• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az ADA és Green Aqua tápok viszonyáról

keymaker

Alapító
Admin
Moderátor
Van itt a fórumon egy "tápozási félreértés", amit nem árt tisztázni. Sokan fontolgatják, hogy ADA tápokra állnak át a GA használata után. Ezt a döntést maximálisan támogatom!!! Mindenkit bíztatok erre, akinek sikerült már algamentes akváriumot létrehoznia a GA tápokkal! Azt jelzi, hogy egyre többen vagyunk, akik a "művészeti igényesség" világába léptünk itt és egyre többen igényeljük a "művészi akvarizálás" érzését.

A váltás kiváltó oka azonban a legtöbbször az, hogy "nem győzöm a növények nyírását, olyan tempójú a növekedés a GA tápok hatására". Nos, a Green Aqua Macro és Micro használata miatti óriási növekedés NEM TÖRVÉNYSZERŰ. Hogy miért is? Ahhoz, hogy erre válaszolni tudjak meg kell először értenünk a növények növekedésének ütemét.

  • - Mi váltja ki a növekedés gyorsulását?
    - Két tényező: az erősebb fény és a korlátlan tápanyagok rendelkezésre állása.

    - Miért nőnek gyorsan a növények az EI tápozással?
    - Azért, mert a növekedésnek a tápanyag nem korlátja.

    - Hogyan lassíthatok a növekedésen?
    - A fény csökkentésével és/vagy a tápanyagok óvatos (!!!) és egyenletes (!!!) visszafogásával.

    - Miért lassabb a növekedés az ADA tápokkal?
    - Azért, mert az ADA tápok kevesebb tápanyagot tartalmaznak, mint a GA tápok (mindkettőnél a gyári ajánlást figyelembe véve).

Ha a fentieket belátjuk, akkor könnyen eljutunk arra a következtetésre, hogy a GA tápok mennyiségének fokozatos és óvatos csökkentésével gyakorlatilag ugyanazt az eredményt érjük el, mint az ADA tápok alkalmazásával (mondom ezt úgy, hogy pontosan tudom az ADA tápok összetevőjét és elég hosszas excel számításokat végeztem a GA tápokkal történő összehasonlítás miatt). A dolognak ugyanazok a veszélyei, mint az ADA tápokra történő átállásnak. Hosszú távon a növények hiánytüneteket produkálnak - ezért továbbra sem ajánlom kezdő vagy algákkal küzdő akvaristáknak!

Még egyszer mondom, ezzel nem az ADA tápokra történő átállásról akarok bárkit is lebeszélni! Sőt. Az ADA tápok használata ilyen szempontból egyszerűbb, mert Amano-ék hosszas kísérletezgetések után lőtték be egy elfogadott általános szintre a tápanyagok mennyiségét - figyelembe véve az Aqua Soil talajok tápanyakibocsátó hatását is. Tehát az ADA tápokkal első körben egyszerűbb algamentes akváriumot létrehozni, mint a GA tápok adagolásának csökkentésével. A GA tápok úgy vannak belőve, hogy vízminőségtől és talajtól függetlenül bármilyen megvilágítás mellett mindig korlátozás nélküli tápanyag-mennyiség legyen a vízben. Vagy több. Ami nem gond. Az adagolás mennyiségének visszavételével viszont eljuthatunk egy olyan szintre, ahol már nem csak a növekedés lassul, hanem a tápanyagfelvétel is akadozik - hiánytüneteket produkálva a növényeken.
 
keymaker said:
- Miért nőnek gyorsan a növények az EI tápozással?
- Azért, mert a növekedésnek a tápanyag nem korlátja.

Teljes mértékben egyetértek!A GA tápokkal minden szükséges tápanyag biztosítva van.Nem kell számolgatni,kísérletezgetni.A növények ezt a "doppingot" kihasználva erőteljes növekedésbe kezdenek.Egyes helyzetekben,már túlzottan is.

keymaker said:
- Hogyan lassíthatok a növekedésen?
- A fény csökkentésével és/vagy a tápanyagok óvatos (!!!) és egyenletes (!!!) visszafogásával.

Észrevételem szerint ez az a tényező amit sokunk nem vesz figyelembe.Nagyon fontos,hogy az EGYENLETES tápanyag- és fénycsökkentésen van a hangsúly.

keymaker said:
- Miért lassabb a növekedés az ADA tápokkal?
- Azért, mert az ADA tápok kevesebb tápanyagot tartalmaznak, mint a GA tápok (mindkettőnél a gyári ajánlást figyelembe véve).

Szerintem ez a másik tényező ami sok kérdést felvet.Hajlamosak vagyunk átsiklani az ajánlások felett.Konkrétan a tápanyag mennyiség növelésére gondolok ami a sűrűn beültetett akváriumokra vonatkozik.

keymaker said:
Ha a fentieket belátjuk, akkor könnyen eljutunk arra a következtetésre, hogy a GA tápok mennyiségének fokozatos és óvatos csökkentésével gyakorlatilag ugyanazt az eredményt érjük el, mint az ADA tápok alkalmazásával . A dolognak ugyanazok a veszélyei, mint az ADA tápokra történő átállásnak. Hosszú távon a növények hiánytüneteket produkálnak - ezért továbbra sem ajánlom kezdő vagy algákkal küzdő akvaristáknak!

Ez a másik dolog amit mindenkinek ajánlok alapos "tanulmányozásra" megtanulásra.Amint ezeket a tényezőket figyelembe vesszük és alkalmazzuk,sokkal kevesebb problémánk lesz a a növények hiánytüneteivel.(Mondom ezt úgy,hogy mindkét tápozási módszert próbáltam és sokat hibáztam,de végül alaposan megtanultam a leckét ;))
 
Az ADA filozófiája csak akkor működik igazán jól, ha az egész termékcsaládot megveszed, ami nem kis pénzbe kerül.
Nagy hangsúlyt fektet a talajra, ez az egyik fő tápanyagforrás és szinte csak kiegészítésként jönnek a többi cuccok,
míg az EI nem feltétlenül épül a talajon keresztüli tápozásra, hanem direkt a vízbe adagolja a tápszereket.
Ha jól csinálod a házifeladatokat mindkét tápozási módszerrel kiváló eredményeket lehet elérni, a különbséget inkább a
pénztárcánk fogja érezni.
Azok akik megengedhetik maguknak kipróbálják az ADA-t, akik olcsóbban akarnak hasonlót: GA tápok,
akiben pedig van egy minimális hajlam, maga keveri ki a saját tápját száraz porokból, mondanom sem kell,
hogy ez a leginkább költség kímélőbb megoldás.

Üdv. Igéző
 
Nagy hangsúlyt fektet a talajra, ez az egyik fő tápanyagforrás és szinte csak kiegészítésként jönnek a többi cuccok,

Ezzel vitába szálnák, mivel valóban van 2 ADA talaj amit mindenki erőltet az Amazonia és az Amzonia II. Ezek valóban tartalmaznak tápanyagokat, de a gyári ismertető szerint is kimerülnek pár hónap alatt. A további ADA talajok Malaya és Africana nem is tartlamaznak olyan mennyiségű tápanyagot ( macrot ) ami elég lenne. Az Africana némi foszfátot a Malaja pedig szinte semmit. ( Mikró tápokat természetesen tartalmaz mivel föld - ezek is elfogyan pár hónap alatt )

míg az EI nem feltétlenül épül a talajon keresztüli tápozásra, hanem direkt a vízbe adagolja a tápszereket.

EI-nél is használod a talajt ha nem is tudsz rola, mivel az agyag talaj -már ha azt használsz - elnyel a tápkból később azokat kibocsátjtja magából.

Ha jól csinálod a házifeladatokat mindkét tápozási módszerrel kiváló eredményeket lehet elérni, a különbséget inkább a
pénztárcánk fogja érezni.

Ezzel nem lehet vitába szálni :)

Azok akik megengedhetik maguknak kipróbálják az ADA-t, akik olcsóbban akarnak hasonlót: GA tápok,

Ezzel sem :D

akiben pedig van egy minimális hajlam, maga keveri ki a saját tápját száraz porokból, mondanom sem kell,
hogy ez a leginkább költség kímélőbb megoldás.

Ezzel abszolut nem lehet vitázni :lol:
 
Most ugyan csak Amazonia talajokról írtál, de az ADA rendszere természetesen nem csak Amazonia talajokról szól.
A táptalaj és az adalékok fontos szerepet játszanak a sikeres indításnál és a robbanásszerű növekedésnél.
A talajok tápanyagtartalma ügyében természetesen korrekt volt az info.
 
Szerintem nem erőltet senki semmit :D és nagy növényfejek, akik laborkörülmények között, tudományosan is tesztelik az akváriumi folyamatokat elismerik, hogy az Amazonia az egyik legjobb, ha nem a legjobb általános növénytalaj. Ez a pár hónap, amíg kimerül a talaj, nem tudom mennyit jelent, de van aki kétszer is felhasználja ezeket a talajokat és sikeresen nőnek továbbra is benne a növények.
Kihagytad a képből a Power Sandet, ami tudomásom szerint sok macro tápanyagot tartalmaz és alapja az ADA-s akváriumoknak. Van még az Iron Bottom , stb.
ami mind hozzájárul ahhoz, hogy kevesebb tápszert kelljen a vízoszlopba juttatni. Tehát mindenképpen megvannak a tápanyagok csak az ADA-nál összehasonlítva az EI-vel, nagyobb százalékban a talajban mint a vízoszlopban. Ezért van az, hogy az ADA tápok nem annyira tömények az EI-s tápokhoz képest.
Ha kihagyod az ADA talaj családot, akkor folyékony tápokkal kell pótolnod a hiányt és a ilyenkor a gyári ajánlás tuti nem fog jól működni.
Persze minden talaj előbb utóbb kimerül, mert itt a földön semmi sem tart örökké :)

Az EI jól működik steril talajjal is mint pl. sima folyami kavics, szóval nem feltétlenül muszáj a tápanyagban gazdag talaj használata.
Természetesen jobb ha gazdag talajod van az EI-nél is, mert így sokkal jobban biztosítva vagy az adagolási tévedések ellen.
Pl. ha kihagyod valami miatt a napi adagolást a talajban levő tartalék fedezi a mulasztást.

Szóval én továbbra is azt gondolom, hogy az ADA a tápozás jó részét a talajban rejti, míg az EI direkt a vízbe tolja a tápszert, talajtól függetlenül . ;)
 
viktorlantos said:
Most ugyan csak Amazonia talajokról írtál, de az ADA rendszere természetesen nem csak Amazonia talajokról szól.
A táptalaj és az adalékok fontos szerepet játszanak a sikeres indításnál és a robbanásszerű növekedésnél.
A talajok tápanyagtartalma ügyében természetesen korrekt volt az info.

Én Africanat használok, mivil nekem nem hiányzik a zöldvíz, fonalalga és társaik ami az Amzonianál és a II. gyakori - nálam egyik inditásnál sem volt. Véleményem szerin az Amazoniákat nagyon erőltetik soka, pedig a másik kettő EI tápozáshoz jobb. Pont a tároló képeségük miatt, és azért mivel nem zavar be a hatalmas amonnia adaggal az elején. Elég annak a szerencsétlen szűrőnek a növények bomlás terméke indításkor.
 
Igéző said:
Szerintem nem erőltet senki semmit :D és nagy növényfejek, akik laborkörülmények között, tudományosan is tesztelik az akváriumi folyamatokat elismerik, hogy az Amazonia az egyik legjobb, ha nem a legjobb általános növénytalaj. Ez a pár hónap, amíg kimerül a talaj, nem tudom mennyit jelent, de van aki kétszer is felhasználja ezeket a talajokat és sikeresen nőnek továbbra is benne a növények."

Pesze hiszen betárol az agyagtalaj, és természetesen vétek kidobni 1 év után ha egyszer 3 évig megőrzi az álagát, és úgy is adod a folyékony tápkat.

"Kihagytad a képből a Power Sandet, ami tudomásom szerint sok macro tápanyagot tartalmaz és alapja az ADA-s akváriumoknak."

Ennek szerepét inkább a talajbaktériomok létrehozásában látom- ez spec az én véleményem. Nem is használok táptalajt, de szűrőből kikerült supstratpro-t és aktivszenet aktívan gyüjtögetem :D kipróbálom altalajnak egyszer.

"Van még az Iron Bottom , stb."

Amikor ezt kezdik használni, 6 hónap után, akkor merült ki a talaj. Gondolom ezt az ADA kimérte.


"ami mind hozzájárul ahhoz, hogy kevesebb tápszert kelljen a vízoszlopba juttatni. Tehát mindenképpen megvannak a tápanyagok csak az ADA-nál összehasonlítva az EI-vel, nagyobb százalékban a talajban mint a vízoszlopban. Ezért van az, hogy az ADA tápok nem annyira tömények az EI-s tápokhoz képest."

Az ADA esetében is van az EI-re hajazó táp rendszer! Brighty Light!

"Ha kihagyod az ADA talaj családot, akkor folyékony tápokkal kell pótolnod a hiányt és a ilyenkor a gyári ajánlás tuti nem fog jól működni.
Persze minden talaj előbb utóbb kimerül, mert itt a földön semmi sem tart örökké :)

Az EI jól működik steril talajjal is mint pl. sima folyami kavics, szóval nem feltétlenül muszáj a tápanyagban gazdag talaj használata.
Természetesen jobb ha gazdag talajod van az EI-nél is, mert így sokkal jobban biztosítva vagy az adagolási tévedések ellen.
Pl. ha kihagyod valami miatt a napi adagolást a talajban levő tartalék fedezi a mulasztást."

Ha agyagot használsz kihagyhatod az 1-2 napot ( szánom bánom én is jártam már így :lol: ) semmi gond nem volt. Ha normál mósot sóder, bazaltot, ott valóban gond lehet, mivel csak az van ami a vízben van - a talaj nem tárolt be semmit. Bár szerintem ha GA tápot rendesen nyomd neki akkor 1-2 nap itt sem lehet gond.

Szóval én továbbra is azt gondolom, hogy az ADA a tápozás jó részét a talajban rejti, míg az EI direkt a vízbe tolja a tápszert, talajtól függetlenül . ;)
"

Ezzel érdemes lenne kiséletezni, ha lenne erre is időm a növény nyirás mellett :lol:
 
A Power Sand nagyon durván tele van tápanyagokkal és nem csak a baktériumok megtelepedése miatt rakják az akváriumba ;)
Az Aquasoil nem merül ki 6 hónap után és az Iron Bottomot indításnál is lehet használni ;)
És mindegyik talaj "betárol" vagy elraktároz valamennyit a vízoszlopban megtalálható tápanyagból, még a sima sóder is ;)
 
Miután partalan vitát folytatunk a délelőtt során, megérkezett hozám édesapám mivel mentünk anyukát meglepni egy új gáztűzhellyel. Úközben mondtam az öregnek miről vitáztunk a neten... valamiről kelett beszélgetni... és műtrágya kérdésben az öreg nagyon ott van 38 évig teremesztett növényt 3.000 ha területen - szóval ért hozzá.
A következő volt a meglátása: telejesen mindegy hol van a tápanyag a vízben v. talajban azt a növény csak oldott állapotban képes felvenni, ha egy tápanyag kapcsolatban kerül a vízzel - és az képes azt oldani - akkor oldaba is fog kerülni, ha az akvárium talaját elkezdi oldani a víz akkor abból kimosodik tápanyag az aki vízébe. Mindez igen rövid időn belül megtörténik - főleg a N és P esetébe, a nyomelemek lasabban oldodnak ki, de ha nem olyan formában vannak ahogy az a növénynek megfelel nem tudja felvenni. A N - P fel tudja venni ha van rá ideje és lehetősége, igen rövid időn belűl, fény + hő, akvárium esetében a hő nem tényező itt a CO2 van helyette.

Arról, hogy egyik táptól nől mint a gomba a másiktól meg nem, egy jó példát mondott: késő tavaszal a gabonát un. fejtrágyázzák, nagyon el kell találni a dozist mert ha tul adagolják akkor a hirtelen tápanyagot a növény felveszi és a felvételhez legközelebbi sejtek ( gyökerek- és a szártő) meg nyurgulnak eredmény a növény elveszti a tartását és eldől, később így keményednek meg a sejtek nem is fog felállni soha. Tipikus EI tápozás jól megnől a növény persze az akiban nem tud eldölni tartja a víz meg az üveg :lol:. + vízinővény esetében minden sejt megnől mivel teljes felületen képes tápot felvenni, és fel is veszi.
Az okos paraszt kicsit kevesebet ad, neki nem fekszik el a búzája, persze nem is terem akorát. Na ezt a parasztot hivják T. Amanonak. Remélem nem sértődik meg - csak a mi drága nyelvünkben lett szítok szó a vidéki mg munkás, máshol ez egy szép életforma neve.

Apuka gondolatmenetéből, ha sokat adunk mindenből ( EI ) és minden tényező optimális - fény + CO2 - akkor nagyon nől, ha kevesebet adunk - de minden tényező itt is optimális- föleg N és P tekintetében akkor nem nől ( ADA ).

A K most kihagytam azt tolni kell neki, hiszen azt felel magáért a sejt képződésért - ha jól emlékszem - ez pedig maga a nővekedés, és a K adagolásban mind a két tápozás egyetért, sőt igazából ebben minden tápozás egyetért.

Szóval azt, hogy a tápot hová rakjuk - vagy hová gondojuk - teljesen mindegy a nővény tápot csak vízből képes felvenni, mindegy hogy az a víz a levele vagy a gyökere körül van. A kutya a mennyiségben van elásva :lol:

Szerény véleméyem szerint azért is jobb a folyékony tápozás ( esetemben most Easy termékekkel ) és csekély gyökértáp mivel nem a gyökerekben akarük gyönyörködni hanem a levelekben, a növény pedig azt a felületet nőveszti amin keresztül a tápanyagokhoz hozzá jut.

Kezd érdekes lenni ez a beszélgetés. ;)
 
Azért legyen egy ide vágó kérdés is.
Van arra tapasztalat milyen viszonyben van az ECA más tápokkal - GA, Easy, Tropica - ? Elérhető-e más tápok melett is az "ECA hatás"?
 
pfg said:
Azért legyen egy ide vágó kérdés is.
Van arra tapasztalat milyen viszonyben van az ECA más tápokkal - GA, Easy, Tropica - ? Elérhető-e más tápok melett is az "ECA hatás"?

ECA-t lassan 3 éve használom mindenféle tápozással. Eléggé figyelni kell a használatára, mert egy algás nem jól működő akváriumnál csak rádob az algásodásra. Ezért algásodás esetén nem is használom.
Nekem EI mellett is volt jó tapasztalatom vele már amikor tudtam használni, de alapvetően ADA tápok mellé készült.
 
Az mit takar, hogy "már amikor tudtam használni"? Milyen algát erősit fel? Nálam néha előjön némi stag-horn. Ez jelzi hogy itt az idő perlont cserélni a szűrőben. :D
 
pfg said:
Az mit takar, hogy "már amikor tudtam használni"? Milyen algát erősit fel? Nálam néha előjön némi stag-horn. Ez jelzi hogy itt az idő perlont cserélni a szűrőben. :D

Mindenféle algásodást. Úgy vettem észre, ha alga van akkor az extra vas tápozás csak dob az algásdáson. Ez ha jól rémlik rajta is van az ECA es a Lights, Shade tápokon, hogy abban az esetben ne használd.
 
Sziasztok! Üdvözlök mindenkit! Azt szeretném tisztázni,hogy a Do!aqua be Green tápot naponta kell
adagolni,vagy hetente.Az üzletben heti egy,két kupak mennyiséget mondtak,de a flakonon szereplő daily szócska
kissé megzavart.Előre is köszönöm a felhomályosítást!
 
Dawn 69 said:
Sziasztok! Üdvözlök mindenkit! Azt szeretném tisztázni,hogy a Do!aqua be Green tápot naponta kell
adagolni,vagy hetente.Az üzletben heti egy,két kupak mennyiséget mondtak,de a flakonon szereplő daily szócska
kissé megzavart.Előre is köszönöm a felhomályosítást!

Wabi Kusa és low tech akváriumhoz működhet a heti adagolás. Egyébként napi.
 
Back
Oldal tetejére