• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Axelrodia stigmatias (fowleri) - Borostyánfoltos törpelazac / Axelrodia riesei - "Ruby Tetra" -

Paisagem Subaquática

Kertész tanonc
Sziasztok!
Van 8 ilyen kis halacskám, külsejük alapján az előbbi fajból, bár utóbbiként árulták őket. Magyar nyelvű információt nemigen találtam róluk, még a diszhal.info oldalon sem, ezért íme néhány adat a seriouslyfish.com -ról:

Axelrodia stigmatias - Borostyánfoltos törpelazac (Fowler, 1913)
Egyéb nevei: White star tetra, Pepper tetra
Rendszertani besorolása: pontylazacok
Természetes élőhelye: az Amazonas vízgyűjtő területének nyugati (felső) része, főként a Rio Madeira (Brazília) és a Río Ucayali (Peru) kisebb erdei, feketevizű mellékfolyóiban.
Mérete: 1,5 - 2 cm
Ajánlott minimum akváriumméret: 60x30 cm
Vízparaméterek: hőmérséklet 20 - 28 ºC, pH 4.0 - 6.5, keménység: 18 - 90 ppm
Táplálkozás: a természetben valószínűleg mikroragadozóként zooplanktont eszik, akváriumi körülmények között elfogadja a megfelelő méretű száraz tápokat, de naponta kell adni nekik, szintén megfelelő méretű, élő és/vagy fagyasztott eleséget is.
Viselkedés: békés csapathal, de kis mérete miatt csak hasonló nagyságú, békés halakkal társítsuk. Ritkán úsznak együtt, rajban. (Saját tapasztalat: nem különösebben félénkek.)
Nemek megkülönböztetése: a nőstények teltebbek a hímeknél, különösen amikor ikrásak. Nem tisztázott, hogy bizonyos színárnyalatbeli különbségek a nemtől függenek-e, vagy színváltozatokról van szó.

Axelrodia riesei - "Ruby tetra" (Géry, 1966)
Előbbitől alábbiakban különbözik:
Testének alapszíne narancsosabb, faroktőfoltja más színezetű.
Vadon az Orinoco vízgyűjtő területén él, Venezuelában és Kolumbiában.
 
Helyzetjelentés két hét után:
Megvan mind a 8 axi. A plattikkal teljesen elúsznak egymás mellett, stílszerűen víznek nézik egymást :)
Szépen beszínesedtek.
Ritkán úsznak együtt rajban, inkább kettesével-hármasával, és gyakran kergetőznek, feszítenek egymásnak.
Nem félősek, vízcserekor a porszívóhoz érdeklődve odajöttek mind (aprókavics aljzatom van, a növényeket poharasan nevelem).
Inkább a fagyasztott cyclopsot eszik, mint a morzsolt lemezest. Néha köpik a kaját, de többnyire pocisok etetés után, és ürítenek is (persze pici adagokat), ami arra enged következtetni, hogy esznek.
Mindenütt szeretnek tartózkodni, nyílt térben és a sűrű bozótban is.
Egy kérdés: vettem velük egy adag bozontos, hínárszerű úszónövényt, hogy tudjanak hová bújni. Nem tudom a nevét, nem sallangos vízipáfrány, sem úszó májmoha. Az világos, hogy kell majd ritkítanom, de azt nem tudom, hogy a hosszú gyökérszálak, amiket újabban ereszt, bele fognak-e kapaszkodni a talajba, konkrétan összegubancolódhat-e a poharas cryptoval?
Köszi előre is!
 
Négy hét után: a létszám a 3. héten hatra csökkent. Holttesteket nem találtam, a plattikat átköltöztettem más medencébe. Azóta nem volt további fogyatkozás. A megmaradtak többsége úgy tűnik valamelyest nőtt.
 
képeket nem akarsz felrakni?
Kiváncsi lennék rájuk, és a növényről is talán tudnánk mondani valamit ;)
 
képeket nem akarsz felrakni?
Kiváncsi lennék rájuk, és a növényről is talán tudnánk mondani valamit ;)
Köszi a felvetést! Ha időm engedi, teszek majd fel képeket. Remélem tudok jókat lőni, a technikám abban is elég low :) . Gondoltam már arra is, hogy naplót indítok, de az akim elég kezdetleges, egy sima szivacs belső szűrő, 13W neon, carbó cseppes CO2 ellátással, 20 literre, kis fényigényű, lassan növő növényekkel, tartana számot érdeklődésre? Szükség medenceként indult, agresszív halat különítettem el bele, aztán végül ez lett belőle.
 
vannak azért itt low-tech akváriumok is rendesen, ahogy érzed vagy indítasz naplót vagy nem.
De a halakról azért tehetnél fel képet ha sikerül lekapni őket.
Én is lowtech-ben utazok és adott fénynél tudom hogy elég nehéz nem elmosódott képeket csinálni.
 
Tegnap en is vettem 10db-ot.A meglévő 9Kubotai mellé.Egyelőre szépen egyben úsznak,nemsokára vissza nyerik a szinüket.
 
Ki mivel etette az Axelrodikat?3 fajta kaját próbáltam,de nem igazan ettek!
nálam axelrodi sundadanio-k vannak. Még nem is teljesen kifejlettek de kb. minden kajára rámozdulnak. Fagyasztott cyclops, sera vipan baby (ezt leginkább csak mert még van belőle) és jbl NanoBel. De szerintem mindent megennének ami méretben elég kicsi.
 
nálam axelrodi sundadanio-k vannak. Még nem is teljesen kifejlettek de kb. minden kajára rámozdulnak. Fagyasztott cyclops, sera vipan baby (ezt leginkább csak mert még van belőle) és jbl NanoBel. De szerintem mindent megennének ami méretben elég kicsi.
3 fajta kaját szórtam be nekik,a Kobotajok mindenre rámozdultak,ök meg csak zavartan úszkáltak!
 
nálam nagyon kis éhenkórász banda. Egyből cikáznak ha kaja kerül a vízbe. Még nem volt halam ami a cyclops-ra nem mozdult rá, igaz nem vagyok nagy haltartó :)
 
nálam nagyon kis éhenkórász banda. Egyből cikáznak ha kaja kerül a vízbe. Még nem volt halam ami a cyclops-ra nem mozdult rá, igaz nem vagyok nagy haltartó :)
Nekem az Risesei-ek vannak!Ha nem akarnak éhen halni,enniük kell!
 
Nekem az Risesei-ek vannak!Ha nem akarnak éhen halni,enniük kell!

Nekem is ők vannak, egy kb. 50-es raj. Eleinte nálam is félénkek voltak, nem nagyon ettek, most ha szórok be egy kis kaját, egyből ott az összes. Tetra Pro Energy-t, fagyasztott cyclops-t, meg Dennerle nano kaját kapnak felváltva.
 
Nekem is ők vannak, egy kb. 50-es raj. Eleinte nálam is félénkek voltak, nem nagyon ettek, most ha szórok be egy kis kaját, egyből ott az összes. Tetra Pro Energy-t, fagyasztott cyclops-t, meg Dennerle nano kaját kapnak felváltva.
Akkor lehet,hogy még szokniuk kell a környezetet.
 
Hat sajna,nem igazan jött be nekik az élet.Ma reggel mind a bal sarokban bandáztak,napok óta nem igen ettek.Az összes elhalálozott.A kubotai-ok vígan úszkálnak!Ki érti ezt!:(:(:(
 
Hat sajna,nem igazan jött be nekik az élet.Ma reggel mind a bal sarokban bandáztak,napok óta nem igen ettek.Az összes elhalálozott.A kubotai-ok vígan úszkálnak!Ki érti ezt!:(:(:(

Ugh pedig nem egy különlegesen kényes halak. Lehet valami friss import volt?
 
Ugh pedig nem egy különlegesen kényes halak. Lehet valami friss import volt?
Nem tudom!De mar az elején se nagyon ettek!Valahogy nem jöttek fel a vízfelszínre enni!Csak a lehullobol ettek egy keveset!Sajna mert 20 halról beszelünk!A Kubotai-ok meg jól elvannak!
 
Nekem 10 darab van jelenleg egy 54 literesben. Elég félénkek, jó részt a növényzet között bujkálnak. Gondoltam létszámot növelek, hátha nagyobb rajban bátrabbak lesznek.

Szerintetek elfér még 5 db belőlük?
Rajtuk kívül 3 Oto és 6 RC lakója van az akvának.
 
Back
Oldal tetejére