• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Avar

Bekerült délután 5 amano is, mert a halakkal együtt jött egy kis alga is, ami az egyik buce bokrot megtalálta. Biztos az ARM-et is megrágcsálják majd, mert még csak 2ésfél hetes az aki, de remélem ez az 5 túl nagy kárt ebben a hatalmas ARM rengetegben nem tud csinálni. Meglátjuk. Írtó jópofák ezek a halak. Teljesen birtokba vették az akváriumot. Lent és fent is virgonckodnak.
 
Kipucoltam a co2 difit, lényegesen kisebb bubikat ereget így, meg ha már leültem az üveg elé, lőttem egy halas fotót is. Jópofák ezek a marginatusok. Amanok szépen pucolnak, ARM-et alig támadták be. Imitt amott kóstolgatták, de nagy kárt nem tettek.
AE5FE185-5843-4679-A060-84E5D828161E.jpeg

1E8B67F3-A960-4893-A7D0-9250C9B745A7.jpeg
 
Ahogy korábban említettem a HP nem volt egy nagy eresztés amit kaptam. Összes 3 részre tudtam szétszedni, amiből egy csupán egy gyökeres törzs rész volt levelek nélkül. Ez utóbbit felragasztottam a fára. Jó egy hónap telt el mire elkezdett leveleket hozni:

D4CBF456-8460-43B1-B42C-0771440A56C1.jpeg

A másik kettő közül az egyiket talajba ültettem, míg a másikat a fához rögzítettem. Mind a kettő viszonylag gyorsan beindult. Mivel szükségem volt még növényre, ezért a csúcsokat levágtam és a két levágott részt más helyeken a fához rögzítettem. Az eredeti két növény fejlődésének különbsége látványos. Ez a talajba ültetett:

C875141E-1A1E-43F0-8C33-F7A672A734FE.jpeg

Ez pedig a fához rögzített:

F5C73E79-0D48-4871-8365-12C1868F2778.jpeg
 
ARM elkezdett tömegesen olvadni a bal első oldalon. Nem egészen értem mi lehet a baja. Az biztos, hogy ott kicsit sűrűn lett ültetve.

51055CB6-F2AA-4CE3-9DE9-A77CB2187632.jpeg

Kiszedtem a beteg példányok nagy részét és a szívó ág mellől kiemelt egészséges példányokat ültettem a helyére.
Lecseréltem a spint nano orchid lilyre is, hátha az áramlás hiánya volt a gond. A co2 beoldás így nem lesz olyan jó, de valamit valamiért...

3CD92296-B9C7-41D8-9C70-F99B584E43C2.jpeg
 
Az olvadás tovább folytatódott. Elkezdtem nagyobb mennyiségű foszfátot adni a növényeknek. Nagyon haragszom magamra, hogy nem adagotam a foszfátot az indítás után. Emiatt a teljesen amatőr hiba miatt teljesen felborult a rendszer. Megjelent a barna alga is, valószínűleg a bomló növényi anyagoktól. Gyorsan eltávolítottam ahonnan tudtam. Tisztítottam a szűrőt is, a kimerült szénpárna helyére egy használt purigent tettem. Remélem még működik. Bár hipóval korábban megújítottam, de kiszáradás után így is barna maradt. Most csak imádkozhatok, hogy helyrebillenjen az akvárium. Vasárnap vízcsere.
 
Az olvadás tovább folytatódott. Elkezdtem nagyobb mennyiségű foszfátot adni a növényeknek. Nagyon haragszom magamra, hogy nem adagotam a foszfátot az indítás után. Emiatt a teljesen amatőr hiba miatt teljesen felborult a rendszer. Megjelent a barna alga is, valószínűleg a bomló növényi anyagoktól. Gyorsan eltávolítottam ahonnan tudtam. Tisztítottam a szűrőt is, a kimerült szénpárna helyére egy használt purigent tettem. Remélem még működik. Bár hipóval korábban megújítottam, de kiszáradás után így is barna maradt. Most csak imádkozhatok, hogy helyrebillenjen az akvárium. Vasárnap vízcsere.

Kár haragudni emiatt, ezeknél a növényeknél azért sosem lehet az ember biztos, hogy mi nem tetszik neki. Vettem a fáradtságot, és elolvastam Dennerle mit ír erről a talajról, de az internetes leírásban "foszfát" egyszer sem szerepel. Nem lehet azt mondani, hogy túlterhelik információval a vásárlót.... Viszont például ADA talajoknál nem is adagolnak foszfátot.

Mintha a növények közepén lenne új növekedés, még azoknál is, amelyiknél leolvadnak a levelek. Vagy csak rosszul látszik?
Barna alga ilyen relatíve új akváriumoknál előfordul...
 
Nem csak a szépet akarom megmutatni, hanem hiteles naplót vezetek. Íme saját hülyeségem bizonyítéka. Már adagolom nagyobb mennyiségben a foszfátot.
6D86BE76-F467-46EA-AC86-5177744A8096.jpeg

967E0412-7194-4BBA-99BB-BF0649ADBE1C.jpeg

841A5062-7767-4AA3-B30F-248A7A2C3930.jpeg

Mentségemre legyem mondva, hogy bíztam benne, hogy a nagyobb mennyiségű macroból elég lesz a foszfát. A nagyobb mennyiségű macrot azért adagoltam, mert az ARM alapvetően szereti a nitrátot. Csak azzal nem számoltam, hogy a tápanyagok nagy részét a talaj feletti gyökereiből szívja fel és mivel az aktív talaj felszívja a foszfátot, nem lesz elég a növényeknek. Pár hét és kiderül, hogy sikeres volt-e az akvárium mentés vagy sem.
 
Nem csak a szépet akarom megmutatni, hanem hiteles naplót vezetek. Íme saját hülyeségem bizonyítéka. Már adagolom nagyobb mennyiségben a foszfátot.
View attachment 83653

View attachment 83654

View attachment 83655

Mentségemre legyem mondva, hogy bíztam benne, hogy a nagyobb mennyiségű macroból elég lesz a foszfát. A nagyobb mennyiségű macrot azért adagoltam, mert az ARM alapvetően szereti a nitrátot. Csak azzal nem számoltam, hogy a tápanyagok nagy részét a talaj feletti gyökereiből szívja fel és mivel az aktív talaj felszívja a foszfátot, nem lesz elég a növényeknek. Pár hét és kiderül, hogy sikeres volt-e az akvárium mentés vagy sem.
Amennyire sikerült kiismernem az ARM-et, "betegesen" foszfát- és vasfüggő. Tápkapszulákkal tudom csak megbékíteni.
 
Az algabumm folytatódott. Lecseréltem ma a tropica nano co2 rendszert egy új sodastream adapteres egykamrás regulátorra. Így megfelelőbben tudom időzíteni a co2 szintet. Talán segít az algásodás megfékezésében az időzített nagyobb mennyiségű co2. Közel egy bubi/sec a sebesség. Az egyetlen aggodalmam, hogy nem bízom a sodastreames adapterekben. Hagyott már sz*rban egy másik verzió az otthoni üvegnél. Ez egy fejlesztett fajta. Majd meglátjuk.

88DBD382-E0EC-4286-96B2-91F1EE627C59.jpeg
 
Az algabumm folytatódott. Lecseréltem ma a tropica nano co2 rendszert egy új sodastream adapteres egykamrás regulátorra. Így megfelelőbben tudom időzíteni a co2 szintet. Talán segít az algásodás megfékezésében az időzített nagyobb mennyiségű co2. Közel egy bubi/sec a sebesség. Az egyetlen aggodalmam, hogy nem bízom a sodastreames adapterekben. Hagyott már sz*rban egy másik verzió az otthoni üvegnél. Ez egy fejlesztett fajta. Majd meglátjuk.

View attachment 83787

Remelem beválik. Most én is nyomom fel a co2 szintet pár naponta amikor tudom többször figyelni. Most azt csinálom hogy nem mérek és számolok csak figyelem a halakat. Ha feljönnek pipálni akkor vissza veszek az előző állításra és ott az lesz a jó. Legalábbis így tervezem. Engem a számok mostanában megtrukkoznek
 
Lecseréltem ma a tropica nano co2 rendszert egy új sodastream adapteres egykamrás regulátorra. Így megfelelőbben tudom időzíteni a co2 szintet.
Nekem hasonlóval az volt a bajom, hogy a környezeti hőmérsékletre nagyon érzékenyen reagált. 2-3 fokos ingadozásnál (pl. szellőztetés) azonnal megváltozott a bubiszám. Nem tudom, hogy az enyém sajátja-e a probléma, vagy ezek mind ilyenek.
 
Nekem hasonlóval az volt a bajom, hogy a környezeti hőmérsékletre nagyon érzékenyen reagált. 2-3 fokos ingadozásnál (pl. szellőztetés) azonnal megváltozott a bubiszám. Nem tudom, hogy az enyém sajátja-e a probléma, vagy ezek mind ilyenek.
Ezt egy délutános üzem mellett én is figyeltem. Nézem én is a halakat és finomhangolok holnap.
 
Nos. Az elmúlt héten minden nap dupla adag macrot, microt és carbót adtam az akváriumba a fél kupaknyi foszfát mellett. Valamint beköltöztettem 3 otot is (jelenleg csak kettőt látok...). Eredmény: bár a megkezdődött olvadás nem állt meg, de a növények új hajtásokat hoztak. Emellett pedig jelentős zöld alga lepte el a leveleket. Barna alga teljesen eltűnt.
Ma érkezik meg a tropica kapszula, amit @mmccannon Mary tanácsolt. Mind a 10-et lenyomom a talajba az ARM-k gyökereihez. Ezzel együtt cserélek egy jelentősebb mennyiségű vizet is. A cserevíz 2,5 KH-t és 10 GH-t tartalmaz.
 
Nos. Az elmúlt héten minden nap dupla adag macrot, microt és carbót adtam az akváriumba a fél kupaknyi foszfát mellett. Valamint beköltöztettem 3 otot is (jelenleg csak kettőt látok...). Eredmény: bár a megkezdődött olvadás nem állt meg, de a növények új hajtásokat hoztak. Emellett pedig jelentős zöld alga lepte el a leveleket. Barna alga teljesen eltűnt.
Ma érkezik meg a tropica kapszula, amit @mmccannon Mary tanácsolt. Mind a 10-et lenyomom a talajba az ARM-k gyökereihez. Ezzel együtt cserélek egy jelentősebb mennyiségű vizet is. A cserevíz 2,5 KH-t és 10 GH-t tartalmaz.

KH-t mivel állítod be?
Esetleg pH-ra rá lehetne mérni (mondjuk egy napon belül több alkalommal), ilyen alacsony kH mellett nem biztos, hogy túl nehéz elintézni a halakat, garnélákat rossz CO2 beállítással.

Egyébként 100% bizonyossággal nem lehet megmondani, hogy tápanyaghiány miatt alakultak ki a kihívások, hiszen még csak kb 2 hónapos az akvárium. 2 hónapig a legvacakabb "aktív" talajnak is kellene elég "tápot" tartalmaznia, főleg P fronton. Azért Dennerle ennél biztos többet tud... Ilyen levél ledobás történeteket például crypto-k esetén hallani, vízcsere, átültetés után. (Bár nálam még sosem fordult elő, de többé kevésbé hasonló összetételű vízzel cserélek, mint ami az akváriumban van)
 
Utoljára módosított:
Kh-t csapvízzel lövöm be. Ro vizet sózok vissza 8 GH-ra és ahhoz teszek még csapvizet. Az akvárium vize ugyancsak 2 KH folyamatosan és a GH is 8-9 körüli. CO2-t óvatos mennyiségre állítottam, sötétzöld egyenlőre a drop checker. Lassan igazítom.
Én sem számítottam erre. Ugyanakkor ritkán telepítenek ekkora mennyiségben ARM-et. Szóval akár elképzelhető a kialakuló tápanyaghiány. Mindenesetre bízom a tápkapszulákban. Sajnos kevés lett a tíz kapszula. Vennem kell még.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére