz. :cool:
Aztán minél előrébb járunk a projektben, annál több kompromisszum válik múltidőként valósággá. o_O

Persze ez a hozzáállás nem tesz profi akvaristává. ;)
 
Helo. Lehet ha gumiszőnyegdarabra teszed a szűrőd, és a karabinert is körbetolod valami gumiszalaggal az még tompítja hangot .nem?
 
Egy ilyen fényezés nagyságrendileg mekkora kiadás? Külön bútorfényezőt kell keresni ez ügyben?
 
Egy ilyen fényezés nagyságrendileg mekkora kiadás? Külön bútorfényezőt kell keresni ez ügyben?

Igen, keresni kell olyat, aki ért ehhez. Az eljárás hasonlít az autófényezéshez, ezért egy átlag asztalos nem jó. Faipari dolgot meg nem akartam olyanra bízni, aki meg a fához nem ért, így nem sok lehetőség maradt. Google-ben két szóba jöhető találat jön elő MDF bútor fényezésre, ez egyiket ajánlották is, oda mentem. 47.000 forintot hagytam ott, de ebben nem csak ez a szekrény van benne, hanem egy felső falra szerelhető polc szerűség is. (Arról lóg majd a lámpa, de ezt majd később mutatom meg.)

Macera egyébként, minimum négy fázisa van a műveletnek. Elsőre egy alap lakkszerűséget kap, hogy a festék ne húzza fel a szálakat. (azt hiszem így mondják). A következő az alapozó, majd a szín. Végül kap egy lakréteget, hogy tartósabb legyen. (Én direkt matt lakot kértem.) Egy ilyen összeszerelt darabbal sokat vacakolnak ám, így nem tűnik olyan vészesnek az ár, ahogy elsőre hangzik.

Sokat okultam én is ebből a topikból: DIY ADA Style bútor | Magyar Akvakertész Fórum
 
Macera egyébként, minimum négy fázisa van a műveletnek.
Nagyon szép, s ami a legfontosabb, hogy vízálló. Kíváncsi leszek, mennyire lesz pancsolás (tapasztalatom nincs) mely károsíthatja a bútorlapot, élfóliázás elenged stb.

Különösen tetszik, hogy az időzítő ennyire kézre áll és hogy sehol sincs csavarfej! Be pöttyintetted ragasztóval, vagy megtartja a hátlap? A doboza is szép, azon sincs semmi csavarfej. Milyen doboz ez?

Ha jobban megnézitek, a Co2 reaktor, UV sterilizátor és a külső fűtő egy külön bútorlapra van felszerelve.
(y)

Az az igazság, hogy én most magát a tervezést élveztem nagyon
Én egyenesen tartok attól, hogy ezt a barkácsolást jobban élvezem, mint majd fenntartani az akváriumot. Talán ezért is tart ilyen sokáig...

Izgalmas és nagyon nagy kihívás nem csak megcsinálni valamit, hanem úgy megcsinálni, hogy legalább olyan esztétikus és praktikus legyen, mintha fejlesztőgárdát, formatervezőket alkalmazó gyár terméke lenne.
 
Nagyon szép, s ami a legfontosabb, hogy vízálló. Kíváncsi leszek, mennyire lesz pancsolás (tapasztalatom nincs) mely károsíthatja a bútorlapot, élfóliázás elenged stb.

Különösen tetszik, hogy az időzítő ennyire kézre áll és hogy sehol sincs csavarfej! Be pöttyintetted ragasztóval, vagy megtartja a hátlap? A doboza is szép, azon sincs semmi csavarfej. Milyen doboz ez?


(y)


Én egyenesen tartok attól, hogy ezt a barkácsolást jobban élvezem, mint majd fenntartani az akváriumot. Talán ezért is tart ilyen sokáig...

Izgalmas és nagyon nagy kihívás nem csak megcsinálni valamit, hanem úgy megcsinálni, hogy legalább olyan esztétikus és praktikus legyen, mintha fejlesztőgárdát, formatervezőket alkalmazó gyár terméke lenne.
Támogatom. ;)
 
Back
Oldal tetejére